Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: CISCO ή compTIA

  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια υπολογιστών κυρίως για hardware kαι software και απλά θα ήθελα κάποιες προτάσεις και συμβουλές. Ξέρω οτι υπαρχει το IT ESSENTIALS απο την CISCO και της CompTIA το Α+ υπάρχει κάποιο κέντρο εκπαίδευσης στην Αθήνα ? Τι κόστος έχουν και γενικά τι είναι " καλύτερο" για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με hardware και software ?

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για CISCO δεν γνωρίζω να σου πω αλλά το CompTIA το έχω πάρει.Και το Α+ και το Network+
    Εαν το θες για να το βάλεις στο βιογραφικό σου και να σου ανοίξουν πόρτες , απλά ξέχνα το.Μόνο στην Αμερική μετράει (μου έστελναν προτεινόμενες θέσεις εργασίας από την εταιρία στην Αμερική).
    Το εδώ εξεταστικό κέντρο είναι για τα πανηγύρια.Δεν γνωρίζουν την τύφλα τους.Μας είχαν στείλει ένα demo πως θα είναι η εξέταση (για το Network+ μιλάω) και μέσα είχαν τραγικά και εξόφθαλμα λάθη.Απλά τους νοιάζει να παίρνουν το χρήμα.
    Σαν κόστος δεν είχα πληρώσει τίποτα γιατί όταν το έδωσα ήταν από επιδοτούμενο σεμινάριο του ΟΑΕΔ και εαν ήθελες πήγαινες και έδινες τις εξετάσεις τζάπα.
    Με τα χρήματα της επιδότησης αποφάσισα και πλήρωσα και έδωσα το Α+ το οποίο τα εδώ λαμόγια το έσπασαν σε 2 μέρη Hardware και software με αποτέλεσμα να πρέπει να τους πληρώσεις 2 φορές.Αυτό δεν το γνώριζα και φυσικά δεν ξαναπλήρωσα.Πήρα μόνο μια πιστοποίηση οτι πέρασα επιτυχώς το Hardware χωρίς να δώσω για το software οπότε δεν δικαιούμουν το πιστοποιητικό Α+.
    Από τα νεύρα μου ενημέρωσα τα κεντρικά γραφεία της Αμερικής για να γνωρίζουν τι πουστιές κάνουν εδώ στο Ελάντα.
    Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι από τότε θα σε γελάσω.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    Cisco 887
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarantules9 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα χρήματα της επιδότησης αποφάσισα και πλήρωσα και έδωσα το Α+ το οποίο τα εδώ λαμόγια το έσπασαν σε 2 μέρη Hardware και software με αποτέλεσμα να πρέπει να τους πληρώσεις 2 φορές.Αυτό δεν το γνώριζα και φυσικά δεν ξαναπλήρωσα.Πήρα μόνο μια πιστοποίηση οτι πέρασα επιτυχώς το Hardware χωρίς να δώσω για το software οπότε δεν δικαιούμουν το πιστοποιητικό Α+.
    Από τα νεύρα μου ενημέρωσα τα κεντρικά γραφεία της Αμερικής για να γνωρίζουν τι πουστιές κάνουν εδώ στο Ελάντα.
    Καθώς οι εξετάσεις πιστοποίησης είναι ελεγχόμενες, δεν μπορεί καμία χώρα να κάνει του κεφαλιού της. Αντιγράφω από το https://certification.comptia.org/certifications/a :

    * CompTIA A+ certification consists of 2 separate exams, 220-901 and 220-902. In order to take both exams, you need to purchase 2 vouchers.
    και
    Exam Description: CompTIA A+ 220-901 covers PC hardware and peripherals, mobile device hardware, networking and troubleshooting hardware and network connectivity issues.
    CompTIA A+ 220-902 covers installing and configuring operating systems including Windows, iOS, Android, Apple OS X and Linux. It also addresses security, the fundamentals of cloud computing and operational procedures.
    Στο θέμα μας, τώρα. Δεν νομίζω να συγκρίνεις 2 όμοια πράγματα, γιατί το μεν IT Essentials φαίνεται σαν ένα course με πιστοποιητικό παρακολούθησης, ενώ το Α+ σαν μια επίσημη πιστοποίηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Όσων αφορά το ΙΤ Essentials στις σελίδες κάποιων εκπαιδευτικών κέντρων αναφέρει ότι Το σεμινάριο οδηγεί στη πιστοποίηση CompTIA A+. Έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό (όχι Αμερική) και απλά θέλω κάποιος που ξέρει πάνω σε αυτές τις πιστοποιήσεις πληροφορίες για το πόσο χρονική ισχύει έχουν κάθε φορά πληρώνεις για την εξέταση ? Ψάχνω στο internet για κάποιο εκπαιδευτικό κέντρο να με κατατοπίσει αλλά μπλέκομαι περισσότερο! Έχω πτυχίο πληροφορικής προγραμματιστής ψηφιακών εφαρμογών (Videogames) παρόλα αυτά θέλω να ασχοληθώ με hardware και software

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθώς οι εξετάσεις πιστοποίησης είναι ελεγχόμενες, δεν μπορεί καμία χώρα να κάνει του κεφαλιού της. Αντιγράφω από το https://certification.comptia.org/certifications/a :


    και


    Στο θέμα μας, τώρα. Δεν νομίζω να συγκρίνεις 2 όμοια πράγματα, γιατί το μεν IT Essentials φαίνεται σαν ένα course με πιστοποιητικό παρακολούθησης, ενώ το Α+ σαν μια επίσημη πιστοποίηση.
    Ωραία και όμορφα όλα αυτά που λες αλλά πρέπει να κατέβεις από το συνεφάκι που είσαι...
    Δυστυχώς η ελληνική πραγματικότητα άλλα λέει.Και δεν είναι κάτι που άκουσα από γνωστό ή φίλο φίλου.Έχω ιδία άποψη καθότι πέρασα από αυτή τη διαδικασία.
    Οπότε οι παραθέσεις που έκανες copy-paste δεν μου λένε τίποτα αγαπητέ.
    Όσον αφορά το 2ο σκέλος της απάντησής σου σχετικά με τα ανόμοια πράγματα , όταν είχα δώσει εξετάσεις είχα μπει στο αντίστοιχο αμερικάνικο site της εταιρίας και είχα διαβάσει οτι για το Α+ η εξέταση ήταν μια και μοναδική όπως και το voucher και η τιμή στο ελληνικό κέντρο πιστοποίησης ήταν διπλάσια απότι στην Αμερική.
    Τώρα εαν στην πορεία το άλλαξαν αυτό δεν το γνωρίζω.Εγώ ανέφερα όταν έδωσα εγώ εξετάσεις πριν λίγα χρόνια.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ψαχνόμουν και εγώ πριν καιρό για το πιο από τα 2 πτυχία να δώσω. Το CompTIA έχει πολύ μικρή αναγνωρισημότητα στην Ελλάδα και γενικά θεωρείτε πολύ υποδεέστερο σε σχέση με το Cisco. Είχα ξεκινήσει να διαβάζω για το Network+ και στην πορεία απογοητεύτικα και το παράτησα. To Cisco είναι πολύ ανώτερο και φυσικά πολύ πιο δύσκολο.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλησπέρα για να μην ανοίγω άλλο θέμα ξέρει κάποιος να μου πει 2 πράγματα για το comptia A+ & CCNA τιμές πόσο πάει το μαλλί και που δίνουν εξετάσεις σε ελλάδα;

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco SPA303-3Lines με FritzBox7270v3 (σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-23, 20:50
  2. H367n bridged mode και cisco
    Από sto_psito στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-19, 15:55
  3. cisco router bridged με dsl modem
    Από manmix στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-18, 23:22
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-18, 19:56
  5. Cisco VDSL
    Από satsik στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-17, 12:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας