Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ξεκινάω αυτή την συζήτηση για να δώσουν τα φώτα τους οι ποιο έμπειροι.
    Καλό είναι να βάζετε φώτο από την εγκατάσταση (εξωτερικές κεραίες κλπ).
    Όσο ποιο λεπτομερείς γίνεται στην περιγραφή σας, παρακαλώ, σχετικά με τον εξοπλισμό και τις μετρήσεις σας.
    Και λίγη θεωρεία φυσικά. Πάντα είναι ευπρόσδεκτη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλως ηρθαμε.... Ας τα παρουμε απο την αρχη.

    Καποια στιγμη δημιουργηθηκε η γη.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ηρθαμε.... Ας τα παρουμε απο την αρχη.

    Καποια στιγμη δημιουργηθηκε η γη.
    Και μετά τα pwmn και awmn
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ας κανω μια μικρη εισαγωγη λοιπον.

    Απο το 2004 ειμαι μελος το AWMN . Τοτε βεβαια ημουν client με ενα dlink DWL-900AP+ και μια στελλα ( νομιζω Stella Doradus 24SD19 λεγοταν?? )

    Καπου το 2012-2013 εγινα BB (backbone για οσουν δεν γνωριζουν) και ειχα ξεκινησει με ταρατσοπισι και 4πλους ανταπτορες με καρτες wifi . pingtail χειροποιητα feeder και πιατα gidertini.

    Εδω και αρκετο καιρο εχουν αντικατασταθει ολα. Εχει μπει ενα RB800 σαν κεντρικο ρουτερ Μετα 2*RB260GSP και πανω τους τα LDF5 AC στα πιατα.



    Ασχολουμαι πολλα χρονια με τα Mikrotik και εχω τοποθετησει παρα πολλα για διαφορες χρησεις. Εκτος απο το σκοπο του awmn.
    πχ 2*SXT για να στειλουμε ιντερνετ φιλου απο το σπιτι του στο ιατρειο σε αποσταση 600 μετρα. (λογο ηλεκτρονικης συνταγογραφισης)
    π.χ. για να μοιραζω ιντερνετ σε ατομα της γειτονιας (και οχι μονο) που δεν εχουν την δυνατοτητα για ιντερνετ.
    πχ για να συνδεσουμε λεσχες προσκοπων μεταξυ τους και να μοιραζονται τα εξοδα της μιας γραμμης ιντερνετ και τηλεφωνου.
    πχ για να μπορω να εχω offsite backup των δεδομενων μου 1 χλμ μακρυα (συγγενικο σπιτι)
    Για δημιουργια hotspot σε γραφεια (για διαφημιση περισσοτερο)
    Σε καφετερια ΑΡ με hotspot και voucher που ηταν δωρεαν 1 ωρα με καθε καφε.


    Ειναι ειλικρινα απειρες οι εφαρμογες των μικροτικ (και ubiquiti) και υπαρχουν λυσεις για τα παντα.

    Αν και τωρα τελευταια επεσε στην αντιληψη μου μια εκφραση που με προβληματισε...... Για routing μονο mikrotik και για ασυρματα μονο ubiquiti . Θελει διερευνηση το θεμα.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αν και τωρα τελευταια επεσε στην αντιληψη μου μια εκφραση που με προβληματισε...... Για routing μονο mikrotik και για ασυρματα μονο ubiquiti . Θελει διερευνηση το θεμα.
    Αν και δεν έχω την εμπειρία, ας δώσω μία διευκρύνηση στην απορία σου

    1. Από την ίδια την ubiquiti (υπάλληλος της σε forum) λέγανε ότι στο routing η μικροτικ είναι πολύ μπροστά
    2. Η ubiquiti έχει πληθώρα εξοπλισμού για όποιο τωρινό σου πρόβλημα και όποια επέκταση χρειαστείς
    3. Δεν θες να μπλέκεις με ανακάτεμα εξοπλισμού πχ σε μία εγκατάσταση προτιμάς όλοι οι routers να είναι από μία εταιρεία, όπως και όλες οι κεραίες

    Η mikrotik έχει βγάλει πρόσφατα κάτι κεραίες για point to point, military grade πολύ καλές. Θα τiς μπλέξεις με ubiquity ?

    Aπό την άλλη κι η ubiquity για να αυξήσει πωλήσεις "περιορίζει" δυνατότητες σε καινούργιες κεραίες πχ ενώ μία κατευθυντική παλαιότερη point to point (PowerBeam M2 400) μπορούσε να δουλέψει και σαν station, AP, repeater και να στοχεύσεις ένα μακρινό ΑΡ για να έχεις καλύτερο σήμα (δηλαδή λειτουργία όχι ptp), oi αντικαταστάτες της στα 2,4 και στα 5 mhz δεν παρέχουν την δυνατότητα και είναι μόνο για ptp. To περιορίζουν με την σάρωση δικτύων όπου ψάχνουν μόνο για τις αντίστοιχες ptp κεραίες και κάτι pikostation,loco,nano,unifi mesh δεν τις εμφανίζουν.

    Και επειδή δεν είμαστε κολλημένοι, ανάλογα με το πρόβλημα διαλέγουμε εξοπλισμό.
    Σε σπίτι φίλου (μικρή εγκατάσταση) προσανατολιζόμαστε σε tplink mesh (eap225) γιατί δουλεύουν και χωρίς controller, έχουν web interface.
    Σε ξενοδοχείο θα πήγαινα κατευθείαν σε ubiquiti

    YΓ δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με routers ubiquity. Θα τόθελα γιατί κάτι dpi (deep packet inspection) είναι ανενεργά στο unifi.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 14-09-18 στις 15:19.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περισσοτερο με ξενερωσε το airMAX AC της ubiquiti που ΔΕΝ ειναι συμβατο με αλλα προιοντα.

    Γιαυτο και προτιμω πλεον για ΑΡ μικροτικ. και το πιο φτηνο tplink να βαλω παιζει τελεια.

    Εχει αναβαθμιστει παρα πολυ η γκαμα προιοντων της ΜΚ οποτε υπαρχουν λυσεις για ολα.

    Ισως υστερει λιγο σε ομορφια αλλα μπορω να συμβιβαστω.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    /halkidiki/ormylia
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6.603
    Downloads
    35
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΟΡΜΥΛΙΑ
    Router
    mTik hAP aC²
    SNR / Attn
    (dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στις ζεύξεις τι πρωτόκολλο χρησιμοποιείτε; NV2 ή nstreme; Αυτά είναι αντίστοιχα του Airmax, σωστά; Όπως και στο Airmax, δεν μπορείς να συνδεθείς με συσκευή χωρίς nstreme/nv2/airmax σε AP ρυθμισμένο σε αυτό το πρωτόκολλο;

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Γενικως παντως με τα τελευταια ROS εξαλειθφηκαν και κατι θεματα που ειχαν τα ΜΤ στο wireless και τωρα δουλευουν αρκετα καλα.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Πράγματι το SXT2 της mikrotik είναι απίστευτο!!Το έχω βάλει στη ταράτσα και επειδή από κάτω έχω έναν αρκετό μεγάλο χώρο δοκίμασα να "φωτίσω" την περιοχή.
    Με μέτρηση από το κινητό με το wifi anlyser έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Πιάνει ακόμη και σε σημεία που δεν έχω οπτική.
    Εύκολο στην εγκατάσταση και φυσικά winbox κλπ.
    Μάλιστα φέτος το καλοκαίρι που πήγα Αίγινα σε ξενοδοχείο, πρώτη φορά μου έκανε εντύπωση η καλή του εμβέλεια σε όλο τον χώρα.
    Μόλις άρχισα να την ψάχνω...ώπα νάτα και τα mikrotik νάτα και τα SXT στημένα στα δέντρα.
    Έδωσα συγχαρητήρια στον ιδιοκτήτη για τις επιλογές του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 14-09-18 στις 23:33.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περισσοτερο με ξενερωσε το airMAX AC της ubiquiti που ΔΕΝ ειναι συμβατο με αλλα προιοντα.

    Γιαυτο και προτιμω πλεον για ΑΡ μικροτικ. και το πιο φτηνο tplink να βαλω παιζει τελεια.

    Εχει αναβαθμιστει παρα πολυ η γκαμα προιοντων της ΜΚ οποτε υπαρχουν λυσεις για ολα.

    Ισως υστερει λιγο σε ομορφια αλλα μπορω να συμβιβαστω.
    Γιατί είναι συμβατό με άλλους το nstream και το nv2 της mt ?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σου δινει ομως την επιλογη να τα απενεργοποιησεις.

    Σε φορουμ που ειχα διαβασει την ειχαν την επιλογη και τα ubiquiti αλλα σε καποιο update την αφαιρεσαν.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα και απο μενα!
    θα πω και εγω πως ξεκινησα μιας και δεν εχω πολυ χρονο να βαλω οτιδηποτε αλλο αυτη την στιγμη.

    Εγω καπου το 2007 ξεκινησα σαν πελατης στο AWMN πανω σε εναν κομβο μακρια καθως δεν ειχα οπτικη σε κοντινους μου λογω κτιριων.
    Σαν πελατης ειχα πιατο 60αρι με ενα ovislink 5460AP σε client mode και feeder αφρικανονικο yagi.
    Λιγο πριν ειχα κεραια ψαροκοκαλο 13dbi 2,4ghz τοσο ειμαστε οι πελατες.
    Με βοηθησε το παλικαρι και εκανα το 1ο μου ταρατσο PC και το γυρισαμε σε bb link δλδ στα 5ghz καθετης πολωσης με καρτα CM9.
    Μετα σιγα σιγα βρηκα και αλλους και εφτασα μεχρι 4 links με το PC.

    Aργοτερα ηθελα αστερισκ να μπει εκει αντι σε PC και ετσι πηρα ενα Routerstation PRO της Ubiquiti με Openwrt εκει εκανα πολλα.
    Το ενα λινκ ειχε και θεματα και το εκοψα, ετσι εμεινα με 3.
    Ομως δεν εμεινε πολυ καιρο αυτο καθως καποιος δεν το ηθελε....λογω Openwrt.
    Τελικα το εδωσα και το 433ΑΗ μετακομισε απο το εξοχικο στην Αθηνα και το εχω ακομα ετσι, απλα το ενα link εγινε καθετο σε Ν ομως.

    Πανω σε ερωτηματα απο πανω πρεπει και οι απεναντι μας να ριχνουν λεφτα ετσι δεν ειναι στο χερι μας το τι ακριβως θα κανουμε δυστυχως! εκτος αν πληρωνουμε και του απεναντι!!! το εχω κανει στο εξοχικο αυτο!

    Στο εξοχικο τωρα εχω 2 ενεργα links.
    Στο ενα εχουμε και στις 2 ακρες panel κουτι με RB411 μεσα και καρτες R52n και παιζει Ν καθετης πολωσης 5ghz.
    Στο αλλο εχω πιατα 80αρια με feeder nvak 5ghz N dual polarity και στο ενα ακρο 911 στο αλλο ακρο εχει 711.
    Αυτα τα 2 ρουταρουν (με BGP-OSPF) με ενα εσωτερικο 951 αυτο με το gigabit και το εχω και για wifi AP.
    Oταν ειναι licence 3 δεν μπορουν να ρουταρουν και εξωτερικο δικτυο και εσωτερικο πρεπει να υπαρχει ενα ενδιαμερσο με licence 4 δυστυχως.
    Γιαυτο μπηκε αυτο το 951 εκει. Οταν ειχα το 433ΑΗ αντι το 911 ρουταρε κανονικα με το 411 και το εσωτερικο μου δικτυο.

    Υ.Γ επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με Ubiquiti εκτος του RouterStation PRO που ειχε OpenWRT, αυτα που αναφερετε τι λειτουργικο εχουν?

  13. #13
    Εγγραφή
    13-09-2004
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Hex
    Path Level
    Interleaved
    Νικιφόρε ευχαριστούμε για το περιεκτικό ιστορικό σου, που για εμένα τον αρχάριο κάθε λέξη είναι θησαυρός. Επί τη ευκαιρία, τι θα πει "κάθετης πόλωσης"?

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eliasbats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικιφόρε ευχαριστούμε για το περιεκτικό ιστορικό σου, που για εμένα τον αρχάριο κάθε λέξη είναι θησαυρός. Επί τη ευκαιρία, τι θα πει "κάθετης πόλωσης"?
    Παρακαλω! τον επομενο μηνα θα κανω περισσοτερα πραγματα ποιο αναλυτικα με φωτος και κανα how to! δυστυχως τωρα εχω πολλα τρεχαματα και δεν εχω χρονο.

    Kαθετη πολωση ειναι οι κυματομορφες καθετα και πρεπει και στην αλλη ακρη να ειναι ετσι για να συνδεθει.
    Στα feeders που δουλευουμε σε δορυφορικα πιατα πχ αν το βαλεις οριζοντια τοτε εχεις οριζοντια πολωση μερικες φορες ειναι καλυτερα για μεγαλες αποστασεις και μπορει να εχεις και ποιο καθαρο σημα.
    Στο N ομως παιζουμε και με τις 2 μαζι για να εχουμε ποιο μεγαλες ταχυτητες (bandwith).
    Δλδ θεωρητικα παντα η καθετη σε Ν μπορει να δωσει 150mbps με δυο μαζι εχεις 300.
    Οι ταχυτητες ειναι θεωρητικα παντα, γιατι στα links παιζουν ρολο απειρα πραγματα, παρεμβολες κυριως, αποσταση, σημα, ισχυ και αλλα.

    Εδω πχ ειναι καθετη πολωση http://awmn-teo.dyndns.info/images/1...antennas-1.jpg
    το πιατο μπορει να μπει αναποδα το ιδιο κανει καλο αν θελουμε να φαινεται σαν δορυφορικη οντως!
    σε αυτες τις περιπτωσεις αν ειναι οι παλιες καρτες εχουμε G οποτε μιλαμε για θεωρητικη μεγιστη 54mbps, με τα mikrotik ομως με Nstreme mode τελικα παμε παραπανω.

    αν αυτη φαινεται ειναι το δικο μου οταν ημουν πελατης καθετη πολωση http://i180.photobucket.com/albums/x...eraiaawmn2.jpg στα 2,4ghz εδω.

    Στο AWMN παιζουν κυριως με πιατα, γιατι τοτε δεν ειχε ολα αυτα που εχει σημερα, αλλα ειναι και φτηνα κιολας αλλα εχεις και πολυ μεγαλη απολαβη που δεν φτανεις με αλλες κεραιες, αλλα και για να φτασεις ειναι πανακριβες και "ειδικες" συνηθως.
    Τωρα υπαρχουν τα rbs ολα σε ενα και οτι βολευει τον καθενα!

    - - - Updated - - -

    http://i180.photobucket.com/albums/x...N/DSC02629.jpg αυτο ειναι το Rspro μου, της Ubuquti με OpenWRT το ειχα μετα το taratso pc.

    - - - Updated - - -

    Το taratso pc δυστυχως το τροφοδοτικο δεν χωρουσε σωστα....http://i180.photobucket.com/albums/x...N/hpim2753.jpg
    μια εποχη που το ROS ηταν στην εκδοση 2.3.7 εως το 3.22 πετυχα σε Χ86 με αυτο.

    http://i180.photobucket.com/albums/x...APtaratsa1.jpg OVISLINK οταν ημουν πελατης στην αρχη και με χειροποιητο POE.
    και η κεραια που ελεγα πριν στα 2,4ghz http://i180.photobucket.com/albums/x...giscanawmn.jpg
    εδω ειναι το πιατο που εχει Ν διπλης πολωσης (οριζοντια και καθετη) http://i180.photobucket.com/albums/x...sh0aqyjjb.jpeg
    και συνδεεται σε αυτο το 911 http://i180.photobucket.com/albums/x...pslifqqn3e.jpg η μουφα ειναι για καμερα μην δινετε σημασια! :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 16-09-18 στις 19:18.

Παρόμοια Θέματα

  1. Θεσσαλονίκη: Ασύρματη Ζεύξη / TWMN
    Από Mordy στο φόρουμ Ασύρματη Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-19, 18:31
  2. Πιθανη ζεύξη Πληκτρολογιου με παλιο ποντικι Logitech
    Από ManolisPiraeus στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-18, 00:46
  3. Ζευξη στα 5Ghz και ισχυς εκπομπης
    Από grpprod στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-17, 11:26
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 22:07
  5. Ασυρματη μεταδοση Inernet στα 50-60 μετρα
    Από minasv στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-17, 01:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας