Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 17.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλησπέρα σας.
    Έχω στημένο mail server σε OpenSuse και έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με αποστολή email σε hotmail (και όλα τα domain της microsoft) και yahoo λόγω μη αντιστοίχησης της origin IP (στατική) με το PTR record που δίνουν οι DNS server της Cyta με αποτέλεσμα τα email να καταλήγουν στα SPAM.

    Έχει καταφέρει κανείς αλλαγή PTR Record από τη CYTA;

    Προσπάθησα 2 φορές μέσω υποστήριξης αλλά και τις 2 φορές που απαντούσαν πως πρέπει να ρυθμίσω σωστά το outlook!


    BTW. Είμαι σίγουρος πως αυτό φταίει γιατί έχω ρυθμίσει DKIM, SPF, SSL (TLS) και το σκορ στοn SpapAssasin είναι πάντα κάτω από 4.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τα οικιακα ip ranges ειναι by default blacklisted, πχ στο spamhaus. Μπορει η microsoft η η yahoo να μην κοιταει επισημως το spamhaus αλλα κατι αναλογο υλοποιει εσωτερικα. Αφου πας στο spam, παλι καλα να λες, λογω χαμηλου reputation.
    Στειλε το αιτημα γραπτως, το πρωτο επιπεδο δεν καταλαβαινει καν τι του λες, ειναι γενικο φαινομενο.
    Γενικοτερα, μη περιμενεις και πολλα ακομα και αν παρεις σωστο reverse.

    Δυστυχως τα dkim spf ssl και spamassasin δεν κανουν τιποτε για το θεμα spam folder στους μεγαλους. (αν κανανε, θα τα ειχαμε οικονομησει χοντρα, χρονια τωρα...)

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα οικιακα ip ranges ειναι by default blacklisted, πχ στο spamhaus. Μπορει η microsoft η η yahoo να μην κοιταει επισημως το spamhaus αλλα κατι αναλογο υλοποιει εσωτερικα. Αφου πας στο spam, παλι καλα να λες, λογω χαμηλου reputation.
    Στειλε το αιτημα γραπτως, το πρωτο επιπεδο δεν καταλαβαινει καν τι του λες, ειναι γενικο φαινομενο.
    Γενικοτερα, μη περιμενεις και πολλα ακομα και αν παρεις σωστο reverse.

    Δυστυχως τα dkim spf ssl και spamassasin δεν κανουν τιποτε για το θεμα spam folder στους μεγαλους. (αν κανανε, θα τα ειχαμε οικονομησει χοντρα, χρονια τωρα...)
    Δεν υπάρχουν οικιακά ip ranges , υπάρχουν στατικά και δυναμικά. Τα δυναμικά έχουν γίνει blacklist τις περισσότερες φορές. Τα στατικά αν έχει γίνει κάποια στιγμή blacklist μπορείς να ζητήσεις την εξαίρεση του μετά από αίτηση.

    @diggy, αν δεν μπορούν να σου αλλάξουν το ptr record τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να δηλώσεις σαν hostname στον mailserver σου με το ptr record το οποίο σου δίνει ο πάροχος. Αντίστοιχα πρέπει να κάνεις και τις αλλαγές σε mx,spf κ.α.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diggy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Έχω στημένο mail server σε OpenSuse και έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με αποστολή email σε hotmail (και όλα τα domain της microsoft) και yahoo λόγω μη αντιστοίχησης της origin IP (στατική) με το PTR record που δίνουν οι DNS server της Cyta με αποτέλεσμα τα email να καταλήγουν στα SPAM.

    Έχει καταφέρει κανείς αλλαγή PTR Record από τη CYTA;

    Προσπάθησα 2 φορές μέσω υποστήριξης αλλά και τις 2 φορές που απαντούσαν πως πρέπει να ρυθμίσω σωστά το outlook!


    BTW. Είμαι σίγουρος πως αυτό φταίει γιατί έχω ρυθμίσει DKIM, SPF, SSL (TLS) και το σκορ στοn SpapAssasin είναι πάντα κάτω από 4.
    Δεν ξέρω ποιά ακριβώς η πολιτική της cyta στο ζήτημα, αλλά σε άλλους isp που το χρειάστηκα (hol & ote),
    ακριβώς για τον ίδιο λόγο, το δίνανε μόνο σε επαγγελματικά πακέτα μαζί με ένα block ip ή/και σε μισθωμένα κυκλώματα.
    Ρώτα στο support τους, αλλά δεν νομίζω να μπούν στον κόπο να κάνουν reverse ptr σε οικιακή σύνδεση.
    Μια ιδέα θα ήταν να το δρομολογήσεις μέσα από vpn και να σου κάνει τα ptr records ο provider του vpn,
    αλλά όσο νάναι θα κοστίσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα, μπορείς να μας στειλεις κάποιο στοιχείο που διατηρείς στην εταιρεία μας για να το δούμε?

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΑΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 17.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας.
    Τι εννοείτε κάποιο στοιχείο; Αρ. πελάτη, ΑΦΜ ή κάποιο στοιχείο από τον λογαριασμό;

  7. #7
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Μάλιστα, με προσωπικό μήνυμα αν επιθυμείς οποιοδήποτε από τα παραπάνω στοιχεία!

Παρόμοια Θέματα

  1. κολλήματα στο internet με το router της cyta
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-19, 15:28
  2. Της CYTA τα καμώματα... [solved]
    Από geopro64 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-18, 00:01
  3. Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 21:18
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-18, 11:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας