Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 79
  1. #16
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το πόσο καλόπιστος είναι ο πάροχος και το ποιος απαντάει το τηλέφωνο σ' ένα σπίτι πώς σχετίζεται με την ισχύ της υπογραφής; Δεν υπάρχει τηλεφωνική υπογραφή, απλά. Ο πατέρας σου θα κάνει μήνυση στον πάροχο που τον χρεώνει παραπάνω λεφτά εν αγνοία του, εξίσου απλό.

    - - - Updated - - -

    Δηλαδή, μου διαβάζει κάποιος προφορικά ένα συμβόλαιο από το τηλέφωνο, εγώ του δίνω ένα αφμ παριστάνοντας κάποιον άλλον, συγκαταθέτω και αυτό μετά έχει νομική ισχύ. Έγινε.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πατέρας σου θα κάνει μήνυση στον πάροχο που τον χρεώνει παραπάνω λεφτά εν αγνοία του, εξίσου απλό.
    Με αυτή τη λογική (υποθετικο σενάριο) ο πάροχος μετά θα κάνει μήνυση στον 10χρονο για πλαστοπροσωπια, απάτη κτλ. Και επειδή είναι ανήλικος θα τη πληρώσει και ο πατέρας, για παραμέληση.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Πάντως αυτή η επιβεβαίωση μέσω τηλεφώνου είναι στα όρια της λαμογιάς. Το λογικό είναι να γίνεται συνεννόηση, να έρχεται γραπτό ή ηλεκτρονικό το αίτημα/αλλαγή/νέο συμβόλαιο, να υπογράφεται από τον ενδιαφερόμενο και μετά να γίνονται οι αλλαγές.

    Όλα τα υπόλοιπα ενώ είναι και καλά για εξυπηρέτηση του πελάτη, απλά απλά δίνουν τη δυνατότητα στις εταιρείες να μπορδουκλώσουν την κατάσταση ή να σε πιάσουν στον "ύπνο".
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #19
    Εγγραφή
    29-08-2013
    Μηνύματα
    2.579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή τη λογική (υποθετικο σενάριο) ο πάροχος μετά θα κάνει μήνυση στον 10χρονο για πλαστοπροσωπια, απάτη κτλ. Και επειδή είναι ανήλικος θα τη πληρώσει και ο πατέρας, για παραμέληση.
    Παραμέληση και απάτη επειδή ένα παιδί σήκωσε το τηλέφωνο στο σπίτι του, δελεάστηκε από μια προσφορά και συμφώνησε, ενώ μια εταιρία ταυτοποίησε έναν κάτοχο γραμμής μετά από το άκουσμα ενός αφμ; Ο Θεοτοκάτος είσαι τύπε;

  5. #20
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Το πρόβλημα όμως στο θέμα του φίλου είναι η εξόφληση των λογαριασμών. Είναι πχ σαν να πάρεις ένα δάνειο και μετά να κάνεις μήνυση στην τράπεζα ότι ουδέποτε έλαβες τα λεφτά ούτε υπέγραψες σύμβαση αλλά προσκομίζεις ταυτόχρονα και τα αποδεικτικά πληρωμής των δόσεων.

    Πάντως πιστεύω παλεύεται η υπόθεση έστω και έτσι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από s.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραμέληση και απάτη επειδή ένα παιδί σήκωσε το τηλέφωνο στο σπίτι του, δελεάστηκε από μια προσφορά και συμφώνησε, ενώ μια εταιρία ταυτοποίησε έναν κάτοχο γραμμής μετά από το άκουσμα ενός αφμ; Ο Θεοτοκάτος είσαι τύπε;
    Όσο υποθετικό είναι και το σενάριο που είπες, δλδ ο πατέρας να κάνει μηνυση στον πάροχο που τον χρεώνει παραπάνω λεφτά εν αγνοία του, εξίσου απλό.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα όμως στο θέμα του φίλου είναι η εξόφληση των λογαριασμών. Είναι πχ σαν να πάρεις ένα δάνειο και μετά να κάνεις μήνυση στην τράπεζα ότι ουδέποτε έλαβες τα λεφτά ούτε υπέγραψες σύμβαση αλλά προσκομίζεις ταυτόχρονα και τα αποδεικτικά πληρωμής των δόσεων.

    Πάντως πιστεύω παλεύεται η υπόθεση έστω και έτσι.
    Και αυτό τι πάει να πει; Ναι ΟΚ, είναι περίεργο να πληρώνεις κάτι που δεν αποδέχεσαι αλλά δεν σας έχει τύχει κάποια στιγμή να είστε τόσο πηγμένοι που δεν έχετε χρόνο να κάνετε ούτε τη μισή επιβεβαίωση. Ένας ηλικιωμένος είναι ακόμα πιο πιθανό να μη μπορεί να το κάνει και να πληρώνει μέχρι να σιγουρευτεί ότι τον έπιασαν κότσο και όχι ότι αυτός κατάλαβε λάθος.

    Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν και το πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι οι πρακτικές των εταιριών.

    Ένα πολύ ωραίο παράδειγμα στα όρια της νομιμότητας (για μένα εκτός αυτών) ήταν κάτι που έζησα στην Ελβετία. Μου στέλνει στο σπίτι γράμμα η τοπική ΔΕΗ που διαχειρίζεται και το ομοαξονικό καλώδιο ότι μου ενεργοποίησαν το ομοαξονικό καλώδιο - χωρίς να το ζητήσω - και μου έβαλαν πάνω ένα "μπουκέτο" multimedia (ιντερνετ και φαντάζομαι και τηλεόραση). Το κορυφαίο ήταν ότι μου έγραφαν ότι αν δεν τους ειδοποιήσω μέσα σε ένα μήνα, τότε αποδέχομαι το ετήσιο πακέτο τους/συνδρομή...

    Τους πήρε και τους σήκωσε...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  7. #22
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    προς ts μην το ψάχνεις έχουν βρει τόσα νομικά παραθυράκια που ο μόνος τρόπος είναι να πας μέσω δικηγόρου ή να γίνεις μέλος στην εκποιζώ

  8. #23
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yabba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από εκεί και πέρα σε επανειλημμένες ενοχλήσεις μου στην εταιρεία για το αν μπορεί να υπάρξει δέσμευση εκ του τηλεφώνου προφορικά χωρίς να υπογράψει η ηλικιωμένη κάποια χαρτιά, μου είπαν πως ναι ισχύει και πως γι' αυτό γίνεται η καταγραφή συνομιλίας. Ως δέσμευση του πελάτη.
    Μετά φυσικά με τα νεύρα μου και τις βρισιές που τους έριχνα στους λογαριασμούς τους στα social media, έχασα το δίκιο μου και με μπάναραν σε όλα τα social media.
    Χωρίς να γνωρίζω τι έχει γίνει στη συνέχεια, νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο από την αρχή να καθήσεις να γράψεις ένα κείμενο με όλη την ιστορία όπως ισχυρίζεσαι ότι συνέβη και μέσα σε αυτό να προσπαθήσεις να διεκδικήσεις (στηριζόμενος σε στοιχεία που ευσταθούν, έστω και από την δική σου οπτική γωνία) όσα περισσότερα μπορείς.
    Γενικά να προτιμάς την γραπτή και επίσημη επικοινωνία, έχοντας σαν μπαλαντέρ και την κοινοποίηση στους αρμόδιους φορείς.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά σύμφωνα με το παρακάτω μπορεί να κάνει υπαναχώρηση αν δεν έχει λάβει κάποιο χαρτί και το έχει υπογράψει

    https://www.eett.gr/opencms/export/s...ation/EETT.pdf

    σελ. 10

    7. Αποδέχθηκα τηλεφωνικά να γίνω συνδρομητής σε εταιρία, αλλά δεν έχω
    λάβει την προσφορά ούτε τους όρους της σύμβασης. Μπορώ να διακόψω
    τη συνεργασία;

    Η σύναψη σύμβασης τηλεφωνικά και γενικότερα «από απόσταση» είναι άκυρη υπέρ σας,
    εάν δεν λάβετε σε εύλογο χρόνο από την ημερομηνία σύναψής της (π.χ. από την τηλεφωνική
    συνομιλία) αντίγραφο των όρων της, καθώς και το έντυπο δήλωσης υπαναχώρησης
    (βλ. και Ερ. 6).
    Δεσμεύεστε με την προσφορά που δεχθήκατε τηλεφωνικώς μόνον εφόσον την υπογράψετε ή
    στείλετε τη γραπτή συγκατάθεσή σας. Εάν αυτό δεν ισχύει, μπορείτε να διακόψετε τη συνεργασία
    αζημίως ενημερώνοντας εγγράφως την εταιρία.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσεξε την διαφορα.....

    ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ για αυτη την περιπτωση αφου ηταν ηδη συνδρομητης.

    Ανανεωση ή αλλαγη πακετου εκανε μεσω τηλεφωνου.


    Αυτο που αναφερεις ειναι για να ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ.
    The gr81 .

  11. #26
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι το σκέφτηκα μετά αλλά ίσως έχει κάποια πιθανότητα γιατί το γύρισε από κάρτα σε συμβόλαιο, άλλο προϊόν, άλλοι όροι, άλλη σύμβαση.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με αυτπ το σκεπτικο ολοι οσοι αλλαζουν απο adsl σε Vdsl θα μπορουσαν να επικαλεστουν το ιδιο. οτι ειναι διαφορετικο προιον.

    αλλα δεν ειναι ετσι. απο την στιγμη που εισαι συνδρομητης απλα αλλαζεις πακετο παροχών. εισαι υφισταμενος πελατης.

    Ακομα και με καρτα...... δινεις την ταυτοτητα σου και υπογραφεις 3 σελιδες. ακομα και αυτο ειναι συμβολαιο.
    Δεν ειναι οπως παλια που παιρναμε το νουμερο απο το περιπτερο.... το βαζαμε στο κινητο ... και ισχυε κανονικα.

    Πλεον εχουν αλλαξει ολα. ολοι ειναι με συμβολαιο και δεσμευονται αμφοτεροι με καποιους ορους. .
    ειτε λεγεται καρτα ειτε καρτο συμβολαιο ειτε συμβολαιο ειτε οτιδηποτε.
    The gr81 .

  13. #28
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Καλά ντε άραξε κάτσε να μας πει το παιδί τι έλεγε μέσα η συνομιλία αλλιώς εργασιοθεραπεία για να περνάει η ώρα κάνουμε.

  14. #29
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Ακριβώς.

    Ωραίες οι εικασίες και οι πιθανολογίες, αλλά εγώ είμαι πιο περίεργος να μάθω την πραγματική εξέλιξη από τον άμεσα ενδιαφερόμενο/εμπλεκόμενο στην υπόθεση...

  15. #30
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Έστω ότι είμαι σπίτι μου στην Ελλάδα και πεινάω σαν τρελός. Έχω έτοιμο κατεψυγμένο φαγητό και το βάζω στο φούρνο μικροκυμμάτων και.... τζίφος, ο φούρνος ψόφησε ενώ εγώ καίγομαι να φάω, δεν την παλεύω άλλο.

    Εκείνη τη στιγμή, σε μια τρελή συγκυρία, με καλεί ο πάροχος και μου προσφέρει μία απίστευτη 'ευκαιρία': Να μου αναβαθμίσει τη σύνδεση από ADSL σε VDSL με πολύ ευνοϊκούς όρους (έτσι μου λέει) και όχι μόνο αλλά εντός μισής ώρας από το κατάστημα παραδίπλα θα έρθει ο κούριερ με έναν σούπα ντούπα καινούργιο φούρνο μικροκυμμάτων.

    Μου φαίνεται καλή ιδέα (άλλωστε πάντοτε ήθελα VDSL επειδή άκουγα ότι είναι το next best thing που λένε οι αμερικάνοι) ενώ παίρνω και τον φούρνο σε μισή ώρα (θυμίζω πεθαίνω της πείνας και βλέπω αστεράκια από τη νηστεία).

    Δεν έχω λάβει ποτέ κάτι γραπτώς, δεν έχω υπογράψει τίποτε, χόρτασα στο φαγητό, σε 2 μέρες έχω και VDSL και σερφάρω τέλεια. Μόνο που.... δεν υπολόγισα (και δεν μου είπε κανείς και δεν διάβασα γραπτώς) ότι θα πληρώνω και 35% παραπάνω, ενώ όταν το ξανασκέφτηκα και τηλεφώνησα μου ζήτησαν να πληρώσω επαχθείς όρους διακοπής.

    Ποιος φταίει στο ομολογουμένως ακραίο παράδειγμα παραπάνω;

    Ρητορικό το ερώτημα νομίζω, αφού κατ'ελάχιστον δεν έλαβα ποτέ γραπτώς όρους στους οποίους έχω συμφωνήσει. Θέλω δλδ να πιστεύω ότι είναι έτσι και με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τι συμβαίνει εδώ.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. βελτιωση ληψης σηματος κινητης τηλεφωνιας
    Από astrea966 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 10:01
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 23:57
  3. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-18, 14:28

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας