Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Χρησιμοποιώ ως λειτουργικό αποκλειστικά Linux mint και τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να το βαριέμαι ενώ παράλληλα έχω διάθεση για πειραματισμό, έτσι θέλω να δοκιμάσω και άλλα distro χωρίς όμως να καταργήσω το mint.

    Όπως το έχω στο μυαλό μου θα δημιουργήσω απλώς ένα partition για το root κάθε νέας διανομής και για home/ swap θα χρησιμοποιήσω τα ήδη υπάρχοντα χωρίς όμως να διαμορφώσω το home κατά την εγκατάσταση.

    Αν όντως το έχω σκεφτεί σωστά υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω και τι κάνω με το grub;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    Επισης μπορεις να κοψεις το partition κατα την εγκατασταση...αναγνωριζει το mint και ενσωματωνει το νεο distro sto grub,επισης ευκολα μοιραζεις τον χωρο κατα την εγκατασταση....(ubuntu/lubuntu 16.04 και μετα)
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Αν δυο ή και περισσότερες διανομές χρησιμοποιούν το ίδιο Home partition θα υπάρξει πρόβλημα με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους στην περίπτωση που η εκδοσή της όποιας εφαρμογής είναι διαφορετική ανά διανομή;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-02-2015
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54000/5400
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300s
    οχι και οχι και οχι....και σε πρωτη φαση μπορεις να τρεξεις το distro απο usb αν δεν εχεις καταληξει καπου...
    H λύση με τις λιγότερες υποθέσεις είναι και η πιο σωστή,τις περισσότερες φορές.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.224
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NARCOSYNTHESIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δυο ή και περισσότερες διανομές χρησιμοποιούν το ίδιο Home partition θα υπάρξει πρόβλημα με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους στην περίπτωση που η εκδοσή της όποιας εφαρμογής είναι διαφορετική ανά διανομή;
    Συνήθως όχι αλλά δεν μπορεί κανείς να στο πει με 100% σιγουριά. Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν υπάρξει προβλήματα από μικρά έως μεγάλα.

    π.χ
    α) Εκκινείς από μια διανομή που δίνει τον firefox Ν+3 οπότε τα addons σου αναβαθμίζονται σε νέες εκδόσεις και μετά από κάποιες ώρες - ημέρες εκκινείς από την άλλη διανομή που δίνει την παλαιότερη έκδοση Ν. Νομίζεις ότι τρέχεις διάφορα addons ασφάλειας αλλά, χωρίς να το ξέρεις, δεν έχεις κανένα addon στον firefox γιατί δεν είναι συμβατά με την παλαιά έκδοση (την έπαθαν πάρα πολλοί με την έκδοση του firefox που άλλαζε το api).

    β) Μερικές φορές κάποια προγράμματα πραγματοποιούν αλλαγές που είναι ασύμβατες με παλαιές εκδόσεις. Κάποια παρέχουν εργαλεία για χειροκίνητο convert, κάποια κάνουν αυτόματο convert στα αρχεία και κάποια δεν κάνουν τίποτα. Για παράδειγμα το πρόγραμμα ανάγνωσης e-mail claws-mail σε κάποια έκδοση άλλαξε για κάποιο λόγο πολλές επιλογές του config αρχείου του, μεταξύ αυτών και τα id από τα πρωτόκολλα οπότε από εκεί που πχ το POP3 είχε ID=1 και το IMAP είχε ID=2 και το local mailbox είχε ID=3 κατέληξε το local mailbox να έχει ID=1. Όταν έτρεχες το claws-mail έβλεπε ότι το config σου είχε ημερομηνία μικρότερη από αυτήν του binary και αυτόματα έκανε convert το αρχείο στα νέα id.
    Όταν λοιπόν άλλαζες στη διανομή με την παλιά έκδοση, το claws-mail αναγνώριζε τον pop3 λογαριασμό σου σαν τοπικό αρχείο και πάει λέγοντας οπότε δεν έπαιζε σωστά τίποτα.
    Άλλες εφαρμογές κάνουν μεν convert τα αρχεία αλλά με νέο όνομα και αφήνουν αυτούσια και τα παλιά οπότε όταν αλλάζεις διανομές και χρησιμοποιείς και τις δύο εκδόσεις του προγράμματος, τα αρχεία αποκλίνουν και το καθένα περιέχει πληροφορίες που δεν περιέχει το άλλο.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Αν έχεις σκοπό στο τέλος των δοκιμών σου να ρίξεις ένα ξεγυρισμένο φορμάτ και να εγκαταστήσεις την διανομή που ΘΑ καταλήξεις πως θέλεις,τότε προχώρα άφοβα...
    Αν όμως υπάρχει περίπτωση να μείνεις τελικά στο mint, είναι καλύτερο να κόψεις ένα διαμέρισμα στο δίσκο και να κάνεις εκεί τις δοκιμές σου.
    Έτσι θα έχεις γλιτώσει πολλή μανουρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Μηνύματα
    747
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NARCOSYNTHESIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δυο ή και περισσότερες διανομές χρησιμοποιούν το ίδιο Home partition θα υπάρξει πρόβλημα με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις τους στην περίπτωση που η εκδοσή της όποιας εφαρμογής είναι διαφορετική ανά διανομή;
    - Το να κρατήσεις το ίδιο HOME μετά από format (με ταυτόχρονη αλλαγή διανομής ή όχι) είναι ΟΚ.
    - Το να έχεις ταυτόχρονα το ίδιο HOME για δύο διανομές είναι δυνατό να σου δημιουργήσει προβλήματα. Προσωπικά δεν θα το έκανα.

    Αν σε απασχολεί ο συγχρονισμός στα configurations μεταξύ των διανομών, υπάρχουν λύσεις.
    Οδηγός για LaTeX στα Ελληνικά
    Οδηγός για Linux στα Ελληνικά

  8. #8
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Επειδή κι εγώ κατά καιρούς δοκιμάζω διάφορες διανομές, έχω κάνει το εξής εδώ και αρκετά χρόνια και είναι πολύ βολικό:
    Έχω δημιουργήσει ένα διαμέρισμα /home σε ένα δίσκο και για κάθε διανομή που θα δοκιμάσω χρησιμοποιώ διαφορετικό όνομα χρήστη το οποίο περιλαμβάνει το όνομα που χρησιμοποιούσα συνήθως και το όνομα της διανομής(πχ usermint). Έτσι δημιουργείται διαφορετικός φάκελος χρήστη για κάθε διανομή και μπορώ αν κάτι είναι ρυθμισμένο σε μια διανομή να το μεταφέρω και στο φάκελο χρήστη της άλλης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zaxus : 08-09-18 στις 22:50.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περιοχή
    Vasiliko
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Vodafone
    Τελικά έκανα ένα partition και πέρασα τα Mx Linux, root και home μαζί.
    Τώρα γιατί ΜΧ.. τα είχα ήδη σε στικάκι και όταν τα είχα τσεκάρει μου άρεσαν, τώρα που τα πέρασα δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, είναι και θέμα συνήθειας βεβαία.

    Τέλος πάντων για να μην σας ζαλίζω άλλο θα προτιμήσω ξεχωριστό home για κάθε distro που θα δοκιμάσω ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και αν χρειαστεί τα ξαναλέμε, ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-18, 10:44
  2. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 08:56
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-18, 16:32
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-18, 01:20
  5. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-17, 19:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας