Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 79
  1. #1
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Καλησπέρα σας...

    Από τον προηγούμενο Μάιο παιδεύομαστε με μια υπόθεση εξαπάτησης ηλικιωμένης γυναίκας 72 ετών (μητέρας της κοπέλας μου), από εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.
    Την καλέσανε τότε από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, για να αλλάξει τον αριθμό του καρτοκινητού της σε συμβόλαιο. Ενώ είπε στην κοπέλα που της μιλούσε στην άλλη άκρη της γραμμής επανειλημμένως, πως δεν ενδιαφέρεται, αυτή άρχισε να την δελεάζει με δήθεν δώρα και ηλεκτρικές συσκευές εάν προχωρούσε στην αλλαγή.
    Για να μην σας τα πολυλογώ η αλλαγή έγινε.
    Από εκεί και πέρα σε επανειλημμένες ενοχλήσεις μου στην εταιρεία για το αν μπορεί να υπάρξει δέσμευση εκ του τηλεφώνου προφορικά χωρίς να υπογράψει η ηλικιωμένη κάποια χαρτιά, μου είπαν πως ναι ισχύει και πως γι' αυτό γίνεται η καταγραφή συνομιλίας. Ως δέσμευση του πελάτη.
    Μετά φυσικά με τα νεύρα μου και τις βρισιές που τους έριχνα στους λογαριασμούς τους στα social media, έχασα το δίκιο μου και με μπάναραν σε όλα τα social media.
    Τέλος πάντων για να μην συνεχίσω να σας πρήζω, κάναμε αίτηση να παραλάβουμε την ηχητική καταγραφή του τηλεφωνήματος και επιτέλους θα το παραλάβουμε την Δευτέρα.
    Έχω πάρα πολύ μεγάλη περιέργεια να το ακούσω, γιατί η ηλικιωμένη επιμένει ακόμα και τώρα πως την εξαπάτησε η πωλήτρια στο τηλέφωνο.

    Τα 2 ερωτήματα που έχω να σας κάνω λοιπόν είναι:
    1. Πράγματι μπορεί να υπάρξει συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας ΧΩΡΙΣ να υπάρχει υπογραφή του πελάτη σε κανένα χαρτί;
    Ακόμα και αν είναι ηλικιωμένος; Που ξέρουν αν έχει κάποια ψυχολογική πάθηση;
    2. Σε περίπτωση που στην ηχητική καταγραφή ακούγεται η πωλήτρια να τάζει πετραχήλια (αν και δεν νομίζω να το έχουν αφήσει να ακούγεται) τι είδους καταγγελία μπορούμε να κάνουμε στην ΕΕΤΤ; Και τι μπορούμε να διεκδικήσουμε;

    Ζητώ χίλια συγγνώμη για το μακροσκελές post και σας ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν ξέρω ποιος πάροχος είναι, αλλά σίγουρα έχουν ανακοινώσει αυξήσεις απο τότε, αυτό δίνει δικαίωμα να διακόψει το συμβόλαιο αζημίως.

    Αν είναι είδη πελάτης σε κάποιον τότε μπορεί να γίνει τηλεφωνικά η αίτηση για το συμβόλαιο, δεν είμαι σίγουρος αν πιάνει αυτό το καρτοκινήτο, αλλά μάλλον θα πιάνει το καρτοσυμβόλαιο.

    Είσαι σίγουρος ότι σου τα έχει πεί όλα σωστά η μέλουσα πεθερά;
    Μήπως στείλανε με courier τίποτα κάρτες sim και υπέγραψε; μήπως πήγε σε κάποιο κατάστημα;

  3. #3
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Σίγουρα δεν πήγε σε κατάστημα και σίγουρα δεν στάλθηκε οτιδήποτε με courier. Υπογραφή της σε χαρτί δεν υπάρχει γιατί μας το διαβεβαίωσε και η εταιρεία. Απλά λένε οτι η προφορική δέσμευση αρκεί. Εγώ αυτό δεν το γνωρίζω όμως. Πίστευα πως χρειάζεται έστω κάποια υπογραφή. Τελικά ισχύει οτι μπορεί να γίνει συμβόλαιο με προφορική δέσμευση που έχει καταγραφεί;

    Η αλλαγή από καρτοκινητό σε συμβόλαιο έγινε από την ίδια εταιρεία που ανήκε και το καρτοκινητό. Δεν έγινε δηλαδή αλλαγή εταιρείας.
    Αναμένω την Δευτέρα για να ακούσω την τηλεφωνική συνδιαλεξη που έχει καταγραφεί.

    Επίσης να σημειωθεί πως επειδή η ηλικιωμένη δεν ήθελε να μείνει χωρίς τηλέφωνο, μιας και δεν έχει ούτε σταθερό σπίτι της, πληρώνει κανονικά τους λογαριασμούς από τον Μάιο που ενεργοποιήθηκε το συμβόλαιο.
    Αν καταφέρουμε και βρούμε το δίκιο μας αυτά τα χρήματα μπορούμε να τα διεκδικήσουμε;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ξέρω πως η προφορική δέσμευση αρκεί όταν έχεις συμβόλαιο με κάποιον παρόχο ώστε να αλλάξεις πρόγραμμα, δεν είμαι σίγουρος όμως αν ισχύει και στην καρτοκινήτη, εκεί δεν έχεις κάποιο συμβόλαιο με τον πάροχο. Αν τώρα το νούμερο ήταν πριν συμβόλαιο και το έκανε καρτοκινητο δεν ξέρω τι ισχύει.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Ο αριθμός ήταν καρτοκινητό για περίπου 2 χρόνια. Δεν υπήρξε ποτέ ως αριθμός συμβολαίου πριν την αλλαγή του Μαΐου.
    Υπομονή μέχρι αύριο με το καλό, να δούμε τι θα ακούσουμε...

  6. #6
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Δυσκολα τα πραγματα. Ειδικα απο τη στιγμη που πληρωνε και τους λογαριασμους...
    Χωρις να ειμαι νομικος, μονο εαν εφερνες καποιο χαρτι με ψυχιατρικη γνωματευση οτι τα εχει χαμενα θα εβρισκες το δικιο σου, αλλα και παλι κανενας γιατρος δεν δινει τετοιου ειδους χαρτι με ευκολια, γιατι ετσι θα μπορουσαν οι συγγενεις να φανε την οποια περιουσια του ηλικιωμενου κτλ.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yabba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας...

    Από τον προηγούμενο Μάιο παιδεύομαστε με μια υπόθεση εξαπάτησης ηλικιωμένης γυναίκας 72 ετών (μητέρας της κοπέλας μου), από εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.
    Την καλέσανε τότε από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, για να αλλάξει τον αριθμό του καρτοκινητού της σε συμβόλαιο. Ενώ είπε στην κοπέλα που της μιλούσε στην άλλη άκρη της γραμμής επανειλημμένως, πως δεν ενδιαφέρεται, αυτή άρχισε να την δελεάζει με δήθεν δώρα και ηλεκτρικές συσκευές εάν προχωρούσε στην αλλαγή.
    Για να μην σας τα πολυλογώ η αλλαγή έγινε.
    Από εκεί και πέρα σε επανειλημμένες ενοχλήσεις μου στην εταιρεία για το αν μπορεί να υπάρξει δέσμευση εκ του τηλεφώνου προφορικά χωρίς να υπογράψει η ηλικιωμένη κάποια χαρτιά, μου είπαν πως ναι ισχύει και πως γι' αυτό γίνεται η καταγραφή συνομιλίας. Ως δέσμευση του πελάτη.
    Μετά φυσικά με τα νεύρα μου και τις βρισιές που τους έριχνα στους λογαριασμούς τους στα social media, έχασα το δίκιο μου και με μπάναραν σε όλα τα social media.
    Τέλος πάντων για να μην συνεχίσω να σας πρήζω, κάναμε αίτηση να παραλάβουμε την ηχητική καταγραφή του τηλεφωνήματος και επιτέλους θα το παραλάβουμε την Δευτέρα.
    Έχω πάρα πολύ μεγάλη περιέργεια να το ακούσω, γιατί η ηλικιωμένη επιμένει ακόμα και τώρα πως την εξαπάτησε η πωλήτρια στο τηλέφωνο.

    Τα 2 ερωτήματα που έχω να σας κάνω λοιπόν είναι:
    1. Πράγματι μπορεί να υπάρξει συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας ΧΩΡΙΣ να υπάρχει υπογραφή του πελάτη σε κανένα χαρτί;
    Ακόμα και αν είναι ηλικιωμένος; Που ξέρουν αν έχει κάποια ψυχολογική πάθηση;
    2. Σε περίπτωση που στην ηχητική καταγραφή ακούγεται η πωλήτρια να τάζει πετραχήλια (αν και δεν νομίζω να το έχουν αφήσει να ακούγεται) τι είδους καταγγελία μπορούμε να κάνουμε στην ΕΕΤΤ; Και τι μπορούμε να διεκδικήσουμε;

    Ζητώ χίλια συγγνώμη για το μακροσκελές post και σας ευχαριστώ πολύ για όποια απάντηση.

    Για να προχωρησει η οποιαδηποτε αιτηση μεσω τηλεφωνου κανουν ηχογραφημενη επιβεβαιωση των στοιχειων του πελατη.

    Επομενως αν η πεθερα σου εχει δωσει αριθμο ταυτοτητας ή ΑΦΜ τοτε εχει κανει κανονικα αιτηση. Αν οπως λες ΔΕΝ ενδιαφεροταν τοτε δεν θα εδινε αυτα τα στοιχεια.

    Ελπιζω να ειναι οπως τα λες και να μην εχει κανει επιβεβαιωση.

    Οταν λες προηγουμενο Μαιο εννοεις του 2017 ή του 2018 ? Οπως και να ειναι παντως δεν επρεπε να το αφησετε τοσο πολυ καιρο.
    The gr81 .

  8. #8
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Από την στιγμή που δελεάστηκε με τα υποτιθέμενα δώρα, φυσικά και μετά έδωσε τα στοιχεία της κανονικά. Τι σημαίνει αυτό; Δεν εξαπατήθηκε;
    Όπως επίσης δεν έπρεπε να πληρώνει τους λογαριασμούς και να μείνει χωρίς καθόλου τηλέφωνο; Δεν ήθελε να χάσει τον τηλεφωνικό αριθμό.

    Το τηλεφώνημα και η αλλαγή έγινε τον Μάιο του 2018.

    Εμείς δεν καθυστερήσαμε τίποτα.
    Η εταιρεία κινητής τηλεφωνίας μας καθυστερούσε γιατί δύο μήνες δεν μπορούσε να βρει την καταγραφή του τηλεφωνήματος και την προφορική επιβεβαίωση αποδοχής του συμβολαίου.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Το θέμα μοιάζει να έχει ενδιαφέρον.

    Κράτα μας ενήμερους σε παρακαλώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τι δωρα δηλαδη της ταξανε?

    Στο λεω επειδη και εγω με τους παππουδες μου ετσι νομιζα παλιοτερα γιατι μου τα λεγανε οπως ναναι. Αλλα τελικα τα δωρα ηταν σε χρονους ομιλιας και sms .
    Και οσο για τις συσκευες... ηρθε ενα ταμπλετ οντως. Της κακιας ωρας αλλα ηρθε ομως.

    Και στην ηχογραφιση οντως οτι συμφωνησαν αυτα εγιναν. Απλα λογω μεγαλης ηλικιας.... "θυμουνται οσο θελουν και οπως τα θελουν".

    Οποτε μηπως μιλας αδικα για εξαπατηση? Τι ταξανε που δεν το τηρησανε?
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Η ηχογραφημένη συνομιλία, όπου ο κάτοχος της γραμμής επιβεβαιώνει την ταυτότητά του και συναινεί στους όρους του συμβολαίου, έχει ισχύ υπογραφής.
    Παρ' όλα αυτά, ο νόμος είναι σαφής ότι πρέπει να είναι καταγεγραμμένοι στην ηχογράφηση οι όροι της σύμβασης στους οποίους συναινεί ο πελάτης. Εάν η πραγματική υπηρεσία διαφέρει (πχ σε παροχές ή οικονομικούς όρους) από την περιγραφή του πωλητή, τότε προφανώς ο πελάτης μπορεί να καταγγείλει αζημίως τη σύμβαση.
    Το ίδιο γίνεται βεβαίως σε κάθε τροποποίηση των όρων της σύμβασης από τον πάροχο. Όπως είπαν και παραπάνω, έλεγξε για ανακοινώσεις αλλαγής όρων που μπορεί να σας έχουν επηρεάσει τους τελευταίους μήνες και επικαλέσου αυτές για αζήμια διακοπή.

    Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου στο Συνήγορο του Καταναλωτή για μεσολάβηση, και όπου τεκμαίρεται παράβαση της νομοθεσίας απο τον πάροχο, κοινοποίηση της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ. Όπως και να έχει, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι αυτονόητο ότι 72χρόνη δεν έχει ικανότητα να αποφασίσει για το πρόγραμμα του κινητού της.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.580
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηχογραφημένη συνομιλία, όπου ο κάτοχος της γραμμής επιβεβαιώνει την ταυτότητά του και συναινεί στους όρους του συμβολαίου, έχει ισχύ υπογραφής.
    Παρ' όλα αυτά, ο νόμος είναι σαφής ότι πρέπει να είναι καταγεγραμμένοι στην ηχογράφηση οι όροι της σύμβασης στους οποίους συναινεί ο πελάτης. Εάν η πραγματική υπηρεσία διαφέρει (πχ σε παροχές ή οικονομικούς όρους) από την περιγραφή του πωλητή, τότε προφανώς ο πελάτης μπορεί να καταγγείλει αζημίως τη σύμβαση.
    Το ίδιο γίνεται βεβαίως σε κάθε τροποποίηση των όρων της σύμβασης από τον πάροχο. Όπως είπαν και παραπάνω, έλεγξε για ανακοινώσεις αλλαγής όρων που μπορεί να σας έχουν επηρεάσει τους τελευταίους μήνες και επικαλέσου αυτές για αζήμια διακοπή.

    Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου στο Συνήγορο του Καταναλωτή για μεσολάβηση, και όπου τεκμαίρεται παράβαση της νομοθεσίας απο τον πάροχο, κοινοποίηση της καταγγελίας στην ΕΕΤΤ. Όπως και να έχει, δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι αυτονόητο ότι 72χρόνη δεν έχει ικανότητα να αποφασίσει για το πρόγραμμα του κινητού της.
    Πώς ακριβώς η επιβεβαίωση της ταυτότητας τηλεφωνικά έχει ισχύ υπογραφής; Δηλαδή αν πάρει κάποιος σπίτι μου, το σηκώσει ενα 15χρονο παιδί και επιβεβαιώσει το αφμ μου από έναν λογαριασμό τηλεφώνου, κάνει ανανέωση ή οτιδήποτε σημαίνει ότι υπέγραψα;

    - - - Updated - - -

    Η μαλακία σε όλη την υπόθεση είναι ότι πλήρωνε κανονικά τους λογαριασμούς και μάλιστα τόσους μήνες, ενώ έπρεπε εξαρχής να πάρει τηλέφωνο και να ακυρώσει τα πάντα. Τώρα άκρη δεν βγαίνει.

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.806
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς ακριβώς η επιβεβαίωση της ταυτότητας τηλεφωνικά έχει ισχύ υπογραφής; Δηλαδή αν πάρει κάποιος σπίτι μου, το σηκώσει ενα 15χρονο παιδί και επιβεβαιώσει το αφμ μου από έναν λογαριασμό τηλεφώνου, κάνει ανανέωση ή οτιδήποτε σημαίνει ότι υπέγραψα;

    - - - Updated - - -

    Η μαλακία σε όλη την υπόθεση είναι ότι πλήρωνε κανονικά τους λογαριασμούς και μάλιστα τόσους μήνες, ενώ έπρεπε εξαρχής να πάρει τηλέφωνο και να ακυρώσει τα πάντα. Τώρα άκρη δεν βγαίνει.
    Αυτό σημαίνει, αλλά είναι μαχητό. Σε περίπτωση διαφωνίας, το βάρος της απόδειξης της συναίνεσης το έχει ο πάροχος.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς ακριβώς η επιβεβαίωση της ταυτότητας τηλεφωνικά έχει ισχύ υπογραφής; Δηλαδή αν πάρει κάποιος σπίτι μου, το σηκώσει ενα 15χρονο παιδί και επιβεβαιώσει το αφμ μου από έναν λογαριασμό τηλεφώνου, κάνει ανανέωση ή οτιδήποτε σημαίνει ότι υπέγραψα;

    - - - Updated - - -

    Η μαλακία σε όλη την υπόθεση είναι ότι πλήρωνε κανονικά τους λογαριασμούς και μάλιστα τόσους μήνες, ενώ έπρεπε εξαρχής να πάρει τηλέφωνο και να ακυρώσει τα πάντα. Τώρα άκρη δεν βγαίνει.
    Μιλάμε πάντα για να είσαι πελάτης και να ζητήσεις να πάς σε κάποια άλλη υπηρεσία στον ίδιο παρόχο, αυτό προβλέπεται, όταν θέλεις να πας σε νέο πάροχο πρέπει να υπάρχει υπογραφή σε χαρτί.

    Για τον αν πάρει κάποιο 10 χρόνο ή όχι, σε αυτό την ευθύνη την έχει ο κάτοχος της γραμμής που πρέπει να προσέχει το ποιος κάνει χρήση της γραμμής τους, όπως πχ αυτός θα τρέχει αν κάποιος κάνει χρήση της γραμμής του για κάτι παράνομο.

    Αν τώρα εγω πάρω τηλέφωνο και αλλάξω το πρόγραμμα ενω η γραμμή είναι στο όνομα του πατέρα μου, μπορεί ο πατέρας μου να μου κάνει μήνυση, ο πάροχος όμως δεν μπορεί να γνωρίζει, δέχεται καλόπιστα το ότι εγω του είπα πως είμαι ο πατέρας μου.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς ακριβώς η επιβεβαίωση της ταυτότητας τηλεφωνικά έχει ισχύ υπογραφής; Δηλαδή αν πάρει κάποιος σπίτι μου, το σηκώσει ενα 15χρονο παιδί και επιβεβαιώσει το αφμ μου από έναν λογαριασμό τηλεφώνου, κάνει ανανέωση ή οτιδήποτε σημαίνει ότι υπέγραψα;
    Ο νόμιμος κάτοχος της τηλεφωνικής γραμμής (σταθερού ή κινητού) έχει την ευθύνη καθε πράξης (νόμιμης ή μη) που γίνει μέσω αυτής.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βελτιωση ληψης σηματος κινητης τηλεφωνιας
    Από astrea966 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 10:01
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 23:57
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας