Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2018
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Κυριοι , καλημερα σας.
    Ειμαι ο Παυλος και θα ηθελα την γνωση/γνωμη σας για ένα, όχι και τοσο αγνωστο θεμα : Ταχυτητα wlan.
    Εχω λοιπον του ΟΤΕ το speedport+ και 100αρα γραμμη. Το ρουτερ εκπεμπει και στις 2 μπαντες (2,4 & 5). Στο ιδιο δωματιο, απεναντι ακριβως και σε αποσταση 5μ λιγο ως πολύ, εχω μια lg oled 65B7, η οποια συνδεεται με το ρουτερ στα 5Gz.
    Επισης, αναμεσα τους, περιπου ιση αποσταση από ρουτερ και TV, εχω ένα λαπτοπ (Qosmio x500) το οποιο συνδεεται με το ρουτερ, ειτε στα 2,4 με την δικη του καρτα, ειτε στα 5g με στικ dlink AC1200 (DWA182).
    Σε ότι αφορα την TV, η ταχυτητα με την οποια συνδεεται στο ιντερνετ είναι κοντα στα 90Mbs
    Σε ότι αφορα το λαπτοπ, ομοιως η ταχυτητα του ιντερνετ είναι ακομα μεγαλυτερη.
    Σε ότι αφορα το μετρησιμο (μπορει να εχω και λαθος) wlan από το λαπτοπ, για την συνδεση στα 2,4 μπαινοντας στο κεντρο δικτυου και κοινης χρησης, μου δειχνει 72Mbit/s, ενώ για την συνδεση στα 5, μου δειχνει από 600 ως 700Mbit/s
    Στο κυριως πιατο τωρα. Όταν κανω stream ταινια στα 4Κ HDR (μεγεθος αρχειο τουλαχιστον 50gb) εχω παρα πολλα buffers. Όχι συχνα, αλλα αρκετα. Συμβαινει το ιδιο και στις 2 μπαντες που συνδεεται το λαπτοπ.
    Ψαχνοντας, βρηκα 2 ρυθμισεις που αφορουσαν την TV και η κατασταση βελτιωθηκε αλλα δεν τελειοποιηθηκε . Ακομα εχω lag. Οι ρυθμισεις είναι η απενεργοποιηση του Quick Start και το listening mode στο share (οι γνωστες της TV θα ξερουν)
    Πριν 2 μερες εγινε αντικατασταση του ρουτερ από τον ΟΤΕ με ένα ακριβως ιδιο, γιατι το προηγουμενο τα’παιξε (!!!!).
    Από τοτε, είναι αδυνατο να κανω stream. Το lag είναι απιστευτο.
    Το ρουτερ είναι ρυθμισμενο να μην κανει αυτοματη αλλαγη στα καναλια. Με το inssider βρηκα ένα καναλι στα 2,4 που δεν μοιραζεται με αλλον. Στα 5g ειμαι μονος μου, αλλα παλι ρυθμισμενο στο 36 (εχω δοκιμασει και αλλα χωρις διαφορα)
    Εχει καποιος μια ιδεα;
    Ευχαριστω πολύ
    Παυλος
    ΥΓ. Το παρον θα αναρτηθει και στην κοινοτητα του AVclub.gr, στην ενοτητα της LG B7V

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές για το ασύρματο δίκτυο, τα βασικά τα έχεις κάνει, οπότε ρίξε και μια ματιά στα άρθρα των Links μήπως σου έχει ξεφύγει κάτι αλλιώς πας σε λύση καλωδίου ή powerlines με δοκιμή.

    Και
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις 2 ασύρματες συσκευές (TV και Laptop) που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους άμεσα, αλλά μέσω τρίτης συσκευής (το WiFi του router).
    Και μάλιστα αυτή η 3η ασύρματη συσκευή δεν μπορεί να επικοινωνήσει ταυτόχρονα και με τις 2, αλλά εναλλάξ με αυτές ανά πάσα στιγμή.
    Και μάλιστα σε όλες τις ασύρματες συσκευές η επικοινωνία δεν είναι Full Duplex όπως στις ενσύρματες, αλλά Half Duplex (ήδη μισή ταχύτητα επικοινωνίας), όπου στην ίδια μονάδα του χρόνου, είτε στέλνουν είτε λαμβάνουν.
    Και μάλιστα σε ένα απλό router που δεν έχει αξιόπιστο QoS για να είναι όλες οι συσκευές ευχαριστημένες με το διαθέσιμο bandwidth.

    Το θέμα του buffer το βρίσκω απόλυτα κατανοητό σε ασύρματη επικοινωνία και μάλιστα υψηλού ρυθμού streaming.
    Τώρα γιατί δεν παίζει παρομοίως στο άλλο ίδιο router, είναι ένα ερώτημα. Δοκίμασε με ενεργό το WMM στο Local Network > Wlan Global Configuration > QoS Type: WMM

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Συνδεση Ubiquiti AirGrid με TP-Link CPE510 και δημιουργία WLAN
    Από mitzie στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-18, 16:52
  2. [Other] Planet ADN-4000(v1) Wireless router χωρίς λειτουργία και ρυθμίσεις wlan
    Από konstantinos_k στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-18, 13:30
  3. Netfaster Wlan 3
    Από sonymegas στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-17, 02:04
  4. NetFaster WLAN 3
    Από georgep138 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-17, 22:25
  5. 7390 + WLAN
    Από gsan στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 09:36

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας