Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Μαγκες θελω βοηθεια! Ειμαι συνδρομητης wind 24mbps. Τωρα σκεφτομαι να παω Cosmote Fiberspeed 30mbps! Μιλησα με την Wind και μου ειπαν πως η περιοχη μου υποστηριζει ταχυτητες 24, 50mbps ενω η Cosmote μου λεει οτι φτανει εως τα 30mbps η περιοχη που μενω και οτι 50mbps δεν μπορω να βαλω! Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει θα ειναι καλυτερο να βαλω Wind 50mbps η να βαλω "Fiber" 30mbps της Cosmote?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Wind δεν έχει 30Mbps οπότε βάζεις το έως 50 και όσο πιασεις.
    Eπιτελους VDSL

  3. #3
    Ευχαριστω φιλε! Θα ρωτησω μια ακριβως να δω τι ταχυτητες θα εχω αν βαλω 50mbps wind! Η Cosmote μου ειπε πως αν βαλω 30mbps Fiberspeed θα πιανω 27-30! Τωρα με την Wind θα ρωτησω αν και οταν ρωτησα μου τα μασαγαν λιγο! Μου ελεγαν απο το κινητο να περασω απο το καταστημα και οταν πηγαινα εκει μου ελεγαν πως πρεπει να παρω τηλεφωνο...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Την ίδια ταχύτητα θα έχεις και με τους 2 (εως 30), αφού μάλλον παίρνεις από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα.
    Βέβαια δε μας είπες η 24αρα που έχεις τώρα πόσο συγχρονίζει...

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2010
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    219
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Δεν μας είπες περιοχή που μένεις. Εμένα για αρχή μόνο η Wind έδινε 50 απο το δικό της δίκτυο.

  6. #6
    Λοιπον μαγκες με το 24 πιανω καπου στα 14 συμφωνα με το Ookla! Το ρουτερ μου κλειδωνει στα 18.500 περιπου! Πηγα τελικα και εβαλα Wind 50 σημερα και μου ειπαν πως επειδη μενω κοντα στο κεντρο και ας μην παιρνω απο καμπινα η ταχυτητα που θα εχω ειναι 35-45. Επισης μου ειπαν πως δεν θα φτανω ποτε 50 επειδη δεν ειναι οπτικη ινα! Δεν με ενδιαφερει και πολυ να φτανω τα 50 απλα επειδη εχω IPTV θελω ενω βλεπω να μπορει και καποιος αλλος στο σπιτι να κανει την δουλεια του χωρις να κολλαει το stream!

    - - - Updated - - -

    Και TryfGR το ιδιο και εμενα. Μονο η Wind μου εδινε 50 η Cosmote μου εδινε 30ρι. Τωρα μαλλον η Cosmote κατι θα ξερει που μου ειπε οτι θα πιανω 27-30! Αλλα εβαλα Wind γτ μου εκαναν πολυ καλη προταση και σε λογικα πλαισια η τιμη!

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2008
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8070/1021
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    netgear dgn 2200 2200
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ίδια ταχύτητα θα έχεις και με τους 2 (εως 30), αφού μάλλον παίρνεις από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα.
    Βέβαια δε μας είπες η 24αρα που έχεις τώρα πόσο συγχρονίζει...
    Με 24ΑΡΑ συγχρονιζω στα 8.500 kbps, 33,1 db attenuation σηλ.2,4 χλμ απο dslam. O ote δεν μου δινει vdsl η wind μου δίνει 50ara και μου λεει θα πιάνω τουλάχιστον 30 mbps!. Στην περιοχη (νεα φιλαδελφεια) έχει καμπίνες μονο ο οτε με βαση το χαρτη, και φαίνονται κοντυτερα απο το dslam κατα 1500 μετρα.
    Θα δω καμμια ουσιαστική διαφορα για τα 10 ευρώ παραπάνω που θελει η wind η με δουλεύουν?

  8. #8
    Εγγραφή
    04-09-2008
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marios_Tzo1998 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον μαγκες με το 24 πιανω καπου στα 14 συμφωνα με το Ookla! Το ρουτερ μου κλειδωνει στα 18.500 περιπου! Πηγα τελικα και εβαλα Wind 50 σημερα και μου ειπαν πως επειδη μενω κοντα στο κεντρο και ας μην παιρνω απο καμπινα η ταχυτητα που θα εχω ειναι 35-45. Επισης μου ειπαν πως δεν θα φτανω ποτε 50 επειδη δεν ειναι οπτικη ινα! Δεν με ενδιαφερει και πολυ να φτανω τα 50 απλα επειδη εχω IPTV θελω ενω βλεπω να μπορει και καποιος αλλος στο σπιτι να κανει την δουλεια του χωρις να κολλαει το stream!

    - - - Updated - - -

    Και TryfGR το ιδιο και εμενα. Μονο η Wind μου εδινε 50 η Cosmote μου εδινε 30ρι. Τωρα μαλλον η Cosmote κατι θα ξερει που μου ειπε οτι θα πιανω 27-30! Αλλα εβαλα Wind γτ μου εκαναν πολυ καλη προταση και σε λογικα πλαισια η τιμη!
    Sorry για το resurrection, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν η Wind κοροιδεύει τελικά που υπόσχεται πάνω από την Cosmote ή όντως μπορεί να το κάνει.

    Τελικά @Marios_Tzo1998 τι έγινε; Τι ταχύτητες πιάνεις;

  9. #9
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KreAch3R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry για το resurrection, αλλά προσπαθώ να καταλάβω αν η Wind κοροιδεύει τελικά που υπόσχεται πάνω από την Cosmote ή όντως μπορεί να το κάνει.

    Τελικά @Marios_Tzo1998 τι έγινε; Τι ταχύτητες πιάνεις;
    Δεν έχει νόημα η απάντηση γιατί πλέον εδώ και κάποιο καιρό δεν υπάρχουν 30άρια πακέτα VDSL. Καταργήθηκαν. Για την ιστορία -όσο υπήρχαν- τα έδινε τα 30άρια μόνο ο ΟΤΕ και η Vodafone και αφορούσαν συνδέσεις αποκλειστικά κατευθείαν από Α/Κ (και όχι από νέου τύπου καμπίνες συνδεδεμένες με οπτικές ίνες). Σε αυτές τις περιπτώσεις λοιπόν, ο ΟΤΕ και η Vodafone είχαν επιλέξει να διαθέτουν εμπορικά πακέτο έως 30Mbps ενώ η Wind έδινε πακέτο έως 50Mbps (με 10Mbps upload όμως αρχικά τουλάχιστον). Όλα αυτά ήταν "όσο συγχρονίσει" (στην πράξη και με λίγες εξαιρέσεις αυτών που βρίσκονταν πολύ κοντά στο Α/Κ το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό).

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8064
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-23, 20:13
  2. τι router δινει h WIND
    Από manosfk στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-18, 16:16
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-18, 18:19
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 13:35
  5. Τι ρουτερ δινει ο Οτε τωρα?
    Από johann69 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 22:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας