Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προσπάθησα να το ξεκλειδώσω για να βάλω νέους κωδικούς internet (ζήτησα απο τη wind να τους αλλάξω) βάζοντας άλλο firmware (Uno Uk). Συγχρονίζει άλλα δεν λειτουργεί dhcp server. Δε μπορώ δηλαδή να συνδεθώ στο router. Μήπως κάποιος φίλος γνωρίζει πως γίνεται recovery και root ώστε να λειτουργεί ανεξάρτητα απο τον πάροχο? Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Μόλις έβαλα κι εγώ το συγκεκριμένο Firmware. Έκανε ακριβώς το ίδιο. Σαν λύση αυτό που έκανα ήταν να πατήσω το reset στο πίσω μέρος του router και να το κρατήσω πατημένο μέχρι να ανάψουν όλα τα LED και μετά αμέσως πήρε IP . Απαντάει πλέον στο 192.168.1.1 όμως αλλάζει αν θέλεις. Επίσης θα πρέπει να περάσεις από την αρχή τις ρυθμίσεις του ISP .. Για τη wind είναι PPPOE MTU 1492 VPI 8 VCI 35 και φυσικά ένα username- password . (εγώ έβαλα winduser@tellas.gr και password )

    Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά εγώ το μόνο που κατάφερα είναι μάλλον να το καταστρέψω!!!!! Κόλλησε τόσο πολύ που ανάβουν ταυτόχρονα όλα τα λαμπάκια. Προσπάθησα να βάλω άλλο firmware
    https://www.ilpuntotecnico.com/forum...?topic=77981.0
    https://www.jonathandavis.me.uk/2013...icolor-tg582n/
    https://whirlpool.net.au/wiki/technicolor_recovery
    και απέτυχα παταγωδώς!!! Ισως ζητήσω συγχώρεση και αντικατάσταση απο τη WIND.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή τις τελευταίες μέρες προσπαθώ κι εγώ να αναβαθμίσω το TG789 της Wind .. δυστυχώς δέν έχω καταφέρει να κάνω το Voip να δουλέψει. Το καλό βέβαια με την όλη διαδικασία είναι πως κατάφερα να βρω τους κωδικούς του voip και αρκετά άλλα πραγματάκια όπως πχ ότι για να δουλέψει το VoIP στη Wind χρειάζεται εσωτερική IP το οποίο βέβαια ακόμη προσπαθώ να καταλάβω πως λειτουργεί. Για όποιον ενδιαφέρεται παραθέτω και το αρχικό Firmware της Wind που μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα να αποκτήσω από την τεχνική εξυπηρέτηση. Θα πρότεινα να γίνει ένα αφιέρωμα στο συγκεκριμένο router γιατί μόλις το ξεκλειδώσεις μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα. Όσον αφορά το ssh έχω καταφέρει να βρώ το username μόνο το οποίο είναι W1n0SuPp07t και επίσης τους κωδικούς για το ACS CWMP tr069 της tellas.

    Αρχικό Firmware Wind ISP GReece

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2016
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα σας. Έχω κι εγώ το tg789 από wind . Με ποιό τρόπο μπορώ να βρω τους κωδικούς του VoiP @Princaki @nikmag ;

  6. #6
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    λοιπον , εγω του πέρασα πρωτα το αρχικό firmware της wind που μου το εδωσε τεχνικος τους, https://www.dropbox.com/s/c8az06rrpj...97-0001010.rbi
    αφου εφαγα αρκετό παιδεμα. το αφησα να παρει ιντερνετ και τηλεφωνια μετά την αναβάθμιση και μετά του πέρασα https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui.git αυτό εδώ. οπου ξεκλείδωσαν ολες οι λειτουργείες και μου εμφανιζει πλεον ολους τους κωδικους χωρις αστερακια. απλως να ξερεις , οταν κανεις την αναβαθμιση στο ansuel οι κωδικοι για login ειναι admin/admin. οτι αλλο χρειαστεις μου λες.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.675
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον , εγω του πέρασα πρωτα το αρχικό firmware της wind που μου το εδωσε τεχνικος τους, https://www.dropbox.com/s/c8az06rrpj...97-0001010.rbi
    αφου εφαγα αρκετό παιδεμα. το αφησα να παρει ιντερνετ και τηλεφωνια μετά την αναβάθμιση και μετά του πέρασα https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui.git αυτό εδώ. οπου ξεκλείδωσαν ολες οι λειτουργείες και μου εμφανιζει πλεον ολους τους κωδικους χωρις αστερακια. απλως να ξερεις , οταν κανεις την αναβαθμιση στο ansuel οι κωδικοι για login ειναι admin/admin. οτι αλλο χρειαστεις μου λες.
    Φίλε το λινκ του Dropbox δεν λειτουργεί οπότε αν μπορείς ξαναβάλτο.
    Για το άλλο το Ansuel προϋπόθεση είναι να είσαι root από ότι διαβάζω και δεν είμαι, με το firmware που θα ξανανεβάσεις είσαι root?

    Με λίγα λόγια βοήθα λίγο με τη διαδικασία λίγο γιατί κόλλησα

    Ευχαριστώ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε το λινκ του Dropbox δεν λειτουργεί οπότε αν μπορείς ξαναβάλτο.
    Για το άλλο το Ansuel προϋπόθεση είναι να είσαι root από ότι διαβάζω και δεν είμαι, με το firmware που θα ξανανεβάσεις είσαι root?

    Με λίγα λόγια βοήθα λίγο με τη διαδικασία λίγο γιατί κόλλησα

    Ευχαριστώ.
    Κατέβασε το firmware απο το πρηγούμενο post,αυτό λειτουργεί.Εχει την διαδικασία root στο link για το ansuel,το θέμα είναι οτι οι οδηγίες είναι στα ιταλικά,γιαυτό χρειάζετε κάποιος οδηγός.Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως περνάς τις ρυθμίσεις vdsl και voip σε νέο router;

  9. #9
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη ειναι τρελλοι αυτοι οι ιταλοι και το εχουν μαθει απεξω αυτο το ρουτερ πια, θα φτιαξω εναν μικρο οδηγό για οποιον ενδιαφερεται να το ξεκλειδωσει και να το κανει μονο δικο του και οχι να του το πειραζει η wind και η οποια wind θελει χωρις μαλιστα να του δινει τους κωδικους για να χρησιμοποιησεις οτι εξοπλισμό θελεις. Αυτή παρακάτω είναι η εικόνα του δικού μου ρουτερ σήμερα με 51 μέρες uptime.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tg789vac2.png 
Εμφανίσεις:  306 
Μέγεθος:  245,7 KB 
ID: 200407

  10. #10
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη ειναι τρελλοι αυτοι οι ιταλοι και το εχουν μαθει απεξω αυτο το ρουτερ πια, θα φτιαξω εναν μικρο οδηγό για οποιον ενδιαφερεται να το ξεκλειδωσει και να το κανει μονο δικο του και οχι να του το πειραζει η wind και η οποια wind θελει χωρις μαλιστα να του δινει τους κωδικους για να χρησιμοποιησεις οτι εξοπλισμό θελεις. Αυτή παρακάτω είναι η εικόνα του δικού μου ρουτερ σήμερα με 51 μέρες uptime.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tg789vac2.png 
Εμφανίσεις:  306 
Μέγεθος:  245,7 KB 
ID: 200407
    Θα βοηθήσεις ΠΟΛΥ κόσμο με κάτι τέτοιο!

  11. #11
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath

  12. #12
    Εγγραφή
    01-11-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Αν ξεκλειδώσουμε το modem μετά μπορούμε να δούμε και τους κωδικούς για την τηλεφωνία με σκοπό να το αλλάξουμε και να βάλουμε κάποιο καλύτερο?

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2005
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosrotary Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ξεκλειδώσουμε το modem μετά μπορούμε να δούμε και τους κωδικούς για την τηλεφωνία με σκοπό να το αλλάξουμε και να βάλουμε κάποιο καλύτερο?
    Ναί οι κωδικοί εμφανίζονται αλλά το πρόβλημα είναι να εγκαταστήσεις το voip γιαυτό πρέπει να βγεί οδηγός και γιαυτό

  14. #14
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχοντας παραλάβει το ρούτερ και ενώ είμαι σε 50αρα, περιμένοντας την 100αρα, το συνδέω και πολύ απλά το βάζω σε Bridge Mode όπως είχα και το προηγούμενο της wind , με κανονικό ρούτερ ένα netgear με tomato. (Με το ίδιο ρούτερ είμαι 10 χρόνια και δε θέλω να το αλλάξω).
    Το πρόβλημα όμως είναι ότι ενώ το Bridge δούλευε κανονικά, μόλις έγινε η αναβάθμιση της γραμμής σταμάτησε να δουλεύει. Όχι μόνο αυτό αλλά και το παλιό vdsl router zxhn168nv3 δε μπόρεσε να ξανασυνδεθει με τίποτα παρόλο που απλά το ξεσυνδεσα χωρίς να πειράξω τίποτα. Από τη στιγμή της αναβάθμισης δε κατάφερα να ξανακάνω Bridge με κανένα από τα δύο ρούτερ της wind παρόλο που αυτό πριν ήταν εύκολο. Όχι μόνο αυτό αλλά δε μπορώ να κάνω ούτε ping στα ρούτερ της wind ενώ οι ρυθμίσεις είναι όπως πρέπει.
    Δε μπορώ να καταλάβω τη φταίει. Τι έχει πειράξει η wind και με μπλοκάρει?

    Είναι αδιανόητο για μένα να αλλάξω το κυριο μου ρούτερ διότι τρέχουν πολλές ρυθμίσεις συναγερμοί κάμερες που δε μπορούν με τίποτα να λειτουργήσουν με το κλειδωμένο TG789vac v2.

  15. #15
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το router λειτουργεί και σε adsl γραμμή; Θα το παραλάβω αύριο απο αναβάθμηση σε 100.
    Μπορώ να το συνδέσω κανονικά μέχρι την αναβάθμηση;
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Technicolor TD5136 V2
    Από ndrosso στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 127
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-18, 17:54
  2. Technicolor TG788vn v2 attainable rate ?
    Από Προφέσσορας_Χάος στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-18, 11:27
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 13:24
  4. technicolor TG788vn v2 admin
    Από bitman στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 18:59
  5. [Other] Technicolor TG788vn v2 αλλαγη gateway;
    Από telisgh στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 04:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας