Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στημένο δεν είναι τίποτε. Η προσπάθεια για να οργανώσεις τετοια πράγματα είναι ασυγκριτα μεγαλύτερη του οποιου αποτελέσματος. (γιατι πολυ απλα ο δυσαρεστημένος εχει πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να παει αλλού παρά να αναβαθμίσει). Και ολα αυτά για φραγκοδιφραγκα. Αυτά για να τα κανεις, πρεπει να τα ξερουν πολλοί απο μεσα. Υπαρχουν δυσαρεστημενοι και εντος. Ενας Snowden αρκεί για να γινει της τρελλης.
    Και οι isp's δεν ειναι μπακάλικα*, το dslam δεν το ρυθμιζει ο γυιος του αφεντικού για να ασχολείται με τετοιες πλακες.


    * Μπορεί βεβαια να είναι καφενεια, αλλα αυτό αφορά όσους παροικούν της Ιερουσαλημ, και σιγουρα όχι την ταχυτητα συγχρονισμου.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Ειχα υπογραψει δυο μηνες νωριτερα για την ανανεωση σε μαγαζι ...(πρωτη φορα το εκανα αυτο αντι να παζαρεψω με τηλεφωνα κτλ) που ετσι γιαυτο μουφανηκε πως ισως και να το κανανε και επιτηδες για να παω σε vdsl...
    Το σνρ μου ειναι καπως ...δεν ειμαι τωρα στο σπιτι για να το ξαναδω αλλα ενω συγχρονιζα κανα 9ρι τωρα πηγε με αποσυνδεσεις στο 4 Στο Μαρουσι ολα αυτα να τονισω και οχι σε κανα κατσαβραχο
    Tο νεο ρουτερ που μου στειλανε δεν εκανε καμια διαφορα

  3. #33
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα υπογραψει δυο μηνες νωριτερα για την ανανεωση σε μαγαζι ...(πρωτη φορα το εκανα αυτο αντι να παζαρεψω με τηλεφωνα κτλ) που ετσι γιαυτο μουφανηκε πως ισως και να το κανανε και επιτηδες για να παω σε vdsl...
    Το σνρ μου ειναι καπως ...δεν ειμαι τωρα στο σπιτι για να το ξαναδω αλλα ενω συγχρονιζα κανα 9ρι τωρα πηγε με αποσυνδεσεις στο 4 Στο Μαρουσι ολα αυτα να τονισω και οχι σε κανα κατσαβραχο
    Tο νεο ρουτερ που μου στειλανε δεν εκανε καμια διαφορα
    Σαφώς και θέλει μελέτη όταν υπογράφουμε κάτι...αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα..
    Δεν νομίζω να γίνονται τέτοια πράγματα, πολύ απλά αν ήταν να σου δώσουν πακέτο vdsl θα το συζήταγαν εκείνη τη στιγμή,
    σιγά μη κάναν τέτοιες ιστορίες...δεν παίζει..
    Τώρα το τι γίνεται συνολικά με την προώθηση του vdsl στους adsl και ότι άλλο φανταζόμαστε...επίσης μεγάλη ιστορία..
    και ούτε έχει ουσία να συζητάμε περί ανέμων & υδάτων...όπως είπαμε..
    Γι'αυτό στην ουσία τώρα...
    Η μείωση που περιγράφεις δεν τη λες και μικρή..Όταν επιστρέψεις βλέπουμε τα στατιστικά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 01-02-19 στις 07:41.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #34
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Θα αναιρουσα λιγο πριν ενεργοποιηθω με τη νεα συμβαση ...η δε γινοταν αυτο γιατι οπως μου ειπανε πως απο τη στιγμη που υπεγραψα το μονο που θα μπορουσα να κανω χωρις πεναλντι θα ηταν να αναβαθμιζα σε vdsl ...Καπως ακυρο νομικα μου κανει αυτο!

    Eιχα χθες μια μακρα αποσυνδεση για κανα εικοσαλεπτο περιπου και σα να κλειδωσε στο 5,5αρι δηλ οκ...6ξαρι πες αλλα και που αυτο ουτε καν
    Βιντεο (για πχ στο πρακτικο) 1080ρ χωρις να κολλαει ακομα δεν εχω αλλα τουλαχιστον τα βυθισματα εχουν ελαστιχοποιηθει κατα πολυ Το αφηνω για λιγο ακομα για να δω πως παει

  5. #35
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αναιρουσα λιγο πριν ενεργοποιηθω με τη νεα συμβαση ...η δε γινοταν αυτο γιατι οπως μου ειπανε πως απο τη στιγμη που υπεγραψα το μονο που θα μπορουσα να κανω χωρις πεναλντι θα ηταν να αναβαθμιζα σε vdsl ...Καπως ακυρο νομικα μου κανει αυτο!

    Eιχα χθες μια μακρα αποσυνδεση για κανα εικοσαλεπτο περιπου και σα να κλειδωσε στο 5,5αρι δηλ οκ...6ξαρι πες αλλα και που αυτο ουτε καν
    Βιντεο (για πχ στο πρακτικο) 1080ρ χωρις να κολλαει ακομα δεν εχω αλλα τουλαχιστον τα βυθισματα εχουν ελαστιχοποιηθει κατα πολυ Το αφηνω για λιγο ακομα για να δω πως παει
    Σε συμβάσεις από κατάστημα είναι πιο ζόρικα τα πράγματα σε περίπτωση που θες να μην προχωρήσεις τελικά, γι'αυτό πρέπει
    να έχουμε τα μάτια μας 14 όταν υπογράφουμε..
    Το να αναβαθμίσεις σε vdsl δεν έχει καμιά σχέση με την ακύρωση.. Προφανώς στο είπαν για μεγαλύτερη ταχύτητα αν
    τους είπες ότι δεν πιάνεις καλές ταχύτητες τώρα..
    Αν σου έκαναν καμιά καλή προσφορά vdsl (πράγμα δύσκολο μετά την υπογραφή) και σε διαβεβαίωναν ότι θα έπαιρνες από νέα
    καμπίνα (αν σε εξυπηρετεί κάποια κοντά)..ίσως να γινόταν κάτι...
    Σε όποιο πάροχο και να πήγαινες πάντως αν είσαι μακριά από το αστικό κέντρο δεν θα έχεις διαφορά μεγάλη, μόνο
    αν πάρεις από νέα καμπίνα=vdsl.., τώρα αν δεν συμπαθείς την εκάστοτε εταιρία κ θες να πας σε άλλη αυτό είναι άλλο θέμα..
    Στο πρόβλημα σου τώρα...
    Πρώτον...αποσύνδεση 20 λεπτών;; Αν ήταν πρωί μήπως κάναν τπτ εργασίες...για βράδυ δε μου κάθεται καλά..
    Δεύτερον χωρίς στατιστικά δεν μπορούμε να πούμε πολλά...μόνο το ότι μην περιμένεις να δεις live 1080p με 6 mbps...κανά 720p και πάλι χλωμό..καλύτερα να κάνεις υπομονή κ να τα κατεβάζεις αν μπορείς, και να τα βλέπεις μετά..Αν τα σηκώνει κ το pc φυσικά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-02-19 στις 00:18.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #36
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Μεσημερι προς απογευμα ηταν η αποσυνδεση και απο τοτε βλεπω πως εχει σταθεροποιηθει...
    Τεσπα μου εμεινε τουλαχιστον ενα τσαμπε ρουτερ που μου στειλανε χωρις λογο (δεν ειχα ποτε πριν στην κατοχη μου ρουτερ απο τη wind)

  7. #37
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DrNo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσημερι προς απογευμα ηταν η αποσυνδεση και απο τοτε βλεπω πως εχει σταθεροποιηθει...
    Τεσπα μου εμεινε τουλαχιστον ενα τσαμπε ρουτερ που μου στειλανε χωρις λογο (δεν ειχα ποτε πριν στην κατοχη μου ρουτερ απο τη wind)
    Δεν δίνουν πλέον ρούτερ, το αγοράζεις από τους παρόχους η από το εμπόριο. Μόνο σε vdsl δίνουν με χρησιδάνειο απ'όσο ξέρω.
    Εξαίρεση ο οτε που δίνει με χρησιδάνειο κ η cyta που έδινε κ αυτή με χρησιδάνειο αναγκαστικά λόγω voip. Η voda σε κάποιο στάδιο μετάβασης αν σου είχε δώσει ρούτερ παλιά η hol στο αντικαθιστούσε αν χάλαγε μία φορά δωρεάν με εγγύηση 2 ετών και μετά αν ξανα χάλαγε αγόραζες..
    Ας ελπίσουμε να παραμείνει σταθερή η γραμμή. Αν θες κοιτάζουμε και τα στατιστκά.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #38
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν δίνουν πλέον ρούτερ, το αγοράζεις από τους παρόχους η από το εμπόριο. Μόνο σε vdsl δίνουν με χρησιδάνειο απ'όσο ξέρω.
    Εξαίρεση ο οτε που δίνει με χρησιδάνειο κ η cyta που έδινε κ αυτή με χρησιδάνειο αναγκαστικά λόγω voip. Η voda σε κάποιο στάδιο μετάβασης αν σου είχε δώσει ρούτερ παλιά η hol στο αντικαθιστούσε αν χάλαγε μία φορά δωρεάν με εγγύηση 2 ετών και μετά αν ξανα χάλαγε αγόραζες..
    Ας ελπίσουμε να παραμείνει σταθερή η γραμμή. Αν θες κοιτάζουμε και τα στατιστκά.
    Καλα με τη hol ειχα αλλαξει αβασανιστα λολ αρκετα ρουτερ ενω δεν μου ζηταγαν καν πισω το παλιο! (Οκ δεν το εκανα και εγω επιτηδες αλλα χαλαγαν στ΄αληθεια) Αρα αυτο που λες παραπανω θα γινοταν οταν ηδη ειχα φυγει απο αυτους και ειχα παει στη wind

    Το ρεζουμε τελικα ειναι πως δεν εκατσε η φαση να μου προτεινουν vdsl οπως ειχα προβλεψει (λες και διαβαζουνε το νημα) αλλα παραμενει οπως και να εχει πως ηταν ακυροι σχετικα με το παλιο μου ρουτερ που επιμεναν πως και καλα αυτο εφταιγε για ολα (η πως η καλωδιωση του σπιτιου τα παιξε ξαφνικα)... Οσο για τα στατιστικα ευχαριστω πολυ που ρωτας αλλα βγαινουμε εκτος θεματος αλλα θα ανοιξω αν ειναι νεο νημα αργοτερα ετσι για να δω την πραγματικη αιτια της υποβαθμισης απο 9ρα σε 6ρα!

  9. #39
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εγώ πάντως, τις λίγες μέρες που έχω στη Wind δεν έχω δει καμία διαφορά στην ταχύτητα...περίπου στα 11.5 παίζω.. Με ΟΤΕ κυμαινόμουν από 11 έως 12.

  10. #40
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως, τις λίγες μέρες που έχω στη Wind δεν έχω δει καμία διαφορά στην ταχύτητα...περίπου στα 11.5 παίζω.. Με ΟΤΕ κυμαινόμουν από 11 έως 12.
    Στην αρχη λογικο το εχουν να σε αφησουν "σχετικα ευχαριστημενο" γιατι οπως και να εχει θα συζητησεις στον κυκλο σου (η και σε φορα οπως τωρα καλη ωρα) τις εντυπωσεις σου απο αυτη την αλλαγη

    Αργοτερα ομως παιζει με φρικτες πιθανοτητες να σε βαλουν σε ΝΑΤ (χωρις φυσικα να σε ενημερωσουνε πρωτα) και να σου ριξουν την ταχυτητα λεγοντας σου πως θα εχεις ποντικια στο σπιτι που σου μασουλανε τον χαλκο και αρα φταις εσυ που δεν τα εξοντωσες και που αρα εμεις δεν φταιμε #και_που_οτι_να_ναι

    ...(Εδω και καλα πες πως τους ρωτας)
    _Και τι κανουμε τωρα;
    _Βαλτε VDSL!

  11. #41
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Nat ημουν απτην αρχη.. τους πήρα τηλ. και το έφτιαξαν.
    Όσο για τα υπόλοιπα.. και ο Οτε τα ίδια έλεγε όταν η γραμμή σιγά σιγά έχασε το 30% της ταχύτητας της..
    Όχι οτι υποστηρίζω Wind.. αλλά όλοι μπάχαλο ειναι.

    Όλο αυτό το κλίμα συνομοσίας πάντως μου φαίνεται αστείο.. Σου χαλάνε τη γραμμή επίτηδες για να πας σε VDSL.. Αν το θέμα είχε καμιά 20αριά σελίδες με τουλάχιστον 30-40 άτομα να λένε τα ίδια μπορεί και να το πίστευα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 05-02-19 στις 23:45.

  12. #42
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλο αυτό το κλίμα συνομοσίας πάντως μου φαίνεται αστείο.. Σου χαλάνε τη γραμμή επίτηδες για να πας σε VDSL.. Αν το θέμα είχε καμιά 20αριά σελίδες με τουλάχιστον 30-40 άτομα να λένε τα ίδια μπορεί και να το πίστευα..
    Γιατί νομίζεις ότι όλοι καταλαβαίνουν ότι τους έπεσε η ταχύτητα λίγοι το προσέχουν αυτό.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-09-2013
    Μηνύματα
    725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nat ημουν απτην αρχη.. τους πήρα τηλ. και το έφτιαξαν.
    Όσο για τα υπόλοιπα.. και ο Οτε τα ίδια έλεγε όταν η γραμμή σιγά σιγά έχασε το 30% της ταχύτητας της..
    Όχι οτι υποστηρίζω Wind.. αλλά όλοι μπάχαλο ειναι.

    Όλο αυτό το κλίμα συνομοσίας πάντως μου φαίνεται αστείο.. Σου χαλάνε τη γραμμή επίτηδες για να πας σε VDSL.. Αν το θέμα είχε καμιά 20αριά σελίδες με τουλάχιστον 30-40 άτομα να λένε τα ίδια μπορεί και να το πίστευα..
    ΝΑΤ σε βαλανε απο την αρχη (που αυτο απο μονο του ειναι παρανομο απο τη στιγμη που δεν ειχες λαβει γνωση) Η γραμμη να χανει σιγα σιγα το 30% της ταχυτητας οπως λες και παρ' ολ' αυτα να σου μοιαζει και για αστειο ε;

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με WIND σε μετάβαση από ADSL σε VDSL
    Από vassilis1970 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 13:05
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-17, 23:03
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 19:24
  4. Μηνύματα: 338
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-17, 14:19
  5. Αξίζει να βάλω VDSL OTE για να έχω χαμηλό latency?
    Από Panos_21 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-17, 23:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας