Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 33
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1493661083_mega.logo.jpg 
Εμφανίσεις:  367 
Μέγεθος:  19,2 KB 
ID: 196756Το Mega.nz η γνωστή υπηρεσία κοινής χρήσης αρχείων έπεσε θύμα παραβίασης.
    Άγνωστοι απέκτησαν πρόσβαση στον λογαριασμό που διαθέτει η εταιρία στο Chrome Web Store, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αντικατασταθεί η επέκταση της εταιρίας για τον Chrome με μια κακόβουλη έκδοση, με σκοπό να αποσπάσει κωδικούς και άλλα στοιχεία απο τους χρήστες.

    Η κακόβουλη έκδοση έμεινε ενεργή για 4 ώρες μέχρι να το καταλάβει η εταιρία, σε αυτό το διάστημα όποιος χρήστης έκανε νέα εγκατάσταση της επέκτασης ή αναβάθμιση κατέβασε την κακόβουλη έκδοση.

    Σύμφωνα με το Mega.nz, η εφαρμογή είχε στόχο στοιχεία χρηστών για σελίδες όπως το Amazon, Microsoft Live, Google κλπ, αλλά και καταγραφή των κλειδιών για υπηρεσίες ψηφιακού πορτοφολιού κρυπτονομισμάτων σαν το MyEtherWallet και το MyMonero.

    Η εταιρία αντικατέστησε την κακόβουλη έκδοση μετά από 4 ώρες και πέρασε αυτόματα μέσω αυτόματης ενημέρωσης στους χρήστες που κατεβάσανε την κακόβουλη έκδοση.
    Η Google με την σειρά της αφαίρεσε την επέκταση του Mega.nz 5 ώρες μετά απο το συμβάν.


    Πηγή : Neowin
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 06-09-18 στις 15:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.711
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν αναφέρεται το .nz στον τίτλο και νόμιζα του Mega Channel, χαχα

  3. #3
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Καλά πως έγινε αυτό; Και 2ον, για ποιο λόγο το chrome έχει τα αρχεία του εκεί και όχι στους σερβερς της google?

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά πως έγινε αυτό; Και 2ον, για ποιο λόγο το chrome έχει τα αρχεία του εκεί και όχι στους σερβερς της google?
    Την extension για τον chrome χακαραν...

  5. #5
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Και πώς στο καλό το καταφεραν από το extension?

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    αφιερωμένο για όσους μας έχουν ζαλίσει με τα πλεονεκτήματα του cloud,

    (cloud φοβερό και αναντικατάστατο εργαλείο για όσους το χρειάζονται, αλλά όχι για οποιονδήποτε βαριέται ή δεν ξέρει να κρατά backup από τα πολύτιμα δεδομένα του)

    για την ώρα εκτός από το NAS μου, δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που δεν έχουν χακαριστεί ακόμη

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφιερωμένο για όσους μας έχουν ζαλίσει με τα πλεονεκτήματα του cloud,

    (cloud φοβερό και αναντικατάστατο εργαλείο για όσους το χρειάζονται, αλλά όχι για οποιονδήποτε βαριέται ή δεν ξέρει να κρατά backup από τα πολύτιμα δεδομένα του)

    για την ώρα εκτός από το NAS μου, δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που δεν έχουν χακαριστεί ακόμη
    Μην είσαι τόσο σίγουρος για αυτό
    https://news.drweb.com/show?lng=en&i=5890
    https://securityintelligence.com/new...lbind-malware/
    and more....


    Εδώ δεν επηρεαστήκανε τα αρχεία του χρήση στο cloud, αν και θα μπορούσανε απο την στιγμή που είχανε πρόσβαση σε αυτά, όπως είχανε πρόσβαση και τοπικά στον υπολογιστή του ή σε κάποιο nas.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    δεν είμαι για τίποτα σίγουρος,

    αλλά είμαι πιο σίγουρος από το να είχα τα δεδομένα μου στο cloud,
    τουλάχιστον τα προσέχω περισσότερο από αυτούς αν και δεν είναι κάτι κρίσιμο

    όσον αφορά το NAS μου, η κίνηση από και προς αυτό είναι υπό φρουρά και παρακολούθηση

    και τα πιο σημαντικά δεδομένα encrypted






    ποιος και τι


  9. #9
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiriakk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφιερωμένο για όσους μας έχουν ζαλίσει με τα πλεονεκτήματα του cloud,

    (cloud φοβερό και αναντικατάστατο εργαλείο για όσους το χρειάζονται, αλλά όχι για οποιονδήποτε βαριέται ή δεν ξέρει να κρατά backup από τα πολύτιμα δεδομένα του)

    για την ώρα εκτός από το NAS μου, δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που δεν έχουν χακαριστεί ακόμη
    Μας έχουν ζαλίσει τα πλεονεκτήματα του cloud εε? Το mega να ξέρεις μαζί με το google drive και το dropbox είναι το καλύτερο cloud που υπάρχει παγκοσμίως.

    Για αυτούς που δεν θέλουν να δώσουν χρήματα για σκληρούς και άλλα τα clouds είναι η σωτηρία τους. Έτυχε να τους συμβεί ένα λάθος και κατι τρέχει στα γύφτικα, ούτως ή άλλος τα δικά σου αρχεία δεν πρόκειται να τα ψάξουν αν τα χεις ανεβάσει (πχ) σε .rar μορφή με κωδικό

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας έχουν ζαλίσει τα πλεονεκτήματα του cloud εε? Το mega να ξέρεις μαζί με το google drive και το dropbox είναι το καλύτερο cloud που υπάρχει παγκοσμίως.

    Για αυτούς που δεν θέλουν να δώσουν χρήματα για σκληρούς και άλλα τα clouds είναι η σωτηρία τους. Έτυχε να τους συμβεί ένα λάθος και κατι τρέχει στα γύφτικα, ούτως ή άλλος τα δικά σου αρχεία δεν πρόκειται να τα ψάξουν αν τα χεις ανεβάσει (πχ) σε .rar μορφή με κωδικό
    κάθε εβδομάδα σκάει και μια είδηση για μια υπηρασία που χακάρανε,
    ούτε μας κάνει εντύπωση πλέον

    όσον αφορά το "μας έχουνε ζαλίσει", δουλειά τους είναι, τα λεφτά μας και τα δεδομένα μας θέλουνε,
    όποιος δεν θέλει ή δεν μπορεί να κάνει αλλοιώς ΟΚ,
    εναλλάκτικές όμως για τους περισσότερους υπάρχουν
    (γιατί καταλαβαίνω, ότι για κάποιες περιπτώσεις, το cloud, είναι η μόνη λύση)

  11. #11
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Τι το ιδιαίτερο έχει μια cloud υπηρεσία με ένα chrome extension; θα μπορούσε να γίνει με οποιοδήποτε extension, μην διαβάζω βλακείες.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας έχουν ζαλίσει τα πλεονεκτήματα του cloud εε? Το mega να ξέρεις μαζί με το google drive και το dropbox είναι το καλύτερο cloud που υπάρχει παγκοσμίως.

    Για αυτούς που δεν θέλουν να δώσουν χρήματα για σκληρούς και άλλα τα clouds είναι η σωτηρία τους. Έτυχε να τους συμβεί ένα λάθος και κατι τρέχει στα γύφτικα, ούτως ή άλλος τα δικά σου αρχεία δεν πρόκειται να τα ψάξουν αν τα χεις ανεβάσει (πχ) σε .rar μορφή με κωδικό
    Σιγά μην ανεβάζεις τα δεδομένα σου σε rar με κωδικό. Υπάρχουν clients για τα σοβαρά clouds (π.χ. amazon) που κάνουν client side encryption. Και παρεπιπτόντως να μιλάς για τα καλύτερα cloud services του κόσμου βάζοντας μέσα το mega και όχι το amazon δείχνει την σχέση σου με το αντικείμενο.

  13. #13
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Και αν λες αλήθεια για την ηλικία σου δε θα έπρεπε να λες τέτοιες κουβέντες για το hardware. Ξεχνάς τις παλιές καλές εποχές με τους ιούς στο mbr; Ένα τσαφ και παπαλα.

    Εγώ το τελευταίο format το έκανα στις 03/03/2012 το διότι ένα γ@μημενο ζουζούνι άρχισε να μου κάνει κρυφά τα αρχεία.

    Για μάντεψε τι θα συμβεί και σε εσένα αν έχεις προσαρτηθεί το Nas σαν δισκο;

  14. #14
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγά μην ανεβάζεις τα δεδομένα σου σε rar με κωδικό. Υπάρχουν clients για τα σοβαρά clouds (π.χ. amazon) που κάνουν client side encryption. Και παρεπιπτόντως να μιλάς για τα καλύτερα cloud services του κόσμου βάζοντας μέσα το mega και όχι το amazon δείχνει την σχέση σου με το αντικείμενο.
    Μιλάω για δωρεάν, γιατί βάζεις το amazon? Μάλλον θα πρεπε να κάνω ένα edit:
    Το mega να ξέρεις μαζί με το google drive και το dropbox είναι τα καλύτερα δωρεάν clouds που υπάρχουν παγκοσμίως.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν λες αλήθεια για την ηλικία σου δε θα έπρεπε να λες τέτοιες κουβέντες για το hardware. Ξεχνάς τις παλιές καλές εποχές με τους ιούς στο mbr; Ένα τσαφ και παπαλα.

    Εγώ το τελευταίο format το έκανα στις 03/03/2012 το διότι ένα γ@μημενο ζουζούνι άρχισε να μου κάνει κρυφά τα αρχεία.

    Για μάντεψε τι θα συμβεί και σε εσένα αν έχεις προσαρτηθεί το Nas σαν δισκο;
    Καταλαβαίνω τι θα συνέβαινε απλά ξεκίνησα τη συζήτηση επειδή ο @kiriakk είπε πως δεν έχουν κάποιο θετικό. Έχουν, διότι χώρο σου προσφέρουν δωρεάν.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    MEGA Suspicious Login Activity Detected και σας γλεντανε Someone signed in to your account using the Windows device through the Chrome 43.0.2357.132 app . Update δεν εκανα μονα τους γινονται σε τοσους browsers . Τωρα εχει βουτηξει και το login του war thunder γιατι πηγανε να μπουνε και wtr-assistant .... σουρωτήριιιιιιιι

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για Mega.nz
    Από Red Yonko στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-18, 14:00
  2. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-18, 09:51
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-18, 12:13
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-17, 14:15
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 17:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας