Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27

Θέμα: DECT και SIP

  1. #1
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλησπερα σε όλους και καλή σχολική χρονιά για όσους έχουν παιδιά (εγώ 3) και κουράγιο στους γονείς.

    Θέλω να πάρω κάποιες DECT συσκευές είτε grandstream είτε siemens A 540 IP.

    Από DECT IP έχω μαύρα μεσάνυχτα. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω αφού η βάση παίρνει την IP εγώ πως κάνω transfer από DECT εσωτερικό σε ένα άλλο Dect δεν θα το δείχνει busy αφού όλα έχουν την ίδια IP ?

    Μου διαφεύγει κάτι ?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    DECT είναι ένα πρότυπο επικοινωνίας μεταξύ ασύρματων τηλεφωνικών συσκευών. Σε αυτό υπάρχει μία βάση στην οποία μπορούν να συνδεθούν έως 6 συμβατές συσκευές που έχουν μεταξύ τους επικοινωνία ή να κάνουν κλήσεις στην εξωτερική γραμμή.
    Το είδος της τηλεφωνίας (εξωτερική γραμμή) είναι άσχετο. Κάποιες βάσεις DECT δέχονται μόνο PSTN τηλεφωνία, άλλες μόνο ΙΡ (VoIP) και άλλες και τα 2 είδη.
    Αν αναφέρεσαι σε IP DECT, τότε μόνο η βάση έχει διεύθυνση του τοπικού δικτύου, κάνοντας τον ενδιάμεσο κόμβο μεταξύ των τηλεφωνικών συσκευών, που η κάθε μία έχει διαφορετικό νούμερο στην βάση.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Σε DECT IP αναφέρομαι και συγκεκριμένα σε siemens A 540 IP μιας και διαβάζω το manual του.

    Οπότε εάν κατάλαβα call transfer σε dect που είναι register στην ίδια βάση δεν είναι το ίδιο με call transfer 2 DECT που ανήκουν σε άλλη βάση σωστά ?

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μονολεκτικά ναι. Αλλά αν οι 2 βάσεις συνδέονται στο ίδιο ΡΒΧ (οποίο κι αν είναι αυτό) τότε ανάλογα τις ρυθμίσεις μπορεί να γίνει.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έλα ρε daras και ασχολείσαι με δίκτυα.
    Η βάση μπορεί να πάρει 6 SIP accounts, το κάθε handset θα το αντιστοιχίσεις με ένα account, όταν θα κάνεις transfer θα κάνεις μεταξύ αυτών των sip εσωτερικών όπως γίνεται και με voip συσκευές που έχουν πολλά accounts.
    Το dect ούτε που σε νοιάζει πως δουλεύει είναι απλά το μέσο που ενώνει την βάση με το handset. Φαντάσου το σαν αόρατο καλώδιο μεταξύ βάσης και ακουστικού.
    Άντε δώσε σημασία στην διαρρύθμιση του χώρου και αν έχεις μεταλλικά μεγάλα αντικείμενα που εμποδίζουν το σήμα.

    ps: 3 παιδιά, γκουλπ, αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα! Κουράγιο άλλα 10-15-20 χρονάκια μέχρι την ενηλικίωση!

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλα ρε daras και ασχολείσαι με δίκτυα.
    Η βάση μπορεί να πάρει 6 SIP accounts, το κάθε handset θα το αντιστοιχίσεις με ένα account, όταν θα κάνεις transfer θα κάνεις μεταξύ αυτών των sip εσωτερικών όπως γίνεται και με voip συσκευές που έχουν πολλά accounts.
    Το dect ούτε που σε νοιάζει πως δουλεύει είναι απλά το μέσο που ενώνει την βάση με το handset. Φαντάσου το σαν αόρατο καλώδιο μεταξύ βάσης και ακουστικού.
    Άντε δώσε σημασία στην διαρρύθμιση του χώρου και αν έχεις μεταλλικά μεγάλα αντικείμενα που εμποδίζουν το σήμα.

    ps: 3 παιδιά, γκουλπ, αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα! Κουράγιο άλλα 10-15-20 χρονάκια μέχρι την ενηλικίωση!

    Αυτο εκανα φιλε μου και οταν παω να κανω transfer λεει οτι το αλλο ειναι κατειλλημενο για αυτο και μου εκανε εντυπωση, οταν παω να κανω transfer με ΙΝΤ κουμπι (internal transfer το λεει η siemens) μου εμφανιζει ολα τα εσωτερικα που ειναι συνδεδεμενα στην βαση και ολα καλα.

    Με το R (external transfer) κανω transfer σε ενα αλλο εσωτερικο στην ιδια βαση και λεει οτι ειναι κατειλημενο.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, πως θα γίνει μεταφορά μιας κλήσης ενός SIP λογαριασμού σε συσκευή που έχει άλλον SIP λογαριασμό; Αυτό γίνεται μόνον μέσω ΡΒΧ, αν και οι 2 λογαριασμοί κάνουν εγγραφή σε αυτόν.
    Διαφορετικά γίνεται εκτροπή μόνο μέσω ΙΝΤ.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο εκανα φιλε μου και οταν παω να κανω transfer λεει οτι το αλλο ειναι κατειλλημενο για αυτο και μου εκανε εντυπωση, οταν παω να κανω transfer με ΙΝΤ κουμπι (internal transfer το λεει η siemens) μου εμφανιζει ολα τα εσωτερικα που ειναι συνδεδεμενα στην βαση και ολα καλα.

    Με το R (external transfer) κανω transfer σε ενα αλλο εσωτερικο στην ιδια βαση και λεει οτι ειναι κατειλημενο.
    Λέει οτι υποστηρίζει 2 ταυτόχρονες voip κλήσεις η κάθε βάση, μήπως μιλάει κάποιος άλλος εκείνη την στιγμή;

  9. #9
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει οτι υποστηρίζει 2 ταυτόχρονες voip κλήσεις η κάθε βάση, μήπως μιλάει κάποιος άλλος εκείνη την στιγμή;

    Οχι σιγουρα δεν μιλαει αλλος, προς το παρον εβαλα ολες τις βασεις αλλα δεν μου αρεσει ετσι.

    θα το τσεκαρω και θα σας πω.

    Και κατι αλλο λιγο offtopic

    Εχω βαλει outbound caller id <23310xxxxx> στο route caller id ωστε ολες οι γραμμες μου να στελνουν ενα συγκεκριμενο νουμερο για αναγνωριση γιατι ο ΟΤΕ μου ειπε οτι του στελνω εγω αυτος δεν το αλλαζει, αλλα παντα στελνει το νουμερο της γραμμης και οχι αυτο που εχω δηλωσει στον outbound rule.

    Ολες οι γραμμες μου ειναι SIP και τις εχω ολες στον ιδιο outboun rule.

    το format για caller id δεν εινιαι καπως ετσι <2320χχχχχ> με τα αγκυστρα μεσα ?

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ο ΟΤΕ και οι αντίστοιχοι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι πάντα στέλνουν (από την γραμμή τους) τον αριθμό της σύνδεσης και αυτό δεν αλλάζει. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
    Μόνο κάποιοι εκ των τρίτων VoIP παρόχων επιτρέπουν να γίνει αλλαγή του αριθμού καλούντα, αλλά μόνο με αίτηση και απόδειξη ότι σου ανήκει και είναι πραγματικός.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    οποτε στο outbound route CID εαν δηλωσω ενα νουμερο παντα θα στελνει το νουμερο που εχει η γραμμη ?

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Φυσικά. Μόνο σε δικό μας PBX παίζει ρόλο αυτή η ρύθμιση ή τέλος πάντων όπου επιτρέπεται.
    Σκέψου το διαφορετικά. Αν ο καθένας είχε δυνατότητα να αλλάζει κατά το δοκούν τον αριθμό κλήσης της γραμμής του, πόσα προβλήματα σοβαρά ή μη θα δημιουργούσε αυτό. Αφήνω απ' έξω το ότι κάθε γεωγραφικός αριθμός παντρεύεται (εκ του νόμου) με την περιοχή που υφίσταται η σύνδεση ώστε σε κλήσεις προς κωδικούς εκτάκτου ανάγκης να υπάρχει άμεση και έγκαιρη ενημέρωση της διεύθυνσης.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Και εγω αυτο καταλαβαινω φιλε μου απλα αυτοι απο τον ΟΤΕ μου ειπαν οτι στο κεντρο δηλωνω οτι outbound caller id θελω αυτοι δεν το αλλαζουν.

    και τοτε γιατι μου λενε απο τον ΟΤΕ οτι μπορω να δηλωσω οτι νουμερο θελω απο αυτα που μου εδωσαν ωστε στην αναγνωριση κλησης να εχει παντα εναν αριθμο ?

    Μηπως με δουλευουν ?

    Αυτα παθαινεις οταν μιλας με project managers, Sales managers και οχι μηχανικους που εχουν και ενα background τεχνικο.

  14. #14
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Και τίποτα να μην βάλεις αν στην ίδια σύνδεση δεν έχεις πολλούς αριθμούς πάντα το δικό τους θα περνάνε.
    Αν μαζί με τον κεφαλικό αριθμό έχεις και μερικούς ακόμα τότε μπορείς να βάλεις όποιον θέλεις από αυτούς στο outbound cid.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    OTE flexy Με 6 IMS accounts απλα μας εχουν δωσει και ενα αλλο φασμα αριθμων εκτος απο το δικο μας.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Fritz 7390 dect χωρίς αναγνώριση κλήσης
    Από pan123 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-20, 00:19
  2. OTE pri30 Και sip trunking
    Από Marios30 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-18, 09:57
  3. Δικτυο και SIP
    Από daras στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-18, 16:53
  4. Σύνδεση 2 asterisk με SIP
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 16:51
  5. Συνδεση DECT ασυρματου στο Fritz 7490
    Από SlotKiller στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-18, 22:01

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας