Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και εγώ έχω θέμα με την ταχύτητα η απάντηση τους ήταν να αλλάξω φίλτρα καλά κάτσε να τελειώσει η σύμβαση και αν με ξανα δουν να με φτύσουν.

    - - - Updated - - -

    άσχετοι ανίδεοι πανίβλακες όλοι τους εκεί μέσα.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα. Πριν αππό λίγο με πήραν απο εταιρία ώθηση. Συνεργάτης της wind και μου πρότειναν αναβάθμιση σε 50 Mbps με 27€/μήνα για 2ετές συμβόλαιο. Να πώ ότι είμαι ήδη συνδρομητής WIND Double Play Plus Έως 24 Mbps/1 Mbps Upload.
    Βάζω το τηλέφωνό μου στο site της wind και μου βγάζει ότι "Η περιοχή σου τρέχει με ταχύτητες 24 Mbps!". Ο ίδιος υποστηρίζει ότι είναι εφικτή η προτεινόμενη ταχύτητα. Αναφέρω ότι μίλησα και με την wind και μου επιβεβαίωσαν ότι στην περιοχή μου η διαθέσιμη ταχύτητα είναι έως 24 Mbps. Τι λέτε?

    Update: τελικά αρνήθηκα την προσφορά. Το παλικάρι ενώ έχει τα στοιχεία μου, είπε ότι δεν γνώριζε σε περιοχή βρίσκεται ο αριθμός που κάλεσε. Το ψέμα δεν το ανέχομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος esquellot : 17-12-18 στις 20:32. Αιτία: Νεότερες πληροφορίες
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει μπει καμπίνα VDSL στο καφάο OTE που παίρνεις σύνδεση ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #19
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει μπει καμπίνα VDSL στο καφάο OTE που παίρνεις σύνδεση ?
    Αυτό δεν το ξέρω. Να πώ ότι δεν καίγομαι για αναβάθμιση. Η προσφορά είναι όντως δελεαστική αλλά δεν με εξασφαλίζουν ότι θα ενεργοποιηθώ και δεν θέλω να μπλέκω με υπαναχωρήσεις για μη παροχή υπηρεσίας, πιθανές καταγγελίες κλπ. με τα οποία δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πήγαινε εδώ και βάζοντας την διεύθυνση σου στην λίστα που υπάρχει εκεί, για ψάξιμο (Ctrl-F) ..
    βρες το καφάο σου που παίρνεις σύνδεση να δούμε κατ' αρχάς τι γίνεται με αυτό.

    Θα δεις το 1ο νούμερο στην σειρά της λίστας που θα σε βγάλει η αναζήτηση.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...83#post6492383
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #21
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    Cetines
    Μηνύματα
    1.590
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    10
    Ταχύτητα
    27031/2703kBit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΦΙΣΣΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το 1ο νούμερο στην σειρά της λίστας είναι το 1448-119. Αναγράφεται η οδός που μένω αλλά όχι και ο αριθμός.
    Για μας τους καταλανούς συγκεκριμένα το Εμπόριον έχει μια ιδιαίτερη σημασία γιατί λόγω γεωγραφίας και λόγω ιστορίας είμαστε πιο κοντά στους έλληνες παρά στους υπόλοιπους ισπανούς. Κάτι αυτονόητο και λογικό. Ε.Α.

  7. #22
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.674
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλλον έπεσες σε δρόμο με το ίδιο όνομα με τον δικό σου, γιατί αυτό είναι μάλλον στην Άμφισσα!

    Κάνε συνέχεια στο ψάξιμο, να δεις να λέει και Ιλισό στο όνομα της περιοχής, A/K

    Το νούμερο να αρχίζει από 1526-***
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #23
    Εγγραφή
    01-07-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 18.5(dB)
    Καλησπέρα, περιοχή Άγιοι Ανάργυροι - τηλ. κέντρο Ιλίου, άλλαξα πρίν από 3-4 μέρες από Nova σε Wind και η ταχύτητά μου χωρίς να πειράξω ΤΙΠΟΤΑ με το ίδιο ρούτερ, έπεσε περίπου 2 Mbps δηλαδή από περίπου 9 Mpbs σε 6,7 με 7 Mbps. Την ταχύτητα την είδα μέσα απο το ρούτερ και στις δύο περιπτώσεις και την επιβεβαίωσα από δίαφορα sites.

    Ο τεχνικός μου είπε ότι "η γραμμή σας συγχρονίζει εκεί" αλλά δεν μου απάντησε όταν ρώτησα γιατί με τον πρόηγούμενο πάροχο "συγχρόνιζε πιό πάνω".

    Δεν μπορώ να γνωρίζω αν είναι κάποιο είδος συνωμοσίας για να μας περάσουν στο fiber αλλά γνωρίζωντας αυτή την εταιρεία από τότε που ιδρύθηκε, δεν το αποκλείω κιόλας. Για την ιστορία, στην περιοχή μου έχουν βάλει καφάο της Wind, τα έχουν συνδέσει και περιμένουμε να τα ενεργοποιήσουν.

  9. #24
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εάν δεν έχει αλλάξει κάτι η Nova έχει το πιο χαμηλό SNR από όλους κλειδώνει το router στο 6 ενώ η wind θα πρέπει να είναι το SNR στο 9 με 11 οποτε συγχρονίζει το router σου φυσιολογικά πιο χαμηλά. Εδώ δε νομίζω να φταίει η WIND.

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Πέρα από το σνρ, παίζει ρόλο και το chipset του dslam.. Έχω παρατηρήσει σε εμένα ότι με Globespan & Infineon κλειδώνει κάπως ποιο ψηλά από τα Broadcom τα οποία είναι μεν πιο σταθερά..
    Επείσης ορισμένοι πάροχοι όταν βλέπουν ότι μια γραμμή δεν είναι καλή κατά την άποψη τους, έχουν το συνήθειο να φοράνε προφίλ περιορίζοντας την ταχύτητα.
    Ίσως παίζει και κάτι από αυτά..αν και τα πρώτα που θα σκεφτόμουν κ εγώ είναι 1) το σνρ και 2) το chipset.
    Συνήθως σε απλή αλλαγή isp δεν αλλάζει κάτι στη γραμμή έως το α.κ..
    Η wind βάζει σνρ6 αν το ζητήσεις..αρκεί να το αντέχει η γραμμή..(όχι αποσυνδέσεις,crc error,κλπ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-12-18 στις 12:16.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    01-07-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 18.5(dB)
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Αν είναι chipset δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω τίποτα.
    Αν είναι SNR και τους ζητήσω να δοκιμάσουμε με χαμηλότερο (6) θα το κάνουν λέτε;
    Και τέλος, μπορεί να παίζει ρόλο ο αριθμός των συνδρομητών που "χώνει" ο κάθε πάροχος στο dslam; Μοιράζονται το bandwidth μεταξύ τους;

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anargyriotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Αν είναι chipset δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω τίποτα.
    Αν είναι SNR και τους ζητήσω να δοκιμάσουμε με χαμηλότερο (6) θα το κάνουν λέτε;
    Και τέλος, μπορεί να παίζει ρόλο ο αριθμός των συνδρομητών που "χώνει" ο κάθε πάροχος στο dslam; Μοιράζονται το bandwidth μεταξύ τους;
    Σχετικά με το θέμα του chipset, εφόσον δεν έχεις τηλεφωνία voip μέσω του ρούτερ (πιθανότατα δεν έχεις με τη wind) διότι στο προσεχές μέλλον όλα θα γίνουν, δοκιμάζοντας με άλλο ρούτερ (αν έχεις καμιά ρεζέρβα) ίσως να πήγαινε λίγο πιο ψηλά..αν πάλι έχεις βολευτεί αυτό που έχεις..για μικρές διακυμάνσεις στην ταχύτητα μην μπαίνεις στον κόπο..

    Το σνρ6 όπως είπα εάν έχεις καλή γραμμή χωρίς αποσυνδέσεις και αρκετά crc error και το attenuation είναι χαμηλό...τότε μπορείς να το δοκιμάσεις για να κερδίσεις κάτι(συνήθως κανα +1.5mbit)..αν πάλι μετά την αλλαγή έχεις προβλήματα τους λες και το ξαναπάνε στο 9. Η wind δίνει 6..στο εξοχικό που έχω wind μου το έβαλαν σε σνρ6, δεν μου είπαν όχι. Έκανα το αίτημα στο τηλέφωνο και μετά από κανα 2ώρο μπήκε. Αν πάλι σε ζορίσουν,που δεν νομίζω, πες τους ότι το θες δοκιμαστικά και ότι αν παρατηρήσεις κάποιο πρόβλημα θα τους ξαναπάρεις..

    Ακόμη καλό θα ήταν αν δεν παίζεις online παιχνίδια να δείς ότι είσαι σε interleaved path(αν και σίγουρα θα είσαι αν δεν έχεις ασχοληθεί με αυτό)..δίνει λίγο παραπάνω ταχύτητα με λίγο παραπάνω ping ανάλογα με τη ρύθμιση που θα κάνουν στη γραμμή..

    Ο λόγος συγκέντρωσης των συνδρομητών είναι πιθανό να παίζει κάποιο ρόλο στο κλείδωμα της ταχύτητας...αλλά αν ήταν αυτό το θέμα θα το καταλάβαινες πιο πολύ στο κατέβασμα...και όχι στο κλείδωμα..π.χ αν έπαιζε αυτό το σενάριο..από τα 8 ας πούμε που μπορεί να κλείδωνες τότε σε ώρα αιχμής θα κατέβαζες με αρκετά παρακάτω..από οπουδήποτε και αν κατέβαζες..κοινώς θα σερνόταν ο τόπος..αλλά αυτό το θεωρώ λίγο απίθανο να συμβεί στις μέρες μας..

    Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι με τη μείωση του σνρ στο 6(όπως ξανα αναφέρθηκε παραπάνω), θα ξαναπάς εκεί που ήσουν +-...

    Ελπίζω να σε φώτισα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-12-18 στις 17:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    01-07-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Speedtouch 780
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 18.5(dB)
    GredoirX23 σε ευχαριστώ πολύ για όλη αυτή τη "χορταστική" απάντηση!
    Όχι, δεν έχω Voip (είχα κάποτε με τη Vivodi . Πιθανόν να δοκιμάσω αλλαγή με το SNR όπως μου συμβουλεύεις και αν αρχίσουν αποσυνδέσεις τους ζητάω να το ξαναγυρίσουν.
    Αν υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα, θα το αναφέρω εδώ.
    Για την ώρα καλές γιορτές σε όλους!!

  14. #29
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geonabro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδες θα ηθελα να ρωτησω αν οι κατοχοι της Wind εχουν παρατηρησει πτωση των ταχυτητα συγχρονισμου,μιας και εμενα η Wind καταφερε να με παει απο τα 10-11.000kbps στα 5-6.000kbps. Η απαντηση των τεχνικων για το προβλημα ειναι να βαλω VDSL . Γινεται να βρεις το δικιο σου με καποιο τροπο με αυτες τις κωλοεταιρειες?
    Και σε εμενα ολως τυχαιως μου την κατεβασανε στα ταρταρα ενω εχω και συνεχεις αποσυνδεσεις πανω στη βδομαδα που ανανεωνω την συμβαση
    Πηρα τηλ και μου λεει ναι το βλεπουμε και θα σου στειλουμε νεο ρουτερ λολ!
    ...Η συνεχεια επι της οθονης...

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.905
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε εμενα ολως τυχαιως μου την κατεβασανε στα ταρταρα ενω εχω και συνεχεις αποσυνδεσεις πανω στη βδομαδα που ανανεωνω την συμβαση
    Πηρα τηλ και μου λεει ναι το βλεπουμε και θα σου στειλουμε νεο ρουτερ λολ!
    ...Η συνεχεια επι της οθονης...
    Δεν λύνονται έτσι αυτά τα θέματα...και ούτε με την εύκολη λύση του νέου ρούτερ.. καλοδεχούμενο βέβαια
    Όταν όμως πέφτει έτσι η ταχύτητα και μιλάμε για μεγάλες διακυμάνσεις...συνήθως κάτι φταίει...μέσα η έξω από το σπίτι..
    Δεν το πιστεύω να το κάνουν επίτηδες..τι να πω;..
    Κοιτάς την καλωδίωση σου και εάν όλα είναι οκ...δοκιμάζεις άλλο ρούτερ.
    Αν το πρόβλημα παραμένει παρακολουθείς τα στατιστικά σου, τον ρυθμό αύξησης των crc error και τις αποσυνδέσεις, τα αναφέρεις στην εταιρία σου, και κάνουν όποιες ανάλογες ενέργειες μπορούν...
    Δεν μπορεί από την μια μέρα στην άλλη να γκρεμίζεται το σύμπαν...
    Μήπως σου ανεβάσαν το σνρ για σταθερότητα η καμία αλλαγή interleaved/fast path; Αν και με interleaved θα κέρδιζες δεν θα έχανες σε ταχύτητα... Τυπικές ρυθμίσεις: σνρ9 & interleaved path αν δεν παίζεις παιχνίδια online..
    Πάντως το σύνηθες που κάνουν όλοι οι πάροχοι όταν αναφέρεις πρόβλημα, να μειώνουν ταχύτητα με προφίλ η να μειώνουν ταχύτητα μέσω αύξησης του σνρ για σταθεροποίηση είναι προσωρινό μπάλωμα, δεν είναι λύση...θέλει να βρεθεί η ρίζα του προβλήματος..και αν κάποιος είναι τυχερός και βρεθεί...μετά θέλει πάλι μπόλικη τύχη για την επίλυση...γενικά μη σου τύχει...
    Anyway......όπως είπες...Η συνεχεια επι της οθονης...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 30-01-19 στις 22:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με WIND σε μετάβαση από ADSL σε VDSL
    Από vassilis1970 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 13:05
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 23:03
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 19:24
  4. Μηνύματα: 338
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 14:19
  5. Αξίζει να βάλω VDSL OTE για να έχω χαμηλό latency?
    Από Panos_21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 23:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας