Εμφάνιση 1-14 από 14

Θέμα: VDSL 30

  1. #1
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια οριστε τα στατιστικα της γραμμης μου.. https://imgur.com/a/CWk4knJ
    Το κουτι του οτε ειναι 5 μετρα απ την εισοδο της πολυκατοικιας μου.. Μολις η wind αλλαξει το κουτι θα κλειδωνω παραπανω?? Η αλλαγη του καλωδιου απ το κουτι της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα θα βοηθησει καθολου??

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Όχι δεν θα αλλάξει κάτι. Πρέπει να μεταφερθείς στο DSLAM της καμπίνας από το αντίστοιχο του αστικού κέντρου που είσαι τώρα, για να δεις προκοπή. Και όχι, δεν γίνεται αυτόματα αλλά πρέπει να το ζητήσεις από τον πάροχό σου.
    2. Στα 5 μέτρα δεν πρόκειται να δεις καμία βελτίωση ότι καλώδιο κι αν βάλεις (εκτός αν το παλιό είναι χάρχαλο). Θα αυξηθεί λίγο η απόσταση, καθώς το DSLAM θα είναι εκεί που θα μπει η καμπίνα της Wind άρα πρέπει να προσθέσεις τα αντίστοιχα μέτρα χάλκινου καλωδίου μεταξύ των 2 καμπίνων.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το καλωδιο δεν γνωριζω αν ειναι χαρχαλο ή οχι.. Απο το κουτι στο υπογειο της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα ειναι πληρως εντοιχισμενο συν οτι θα το κανω προληπτικα γιατι στα 20 χρονια που ειμαι εδω δεν εχω δει ΠΟΤΕ τον ΟΤΕ να προβει σε αλλαγες καλωδιωσεων οποτε παιζει να ειναι πολυ παλιοτερη η κατασκευη μιας και η πολυκατοικια ειναι κατασκευης 1968..

    - - - Updated - - -

    Παντως στο κουτι κατω στο υπογειο εχω δει προσφατα οτι και 2-3 αλλα διαμερισματα περασαν δικο τους καλωδιο.. Οποτε κατι λεει αυτο..

  4. #4
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλωδιο δεν γνωριζω αν ειναι χαρχαλο ή οχι.. Απο το κουτι στο υπογειο της πολυκατοικιας μεχρι το διαμερισμα ειναι πληρως εντοιχισμενο συν οτι θα το κανω προληπτικα γιατι στα 20 χρονια που ειμαι εδω δεν εχω δει ΠΟΤΕ τον ΟΤΕ να προβει σε αλλαγες καλωδιωσεων οποτε παιζει να ειναι πολυ παλιοτερη η κατασκευη μιας και η πολυκατοικια ειναι κατασκευης 1968..

    - - - Updated - - -

    Παντως στο κουτι κατω στο υπογειο εχω δει προσφατα οτι και 2-3 αλλα διαμερισματα περασαν δικο τους καλωδιο.. Οποτε κατι λεει αυτο..
    Η πολυκατοικία που μένω είναι του 80 και έχει και δέυτερο backup ζέυγος για γραμμή..η αλήθεια είναι ότι δεν το πετυχαίνεις συχνά..είδες μήπως;;

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι.. Backup δεν εχει.. Ξερεις κανει τα εξοδα για ενα καλωδιο cat6 50 μετρα, καναλι, πριζακι και ποσα θα ζητησει ο ανθρωπος?? Πανω κατω να ξερω ποσα να υπολογιζω..

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και η δικιά μας το 1976, έχει 2 ζεύγη ραζίμ και μάλιστα η απώλεια μέχρι τον 4ο που είμαι είναι μόλις 0,8Mbps με μέτρηση του τεχνικού που έμεινε άφωνος. Ένας μόνο στον 5ο πέρασε ξεχωριστό UTP όταν πριν 3-4 χρόνια έκανε ριζική ανακίνηση του διαμερίσματος αλλάζοντας ακόμη και την γραμμή του ηλεκτρικού ρεύματος περνώντας όλα τα καλώδια εξωτερικά σε κανάλια και σωλήνες.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι.. Backup δεν εχει.. Ξερεις κανει τα εξοδα για ενα καλωδιο cat6 50 μετρα, καναλι, πριζακι και ποσα θα ζητησει ο ανθρωπος?? Πανω κατω να ξερω ποσα να υπολογιζω..
    Το καλώδιο δεν πρέπει να είναι ακριβό, βλέπω στο google utp cat6 100m 30Ε, χρειάζονται όμως και τα πέριξ που μπορεί να μην έχεις..τώρα το πόσο θα σου ζητήσουν είναι ανάλογα και με το βαθμό δυσκολίας του κτιρίου. Εγώ στο εξοχικό που είναι ανοιχτή πολυκατοικία με κήπο, και όχι κλειστές σαν την αθήνα,το πέρασα με έναν φίλο,πρίν αρκετά χρόνια βέβαια, έβαλα cat5e ftp, στο τοίχο απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι,μέσα απο πλαστική υδρορροή και κάτω στον κατανεμητή & το κάρφωσα με τη πρέσα (punch down), το μπριζάκι του επάνω κ οκ. Βέβαια μου είχε μαρκάρει τεχνικός απο παλιά το ζέυγος μου για να το ξέρω ποιό είναι κάτω. Και γενικά όλα καλα ως τώρα. Πάντως εάν έπρεπε να μαντέψω για κόστος θα έλεγα πρός τα άνω όρια των δηψήφιων αριθμών... Δές πρώτα τα CRC που σου είπα και αν δεν είναι πανω απο καμια 600-700 στις 1-2 μέρες δεν νομίζω ότι έχεις θέμα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η δικιά μας το 1976, έχει 2 ζεύγη ραζίμ και μάλιστα η απώλεια μέχρι τον 4ο που είμαι είναι μόλις 0,8Mbps με μέτρηση του τεχνικού που έμεινε άφωνος. Ένας μόνο στον 5ο πέρασε ξεχωριστό UTP όταν πριν 3-4 χρόνια έκανε ριζική ανακίνηση του διαμερίσματος αλλάζοντας ακόμη και την γραμμή του ηλεκτρικού ρεύματος περνώντας όλα τα καλώδια εξωτερικά σε κανάλια και σωλήνες.
    Εγώ στον 1ο που είμαι δεν έχω καθόλου απώλεια σε σχέση με τον κατανεμητή,είναι το ίδιο...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλώδιο δεν πρέπει να είναι ακριβό, βλέπω στο google utp cat6 100m 30Ε, χρειάζονται όμως και τα πέριξ που μπορεί να μην έχεις..τώρα το πόσο θα σου ζητήσουν είναι ανάλογα και με το βαθμό δυσκολίας του κτιρίου. Εγώ στο εξοχικό που είναι ανοιχτή πολυκατοικία με κήπο, και όχι κλειστές σαν την αθήνα,το πέρασα με έναν φίλο,πρίν αρκετά χρόνια βέβαια, έβαλα cat5e ftp, στο τοίχο απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι,μέσα απο πλαστική υδρορροή και κάτω στον κατανεμητή & το κάρφωσα με τη πρέσα (punch down), το μπριζάκι του επάνω κ οκ. Βέβαια μου είχε μαρκάρει τεχνικός απο παλιά το ζέυγος μου για να το ξέρω ποιό είναι κάτω. Και γενικά όλα καλα ως τώρα. Πάντως εάν έπρεπε να μαντέψω για κόστος θα έλεγα πρός τα άνω όρια των δηψήφιων αριθμών... Δές πρώτα τα CRC που σου είπα και αν δεν είναι πανω απο καμια 600-700 στις 1-2 μέρες δεν νομίζω ότι έχεις θέμα...
    Nα κανω restart και στα 2 ρουτερ ή μονο στο speedport??

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αυτό που συγχρονίζει..του οτε κοινώς...το asus το έχεις για networking μονο ε;

    Ξέχασα να σημειώσω ότι εγώ όταν είχα καλωδιακό θέμα,είχα με το καλημέρα 250+ crc για την πλάκα και ανέβαιναν...με κάρφωμα/ξεκάρφωμα του καλωδίου στον κατανεμητή συμμορφώθηκε λίγο...ήταν πιθανόν λόγω οξείδωσης όπως είχε πεί ο τεχνικός που είχε έρθει τότε για έλεγχο της γραμμής. Αν και τελικά όπως φάνηκε ήταν θέμα καλωδίου του οτε η κάτι στο dslam του παρόχου...τώρα έστρωσε...

    Αν όντως υπάρχει θέμα θέλει κ μέτρηση στον κατανεμητή για να σιγουρευτείς οτι δεν έχεις θέμα στο κτίριο...αλλά αυτό είναι για αργότερα...

    Να πω επείσης οτι λίγα crc στην αρχή μπορεί να είναι και bug του ρουτερ που δεν μας νοιάζει πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-09-18 στις 18:43.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μολις εκανα restart.. Αυριο αργα το απογευμα θα ποσταρω τα καινουρια στατιστικα.. Πηρα καλωδιο απο το speedport και το εβαλα στην wlan του Tp-link και το Tp-link το ρυθμισα σαν σκετο router μιας και το speedport ειναι χαμηλων δυνατοτητων.. Ακομα και speedport plus να μου δωσουν οταν κανω την γραμμη 50αρα θα κρατησω το Tp-link.. Θα το αλλαξω ΜΟΝΟ στη περιπτωση που μελλοντικα παρω 7590 αλλα δυστυχως τωρα δεν εχω τα 300 ευρω που ζητανε στον Γερμανο.. Επισης θα ζητησω οπως ειπε ο κουκος την μεταφορα του dslam απο το κεντρο στο καινουριο κουτι οποτε αυτο θα ειναι ετοιμο..

    - - - Updated - - -

    Το περιεργο ειναι οτι ενω αφησα το καλωδιο μισο λεπτο εκτος ρευματος τα λαμπακια του router αναψαν σκετικα γρηγορα απο αλλες φορες.. Φαινεται η cosmote θα εκανε update και αναβει πιο γρηγορα τωρα το router..

    - - - Updated - - -

    Παντως να ξερεις πριν προβω στην αλλαγη καλωδιου απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα θα φωναξω τεχνικο του Οτε να μου ξαναμετρησει και πανω στο διαμερισμα και κατω στον κατανεμητη αλλα και φυσικα να μου δειξει που ειναι η γραμμη μου στον κατανεμητη γιατι δεν γνωριζω..

    - - - Updated - - -

    Πιστευω με την αλλαγη του καλωδιου και την μεταφορα του dslam κοντα μου στο καινουριο κουτι να μην χρειαστει να βαλω 50αρι.. Ειδικα αν απ το 26 ανεβω 28+ ή και 29+.. Δηλαδη με απλα λογια αν το download μου ανεβει στο 3,00+ απ το 2,80 που ειναι τωρα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geogr13 : 13-09-18 στις 15:29.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις εκανα restart.. Αυριο αργα το απογευμα θα ποσταρω τα καινουρια στατιστικα.. Πηρα καλωδιο απο το speedport και το εβαλα στην wlan του Tp-link και το Tp-link το ρυθμισα σαν σκετο router μιας και το speedport ειναι χαμηλων δυνατοτητων.. Ακομα και speedport plus να μου δωσουν οταν κανω την γραμμη 50αρα θα κρατησω το Tp-link.. Θα το αλλαξω ΜΟΝΟ στη περιπτωση που μελλοντικα παρω 7590 αλλα δυστυχως τωρα δεν εχω τα 300 ευρω που ζητανε στον Γερμανο.. Επισης θα ζητησω οπως ειπε ο κουκος την μεταφορα του dslam απο το κεντρο στο καινουριο κουτι οποτε αυτο θα ειναι ετοιμο..

    - - - Updated - - -

    Το περιεργο ειναι οτι ενω αφησα το καλωδιο μισο λεπτο εκτος ρευματος τα λαμπακια του router αναψαν σκετικα γρηγορα απο αλλες φορες.. Φαινεται η cosmote θα εκανε update και αναβει πιο γρηγορα τωρα το router..

    - - - Updated - - -

    Παντως να ξερεις πριν προβω στην αλλαγη καλωδιου απο τον κατανεμητη στο διαμερισμα θα φωναξω τεχνικο του Οτε να μου ξαναμετρησει και πανω στο διαμερισμα και κατω στον κατανεμητη αλλα και φυσικα να μου δειξει που ειναι η γραμμη μου στον κατανεμητη γιατι δεν γνωριζω..

    - - - Updated - - -

    Πιστευω με την αλλαγη του καλωδιου και την μεταφορα του dslam κοντα μου στο καινουριο κουτι να μην χρειαστει να βαλω 50αρι.. Ειδικα αν απ το 26 ανεβω 28+ ή και 29+.. Δηλαδη με απλα λογια αν το download μου ανεβει στο 3,00+ απ το 2,80 που ειναι τωρα..
    Απλά για να ξέρεις εμένα εδώ αθήνα στο 10 ήμερο μου γράφει γύρω στις 4500 crc χωρίς κανένα αποσυγχρονισμό και δεν μπορώ να πω οτί έχω κάποιο θέμα...μόνο το snr margin κατα τη διάρκεια της μέρας παίζει 5-6...αλλά όπως είπα όλα δείχνουν οκ..
    Κάτω στο εξοχικό που είμαι πιο κοντά στον οτέ (κανα χιλιόμετρο απόσταση) στο 10ήμερο μαζέυει κανα 600 crc, εκεί βέβαια πιάνει 22, παίζει ρόλο
    η ριμάδα η απόσταση,το πόσοι έχουν ίντερνετ στη περιοχή,πόσο κατοικήσιμη είναι,η κατάσταση των χαλκών,διάφορες παρεμβολές αν σου τύχει... και αρκετοί άλλοι παράγοντες...

    Γιά τη μεταφορά που λες, όταν και όποτε μπούν οι καμπίνες, αν μείνεις στο 30άρι πακέτο, μιάς και η ταχύτητα σου είναι σχεδόν όσο πρέπει να είναι από το Αστ.Κέντρο, δε νομίζω να σου κάνουν εύκολα την αλλαγή για επιπλέον 2-3mbs...παρά μόνο εάν ανέβεις πακέτο όπου εκεί λογικά θα αναγκαστούν να κάνουν την αλλαγή λόγω απόστασης..η εάν αλλάξεις πάροχο...και κατα πάσα πιθανότητα άμα πάρεις απο καμπίνα θα γίνει και το τηλέφωνο voip...αλλά αν θυμάμαι καλα έχεις ήδη voip..
    Για πές είσαι ευχαριστημένος απ το voip; εγώ δεν θα έλεγα οτι με χαλάει...

    Υπόψη ότι για να φέρεις τον τεχνικό για έλεγχο θα πρέπει να υπάρχει λόγος...πχ χαμηλή ταχύτητα η αποσυγχρονισμοί...πράγμα που το ελέγχουν και από μακριά...εάν είσαι τυχερός και έρθουν εκεί μόνο πρόσεξε μη παίξει καμιά χρέωση εάν δεν βρούν βλάβη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-09-18 στις 20:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2018
    Περιοχή
    Κάτω Πετράλωνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109769/10998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Avm Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    30(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά για να ξέρεις εμένα εδώ αθήνα στο 10 ήμερο μου γράφει γύρω στις 4500 crc χωρίς κανένα αποσυγχρονισμό και δεν μπορώ να πω οτί έχω κάποιο θέμα...μόνο το snr margin κατα τη διάρκεια της μέρας παίζει 5-6...αλλά όπως είπα όλα δείχνουν οκ..
    Κάτω στο εξοχικό που είμαι πιο κοντά στον οτέ (κανα χιλιόμετρο απόσταση) στο 10ήμερο μαζέυει κανα 600 crc, εκεί βέβαια πιάνει 22, παίζει ρόλο
    η ριμάδα η απόσταση,το πόσοι έχουν ίντερνετ στη περιοχή,πόσο κατοικήσιμη είναι,η κατάσταση των χαλκών,διάφορες παρεμβολές αν σου τύχει... και διάφοροι πολλοί άλλοι παράγοντες...

    Γιά τη μεταφορά που λες, όταν και όποτε μπούν οι καμπίνες, αν μείνεις στο 30άρι πακέτο, μιάς και η ταχύτητα σου είναι σχεδόν όσο πρέπει να είναι από το Αστ.Κέντρο, δε νομίζω να σου κάνουν εύκολα την αλλαγή για επιπλέον 2-3mbs...παρά μόνο εάν ανέβεις πακέτο όπου εκεί λογικά θα αναγκαστούν να κάνουν την αλλαγή λόγω απόστασης..η εάν αλλάξεις πάροχο...και κατα πάσα πιθανότητα άμα πάρεις απο καμπίνα θα γίνει και το τηλέφωνο voip...αλλά αν θυμάμαι καλα έχεις ήδη voip..
    Για πές είσαι ευχαριστημένος απ το voip; εγώ δεν θα έλεγα οτι με χαλάει...

    Υπόψη ότι για να φέρεις τον τεχνικό για έλεγχο θα πρέπει να υπάρχει λόγος...πχ χαμηλή ταχύτητα η αποσυγχρονισμοί...πράγμα που το ελέγχουν και από μακριά...εάν είσαι τυχερός και έρθουν εκεί μόνο πρόσεξε μη παίξει καμιά χρέωση εάν δεν βρούν βλάβη...
    Ο τεχνικος του οτε πρεπει οπωσδηποτε να ερθει ετσι κι αλλιως για τους λογους που εξηγησα.. Δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου ουτε να κοψω το τηλεφωνο απο αλλο διαμερισμα.. Τωρα για το πως παει το τηλεφωνο δεν γνωριζω γιατι το χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα η μητερα μου.. Με το που ειδα το voip εγω ξενερωσα.. Γιατι ηθελα ΕΝΑ ρουτερ μονο του να τα κανει ολα.. Συν οτι το Tp-link το ειχα αγορασμενο προσφατα.. Ξενερωσα γιατι η τιμη του 7590 ειναι 300 ευρω οποτε πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.. Αρα κατα την δικια μου αποψη μπηκε το voip για να πληρωνει ο κοσμος εξτρα για συσκευες και οι εταιριες να εχουν το εξτρα κερδος..

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το ίδιο σκεπτικό, μπήκε στη ζωή μας η ψηφιακή τηλεόραση για να βάλει (που το έβαλε) ο κόσμος το χέρι στην τσέπη. Ή μεθαύριο πάλι θα λέμε το ίδιο για το ψηφιακό ραδιόφωνο κ.ο.κ στην επόμενη νέα τεχνολογία.
    Το ότι αγόρασες router πρόσφατα είναι άσχετο με το VoIP. Kai o πατέρας μου είχε αγοράσει τότε νέα τηλεόραση δίνοντας πολλαπλάσιο ποσό από αυτό που έδωσες και μόλις 5-6 μήνες μετά χρειάστηκε να αγοράσει ψηφιακό δέκτη διότι η τηλεόραση δεν ήταν συμβατή με το Mpeg4. Παραδείγματα μπορώ να σου δώσω εκατοντάδες που είναι γνωστά κατά την μετάβαση από την μία τεχνολογία στην άλλη, σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geogr13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τεχνικος του οτε πρεπει οπωσδηποτε να ερθει ετσι κι αλλιως για τους λογους που εξηγησα.. Δεν μπορω να μυρισω τα νυχια μου ουτε να κοψω το τηλεφωνο απο αλλο διαμερισμα.. Τωρα για το πως παει το τηλεφωνο δεν γνωριζω γιατι το χρησιμοποιει σχεδον αποκλειστικα η μητερα μου.. Με το που ειδα το voip εγω ξενερωσα.. Γιατι ηθελα ΕΝΑ ρουτερ μονο του να τα κανει ολα.. Συν οτι το Tp-link το ειχα αγορασμενο προσφατα.. Ξενερωσα γιατι η τιμη του 7590 ειναι 300 ευρω οποτε πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη.. Αρα κατα την δικια μου αποψη μπηκε το voip για να πληρωνει ο κοσμος εξτρα για συσκευες και οι εταιριες να εχουν το εξτρα κερδος..
    Έχεις δίκιο για τα προβλήματα που δημιουργεί το voip..είχαμε μάθει αλλιώς έως τώρα...και είναι απίστευτη ευκολία να έχεις μία συσκευή..εκτός αυτού μπλέκεις και με τα ρούτερ του παρόχου..αλλα έτσι κ αλλιώς μέσα στα επόμενα 2 χρόνια (παίζει κ νωρίτερα) όλα έτσι θα είναι...σαν ποιότητα δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει θέμα...και εννοώ για τα voip των μεγάλων παρόχων,άλλες εταιρίες που είχα δοκιμάσει είχα τραγική καθυστέριση στην ομιλία...κανα 4-5 δευτερόλεπτα. Το vobb του οτε το δοκίμασα και μπορώ να πώ οτι ήταν πάρα πολύ καλό...μόνο το φάξ έκανε λίγα νερά αλλά το έστρωσα. Πιστέυω ότι άμα υπήρχε θέμα θα στο είχε πεί η μητέρα σου.. Εγώ τότε που είχα αυτό το θέμα με την άλλη εταιρία που λέω και καθυστερούσε η φωνή όλο μου την λέγαν...και η μητέρα μου και οι απέναντι στη γραμμή...αλλά όταν έβαλα voip από μεγάλο πάροχο όλα οκ.
    Και εκτός όλων αυτών...με το voip θα έπρεπε να είναι κάπως πιό φθηνά τα πράγματα...γιατί οι πάροχοι είχαν μεγαλύτερα κόστη με τις κλασικές γραμμές τηλεφωνίας...οχι να μας την πασάρουν σαν τον μεσσία...και να μην ρίχνουν λίγο τις τιμές...αλλά τέσπα με αυτό...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το ίδιο σκεπτικό, μπήκε στη ζωή μας η ψηφιακή τηλεόραση για να βάλει (που το έβαλε) ο κόσμος το χέρι στην τσέπη. Ή μεθαύριο πάλι θα λέμε το ίδιο για το ψηφιακό ραδιόφωνο κ.ο.κ στην επόμενη νέα τεχνολογία.
    Το ότι αγόρασες router πρόσφατα είναι άσχετο με το VoIP. Kai o πατέρας μου είχε αγοράσει τότε νέα τηλεόραση δίνοντας πολλαπλάσιο ποσό από αυτό που έδωσες και μόλις 5-6 μήνες μετά χρειάστηκε να αγοράσει ψηφιακό δέκτη διότι η τηλεόραση δεν ήταν συμβατή με το Mpeg4. Παραδείγματα μπορώ να σου δώσω εκατοντάδες που είναι γνωστά κατά την μετάβαση από την μία τεχνολογία στην άλλη, σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας.
    Και εγώ την πάτησα με ακριβή επίπεδη mpeg2 που μετά ήθελε mpeg4 δέκτη..αλλά τι να γίνει..
    Και που να καθιερωθεί το: DVB-T2: Νέο πρότυπο στους δέκτες τηλεόρασης....
    Εκεί δέσαμε....άλλα $$$...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 13-09-18 στις 23:30.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Παρόμοια Θέματα

  1. Αλλαγή VDSL 30 L σε VDSL 30 M
    Από sickboy στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 15:17
  2. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-18, 22:18
  3. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  4. Cosmote και Αναβάθμιση ταχύτητας vdsl 30
    Από ababapanos στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-18, 07:10
  5. VDSL 30 vs VDSL 50
    Από WhatSoEver στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-17, 03:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας