Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 95
  1. #76
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό καινούριο routerτο δίκασε κάποιος;;; Αξίζει η αντικατάσταση του παλιού;;;

    δεν θα το αλλάξω... χαχαχα αυτός ο αυτοδιορθωτής ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tsioutotrelo : 20-09-18 στις 09:00.

  2. #77
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsioutotrelo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό καινούριο routerτο δίκασε κάποιος;;; Αξίζει η αντικατάσταση του παλιού;;;
    οχι, ζήτησε αναβολή ο δικηγόρος και την πήρε πάλι

    Spoiler:
    Ρίξε μια ματιά εδώ

  3. #78
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Και μόνο για την προσθήκη μπάντας 5ghz νομίζω αξίζει σε σύγκριση με αυτό που αντικαθιστά... Πολύ μεγάλη υπόθεση, ειδικά στην χώρα μας που ζούμε σε πυκνοκατοικημένες πολυκατοικίες η μπάντα 2,4ghz έχει φλομώσει. Ακόμα κι αν όλοι άλλαζαν αύριο σε 5ghz (που δεν θα γίνει) η κατάσταση θα βελτιώνονταν λόγω μικρότερου range των 5ghz που συνεπάγεται και λιγότερες παρεμβολές από δίκτυα γειτόνων (ουδεν κακον αμιγες καλου )

  4. #79
    Εγγραφή
    24-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50Mbps/5Mbps Homebooster
    ISP
    Cosmote
    Router
    Huawei DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 30(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μόνο για την προσθήκη μπάντας 5ghz νομίζω αξίζει σε σύγκριση με αυτό που αντικαθιστά... Πολύ μεγάλη υπόθεση, ειδικά στην χώρα μας που ζούμε σε πυκνοκατοικημένες πολυκατοικίες η μπάντα 2,4ghz έχει φλομώσει. Ακόμα κι αν όλοι άλλαζαν αύριο σε 5ghz (που δεν θα γίνει) η κατάσταση θα βελτιώνονταν λόγω μικρότερου range των 5ghz που συνεπάγεται και λιγότερες παρεμβολές από δίκτυα γειτόνων (ουδεν κακον αμιγες καλου )


    Στην Καλλιθέα, η 2.4GHz μπάντα υπολειτουργεί (10-15Mbps με μεγάλο congestion γενικά). Επίσης, η 5GHz μπάντα έχει εγγενώς μεγαλύτερο εύρος ζώνης λόγω συχνότητας (χώρια που τα 5GHz/ac WiFi chipsets είναι γενικώς καλύτερα σε απόδοση) οπότε και συγκρούσεις AP να γινόντουσαν δεν θα υπήρχε τόσο μεγάλη αισθητή πτώση ταχύτητας. Στα 2.4GHz εδώ πολλές φορές νοιώθεις σαν να χρησιμοποιείς ΕDGE δίκτυο.
    Packets: Lost in the intrawebs

  5. #80
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο Mesh σύστημα και είμαι ανάμεσα σε Asus Lyra και Linksys Velop (tri-band και τα δύο), έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ή και για κάποιο άλλο καλύτερο; Θέλω να καλύψω 3 ορόφους, οι δύο έχουν utp ο τρίτος δεν έχει. Πιθανόν στον 3ο όροφο θα μπουν δύο συσκευές (σύνολο δηλαδή 4).
    ---
    mp

  6. #81
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    για αρχή σιγουρέψου ότι υποστηρίζουν τα προαναφερθεντα standard και γιατί οχι αν υπάρχουν φήμες για μελλοντική υποστήριξη wpa3.

  7. #82
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο Mesh σύστημα και είμαι ανάμεσα σε Asus Lyra και Linksys Velop (tri-band και τα δύο), έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα ή και για κάποιο άλλο καλύτερο; Θέλω να καλύψω 3 ορόφους, οι δύο έχουν utp ο τρίτος δεν έχει. Πιθανόν στον 3ο όροφο θα μπουν δύο συσκευές (σύνολο δηλαδή 4).
    Με ενθουσιάζει η ορολογία "τρίμπαντο"
    Δεν λες πόσα λεφτά
    Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά θα πρότεινα
    https://www.e-wireless.gr/Ubiquiti-U...esh-UAP-AC-M-/
    ή
    https://www.e-wireless.gr/Ubiquiti-U...UAP-AC-M-PRO-/
    και τα δύο "πολύ-μπαντα" (δεν μέτρησα πόσες 5άρες συχνότητες υπάρχουν)

    που συνδιάζονται με
    https://www.e-wireless.gr/
    όλα τα στρογγυλά

    Στον τελευταίο με utp βάλε ένα από τα δύο πρώτα, μπορεί να μην χρειαστείς καμμία κεραία στον χωρίς utp
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #83
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τρίμπαντο σημαίνει έχει 2 wifi στα 5g και ένα wifi στα 2,4g.

    Η τριάδα και στα δύο κάνει περίπου 350 ευρώ από Γερμανία (εδώ τα έχουν 60-80 ευρώ ακριβότερα) κι αν χρειαστεί 4ο άλλα 120 ευρώ περίπου.

    Τα Ubiquity που αναφέρεις είναι με 2 μπάντες. Το 2ο 5g wifi ουσιαστικά χρησιμοποιείται σαν dedicated backhaul.
    ---
    mp

  9. #84
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίμπαντο σημαίνει έχει 2 wifi στα 5g και ένα wifi στα 2,4g.

    Η τριάδα και στα δύο κάνει περίπου 350 ευρώ από Γερμανία (εδώ τα έχουν 60-80 ευρώ ακριβότερα) κι αν χρειαστεί 4ο άλλα 120 ευρώ περίπου.

    Τα Ubiquity που αναφέρεις είναι με 2 μπάντες. Το 2ο 5g wifi ουσιαστικά χρησιμοποιείται σαν dedicated backhaul.
    Λάθος
    Oi κεραίες στα δύο πρώτα links υποστηρίζουν ΟΛΟ το φάσμα στα 5ghz καμμιά 20αριά - 30αριά συχνότητες
    Το 5άρι δεν είναι μόνο για backhaul.
    Ανάλογα με τις δυνατότητες της συσκευής σου συνδέεσαι στα 2 ή στα 5 ghz και σηκώνει άνετα 40+40 συνδέσεις σε κάθε μπάντα (τα διαφημίζουνε για 100+100)

    Βέβαια με 80 συνδέσεις τάχει φτύσει ο router του παρόχου (με πρώτο το dhcp)


    Εγώ θα ξεκινούσα με ένα pro τοποθετημένο στο μεσαίο όροφο στην σκάλα. Εξαρτάται βέβαια και από τις ανάγκες σου (4κ κλπ)
    Και βρές ένα μαγαζί που είτε θα σου δώσουνε ένα για δοκιμές ή θα μπορείς να το αλλάξεις με άλλα αν δεν σου κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 23-09-18 στις 13:34.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #85
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάθος
    Oi κεραίες στα δύο πρώτα links υποστηρίζουν ΟΛΟ το φάσμα στα 5ghz καμμιά 20αριά - 30αριά συχνότητες
    Το 5άρι δεν είναι μόνο για backhaul.
    Ανάλογα με τις δυνατότητες της συσκευής σου συνδέεσαι στα 2 ή στα 5 ghz και σηκώνει άνετα 40+40 συνδέσεις σε κάθε μπάντα (τα διαφημίζουνε για 100+100)

    Βέβαια με 80 συνδέσεις τάχει φτύσει ο router του παρόχου (με πρώτο το dhcp)


    Εγώ θα ξεκινούσα με ένα pro τοποθετημένο στο μεσαίο όροφο στην σκάλα. Εξαρτάται βέβαια και από τις ανάγκες σου (4κ κλπ)
    Και βρές ένα μαγαζί που είτε θα σου δώσουνε ένα για δοκιμές ή θα μπορείς να το αλλάξεις με άλλα αν δεν σου κάνει.
    Το Ubiquity έχει ένα wifi 5g radio, το ότι υποστηρίζει 30 διαφορετικά κανάλια τι σχέση έχει; Εκτός αν εννοείς ότι μπορεί ταυτόχρονα να δουλεύει σε 30 διαφορετικά κανάλια, κάτι που από τα specs δε φαίνεται να ισχύει.

    Αυτά που αναφέρω εγώ έχουν δύο wifi 5g radio, μπορούν πχ να δουλεύουν ταυτόχρονα σε 2 80ρια κανάλια (ίσως και σε 2 160ρια, δεν είμαι σίγουρος)

    - - - Updated - - -

    Επίσης, επειδή έχω δικό μου linux router με δικά μου dhcp customized για pxe boots κτλ, μπορούν αυτά τα mesh να δουλέψουν παρέα με άλλο dhcp server; Ή θα πρέπει να αναλάβουν αυτά το dhcp;
    ---
    mp

  11. #86
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Ubiquity έχει ένα wifi 5g radio, το ότι υποστηρίζει 30 διαφορετικά κανάλια τι σχέση έχει; Εκτός αν εννοείς ότι μπορεί ταυτόχρονα να δουλεύει σε 30 διαφορετικά κανάλια, κάτι που από τα specs δε φαίνεται να ισχύει.

    Αυτά που αναφέρω εγώ έχουν δύο wifi 5g radio, μπορούν πχ να δουλεύουν ταυτόχρονα σε 2 80ρια κανάλια (ίσως και σε 2 160ρια, δεν είμαι σίγουρος)
    Εχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις ?
    Δηλαδή είσαι στη Σαχάρα και το ένα κανάλι δημιουργεί θόρυβο στο άλλο ? Μεσ' την ερημιά ?

    ΥΓ
    Είτε έτσι είτε αλλιώς το 5άρι θα το παίξεις στο κανάλι 40, γιατί μερικά-αρκετά κινητά δεν βλέπουν από κει και πάνω. Το laptopακι μου βλέπει, αλλά τι να το κάνω??
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #87
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν αυτοκαταστροφικές τάσεις ?
    Δηλαδή είσαι στη Σαχάρα και το ένα κανάλι δημιουργεί θόρυβο στο άλλο ? Μεσ' την ερημιά ?

    ΥΓ
    Είτε έτσι είτε αλλιώς το 5άρι θα το παίξεις στο κανάλι 40, γιατί μερικά-αρκετά κινητά δεν βλέπουν από κει και πάνω. Το laptopακι μου βλέπει, αλλά τι να το κάνω??
    Δεν συνεννοούμαστε, 2 80ρια κανάλια εννοώ σε εύρος συχνότητας - 80 MHz. 802.11ac είναι συνήθως 80 MHz. Τα κανάλια 42, 58, 106, 122 και 138 είναι μη επικαλυπτόμενα (non overlapping) στα 80 MHz. Και φυσικά δε δημιουργεί θόρυβο το ένα στο άλλο. Το 802.11ac υποστηρίζει και 160 MHz, αλλά non-overlapping είναι μόνο 2 (50 και 114).
    ---
    mp

  13. #88
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από malakudi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν συνεννοούμαστε, 2 80ρια κανάλια εννοώ σε εύρος συχνότητας - 80 MHz. 802.11ac είναι συνήθως 80 MHz. Τα κανάλια 42, 58, 106, 122 και 138 είναι μη επικαλυπτόμενα (non overlapping) στα 80 MHz. Και φυσικά δε δημιουργεί θόρυβο το ένα στο άλλο. Το 802.11ac υποστηρίζει και 160 MHz, αλλά non-overlapping είναι μόνο 2 (50 και 114).

    Ok
    Πιό πάνω λέω ότι χρήσιμα για να δουλεύουν όλες οι συσκευές είναι τα χαμηλά κανάλια πχ 40

    Στην αρχική σου ερώτηση δεν έχω απάντηση, ας απαντήσει κάποιος που τάχει δουλέψει

    ΥΓ Στα ubiquiti ορίζω με διαφορετικό ssid ποιές συχνότητες/κανάλια θα δουλέψουν, δηλαδή κόβω τους αυτοματισμούς.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #89
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.215
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Με έχετε μπερδέψει...
    Τα mesh δεν έχουν μια κρυφή διασύνδεση μεταξύ τους για backhaul?
    Δηλαδή το τριμπαντο δεν έχει και μια κρυφή διασύνδεση (μια τέταρτη) με τους υπολοίπους σταθμούς mesh (φαντάζομαι στους 5)?
    Το ubiquity που είναι dual band δεν έχει άλλη μια κρυφή μπάντα/κανάλι για backhaul?

  15. #90
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχετε μπερδέψει...
    Τα mesh δεν έχουν μια κρυφή διασύνδεση μεταξύ τους για backhaul?
    Δηλαδή το τριμπαντο δεν έχει και μια κρυφή διασύνδεση (μια τέταρτη) με τους υπολοίπους σταθμούς mesh (φαντάζομαι στους 5)?
    Το ubiquity που είναι dual band δεν έχει άλλη μια κρυφή μπάντα/κανάλι για backhaul?
    Αμα ειναι να συνδεσεις τα AP μεταξυ τους ασυρματα, τοτε μην ξοδεψεις χρηματα σε mesh λυση.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 285
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-20, 10:54
  2. Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-19, 23:12
  3. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-17, 11:02
  4. voip= νεος εξοπλισμος;
    Από iokastis στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 11:44
  5. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-17, 02:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας