Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα γράψει ένα μήνυμα εδώ αλλά επειδή το πρόβλημα συνεχίζει και προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει είπα να ανοίξω νέο θέμα...

    Όπως είπα και στο άλλο θέμα το τελευταίο διάστημα έχω αποσυγχρονισμούς οι οποίοι αρχικά νόμιζα πως γίνονται σε τυχαίες ώρες αλλά τελικά δεν είναι τόσο τυχαίες. Αρχικά παρατήρησα πως γίνονται βράδυ μεταξύ ~21:00 - 24:00 τις τελευταίες μέρες γίνονται και μεσημέρι γύρω στις 14:00 και μπορεί να κρατήσουν μέχρι τις 17:00.

    Όταν συμβαίνει είναι πολύ ενοχλητικό, συνήθως αποσυγχρονίζει ανά λίγα δευτερόλεπτα. Τις ώρες που συμβαίνει αυτό το snr έχει τεράστιες μεταβολές, μπορεί να είναι στο 9 και σε ένα δευτερόλεπτο να είναι 2 η 13 η -4. Και επειδή συμβαίνει αυτό η ταχύτητα μία είναι 4mbps μία 3.5 κ.α. Σήμερα το πρωί ήταν στα 2.5mbps με snr 22, με reboot πήγε στα 4.6mbps με snr 9 όπως πρέπει να ειναι... μέχρι που άρχισε πάλι τα κόλπα κατά τις 14:00.

    Για να δω αν το πρόβλημα είναι στον χώρο μου δοκίμασα δύο ρούτερ, διαφορετικά τηλεφωνικά καλώδια, δοκιμές στην πρώτη πρίζα, τσέκαρα τις συνδέσεις στις πρίζες. Η καλωδίωση είναι utp. Φίλτρα και σπλίτερ δεν υπάρχουν λόγο voip.

    Ακόμα και στην πρώτη πρίζα το ίδιο. Δεν ξέρω αν είναι κάτι που μου ξεφεύγει ώστε να το ψάξω αλλά πιστεύω πως το πρόβλημα είναι κάπου έξω από τον χώρο μου. Λες και κάτι δημιουργεί θόρυβο εκείνες τις ώρες. Κάτι άλλο που μπορεί να μην έχω σκεφτεί να ψάξω/δοκιμάσω;

    Γενικά η γραμμή για τα στατιστικά της είναι σταθερή πάντως όταν δουλεύει σωστά.

    Έχει δηλωθεί και στον οτε αλλά ακόμα δεν έχω ενημέρωση. Απλά με κλείδωσαν στο 1mbps αφού πιο πριν με κλείδωσαν στα 2mbps. Και στο 1mbps παρατήρησα μεταβολές στο snr.

    Στατιστικά:

    Spoiler:


    Spoiler:


    Και αφού δηλώθηκε βλάβη και έβαλα το speedport:

    Spoiler:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dslspeedport2.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  17,3 KB 
ID: 196870

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dslspeedport3.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  17,1 KB 
ID: 196871

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με πάνω από 50dB Downstream Attenuation μην περιμένεις θαύματα, μέτρηση στον κατανεμητή έχεις κάνει;;

    Σε βάλανε σε VoIP τόσο μακριά από το A/K;; Kαινούργιες καμπίνες στην περιοχή δεν υπάρχουν;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μέχρι την πρώτη πρίζα μέτρησα. Στον κατανεμητή ίσως προσπαθήσω αύριο μαζί με ηλεκτρολόγο που είναι σχετικά εύκολο να τον βρω αρκεί να τον βολεύει η ώρα... πρέπει να γίνει την ώρα που εμφανίζεται το πρόβλημα, δεν έχει νόημα να το κάνω πρωί αφού παίζει οκ η γραμμή ακόμα και με το netgear με snr 6 στα 5.6mbps. Και είναι σταθερότατο. Τις ώρες που αναφέρω αρχίζει το πανηγύρι γ' αυτό προβληματίζομαι.

    Το voip μου το έβαλαν πριν δυο χρόνια σε ανανέωση συμβολαίου λέγοντας πως είναι προαιρετικό και σκέφτηκα πως αφού θα έρθει έτσι κ αλλιώς κάποια στιγμή ας το βάλω. Μάλιστα είχαν πει πως αν το βάλω το vdsl θα έρθει πιο γρήγορα και τελικά ήρθε σε όλο το Α/Κ στην πρώτη ανάθεση με εξαίρεση 2 καφαο, το ένα ήταν το δικό μου. Και όσες γραμμές οτε έχω δει στην γειτονιά είναι voip πλεον. Η γραμμή ήταν σταθερή και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, ίσα ίσα που έχει καλύτερη ποιότητα, χρησιμοποιώ και ups κ' όλα καλά (να δούμε όταν μπω στην καμπίνα που δεν θα έχει ups...).

    Καμπίνα έβαλαν την άνοιξη, αρχές Αυγούστου πέρασε ο δεδδηε έβαλε εναέριο καλώδιο στην καμπίνα αλλά ακόμα τίποτα, από την εξυπηρέτηση μου είπαν πως περιμένουν τον δεδδηε (τι κ αν ήρθε) και εκτιμούν πως η περιοχή θα έχει vdsl αρχές 2019...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-05-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Φίλε είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Από τον ΟΤΕ μου έλεγαν μπαρουφες.Αφου έφαγα δυο εβδομάδες με τηλεφωνήματα συνεννοήσεις κλπ χωρίς να λύσω το πρόβλημα παρατήρησα οτι το λαμπάκι του upsπου είχα το μόντεμ γίνονταν κίτρινο και κόκκινο αντί για πράσινο ( ή μπλε δεν θυμάμαι) Ζήτησα αντικατάσταση μου έστειλε αλλό ο ΟΤΕ το έβαλα και ως δια μαγείας λύθηκαν τα πάντα. Ούτε αποσυχρονισμοί ούτε επανεκινήσεις ούτε λάθη στη γραμμή. Δοκίμασε το και εσύ δεν χάνεις τίποτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ψάξαμε σήμερα με τους τεχνικούς του οτε που ήρθαν στον χώρο και πρέπει να πω ότι ήταν άψογοι. Είδαν πως τις τελευταίες 2 μέρες η γραμμή είχε πάνω απο 120 αποσυνδέσεις. Τους έδειξα και τα στατιστικά την ώρα του προβλήματος και είπαν ότι πράγματι φαίνεται πρόβλημα.

    Μετρήσαμε στον κατανεμητή και την ώρα της μέτρησης είδαν κάτι χιλιάδες errors, επι τόπου άλλαξαν προφίλ και για κάποιο λόγο σταμάτησαν τα errors. Βρήκαν και ένα μικρό θέμα στην ένωση του δικού τους καλωδίου με το δικό μου utp λόγο φυσιολογικής φθοράς και μου είπαν πως μπορεί να έφταιγε αυτό. Μετρήσαμε και μέσα στο σπίτι και όλα έδειχναν οκ, μόνο ελάχιστα fec που ήταν φυσιολογικά. Από την ώρα που έφυγαν δεν έχει αποσυνδεθεί. Μου είπαν πως αν κάνει πάλι αποσυνδέσεις θα κάνουν έλεγχο σε όλα τα σημεία από την καμπίνα μέχρι το σπίτι μήπως το πρόβλημα είναι εκεί. Κάνω monitoring την γραμμή και βλέπουμε... προβληματίστηκαν λίγο κ αυτοί που δεν συμβαίνει όλες τις ώρες...

    Κλείδωσαν την γραμμή σε 4ρι προφίλ και μου είπαν θα το αφήσουμε έτσι. Το snr με προβληματίζει λίγο αφού είναι σε 4ρι έπρεπε να είναι πιο πάνω αν σκεφτούμε πως με snr 9 ήταν στα 4.6 με 4.8mbps και όταν έβαζα snr 6 στο netgear πήγαινε στα 5.6 με 5.8mbps, αν κ αυτό γινόταν σε adsl2 ενώ τώρα με έβαλαν σε adsl2+...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl1.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 196900

    Σχετικά με την καμπίνα είπαν να κάνω δυο μήνες υπομονή και θα δώσει vdsl. Θα με βάλουν σε 24/1 vdsl με το που θα ενεργοποιηθεί.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOHNGEO27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Από τον ΟΤΕ μου έλεγαν μπαρουφες.Αφου έφαγα δυο εβδομάδες με τηλεφωνήματα συνεννοήσεις κλπ χωρίς να λύσω το πρόβλημα παρατήρησα οτι το λαμπάκι του upsπου είχα το μόντεμ γίνονταν κίτρινο και κόκκινο αντί για πράσινο ( ή μπλε δεν θυμάμαι) Ζήτησα αντικατάσταση μου έστειλε αλλό ο ΟΤΕ το έβαλα και ως δια μαγείας λύθηκαν τα πάντα. Ούτε αποσυχρονισμοί ούτε επανεκινήσεις ούτε λάθη στη γραμμή. Δοκίμασε το και εσύ δεν χάνεις τίποτα.
    Για ποιο ups λες; Δικό σου;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-05-2017
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτό που δίνει ο ΟΤΕ μαζί με το speedport όταν σου κάνει VoIP τη γραμμή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από matelas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψάξαμε σήμερα με τους τεχνικούς του οτε που ήρθαν στον χώρο και πρέπει να πω ότι ήταν άψογοι. Είδαν πως τις τελευταίες 2 μέρες η γραμμή είχε πάνω απο 120 αποσυνδέσεις. Τους έδειξα και τα στατιστικά την ώρα του προβλήματος και είπαν ότι πράγματι φαίνεται πρόβλημα.

    Μετρήσαμε στον κατανεμητή και την ώρα της μέτρησης είδαν κάτι χιλιάδες errors, επι τόπου άλλαξαν προφίλ και για κάποιο λόγο σταμάτησαν τα errors. Βρήκαν και ένα μικρό θέμα στην ένωση του δικού τους καλωδίου με το δικό μου utp λόγο φυσιολογικής φθοράς και μου είπαν πως μπορεί να έφταιγε αυτό. Μετρήσαμε και μέσα στο σπίτι και όλα έδειχναν οκ, μόνο ελάχιστα fec που ήταν φυσιολογικά. Από την ώρα που έφυγαν δεν έχει αποσυνδεθεί. Μου είπαν πως αν κάνει πάλι αποσυνδέσεις θα κάνουν έλεγχο σε όλα τα σημεία από την καμπίνα μέχρι το σπίτι μήπως το πρόβλημα είναι εκεί. Κάνω monitoring την γραμμή και βλέπουμε... προβληματίστηκαν λίγο κ αυτοί που δεν συμβαίνει όλες τις ώρες...

    Κλείδωσαν την γραμμή σε 4ρι προφίλ και μου είπαν θα το αφήσουμε έτσι. Το snr με προβληματίζει λίγο αφού είναι σε 4ρι έπρεπε να είναι πιο πάνω αν σκεφτούμε πως με snr 9 ήταν στα 4.6 με 4.8mbps και όταν έβαζα snr 6 στο netgear πήγαινε στα 5.6 με 5.8mbps, αν κ αυτό γινόταν σε adsl2 ενώ τώρα με έβαλαν σε adsl2+...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl1.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  17,6 KB 
ID: 196900

    Σχετικά με την καμπίνα είπαν να κάνω δυο μήνες υπομονή και θα δώσει vdsl. Θα με βάλουν σε 24/1 vdsl με το που θα ενεργοποιηθεί.




    Για ποιο ups λες; Δικό σου;
    Λογικά θα στο κάνουν δε λένε ψέματα.και εμένα με το ήρθε το vdsl μου έδωσαν 24αρι από καμπίνα και πλέον βαράει απροβληματιστα 24500 kbps

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Μηνύματα
    2.427
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5503
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOHNGEO27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δίνει ο ΟΤΕ μαζί με το speedport όταν σου κάνει VoIP τη γραμμή

    - - - Updated - - -



    Λογικά θα στο κάνουν δε λένε ψέματα.και εμένα με το ήρθε το vdsl μου έδωσαν 24αρι από καμπίνα και πλέον βαράει απροβληματιστα 24500 kbps
    Δεν μου έδωσαν τίποτα. Νομίζω πως δεν το δίνουν εύκολα, αν θυμάμαι καλά στο φόρουμ υπήρχαν περιπτώσεις που το δίναν μόνο αν ο πελάτης έχει συναγερμό που χρειάζεται η γραμμή να είναι πάντα up.

    Πάντως από την ώρα που ήρθαν οι τεχνικοί δεν παρουσιάστηκε ξανά το πρόβλημα. Μάλλον θα έφταιγε το καλώδιο, παραμένει μυστήριο πάντως το γιατί οι αποσυνδέσεις γίνονταν συγκεκριμένες ώρες.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 17:49
  2. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-18, 23:35
  3. Πώς μπορώ να φτιάξω ένα λινκ να αλλάζει κάθε 24 ώρες?
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-18, 23:46
  4. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 19:39
  5. Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-17, 12:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας