Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 95
  1. #31
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.725
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    https://www.telekom.com/en/media/med...o-attic-537142

    Ανάλογη ανακοίνωση τύπου έβγαλε δύο εβδομάδες πριν και η μητρική εταιρία του ΟΤΕ, μόνο που αυτή φαίνεται να προσφέρει δικά της σχήματα mesh wifi και όχι απλώς μεταπώληση εμπορικών; Λουζόμαστε τα speedport και την μετριότητά τους, αλλά για mesh wifi προιόντα και τιμές εμπορικές;

    " A single Speed Home WiFi costs 79.95 euros to buy outright, the Duo version is available for 149.90 euros and the price for three units is 219.85 euros. "

    Αλλά Ελλάδα μόνο το τριπλό mesh της tplink στα 250 ευρώ γιατί έχουμε μεγαλύτερα σπίτια;

  2. #32
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.telekom.com/en/media/med...o-attic-537142

    Ανάλογη ανακοίνωση τύπου έβγαλε δύο εβδομάδες πριν και η μητρική εταιρία του ΟΤΕ, μόνο που αυτή φαίνεται να προσφέρει δικά της σχήματα mesh wifi και όχι απλώς μεταπώληση εμπορικών; Λουζόμαστε τα speedport και την μετριότητά τους, αλλά για mesh wifi προιόντα και τιμές εμπορικές;

    " A single Speed Home WiFi costs 79.95 euros to buy outright, the Duo version is available for 149.90 euros and the price for three units is 219.85 euros. "

    Αλλά Ελλάδα μόνο το τριπλό mesh της tplink στα 250 ευρώ γιατί έχουμε μεγαλύτερα σπίτια;
    Το mesh αξίζει
    1. Γιατί αντί να πουλήσεις μία ισχυρή κεραία πουλάς 3 ψόφιες (έχω αναφερθεί για την κάλυψη διαμερίσματος 200μ2 με ένα picostation)
    2. Aν τα mesh έχουν οπτική επαφή και κάποια μιλάνε μεταξύ τους ασύρματα στα 5 ghz (λόγω ταχύτητας) επειδή δεν μπορείς να πας παντού καλώδιο
    3. Σε μεσαίες και μεγάλες εγκαταστάσεις (γραφεία, ξενοδοχεία κλπ)

    ΥΓ
    Μπορεί να μην έχουμε μεγάλα σπίτια, έχουν όμως πολλούς τοίχους και ντουλάπες γεμάτες ρούχα.
    Οσο και να προσπαθεί το mesh, η συσκευή αποφασίζει που και σε ποιά συχνότητα θα συνδεθεί.
    Fine tunning χρειάζεται παντού, ακόμα και στην δύναμη εκπομπής σήματος κάθε συχνότητας, προσπαθώντας να σπρώξεις την συσκευή να συνδεθεί στα 5 και όχι στα 2,4
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  3. #33
    Εγγραφή
    13-12-2016
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πάντως επί της ουσίας το "επικό ίντερνετ" που διαφημίζει η Cosmote είναι ότι έχει ...e-shop και πουλάει repeaters.

  4. #34
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.725
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το mesh αξίζει
    1. Γιατί αντί να πουλήσεις μία ισχυρή κεραία πουλάς 3 ψόφιες (έχω αναφερθεί για την κάλυψη διαμερίσματος 200μ2 με ένα picostation)
    2. Aν τα mesh έχουν οπτική επαφή και κάποια μιλάνε μεταξύ τους ασύρματα στα 5 ghz (λόγω ταχύτητας) επειδή δεν μπορείς να πας παντού καλώδιο
    3. Σε μεσαίες και μεγάλες εγκαταστάσεις (γραφεία, ξενοδοχεία κλπ)

    ΥΓ
    Μπορεί να μην έχουμε μεγάλα σπίτια, έχουν όμως πολλούς τοίχους και ντουλάπες γεμάτες ρούχα.
    Οσο και να προσπαθεί το mesh, η συσκευή αποφασίζει που και σε ποιά συχνότητα θα συνδεθεί.
    Fine tunning χρειάζεται παντού, ακόμα και στην δύναμη εκπομπής σήματος κάθε συχνότητας, προσπαθώντας να σπρώξεις την συσκευή να συνδεθεί στα 5 και όχι στα 2,4
    Νομίζω με παρεξήγησες! Συμφωνώ ότι το mesh wifi είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το ημίμετρο των extenders (χειρότερη, φυσικά, από homeplug AV2, αλλά δεν εξυπηρετείται κάθε συσκευή από homeplugs). Η ένστασή μου είναι ότι ο ΟΤΕ πουλάει πιο ακριβό mesh wifi από την μητρική του εταιρία Deutsche Telekom, σε χώρα με υποτριπλάσιους μισθούς. Ας ήταν έστω το ίδιο; Αλλά φορτωνόμαστε τα ίδια speedport (που τουλάχιστον το 2014 που ήμουν στον οτε, δεν τα έλεγες και κορυφαία ρούτερ). Θυγατρική DT στις σαπίλες, τί-να-κάνουμε-πάρτε-τα-ακριβά εμποριου για mesh?

  5. #35
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Billionaire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επί της ουσίας το "επικό ίντερνετ" που διαφημίζει η Cosmote είναι ότι έχει ...e-shop και πουλάει repeaters.
    Είναι της μοδός, προσπαθούνε όλοι να χωθούν και να πουλήσουν, από την DT με τα speedport (αυτοί με το επιτυχημένο ρούτερ) mesh μέχρι την fritz.
    Ο κόσμος θέλει wifi, πουλήστε.
    Κουτσοί στραβοί, όλοι στον Αγιο Παντελεήμονα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω με παρεξήγησες! Συμφωνώ ότι το mesh wifi είναι πολύ καλύτερη επιλογή από το ημίμετρο των extenders (χειρότερη, φυσικά, από homeplug AV2, αλλά δεν εξυπηρετείται κάθε συσκευή από homeplugs). Η ένστασή μου είναι ότι ο ΟΤΕ πουλάει πιο ακριβό mesh wifi από την μητρική του εταιρία Deutsche Telekom, σε χώρα με υποτριπλάσιους μισθούς. Ας ήταν έστω το ίδιο; Αλλά φορτωνόμαστε τα ίδια speedport (που τουλάχιστον το 2014 που ήμουν στον οτε, δεν τα έλεγες και κορυφαία ρούτερ). Θυγατρική DT στις σαπίλες, τί-να-κάνουμε-πάρτε-τα-ακριβά εμποριου για mesh?
    Δεν αναφερόμουνα σε σένα, απλώς γράφαμε την ίδια ώρα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το νεο speedport plus τι παραπανω εχει απο το παλιο speedport 2 αμα ειναι να ζητησουμε επικη αλλαγη εξοπλισμου για να μην ειμαστε ντεμοντέ Α σε επικη 50 αρα που στην ουσια ειναι 39 αρα - 38 αρα fastpath .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 15-09-18 στις 06:07.

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2017
    Περιοχή
    Akihabara
    Μηνύματα
    299
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Compulink
    Μια απλη λυση (που σε εμενα δουλευει σε Speedport 724) ειναι repeater στο διαδρομο στο μεσο του σπιτιου που παιρνει σημα στα 2.4 GHz και αναμεταδιδει στα 5 GHz με αλλο ssd (πχ home_5Ghz).

  8. #38
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έχω απαντήσει πιο πάνω, εσύ ακόμα δεν έχει απαντήσει πως και γιατί εγώ είμαι 100% λάθος
    εγω σου έχω απαντήσει ξεκάθαρα πανω απο μια φορές.
    Ειναι γραμμένο πίσω.
    Εσυ δεν έχεις απαντήσει και εκτός απο αυτο στο προτελευταίο ποστ σε αυτο thread βλέπω οτι τα αλλάζεις λίγο και λες οτι τελικά δεν ειναι όλα (wifi extender, Ethernet με ap, σήματα καπνού κλπ) στο ίδιο καζάνι όπως επέμενες προηγουμένως.

  9. #39
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Μηνύματα
    449
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    σχετικά με το mesh που συζητάτε, εγώ εχω το asus dsl-ac68 που με την τελευταία αναβαθμιση προσθεσε αυτη την λειτουργία που την ονομάζει aimesh και διαφημίζει την αψογή συνεργασια που θα εχει με τα υπολοιπα προιοντα της εταιρίας που διαθέτουν αυτο το χαρακτηριστικό. Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το dsl-ac68 θα μπορει να αξιοποιήσει το mesh μόνο με προιόντα της asus ή ειναι συμβατό και με τις υπολοιπες εταιρίες; Και γενικότερα θα πρεπει τα ρουτερ/ap να ειναι της ιδιας εταιρίας για να δουλεψουν;

  10. #40
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.898
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.telekom.com/en/media/med...o-attic-537142

    Ανάλογη ανακοίνωση τύπου έβγαλε δύο εβδομάδες πριν και η μητρική εταιρία του ΟΤΕ, μόνο που αυτή φαίνεται να προσφέρει δικά της σχήματα mesh wifi και όχι απλώς μεταπώληση εμπορικών; Λουζόμαστε τα speedport και την μετριότητά τους, αλλά για mesh wifi προιόντα και τιμές εμπορικές;

    " A single Speed Home WiFi costs 79.95 euros to buy outright, the Duo version is available for 149.90 euros and the price for three units is 219.85 euros. "

    Αλλά Ελλάδα μόνο το τριπλό mesh της tplink στα 250 ευρώ γιατί έχουμε μεγαλύτερα σπίτια;
    To φθηνό mesh που δίνουν στη γερμανία είναι το Speedport Smart 3 που λες οτι είναι είναι μέτριο.
    Μπορείς να πάρεις 2 μονά tp-link που κοστίζουν 89 το καθένα και να τα ενώσεις σε διπλό mesh.

  11. #41
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω σου έχω απαντήσει ξεκάθαρα πανω απο μια φορές.
    Ειναι γραμμένο πίσω.
    Εσυ δεν έχεις απαντήσει και εκτός απο αυτο στο προτελευταίο ποστ σε αυτο thread βλέπω οτι τα αλλάζεις λίγο και λες οτι τελικά δεν ειναι όλα (wifi extender, Ethernet με ap, σήματα καπνού κλπ) στο ίδιο καζάνι όπως επέμενες προηγουμένως.
    Οχι δεν έχω αλλάξει κάτι, επιμένω πως το AP Και το extender είναι το ίδιο πράγμα στην ασύρματη λειτουργία τους προς τους χρήστες.
    Πες μου λοιπόν γιατί είμαι λάθος, θα σου είναι σίγουρα πολύ εύκολο απο την στιγμή που λες πως είμαι 100% λάθος

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispe Εμφάνιση μηνυμάτων
    σχετικά με το mesh που συζητάτε, εγώ εχω το asus dsl-ac68 που με την τελευταία αναβαθμιση προσθεσε αυτη την λειτουργία που την ονομάζει aimesh και διαφημίζει την αψογή συνεργασια που θα εχει με τα υπολοιπα προιοντα της εταιρίας που διαθέτουν αυτο το χαρακτηριστικό. Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι το dsl-ac68 θα μπορει να αξιοποιήσει το mesh μόνο με προιόντα της asus ή ειναι συμβατό και με τις υπολοιπες εταιρίες; Και γενικότερα θα πρεπει τα ρουτερ/ap να ειναι της ιδιας εταιρίας για να δουλεψουν;
    Θα πρέπει να είναι της ίδιας εταιρίας

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν έχω αλλάξει κάτι, επιμένω πως το AP Και το extender είναι το ίδιο πράγμα στην ασύρματη λειτουργία τους προς τους χρήστες.
    Πες μου λοιπόν γιατί είμαι λάθος, θα σου είναι σίγουρα πολύ εύκολο απο την στιγμή που λες πως είμαι 100% λάθος
    Και εγώ λέω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα καλώδιο σε Ap (όπως ειπώθηκε ΑΡΧΙΚΑ και πήρα αφορμή και απάντησα) και wifi extender σήματα καπνού κλπ που είπες εσύ.
    Το αποτέλεσμα ειναι πολύ καλύτερο ετσι οπως το ανέφεραν απο ενα ακομα extender απο το μαγαζι της γειτονιας..
    Αυτό δεν εννοούσες με τα σήματα καπνου??? Υπάρχει και κατι χειρότερο ????
    Τι δεν καταλαβαίνεις?
    Είσαι λάθος .

    Αν ξαναρωτήσεις θα σου κάνω παράθεση το μήνυμα να το διαβάσεις ξανά .

    παρεμπιπτόντως βλέπω οτι Εσύ συνέχεια προσθετεις κάτι στα λεγόμενά σου για να διορθώσεις την αρχική λάθος γνωμη που είχες.. το ειπα με αλλα λογια και στο προηγούμενο post.
    Τώρα πετάς και το
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    το AP Και το extender είναι το ίδιο πράγμα στην ασύρματη λειτουργία τους προς τους χρήστες.
    Το "πακέτο" που προσφέρουν οι δυο-τρεις τεχνολογίες κοιτάμε στην συζήτηση όχι οτι "αν έχουν και τα δύο κεραία".
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 15-09-18 στις 16:15.

  13. #43
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ λέω ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα καλώδιο σε Ap (όπως ειπώθηκε ΑΡΧΙΚΑ και πήρα αφορμή και απάντησα) και wifi extender..
    Τι δεν καταλαβαίνεις?
    Είσαι λάθος .

    Αν ξαναρωτήσεις θα σου κάνω παράθεση το μήνυμα να το διαβάσεις ξανά .

    παρεμπιπτόντως βλέπω οτι Εσύ συνέχεια προσθετεις κάτι στα λεγόμενά σου για να διορθώσεις την αρχική λάθος γνωμη που είχες.. το ειπα με αλλα λογια και στο προηγούμενο post.
    Τώρα πετάς και το
    Βλέπω οτι δεν υπάρχει κάποια ανάλυση......


    μίλησα για το κομμάτι του ασυρμάτου για τους clients, αν δεν το καταλαβαίνεις συγνώμη αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι, εκτός αν εσύ στο ασύρματο AP δίνεις με καλώδιο στους clients.......

    Είσαι λάθος λοιπόν, ή απλά δεν το κατάλαβες, μπορείς να ρωτήσεις αν κάτι δεν το καταλαβαίνεις

  14. #44
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.208
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Σου μίλησα για παρεξήγηση πριν αρκετά ποστ... νομίζω.
    Και μου έκανε εντύπωση που επέμενες γιαυτό σου είπα ... μήπως παρεξήγηση?

    - - - Updated - - -

    Ας μιλήσουμε για αυτά εδω να καταλάβουμε αν αξίζει σήμερα μια τέτοια αγορά.
    Αν και για εμένα δεν αξίζει μιας και δεν ξέρουμε αν θα υποστηρίζουν τα Ακριβά (σήμερα) mesh .. wpa3.

    Εμένα θα με έσωζε μιας και το έχω ένα δίκτυο μεταξύ 4 ορόφων με συχνές μετακινήσεις πάνω κάτω με εγκατάσταση καλώδια σε πολλαπλά Αp .
    Αλλα δεν δίνω ακόμα cent αν δεν είμαι σίγουρος.


    αυτό έχει την "πλακα του"..
    https://community.cisco.com/t5/other...t/td-p/2849715
    Ακόμα και αν είναι του 2016 θυμίζω είναι cisco οπότε μάλλον με "Β" μάρκες το πρόβλημα θα είναι τουλάχιστον το ίδιο ακομα και σημερα (υποθέτω)

    https://support.apple.com/en-gb/HT202628

    Αυτά τα Standards υποστηριζονται "τώρα" από ολα τα chipset της αγοράς φαντάζομαι για να μιλάει για android 4..
    Άπλα μάλλον δεν δουλεύουν πάντα οπως πρέπει.
    Αυτά τα standards μπορεί και εκμεταλλεύεται ορθότερα το mesh?
    Είναι όμως αυτά ικανά σήμερα να οδηγήσουν τον client στο "σωστό ap"?
    Μήπως είναι άσχετα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 15-09-18 στις 16:52.

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλο ειναι να μην γινεται συγκριση ανομοιων πραγματων οπως repeaters vs wifi mesh γιατι αν και χονδρικα φαινεται να γινεται η ιδια δουλεια δεν ειναι.


    Στους ασυρματους repeaters ανα bs θα υπαρχει καποια απωλεια καθως η επικοινωνια συσκευων γινεται με wifi επικοινωνια.

    Σε ενα mesh δικτυο, συνηθως μιλαμε για ενα wmn δικτυο οπου χρησιμοποιουνται διαφορετικα πρωτοκολλα μεταδοσης μεταξυ των bs και πρακτικως εχουμε μηδαμινη ως ελαχιστη απωλεια περαν των πολλων πλεονεκτηματων που εχει η τεχνολογια αυτη.

    Θα περιμενα βεβαια καποιας μορφης επιδοτηση για την χρηση wifi mesh system ωστε να ενδιαφερθει ο κοσμος και να ειναι σε θεση να κινηθει σε τετοιες λυσεις.

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-20, 10:54
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-19, 23:12
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 11:02
  4. voip= νεος εξοπλισμος;
    Από iokastis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 11:44
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 02:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας