Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 144
  1. #121
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες επιλογές; Ορίστε, και μερικές (google photos) περιλαμβάνουν *απεριόριστο* χώρο αποθήκευσης για φώτο και βίντεο. Δεν γεμιζει.

    Για την 4άρα γραμμή: πόσο συχνά μόλις μπαίνεις στο σπίτι σου πρέπει *αμέσως* να δεις τα TB των βίντεο που έβγαλες μέσα στην ημέρα, στον υπολογιστή; Ένα κατούρημα είναι ο χρόνος που θέλουν να ανέβουν τα αρχεία σου, για καθημερινή χρήση. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επιμένω, σκέψου την καθημερινή χρήση, όχι τη μία φορά στο τόσο, και σκέψου τον μέσο χρήστη.
    Βασικά το οποίο πρόβλημα στο upload λόγω κακής γραμμής αντιμετωπίζεται τη πρώτη φορά μα και πάλι, εγώ έβαζα το OneDrive και Google Drive να συγχρονίζουν το βράδυ που έπεφτα για ύπνο.

    Ε, κάποια στιγμή ανέβηκαν όλα ενώ όλα τα άλλα αρχεία συγχρονίζονταν σε πραγματικό χρόνο με το που δημιουργούσα ή ελάμβανα. Ότι συμβαίνει και τώρα πια μόνιμα.

    Το ίδιο και με τις φωτογραφίες/ βίντεο που μόλις τις τραβήξεις ξεκινά το upload αυτών όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη σε Wi-Fi.

    Το cloud με εξυπηρετεί αφάνταστα ενώ δεν είναι λίγες οι φορές που με έχει σώσει.

  2. #122
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα χρειάζεσαι αυτά. WiFi υπάρχει πλέον σε πολλά μέρη (άσε που μπορείς απλά να περιμένεις να πας σπίτι σου, άλλωστε εκεί δεν είναι ο υπολογιστής; ) και το dropbox ή άλλες *δωρεαν* υπηρεσίες έχουν πολλαπλάσιο χώρο από το κινητό σου.
    μα σου λέω δεν έχω bandwidth για να τη παλέψω. Ο μόνος τρόπος για να αποφύγω τα 90kb/s του upload μου είναι να μετακομίσω.
    Επίσης αν ήταν να βάλω κάπου τα δεδομένα μου θα πλήρωνα ευχαρίστως κάποιον trustworthy κολοσσό για peace of mind ότι δεν θα χαθούν. Σίγουρα πάντως δεν θα διάλεγα ένα ότι να ναι δωρεάν cloud.

    Παρεμπιπτόντως cloud χρησιμοποιώ, αλλά κυρίως για αρχεία που θέλω να κάνω share ή να τα βρώ ευκολά μετά από καιρό (σαν stash δηλαδή). Αλλά τις ανάγκες μου σε χώρο τις καλύπτει το χωρίς συνδρομή google drive μου, μιας και συνήθως μιλάμε για αρχεία το πολύ 10mb.

    Μη νομίζεις όμως πως δεν καταλαβαίνω ότι έσενα σε βολευεί να κάνεις file transfers έτσι. Είναι αυτοματοποιημένο, συγχρονίζει χωρίς user input όλα καλά. Από το δικό μου (κακομοίρικο) POV το βλέπω λίγο σαν waste of bandwidth αλλά είπαμε σημασία έχει να βολεύεται ο καθένας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 15-09-18 στις 15:02.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  3. #123
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναρωτάω, πόσο συχνό είναι αυτό το σενάριο, είδικά τα βίντεο των GB;

    Εμένα το τηλέφωνό μου τα στέλνει στο σύννεφο όλα μόλις βρει WiFi χωρίς να ασχοληθώ καν, και μετά το να κατεβάσω τα πάντα στον υπολογιστή μου είναι απλούστατο. Δεν έχει σημασία ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιώ, υπάρχουν πολλά που το κάνουν *χωρίς* την παρέμβαση του χρήστη, απλά γίνεται για σένα. Ακόμα και το να ψάξω να βρω το καλώδιο και να κάνω τη μεταφορά είναι πιο πολύπλοκο.
    Δεν έχει νόημα η συνέχιση αυτού. Ότι και να γίνει, θα υποστηρίξεις το όποιο μειονέκτημα της Apple. Όποιο και να είναι το επιχείρημα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #124
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες επιλογές; Ορίστε, και μερικές (google photos) περιλαμβάνουν *απεριόριστο* χώρο αποθήκευσης για φώτο και βίντεο. Δεν γεμιζει.

    Για την 4άρα γραμμή: πόσο συχνά μόλις μπαίνεις στο σπίτι σου πρέπει *αμέσως* να δεις τα TB των βίντεο που έβγαλες μέσα στην ημέρα, στον υπολογιστή; Ένα κατούρημα είναι ο χρόνος που θέλουν να ανέβουν τα αρχεία σου, για καθημερινή χρήση. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να επιμένω, σκέψου την καθημερινή χρήση, όχι τη μία φορά στο τόσο, και σκέψου τον μέσο χρήστη.
    Μια λέξη........frappening

    Καλό το cloud, αλλά μπορεί κάποιος να θέλει κάτι να μην βγεί εκεί έξω, είναι παλιομοδίτης;


    Αυτό με το κατούρημα, όταν παίρνει παραπάνω χρόνο απο μερικά δευτερόλεπτα να ξέρεις πως μπορεί να είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα

  5. #125
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια λέξη........frappening

    Καλό το cloud, αλλά μπορεί κάποιος να θέλει κάτι να μην βγεί εκεί έξω, είναι παλιομοδίτης;


    Αυτό με το κατούρημα, όταν παίρνει παραπάνω χρόνο απο μερικά δευτερόλεπτα να ξέρεις πως μπορεί να είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα
    Ακριβώς, δεν ισχύει το one size fits all για όλους τους χρήστες.

  6. #126
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.919
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτό με το κατούρημα, όταν παίρνει παραπάνω χρόνο απο μερικά δευτερόλεπτα να ξέρεις πως μπορεί να είναι κάποιο σοβαρό πρόβλημα
    Εξαρτάται από το upload του κατουρήματος, την εξασθένηση λόγω απόστασης, τον κόντρα άνεμο. Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν...
    Σίγουρα πρέπει να ελεγχθεί η εσωτερική καλωδίωση.

  7. #127
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Θα σας κόψω από παρέα.
    Κάθε φορά που έρχεστε σε μένα τρελλένεστε στο upload

    To ίδιο ανησυχώ θα με κόψουν και κάποιοι φίλοι

    ΥΓ
    Αυτό το ρημάδι το 2ωρο βίντεο που τράβηξα στην Ικαρία από μια παρέα που έπαιζε ρεμπέτικα στην ταβέρνα, που μου γέμισε το cloud με την 4άρα γραμμή (κατ' εξοχήν) και που το θέλω στο κινητό αλλά όχι στο cloud, ξέρει κανείς πως να το κάνω? (σε android 8.1)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #128
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν και είναι off topic, πες μου tsigarid. Τράβηξα μερικά βιντεάκια με την μηχανή μου. Μετά είπα να κάνω βασικό editing με το iPad μου, το "like a computer, unlike any computer". Γιατι στο iPad; Επειδή είναι πολύ δυνατότερο από το αρχαίο pc μου όπως εύστοχα έχει παρουσιάσει η ίδια η Apple. Και εκεί αρχίζει η ταλαιπωρία. Πως θα μεταφέρω τα αρχεία για να χρησιμοποιήσω το καταπληκτικό iMovie; Δύσκολα γιατί θέλουν να τραβάει αρχεία μόνο από το photos library. Ακόμα και αν τα καταφέρω μετά από κόπο, πόσες είναι οι πιθανότητες να μην είναι συμβατό το φορματ των βίντεο; Πολλές.

    Όσο είναι καταπληκτικά εύκολα τα πράγματα εντός του οικοσυστήματος, τόσο γίνονται αδικαιολόγητα μπερδεμένα αν βάλεις ένα πράγμα εκτός οικοσυστήματος...

  9. #129
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.629
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και είναι off topic, πες μου tsigarid. Τράβηξα μερικά βιντεάκια με την μηχανή μου. Μετά είπα να κάνω βασικό editing με το iPad μου, το "like a computer, unlike any computer". Γιατι στο iPad; Επειδή είναι πολύ δυνατότερο από το αρχαίο pc μου όπως εύστοχα έχει παρουσιάσει η ίδια η Apple. Και εκεί αρχίζει η ταλαιπωρία. Πως θα μεταφέρω τα αρχεία για να χρησιμοποιήσω το καταπληκτικό iMovie; Δύσκολα γιατί θέλουν να τραβάει αρχεία μόνο από το photos library. Ακόμα και αν τα καταφέρω μετά από κόπο, πόσες είναι οι πιθανότητες να μην είναι συμβατό το φορματ των βίντεο; Πολλές.

    Όσο είναι καταπληκτικά εύκολα τα πράγματα εντός του οικοσυστήματος, τόσο γίνονται αδικαιολόγητα μπερδεμένα αν βάλεις ένα πράγμα εκτός οικοσυστήματος...
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το iMovie, αλλά οτιδήποτε είναι μέσα στο photos library πάει πολύ εύκολα σε τρίτα σύννεφα (π.χ. dropbox, onedrive, που έχω προσωπικά δοκιμάσει). Το πρόβλημα του format έχει λυθεί εδώ και πολλά χρόνια, εκτός αν έχω χάσει κάτι πολύ πρόσφατο.

  10. #130
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Όχι, δεν δεν λυθεί μέσα στο iOS όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρω.

  11. #131
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.629
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν δεν λυθεί μέσα στο iOS όπως και τα υπόλοιπα που αναφέρω.
    Άρα λύθηκε πριν χρόνια και ξαναχάλασε πρόσφατα; Τι ακριβώς είναι το πρόβλημα τώρα;

  12. #132
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ποτέ δεν λύθηκε. Αν προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις τις συσκευές για παραγωγική εργασία, σαν να ήταν pc, θα το καταλάβαινες.

  13. #133
    Εγγραφή
    27-12-2007
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    573
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    FritzBox 7590 AX
    SNR / Attn
    14(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή ειπώθηκε από κάποιους και πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο, υπάρχει άνθρωπος που θα πει (πλεον) ότι το iOS είναι "smooth as butter"? Ειδικά μετά το 11? Έχετε πιάσει Pixel / OnePlus η κάποιο άλλο High-End Pure Android τελευταία?

    (χρήστης iPhone X & OnePlus 6)

  14. #134
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grovolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ειπώθηκε από κάποιους και πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο, υπάρχει άνθρωπος που θα πει (πλεον) ότι το iOS είναι "smooth as butter"? Ειδικά μετά το 11? Έχετε πιάσει Pixel / OnePlus η κάποιο άλλο High-End Pure Android τελευταία?

    (χρήστης iPhone X & OnePlus 6)
    Σε iphone 6s επιτελους ειδα διαφορα προς το καλυτερο.
    Μετα απο factory reset

  15. #135
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν είδα αν έχει γραφτεί, οι επίσημες τιμές στην Ελλάδα είναι,

    iPhone Xs από 1229€
    iPhone XR από 929€

    Για το Xs Max αναμένεται από 1339€.

    Άααααααουυυτςςςςςςςςςςςςςς

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-18, 01:26
  2. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-18, 22:57
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-18, 13:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας