Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Υπάρχουν πολλά σαιτς που αποκρυπτογραφούν αλγόριθμους όπως md5 ή sha. Επιτρέπεται να το κάνουν αυτό ή όχι; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως το κάνουν (εφόσον δεν υπάρχει κάποιος τροπος στην php, στην php μόνο encryptάρεις text σε md5, δεν κάνεις το αντίστροφο.)

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Αν θελω να αποκρυπτογραφήσω ενα malware που βρέθηκε στο σάιτ μου γιατι να ναι παράνομο
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θελω να αποκρυπτογραφήσω ενα malware που βρέθηκε στο σάιτ μου γιατι να ναι παράνομο
    και παρακάτω στην δεύτερη ερώτηση, πως είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-11-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    MD5 είναι μια συνάρτηση hash, παίρνει σαν είσοδο δεδομένα και σου επιστρέφει έναν αριθμό μεγέθους 128bit. Το να κάνεις το αντίστροφο, δηλαδή απο τον αριθμό 128bit να βρεις τα δεδομένα, είναι αδύνατο. Στα σαιτ που βρήκες έχουν τεράστιες βάσεις δεδομένων με γνωστά hash, δεν έχουν κάποιον αλγόριθμο που να κάνει την αντίστροφη διαδικασία, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος αλγόρθμος.

    Πολύ απλό παράδειγμα για να καταλάβεις:
    Φτιάχνω μια συνάρτηση hash που δέχεται σαν είσοδο έναν αριθμό και επιστρέφει το άθροισμα των ψηφίων του.
    πχ hash(142) = 7
    Αν σου δώσω εγώ το αποτέλεσμα (δηλαδή το 7) δεν υπάρχει τρόπος να βρεις οτι ήρθε από το 142 γιατί υπάρχουν πολλοί αριθμοί που έχουν άθροισμα ψηφίων το 7

    Οι πραγματικές συναρτήσεις hash δεν είναι τόσο απλές, έχουν μεγαλύτερη πολυπλοκότητα απο το παράδειγμα αλλά η λογική είναι παρόμοια

  5. #5
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Κάτσε μου λες πως και καλά για να "κανουν" decrypt το MD5 Hash έχουν στις βάσεις τους ένα εκατομμύρια πιθανές απαντήσεις. Π.χ έτσι κι εγώ γράψω το τάδε hash να το διαβασει και να μου γράψει τι text ειναι;

  6. #6
    Εγγραφή
    15-11-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εκατομμύρια; Πες δισεκατομμύρια καλύτερα
    Σε αυτό το σαιτ https://www.md5online.org/ έχουν 800+ δις, κάτω στο how it works το διευκρινίζει

  7. #7
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Ναι όντως.. και πάλι σε πολλές λέξεις δεν μου τα βρισκε... μου βρισκε τις πιο πιθανες (όπως "a", "test")

  8. #8
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Αυτό έχει άλλη χρήση. Παίρνεις τα MD5 από τα password των χρηστών σου και τα δοκιμάζεις έναντι δισεκατομυρίων "προφανών". Αν το πετύχεις ειδοποιείς τον χρήστη οτι ο κωδικός ήταν αδύναμος ώστε να βάλει ισχυρότερο. Καλύτερα να τον σπάσει ο διαχειριστής παρά ο κακόβουλος

  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Δηλαδή για αυτο το λόγο στη βάση στέλνεται σε md5? Για τον διαχειριστή ή πλέον για το "ρομπότ"; Παράξενο, όμως έξυπνο διότι αμα βάλει δύσκολο password ξέρει πως ούτε ο διαχειριστής μπορεί να τον δει.

  10. #10
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Ο διαχειριστης το αλλάζει μεσα από τη βαση. Βάζει νεο και ζηταει κωδικοποίηση
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  11. #11
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διαχειριστης το αλλάζει μεσα από τη βαση. Βάζει νεο και ζηταει κωδικοποίηση
    Ναι μπορεί να τον αλλάξει, αλλά λέω να τον δει δεν μπορει.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από void90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    MD5 είναι μια συνάρτηση hash, παίρνει σαν είσοδο δεδομένα και σου επιστρέφει έναν αριθμό μεγέθους 128bit. Το να κάνεις το αντίστροφο, δηλαδή απο τον αριθμό 128bit να βρεις τα δεδομένα, είναι αδύνατο. Στα σαιτ που βρήκες έχουν τεράστιες βάσεις δεδομένων με γνωστά hash, δεν έχουν κάποιον αλγόριθμο που να κάνει την αντίστροφη διαδικασία, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος αλγόρθμος.

    Πολύ απλό παράδειγμα για να καταλάβεις:
    Φτιάχνω μια συνάρτηση hash που δέχεται σαν είσοδο έναν αριθμό και επιστρέφει το άθροισμα των ψηφίων του.
    πχ hash(142) = 7
    Αν σου δώσω εγώ το αποτέλεσμα (δηλαδή το 7) δεν υπάρχει τρόπος να βρεις οτι ήρθε από το 142 γιατί υπάρχουν πολλοί αριθμοί που έχουν άθροισμα ψηφίων το 7

    Οι πραγματικές συναρτήσεις hash δεν είναι τόσο απλές, έχουν μεγαλύτερη πολυπλοκότητα απο το παράδειγμα αλλά η λογική είναι παρόμοια
    Παραπλανητικό παράδειγμα, γιατί τα hashes είναι μοναδικά.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δεν είναι μοναδικά, αυτό που σου εξασφαλίζει η συνάρτηση hash είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να βρείς collisions (συγκεκριμένα για την md5 έχουν βρεθεί)
    Αυτό που κάνει η hash είναι να παίρνει οποιδήποτε input και να επιστρέφει αριθμό συγκεκριμένου μεγέθους, είναι δηλαδή μια συνάρτηση που το πεδίο ορισμού είναι ένα σύνολο με άπειρα στοιχεία και το πεδίο τιμών πεπερασμένο, εξ ορισμού λοιπόν δεν είναι συνάρτηση 1 - 1, είναι απλώς αρκετά καλή για την δουλειά που θες να κάνεις

    Με μια hash Ν-bit έχω 2^Ν διαφορετικά hash, σίγουρα λοιπόν έχω τουλάχιστον 1 collision αν πάρω 2^Ν + 1 διαφορετικά δεδομένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος void90 : 05-09-18 στις 18:33.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από void90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι μοναδικά, αυτό που σου εξασφαλίζει η συνάρτηση hash είναι οτι είναι πολύ δύσκολο να βρείς collisions (συγκεκριμένα για την md5 έχουν βρεθεί)
    Αυτό που κάνει η hash είναι να παίρνει οποιδήποτε input και να επιστρέφει αριθμό συγκεκριμένου μεγέθους, είναι δηλαδή μια συνάρτηση που το πεδίο ορισμού είναι ένα σύνολο με άπειρα στοιχεία και το πεδίο τιμών πεπερασμένο, εξ ορισμού λοιπόν δεν είναι συνάρτηση 1 - 1, είναι απλώς αρκετά καλή για την δουλειά που θες να κάνεις

    Με μια hash Ν-bit έχω 2^Ν διαφορετικά hash, σίγουρα λοιπόν έχω τουλάχιστον 1 collision αν πάρω 2^Ν + 1 διαφορετικά δεδομένα
    Δεκτό, δεν είναι 1-1 μιλώντας αυστηρά, αλλά πρακτικά είναι.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Μπέρδεμα λίγο αυτά τα τελευταία που λέτε. Έχω μια τελευταία ερώτηση, γιατι οι διαχειριστές διαλέγουν όταν τα μέλη εγγράφονται να στέλνεται ο κωδικός σε MD5 μορφή και όχι σε κανονική text μορφή;

    Δηλαδή γιατί να σταλεί το: "098f6bcd4621d373cade4e832627b4f6"

    όταν μπορεί να σταλεί το: "test"

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-18, 19:08
  2. Ειναι φυσιολογικη η ταχυτητα μου;
    Από gavliador στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-18, 19:48
  3. Η οδύσσεια ενός κομμένου καλωδίου
    Από Nev3rm0re στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-18, 16:47
  4. [Other] Τελικά αξίζει η αγορά ενός καλού ρούτερ;
    Από Kasi86 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-18, 01:18
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 06:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας