Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    COSMOTE
    Θέλω να ρωτήσω κάτι για ένα πρόβλημα που έχω μήπως και έχετε κάποια λύση να μου πείτε!
    Έχω ένα σπίτι - στο κωριό - 2όροφο με πέτρινους τοίχους, σε σχήμα Γ το οποίο εξωτερικά έχει 2 χώρους που θέλω κάλυψη internet.
    Το σπίτι είναι στο εξωτερικό, οπότε η γραμμή που έχω είναι οπτική ίνα στα 80MBS (!!!!!!!).
    Οι ανάγκες χρήσης ιντερνετ είναι 3 smart TVs και 4 κινητά τηλέφωνα τα οποία όμως κατά την διάρκεια της χρήσης δεν μετακινούνται ιδιαίτερα.
    Φέτος την ανάγκη μου την κάλυψα με ένα MI WIFI repeater το οποίο το έβαζα κοντά στο σημείο που ήθελα νετ και όλα καλά ! (απλά δεν είχα ταυτόχρονη κάλυψη σε 2 εξωτερικούς χώρους γιατί έχουν μία Χ απόσταση).

    θέλω όμως να κάνω κάτι μόνιμο.
    Χρήματα να επενδύσω για mesh δεν έχω να διαθέσω γιατί μιλάμε για κωριό ... οπότε δεν δίνω 300 ευρώ για 20 μέρες τον χρόνο....
    Σκέφτομαι τις εξής 3 λύσεις :

    1) αγοράζω ένα Xiaomi Mi WiFi Router 3 για τον έναν εξωτερικό χώρο ο οποίος βρίσκεται απέναντι από το κεντρικό modem του παρόχου και "βλέπονται" από τα παράθυρα. + 2 MI WIFI κεραίες για τα σημεία που δεν έχω καλή κάλυψη. Νομίζω εδώ το κόστος είναι αρκετά χαμηλό (λίγο κάτω από 100 ευρώ)
    2) να βάλω μία εξωτερική κεραία όπως αυτή : https://www.tp-link.com/gr/products/...5-Outdoor.html και να προσθέσω κάποιο MI WIFI αν υπάρχει θέμα κάπου.... Αρχικά δεν ξέρω πως γίνεται η εγκατάσταση της κεραίας αυτής και αν θέλει ρεύμα + καλώδιο ethernet..(ψάχνω videos) ....Νομίζω και εδώ το κόστος είναι κοντά στα 100 ευρώ
    3) Να πάρω Powerlines ! Εδώ φοβάμαι λίγο γιατί το κόστος είναι αρκετά υψηλό για 3 powerlines, δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η καλωδίωση γιατί το σπίτι είναι αρκετά παλιό, δεν ξέρω αν θα παίξει 100% και αν δώσω 200 ευρώ και δεν παίζουν δεν θέλω να ρισκάρω ...

    Επαναλαμβάνω ότι οι απαιτήσεις είναι κυρίως για smartTV (netflix) και για κινητά ... ούτε PC ούτε ON LINE GAMING, ούτε downloading ταινιών κτλ

    Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ?

    Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί !

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτοί οι εξωτερικοί χώροι που θέλεις να καλύψεις είναι συνεχόμενοι;; τι σχήμα έχουν;; ανέβασε καλύτερα ένα σχέδιο για να πάρουμε μια ιδέα τι ακριβώς θέλεις να καλύψεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μιλάμε για ένα σπίτι σε σχήμα Γ που μπροστά έχει κήπο και υπάρχουν 2 εξωτερικοί χώροι ο ένας απέναντι και ο ένας πιο δίπλα !
    το σπίτι είναι 2όροφο με πέτρα απ'εξω αλλά ανάμεσα στους ορόφους έχει ξύλα (οπότε περνάει το σήμα του wifi)
    Ο χώρος 1 είναι και αυτός με πέτρα γύρω γύρω, ενώ ο χώρος 2 είναι ανοιχτός (καλοκαιρινή κουζίνα).
    Στο σχήμα που στέλνω το πράσινο είναι ο κήπος που στην ουσια είναι μπροστά από όλους τους χώρους.
    Αυτό που θέλω να καλύψω είναι το σπίτι και οι 2 χώροι που αναγράφω. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  σπιτι.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  12,0 KB 
ID: 197154

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο χώρος 1 δηλαδή θα χρειαστεί δικό του AP αφού είναι ξεχωριστό οίκημα με πέτρα, άρα θα πρέπει να έχεις 2 AP στο σπίτι στις 2 άκρες και ένα εξωτερικό για την αυλή και τον χώρο 2.

    Προσοχή, μιλάμε για AP που θα συνδεθούν ενσύρματα με το ρούτερ και όχι για repeater.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    να σαι καλά .....

    Ασύρματα θεωρείς ότι δεν θα παίξει ?
    AP ασύρματο ή εξωτερική κεραία ?
    Υπάρχει δυσκολία στο να τραβήξω καλώδια για ενσύρματη σύνδεση....γιατί πρέπει το καλώδιο να βγει από το σπίτι και να πάει έξω πάλι.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω σε ποια θέση είναι το ρούτερ.
    Αν πας ένα καλώδιο στην γωνία χώρου 1/σπιτιού/κήπου, μπορείς να βάλεις ένα switch εκεί και να δώσεις στο AP που έχεις στο Link που θα το βάλεις στην εξωτερική γωνία να σου καλύπτει τον κήπο και τον χώρο 2.
    Να δώσεις σε AP που θα είναι σ' εκείνη την πλευρά του σπιτιού και σ' αυτό που θα είναι στον χώρο 1.
    Δεν ξέρω πως είναι ο χώρος που ενώνει το σπίτι με τον κήπο, αλλά μπορείς να πάρεις καλώδιο εξωτερικού χώρου και να το πας από το ένα σημείο του σπιτιού στο άλλο από την εξωτερική πλευρά, εκεί με ένα ξετρύπημα το βάζεις ακριβώς στο σημείο που θέλεις.
    Το AP μπορείς να το βάλεις και στην άλλη εξωτερική πλευρά του σπιτιού με την ίδια συνδεσμολογία μέσω switch.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. καμερα εξωτερικου χωρου
    Από CHRISWOOL στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-18, 13:08
  3. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-18, 11:11
  4. IP camera εξωτερικού χώρου
    Από atux_null στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-18, 16:45
  5. Σύνδεση νέου 3-οροφου σπιτιού
    Από nkokol στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-17, 23:17

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας