Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 79
  1. #31
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    429
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Σε αυτό το παράδειγμα, αν έπαιρνες επιτόπου τηλέφωνο να παραγγείλεις σουβλάκια delivery, στο ίδιο μισάωρο και θα ήσουν χορτάτος και δεν θα έμπλεκες την βούρτσα με την... τηλεφωνία

  2. #32
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το παράδειγμα, αν έπαιρνες επιτόπου τηλέφωνο να παραγγείλεις σουβλάκια delivery, στο ίδιο μισάωρο και θα ήσουν χορτάτος και δεν θα έμπλεκες την βούρτσα με την... τηλεφωνία
    Ναι, ΟΚ, και υπό ΚΣ θα πεταγόμουν στο σουβλατζίδικο που είναι 10 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου, αλλά νομίζω ότι δεν είναι αυτό που προσπαθώ να πω - ελπίζω να μη σε δυσκολεύω με την αναλογία μου
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #33
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω λάβει ποτέ κάτι γραπτώς, δεν έχω υπογράψει τίποτε, χόρτασα στο φαγητό, σε 2 μέρες έχω και VDSL και σερφάρω τέλεια. Μόνο που.... δεν υπολόγισα (και δεν μου είπε κανείς και δεν διάβασα γραπτώς) ότι θα πληρώνω και 35% παραπάνω, ενώ όταν το ξανασκέφτηκα και τηλεφώνησα μου ζήτησαν να πληρώσω επαχθείς όρους διακοπής.

    Ποιος φταίει στο ομολογουμένως ακραίο παράδειγμα παραπάνω;

    Ρητορικό το ερώτημα νομίζω, αφού κατ'ελάχιστον δεν έλαβα ποτέ γραπτώς όρους στους οποίους έχω συμφωνήσει. Θέλω δλδ να πιστεύω ότι είναι έτσι και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τι συμβαίνει εδώ.
    Εδώ έρχεται η καταγραφή της συνομιλίας που πρέπει να αναφέρει ξεκάθαρα το πόσο και τους όρους δέσμευσης, κάτι στο όποιο πρέπει να έχουν την αποδοχή απο τον συνδρομητή.
    Αν δεν έχουν την καταγραφή που να αναφέρει ξεκάθαρα, θα πληρώνετε 100 ευρώ την μέρα, το συμβόλαιο θα έχει ισχύ για 2 χρόνια και υπάρχει ρήτρα αποδέσμευσης 500 και την αποδοχή σε αυτά ξεχωριστά για το κάθε ένα είναι άκυρη η συμφωνία υπερ του πελάτη.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω ότι είμαι σπίτι μου στην Ελλάδα και πεινάω σαν τρελός. Έχω έτοιμο κατεψυγμένο φαγητό και το βάζω στο φούρνο μικροκυμμάτων και.... τζίφος, ο φούρνος ψόφησε ενώ εγώ καίγομαι να φάω, δεν την παλεύω άλλο.

    Εκείνη τη στιγμή, σε μια τρελή συγκυρία, με καλεί ο πάροχος και μου προσφέρει μία απίστευτη 'ευκαιρία': Να μου αναβαθμίσει τη σύνδεση από ADSL σε VDSL με πολύ ευνοϊκούς όρους (έτσι μου λέει) και όχι μόνο αλλά εντός μισής ώρας από το κατάστημα παραδίπλα θα έρθει ο κούριερ με έναν σούπα ντούπα καινούργιο φούρνο μικροκυμμάτων.

    Μου φαίνεται καλή ιδέα (άλλωστε πάντοτε ήθελα VDSL επειδή άκουγα ότι είναι το next best thing που λένε οι αμερικάνοι) ενώ παίρνω και τον φούρνο σε μισή ώρα (θυμίζω πεθαίνω της πείνας και βλέπω αστεράκια από τη νηστεία).

    Δεν έχω λάβει ποτέ κάτι γραπτώς, δεν έχω υπογράψει τίποτε, χόρτασα στο φαγητό, σε 2 μέρες έχω και VDSL και σερφάρω τέλεια. Μόνο που.... δεν υπολόγισα (και δεν μου είπε κανείς και δεν διάβασα γραπτώς) ότι θα πληρώνω και 35% παραπάνω, ενώ όταν το ξανασκέφτηκα και τηλεφώνησα μου ζήτησαν να πληρώσω επαχθείς όρους διακοπής.

    Ποιος φταίει στο ομολογουμένως ακραίο παράδειγμα παραπάνω;

    Ρητορικό το ερώτημα νομίζω, αφού κατ'ελάχιστον δεν έλαβα ποτέ γραπτώς όρους στους οποίους έχω συμφωνήσει. Θέλω δλδ να πιστεύω ότι είναι έτσι και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τι συμβαίνει εδώ.
    Αν στην ηχογράφηση φανεί ότι οι "πολύ ευνοϊκοί όροι" δεν εξειδικεύτηκαν ποσοτικά, δλδ τόσο (πχ €50) το νέο πάγιο και τόση η νέα χρονική δεσμευση ( πχ 1ετος) εκτός από τις κάλτσες τους παίρνεις και το τελευταίο εσώρουχο (μεταφορικά).

  5. #35
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έρχεται η καταγραφή της συνομιλίας που πρέπει να αναφέρει ξεκάθαρα το πόσο και τους όρους δέσμευσης, κάτι στο όποιο πρέπει να έχουν την αποδοχή απο τον συνδρομητή.
    Αν δεν έχουν την καταγραφή που να αναφέρει ξεκάθαρα, θα πληρώνετε 100 ευρώ την μέρα, το συμβόλαιο θα έχει ισχύ για 2 χρόνια και υπάρχει ρήτρα αποδέσμευσης 500 και την αποδοχή σε αυτά ξεχωριστά για το κάθε ένα είναι άκυρη η συμφωνία υπερ του πελάτη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν στην ηχογράφηση φανεί ότι οι "πολύ ευνοϊκοί όροι" δεν εξειδικεύτηκαν ποσοτικά, δλδ τόσο (πχ €50) το νέο πάγιο και τόση η νέα χρονική δεσμευση ( πχ 1ετος) εκτός από τις κάλτσες τους παίρνεις και το τελευταίο εσώρουχο (μεταφορικά).
    Και πάλι όμως, και το γράφω εκ πείρας από πρότερη εμπειρία με ζητήματα άδικων εμπορικών πρακτικών, η καταγραφή δεν λέει τίποτε από μόνη της, γι'αυτό και η αναλογία μου με τον πεινασμένο και τον φούρνο μικροκυμάτων.

    Το ότι η συνομιλία λαμβάνει χώρα σε ένα περιοριστικό πλαίσιο χρονικά (τηλεφωνική συνομιλία) όταν και πιθανώς προσφέρονται μπόνους που χρονικά ο καταναλωτής δεν έχει την ευχέρεια να αξιολογήσει τόσο την προσφορά, όσο και το πιθανό ανταλλακτικό πλεονέκτημα ή μειονέκτημα (δλδ ο δωρεάν φούρνος κατά πόσο παίζει ρόλο και πώς τον αξιολογώ), κανονικά μπορεί να καταστήσει άκυρη τη συμφωνία.

    Εάν δεν υπάρξει σε εύλογο χρόνο και παράλληλη γραπτή συμφωνία μεταξύ των δύο μερών.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #36
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω οτι η έγγραφη συμφωνία ακα συμβόλαιο προβλέπεται σε νέους πελάτες όχι σε αναβάθμιση υπάρχουσας υπηρεσίας όπως το υποθετικό παράδειγμα σου (adsl-->vdsl)

  7. #37
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά η γραπτή συμφωνία προβλέπεται σε νέους πελάτες όχι σε αναβάθμιση υπάρχουσας υπηρεσίας όπως το υποθετικό παράδειγμα σου (adsl-->vdsl)
    Aυτό κατάλαβα κι εγώ από όσα διαβάζω εδώ, αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι ΙΜΟ. Τι σημαίνει ότι προβλέπεται μόνο για νέους πελάτες; Δλδ μόνο εκεί ισχύει το πλαίσιο άδικων εμπορικών πρακτικών όπως προσφορές μέσω τηλεφώνου και "πες μου το ναι εδώ και τώρα";
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #38
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ακους την ηχογραφηση και αποφασιζεις, πως θα κινηθεις.
    Εμεις ειχαμε ενα απιστευτο περιστατικο με αφιξη κουριερ για υπογραφη συμβολαιου σε ξενωνα του ψυχιατρικου του Ευαγγελισμου, ζητουσε η εταιρεια τα λεφτα της, η Wind συγκεκριμενα, εννοειται οτι δεν πληρωσαμε μια, παρολο που ειχε υπογραφει το συμβολαιο.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακους την ηχογραφηση και αποφασιζεις, πως θα κινηθεις.
    Εμεις ειχαμε ενα απιστευτο περιστατικο με αφιξη κουριερ για υπογραφη συμβολαιου σε ξενωνα του ψυχιατρικου του Ευαγγελισμου, ζητουσε η εταιρεια τα λεφτα της, η Wind συγκεκριμενα, εννοειται οτι δεν πληρωσαμε μια, παρολο που ειχε υπογραφει το συμβολαιο.
    Δεν κατάλαβα στο bold, ποιος την ακούει και αποφασίζει;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό κατάλαβα κι εγώ από όσα διαβάζω εδώ, αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι ΙΜΟ. Τι σημαίνει ότι προβλέπεται μόνο για νέους πελάτες; Δλδ μόνο εκεί ισχύει το πλαίσιο άδικων εμπορικών πρακτικών όπως προσφορές μέσω τηλεφώνου και "πες μου το ναι εδώ και τώρα";
    Δηλαδή αν πάρει γραπτά το συμβόλαιο και συμφωνήσει δεν προστατεύεται μετά απο κακές εμπορικές πρακτικές;
    Πχ αν το συμβόλαιο γράφει πως θα έχει ισχύ για 50 χρόνια και το υπογράψει γραπτώς; εκεί έρχεται ο γενικός κανονισμός που λέει πως η μέγιστη διάρκεια συμβολαίου που σου παρέχει έκπτωση απο την τιμή καταλόγου είναι 24 μήνες, αν δεν υπάρχει έκπτωση τότε δεν μπορεί να έχει διάρκεια πάνω απο 12μήνες.

  11. #41
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβα στο bold, ποιος την ακούει και αποφασίζει;
    Ο ενδιαφερομενος, αυτος που ξεκινησε το θεμα.

  12. #42
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν πάρει γραπτά το συμβόλαιο και συμφωνήσει δεν προστατεύεται μετά απο κακές εμπορικές πρακτικές;
    Πχ αν το συμβόλαιο γράφει πως θα έχει ισχύ για 50 χρόνια και το υπογράψει γραπτώς; εκεί έρχεται ο γενικός κανονισμός που λέει πως η μέγιστη διάρκεια συμβολαίου που σου παρέχει έκπτωση απο την τιμή καταλόγου είναι 24 μήνες, αν δεν υπάρχει έκπτωση τότε δεν μπορεί να έχει διάρκεια πάνω απο 12μήνες.
    Slow day σήμερα μάλλον.... Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που με ρωτάς - εκτός και αν γράφω πολύ ακατάληπτα και ζητώ συγνώμη
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #43
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό κατάλαβα κι εγώ από όσα διαβάζω εδώ, αλλά και πάλι δεν αλλάζει κάτι ΙΜΟ. Τι σημαίνει ότι προβλέπεται μόνο για νέους πελάτες; Δλδ μόνο εκεί ισχύει το πλαίσιο άδικων εμπορικών πρακτικών όπως προσφορές μέσω τηλεφώνου και "πες μου το ναι εδώ και τώρα";
    Νομίζω ότι στον παλιό πελάτη (που αναβαθμίζει)ισχύουν πλήρως οι όροι+προϋποθέσεις του πρότερου συμβόλαιου που έχει ηδη υπογράψει (για την adsl) με την προσθήκη όμως του νέου τιμολογίου και της χρονικής δέσμευσης που έχει προφορικά συμφωνήσει (για την αναβάθμιση σε vdsl).
    Γενικότερα μιλώντας στο Ελληνικό αστικό δίκαιο μέχρι και σύμβαση προφορικού δανείου...προβλέπεται.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ενδιαφερομενος, αυτος που ξεκινησε το θεμα.
    Ά, ΟΚ, κατάλαβα... Και πάλι όμως θεωρώ ότι μόνο μία τηλεφωνική συνομιλία - από όσα γνωρίζω - δεν αποτελεί το απαραίτητο πλαίσιο για μία συμφωνία χωρίς να υπάρξει και γραπτή σύνοψη και συνομολόγηση αυτής.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι στον παλιό πελάτη (που αναβαθμίζει)ισχύουν πλήρως οι όροι+προϋποθέσεις του πρότερου συμβόλαιου που έχει ηδη υπογράψει (για την adsl) με την προσθήκη όμως του νέου τιμολογίου και της χρονικής δέσμευσης που έχει προφορικά συμφωνήσει (για την αναβάθμιση σε vdsl).
    Γενικότερα μιλώντας στο Ελληνικό αστικό δίκαιο μέχρι και σύμβαση προφορικού δανείου...προβλέπεται.
    Nαι, καταλαβαίνω, ότι μπορεί να υπάρξει προφορική συμφωνία. Όμως και χωρίς γραπτή σύνοψη και επιβεβαίωση αυτής;;;;;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #45
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ά, ΟΚ, κατάλαβα... Και πάλι όμως θεωρώ ότι μόνο μία τηλεφωνική συνομιλία - από όσα γνωρίζω - δεν αποτελεί το απαραίτητο πλαίσιο για μία συμφωνία χωρίς να υπάρξει και γραπτή σύνοψη και συνομολόγηση αυτής.
    Δεν διαφωνω, κι εγω αυτης της αποψης ειμαι (βεβαια οι αποψεις ειναι σαν..., δεν ξερω τι λεει ο νομος για τηλεφωνικη συναψη συμβολαιου), αλλα η συνομιλια θα δωσει κι ενα γενικο πλαισιο για το τι εγινε στο τηλεφωνο και περισσοτερο νομιζω θα δωσει επιχειρηματα στον φιλο μας.
    Σε αλλη περιπτωση, με την Cosmote συγκεκριμενα, ετυχε να κανει αποδεκτη μια προσφορα ο συμβιος μου, ο οποιος και προφανως γνωριζε τα διαφορα στοιχεια που απαιτουνται, και παλι μετα απο εντονες πιεσεις και συζητησεις, η συμφωνια θεωρηθηκε ακυρη διοτι στο τηλεφωνο δεν ηταν ο κατοχος της συνδεσης, δηλαδη εγω.
    Νομιζω οτι χωρις να γνωριζουμε τι ειπωθηκε στην εν λογω συνομιλια δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kontinos : 04-09-18 στις 14:58.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βελτιωση ληψης σηματος κινητης τηλεφωνιας
    Από astrea966 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 10:01
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 23:57
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας