Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Question
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ζητώ την βοήθεια σας σχετικά με ένα πρόβλημα που απ' ότι διαβάζω στο forum το έχουν και άλλοι πολλοί. Το κακό είναι πως σε όποιο υφιστάμενο thread και να έψαξα πουθενά δεν βρήκα αναλυτικές οδηγίες και βήματα για ανθρώπους σαν και εμένα που δεν είναι εξοικοιωμένοι με την ορολογία των δικτύων (νόμιζα και εγώ τρομάρα μου ότι είμαι προχωρημένος επειδή έκανα ένα ddns και μπορούσα να ανοίγω το pc μου απομακρυσμένα.τελικά διαβάζοντας για το πρόβλημα μου στα thread διαπίστωσα πως σιγά το κατόρθωμα που έκανα, χαχα).

    Στο δια ταύτα...Εδώ και λίγο καιρό είμαι πλέον πελάτης Cosmote και στη σταθερή τηλεφωνία. Αυτό σημαίνει ότι είμαι σε ευρυζωνική τηλεφωνία πια και άρα το routerακι μου - TP-LINK TD-W9980 (που το είχα ακριβοπληρώσει) πλέον δεν μπορεί να κάνει μόνο του τη δουλειά απ'ότι φαίνεται. Από cosmote μου έδωσαν το Speedport W 724V. Κλασικά είπα στην αρχή, σιγά μην ειναι καλό το router που μου δίνει η Cosmote. Ρώτησα λοιπόν τα σαίνια του call center αν μπορώ με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω το router τους μόνο για το τηλέφωνο και όλα τα υπόλοιπα να τα κάνει το αξιόπιστό μου TP-LINK. Η απάντηση που μου έδωσαν από το τηλέφωνο ήταν ότι ναι γίνεται αν κάνω bridge το router της cosmote. Μου δώσαν και κάτι οδηγίες για να το κάνω...καταλαβαίνετε τώρα. σιγά μην έπαιζε.

    Προσπάθησα λοιπόν μόνος μου διαβάζοντας τα διάφορα thread μπας και καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Δυστυχώς όμως φαίνεται ότι είμαι υπερβολικά αρχάριος στο συγκεκριμένο κομμάτι και δεν κατάφερα να κάνω τίποτα μόνος μου. Πήρα ξανά την Cosmote μπας και έπεφτα σε κάποιον ποιο έξυπνο εκπρόσωπο από τον προηγούμενο και με βοηθούσε. Αυτός λοιπόν μου είπε για την υπηρεσία @your service του ΟΤΕ (εξειδικευμένα συνεργαζόμενα με την Cosmote συνεργεία που αναλαμβάνουν πρόβληματα σαν τα δικά μου καθώς και προβλήματα σε τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού κ.ά.). Όπα λέω, εξειδικευμένα συνεργεία θα είναι αυτά, και έτσι κάτι το πρόβλημα που είχα, κάτι μια χαλασμένη πρίζα τηλεφώνου και κάτι που έπρεπε κάποιος να μου βάλει φίλτρο στο συναγερμό στο σπίτι γιατί συνδέεται με κέντρο και άρα με την ευρυζωνική σύνδεση είχα πρόβλημα είπα να τους καλέσω για να μου κάνουν αυτοί τις ρυθμίσεις. Δυστυχώς ούτε και έτσι είχα τύχη. Ήρθε ο "εξειδικευμένος" τεχνικός και επί μιαμιση ώρα πολεμούσε να παντρέψει τα δύο ρούτερ αλλά τίποτα. Στο τέλος έφυγε λέγοντας ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι.

    Από αυτά που διάβασα στα thread κατάλαβα ότι υπάρχουν δύο επιλογές...Είτε να συνδέσω το speedport με την τηλεφωνική γραμμή και πίσω από αυτό να έχω το TP-LINK είτε να συνδέσω την τηλεφωνική γραμμή στο TP-LINK και σε αυτό να συνδέσω το Speedport. Δεν ξέρω αν κάποια από τις δύο λύσεις είναι προτιμότερη αλλά παιδιά ακολουθώ όποια και αν μου πείτε αρκεί να έχει αποτέλεσμα και να μπορώ και εγώ που είμαι αρχάριος να καταλάβω ακριβώς τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω αναλυτικά στα δύο ρουτερ.

    Τέλος, βάζω στο παιχνίδι και ένα άλλο ερώτημα. Ψάχνοντας απο εδώ και από εκεί είδα ότι το speedport του ΟΤΕ έχει μέσα πολλές ρυθμίσεις που τελικά ίσως εξυπηρετούν τη δουλειά που θέλω να κάνω (ας πούμε έχει και επιλογή για ddns με το no-ip.com που ούτε καν πίστευα ότι θα το έχει). Οπότε αναρωτιέμαι μήπως τελικά να κρατήσω μόνο το speedport, να κάνω εκεί όλες τις ρυθμίσεις και να τελειώνω; Αλλά μου φαίνεται αμαρτία να μην χρησιμοποιήσω το TP-LINK που θεωρώ ότι σαν ποιότητα είναι καλύτερο από το speedport.

    Αν η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα είναι ότι καλώς πιστεύω ότι πρέπει να αξιοποιήσω το TP-LINK τότε αναμένω την πολύτιμη βοήθειά σας. Επισυνάπτω και κάποια screenshot από τις ρυθμίσεις των router μου για να πάρετε μια εικόνα.

    Και παιδιά, υπενθυμίζω, είμαι αρχάριος για αυτό please όσο πιο απλά γίνεται, sorry

    Τέλος, το προτείνω σαν ιδέα, δεν ξέρω αν είναι εφικτό αλλά θα ήταν πολύ καλό να δημιουργηθούν τέτοιο οδηγοί για τα πιο συνηθισμένα router της Cosmote που να δίνουν αναλυτικές οδηγίες και βήματα για τη σωστή παραμετροποίησή τους και την σύνδεσή τους με άλλα router στους αρχάριους του είδους.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Speedport 1.JPG  

    Speedport 2.JPG  

    tp link 1.JPG  

    tp link 2.JPG  

    tp link 3.JPG  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patroklosp : 07-09-18 στις 13:51. Αιτία: Προσθήκη κειμένου
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνεις πρώτα δοκιμή και με τα δύο για να δεις ποιο συγχρονίζει πιο ψηλά, μετά βάζεις αυτό πρώτο.
    Aν βάλεις το TP-LINK πρώτο θα πρέπει να κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις για να έχεις το speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Αν βάλεις το speedport πρώτο κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις.

    Οδηγοί υπάρχουν και ανάλογα νήματα για να ρωτήσεις ότι θέλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνεις πρώτα δοκιμή και με τα δύο για να δεις ποιο συγχρονίζει πιο ψηλά, μετά βάζεις αυτό πρώτο.
    Aν βάλεις το TP-LINK πρώτο θα πρέπει να κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις για να έχεις το speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Αν βάλεις το speedport πρώτο κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις.

    Οδηγοί υπάρχουν και ανάλογα νήματα για να ρωτήσεις ότι θέλεις.

    ΟΚ, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Επισυνάπτω screenshots από τους συγχρονισμούς και στα δύο router. Το speedport συγχρονίζει πιο ψηλά απ' ότι βλέπω οπότε υποθέτω ότι θα βάλω πρώτο αυτό και μετά το TP-LINK. Σωστά;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Speedport.jpg  

    TP-LINK.JPG  

    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το speedport συγχρονίζει σε VDSL ενώ το TP-LINK σε ADSL.
    Για κάποιο λόγο ή απλώς γιατί ξεχάστηκε έτσι, σου δίνουν ΑDSL από καμπίνα αλλά δεν σου έχουν βάλει κόφτη, οπότε συγχρονίζεις τερματισμένο 24αρι, βάλε χειροκίνητα και το TP-LINK σε VDSL, λογικά θα τερματίσει και αυτό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το speedport συγχρονίζει σε VDSL ενώ το TP-LINK σε ADSL.
    Για κάποιο λόγο ή απλώς γιατί ξεχάστηκε έτσι, σου δίνουν ΑDSL από καμπίνα αλλά δεν σου έχουν βάλει κόφτη, οπότε συγχρονίζεις τερματισμένο 24αρι, βάλε χειροκίνητα και το TP-LINK σε VDSL, λογικά θα τερματίσει και αυτό.
    Να υποθεσω οτι το γεγονος οτι εχω adsl συνδεση απο την cosmote και οχι vdsl δεν εχει να κανει ε;δηλαδη ακομα και ετσι να δοκιμασω να βαλω το tp link σε vdsl?
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχει σημασία, βλέπεις ότι το speedport έχει συγχρονίσει σε VDSL γιατί σου έχουν δώσει γραμμή από καμπίνα, μακάρι να μείνει έτσι και να μην το αλλάξουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει σημασία, βλέπεις ότι το speedport έχει συγχρονίσει σε VDSL γιατί σου έχουν δώσει γραμμή από καμπίνα, μακάρι να μείνει έτσι και να μην το αλλάξουν.
    Καλησπέρα, δοκίμασα να βάλω σε vdsl το tp link και ενώ βλέπω ότι συγχρονίζει (δηλαδή μου δίνει τιμές για current rate, max rate, snr margin, line attenuation) για κάποιο λόγο στο wan δεν παίρνει ούτε ip και το status γράφει disconnected. Δεν ξέρω αν δεν κάνω κάτι σωστά στις ρυθμίσεις σε ότι αφορά το VDSL. Αν το γυρίσω σε ADSL συνδέεται κανονικά αλλά με χαμηλότερες ταχύτητες (όπως είχα γράψει και στο προηγούμενο μήνυμα).

    Παίζει να ξέρεις τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω στο tp link (θεωρώ ότι πρέπει να παίξω στις ρυθμίσεις που επισυνάπτω στις δύο εικόνες).Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  93,7 KB 
ID: 196841Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture2.JPG 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  153,3 KB 
ID: 196842
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ενεργοποίησε το VLAN ID, βάλε τιμή 835 στο πεδίο που θα ανοίξει από κάτω και τέλος τα ατομικά σου στοιχεία username & password στην κλήση ΡΡΡ.

  9. #9
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίησε το VLAN ID, βάλε τιμή 835 στο πεδίο που θα ανοίξει από κάτω και τέλος τα ατομικά σου στοιχεία username & password στην κλήση ΡΡΡ.
    Κομπλέ, συνδέθηκε...ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

    Επισυνάπτω screenshots με στατιστικά και από τα δύο router. Με βάση αυτά ποιο θεωρείτε ότι πρέπει τελικά να βάλω πρώτο και να το συνδέσω με την τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ; Το speedport ή το TP-LINK;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  293,6 KB 
ID: 196847Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  TP LINK.JPG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  65,9 KB 
ID: 196848
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αφού πάει καλά και σου αρέσει το 9980 (έχοντας και περισσότερες δυνατότητες), άστο αυτό στη γραμμή και πίσω του το άλλο για την τηλεφωνία.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνεις πρώτα δοκιμή και με τα δύο για να δεις ποιο συγχρονίζει πιο ψηλά, μετά βάζεις αυτό πρώτο.
    Aν βάλεις το TP-LINK πρώτο θα πρέπει να κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις για να έχεις το speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Αν βάλεις το speedport πρώτο κάνεις αυτές τις ρυθμίσεις.

    Οδηγοί υπάρχουν και ανάλογα νήματα για να ρωτήσεις ότι θέλεις.
    Ακολούθησα τον οδηγό για να βάλω το TP-LINK πρώτο...Μου φάνηκαν τόσο απλές οι οδηγίες που είπα ότι σιγά μη δουλέψει. Και όμως αυτή τη στιγμή έχω το tp link πρώτο και το speedport δεύτερο και παρ' όλα αυτά έχω και τηλέφωνο.

    Θα το παρακολουθήσω τις επόμενες ημέρες (ελπίζω να μην χαλάσει τίποτα).

    2 ερωτήσεις ακόμα:

    1. Πώς μπορώ να δω το interface του speedport; είδα κάποιες οδηγίες στο νήμα εδώ αλλά με μπέρδεψαν λιγάκι...Θεωρητικά θα μπορούσα να κρατήσω το wifi και να μπαίνω μέσω αυτού αλλά θα προτιμούσα να μην έχω δύο wifi (tp-link & speedport) ενεργοποιημένα.

    2. Στα διάφορα thread που διάβαζα αυτές τις ημέρες, κάπου είδα ότι αναφέρθηκε ένα θέμα με την τηλεφωνική γραμμή σε αυτά τα σεταρίσματα (ότι αν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο ενώ μιλάς δεν δείχνει ότι είναι κατειλλημένη η γραμμή ή κάτι τέτοιο). Χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση και στην καρτέλα telephony του speedport; Πάντως εγώ δοκίμασα τώρα να πάρω τηλέφωνο στο σταθερό μου ενώ μιλάει και μου βγήκε κανονικά μήνυμα ότι η γραμμή είναι κατειλημένη. Το ρωτάω πιο πολύ για να είμαι σίγουρός.

    Ευχαριστώ,
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patroklosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακολούθησα τον οδηγό για να βάλω το TP-LINK πρώτο...Μου φάνηκαν τόσο απλές οι οδηγίες που είπα ότι σιγά μη δουλέψει. Και όμως αυτή τη στιγμή έχω το tp link πρώτο και το speedport δεύτερο και παρ' όλα αυτά έχω και τηλέφωνο.

    Θα το παρακολουθήσω τις επόμενες ημέρες (ελπίζω να μην χαλάσει τίποτα).

    2 ερωτήσεις ακόμα:

    1. Πώς μπορώ να δω το interface του speedport; είδα κάποιες οδηγίες στο νήμα εδώ αλλά με μπέρδεψαν λιγάκι...Θεωρητικά θα μπορούσα να κρατήσω το wifi και να μπαίνω μέσω αυτού αλλά θα προτιμούσα να μην έχω δύο wifi (tp-link & speedport) ενεργοποιημένα.

    2. Στα διάφορα thread που διάβαζα αυτές τις ημέρες, κάπου είδα ότι αναφέρθηκε ένα θέμα με την τηλεφωνική γραμμή σε αυτά τα σεταρίσματα (ότι αν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο ενώ μιλάς δεν δείχνει ότι είναι κατειλλημένη η γραμμή ή κάτι τέτοιο). Χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση και στην καρτέλα telephony του speedport; Πάντως εγώ δοκίμασα τώρα να πάρω τηλέφωνο στο σταθερό μου ενώ μιλάει και μου βγήκε κανονικά μήνυμα ότι η γραμμή είναι κατειλημένη. Το ρωτάω πιο πολύ για να είμαι σίγουρός.

    Ευχαριστώ,
    Guys, anyone???

    Επίσης άλλα δύο ερωτήματα:

    3. Στο speedport το λαμπάκι του DSL δεν ανάβει. Λογικό να υποθέσω βάση των αλλαγών που έκανα;

    4. Σκέφτομαι να στείλω στην Cosmote παράπονο για την υπηρεσία "@ your service" την οποία και πλήρωσα 65 ευρώ για να μου πει ο τεχνικός ότι δεν μπορεί να κάνει τίποτα ενώ εσείς μου δώσατε οδηγίες και μέσα σε 5 λεπτά είχα λύσει το πρόβλημά μου. Απλά, σκέφτομαι, υπάρχει περίπτωση να μου τη βγουν και από πάνω και να μου πουν ότι αυτά που έκανα είναι μαιμουδιές και ότι κακώς ακολούθησα τις οδηγίες κάποιων μη εξειδικευμένων (και καλά) ανθρώπων;; Προφανώς δεν θα αναφερθώ συγκεκριμένα στο forum του adslgr.com, θα αναφερθώ γενικώς και αορίστως σε κάποιο forum που με βοήθησε.
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Δες εδώ. Φτιάχνεις έναν κανόνα (βήμα 5) ώστε να επιτρέπει την εισερχόμενη κίνηση στη WAN θύρα.
    2. Μην ασχολείσαι. Το θέμα έχει να κάνει με τυχόν εισερχόμενη αν είναι ενεργά και τα 2 κανάλια. Σε ένα κανάλι παίζει κανονικά.
    3. Δεν ανάβει και καλά κάνει, διότι δεν παίζει πλέον ως modem. Ο συγχρονισμός γίνεται από το 9980.
    4. Αν σε χρέωσαν χωρίς να κάνουν τίποτα, κακώς για μένα και θα έκανα παράπονα. Οι σχετικές οδηγίες υπάρχουν κι εδώ σε σχετική παρουσίαση του ΟΤΕ.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Άλιμος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-LINK W9980
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δες εδώ. Φτιάχνεις έναν κανόνα (βήμα 5) ώστε να επιτρέπει την εισερχόμενη κίνηση στη WAN θύρα.
    2. Μην ασχολείσαι. Το θέμα έχει να κάνει με τυχόν εισερχόμενη αν είναι ενεργά και τα 2 κανάλια. Σε ένα κανάλι παίζει κανονικά.
    3. Δεν ανάβει και καλά κάνει, διότι δεν παίζει πλέον ως modem. Ο συγχρονισμός γίνεται από το 9980.
    4. Αν σε χρέωσαν χωρίς να κάνουν τίποτα, κακώς για μένα και θα έκανα παράπονα. Οι σχετικές οδηγίες υπάρχουν κι εδώ σε σχετική παρουσίαση του ΟΤΕ.
    1. Σε ότι αφορά τον κανόνα, έφτιαξα αυτόν που φαίνεται στο link που μου έδωσες αλλά δεν δούλεψε. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση ίσως και στο TP LINK; Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στο screenshot με τις οδηγίες του link υπάρχουν τα πεδία start destination port και end destination port ενώ στο δικό μου speedport υπάρχουν επιπλέον και τα πεδία start source port και end source port όπου και εκεί εγώ έβαλα το 80 (δεν ξέρω αν έκανα σωστά)

    2. Τελικά το θέμα με αυτό που αναφέρω το έχω. Δηλαδή, αν την ώρα που μιλάω στο σταθερό δοκιμάσω να πάρω π.χ. από το κινητό μου στο σταθερό τότε όπως είχα πει και πριν ακούγεται ηχογραφημένο μήνυμα ότι ο συνδρομητής είναι κατειλλημένος. Αυτό είναι ΟΚ. Όμως σήμερα διαπίστωσα πως αν έχεις ξεχάσει το ακουστικό σε κάποια συσκευή του σπιτιού ανοιχτό τότε αν πάρεις από το κινητό δείχνει ότι καλεί (δεν ακούγεται μήνυμα ή ήχος κατειλλημένης γραμής) με αποτέλεσμα αυτός που σε καλεί να νομίζει ότι δεν είσαι σπίτι (ήδη άκουσα τα πρώτα παράπονα, χεχε). Να' ναι καλά ο 2χρονος μπόμπιρας που με βοήθησε να το πιάσω αυτό μιας και συνέχεια παίζει με το τηλέφωνο

    3. ΟΚ, και εγώ αυτό φαντάστηκα.

    4. Έστειλα e-mail με παράπονο. Για να δούμε τι θα απαντήσουν.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  speedport.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  226,4 KB 
ID: 196928
    Mobo: Asus P5KPL-AM | CPU: Intel Core 2 Duo E8400, 3GHz | RAM: Kingston 2x2GB | VGA: Geforce GTS 450 | SSD: Samsung SSD 840 Pro Series 128GB | HDD: Western Digital WD20EARX 2TB | PSU: ARCTIC A-500CX | Monitor: Philips 170S

Παρόμοια Θέματα

  1. speedport w 724v σε bridge mode
    Από mthpp στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 15:31
  2. Speedport W 724V freePBX sip trunk και Phone 1
    Από kororos στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-18, 13:53
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-18, 21:18
  4. Speedport W 724V Και Errors.
    Από rempes στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 17:46
  5. OTE Speedport W 724V Type Ci
    Από Jesakos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-17, 21:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας