Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54995/5503
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    TP-Link 100v v1
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 2,1(dB)
    Exclamation
    Καλησπέρα.

    Έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση της σύνδεσής μου από ADSL σε VDSL 50/10 από την 31η Αυγούστου. Την ώρα της αίτησης με ενημέρωσαν πως η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί το αργότερο σε 10 ημερολογιακές ημέρες.

    Εχθές 17/9 (18 ημερολογιακές ημέρες) στις 4:00μμ είχα internet αλλά όχι τηλέφωνο. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν να συνδέσω τον νέο router και όλα θα περαστούν αυτόματα.

    Στις 6:00μμ που πλέον δεν είχα ούτε intenet, επικοινώνησα πάλι με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως μεταφέρουν το πρόβλημα σε δευτεροβάθμιο συνεργείο, μου ζήτησαν να κάνω reset στη συσκευή και να την αφήσω συνδεδεμένη για να πάρει τις ρυθμίσεις αυτόματα σε καμιά ώρα.

    Στις 8:30μμ και ενώ δεν είχε αλλάξει τίποτα, επικοινώνησα 3η φορά για να με ενημερώσουν πως δεν μπορούν να "δουν" το router μου απομακρυσμένα και το δευτεροβάθμιο συνεργείο θα το διορθώσει εντός 48ωρών. Όταν διαμαρτυρήθηκα που δεν έχω καμία υπηρεσία, με συνέδεσαν με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να μου δώσουν username και password ώστε να τα εισαγάγω στο router για να έχω internet. Όντως, το έκανα και είχα internet (ADSL 14432/836).

    Σήμερα το πρωί, μου ήρθε μήνυμα πως οι εργασίες ολοκληρώθηκαν και πρέπει συνδέσω τον καινούριο router. Ο router ήταν συνδεδεμένος από εχθές αλλά δεν είχε αλλάξει τίποτα, ούτε στην ταχύτητα ούτε στην ενεργοποίηση της τηλεφωνίας. Κάλεσα πάλι λοιπόν, την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν για άλλη μία φορά πως περιμένουν απάντηση από το συνεργείο αλλά -πλέον- δεν υπάρχει εκτιμώμενος χρόνος απάντησης από αυτό.

    Δεδομένου του γεγονότος πως η ενεργοποίηση της υπηρεσίας έχει καθυστερήσει 9 ημέρες και πλέον, κάθε κλήση που πρέπει να κάνω γίνεται από το κινητό μου και επιπροσθέτως, στην γραμμή 13811 η χρέωση είναι υψηλή (οι κλήσεις που προανέφερα έχουν συνολική διάρκεια περί τις 2 ώρες) θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση σχετικά με το πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα και ποιο είναι αυτό, όπως επίσης αν θα υπάρξει κάποιο είδος αποζημίωσης/επανόρθωσης από πλευράς σας. Να σημειώσω πως η καμπίνα του ΟΤΕ (που με διαβεβαίωσαν πως από εκεί θα πάρω internet) είναι έξω από το σπίτι μου ενώ το A/K είναι σε απόσταση 500-700m από αυτό.



    Δ.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Debaser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Έχω κάνει αίτηση για αναβάθμιση της σύνδεσής μου από ADSL σε VDSL 50/10 από την 31η Αυγούστου. Την ώρα της αίτησης με ενημέρωσαν πως η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί το αργότερο σε 10 ημερολογιακές ημέρες.

    Εχθές 17/9 (18 ημερολογιακές ημέρες) στις 4:00μμ είχα internet αλλά όχι τηλέφωνο. Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν να συνδέσω τον νέο router και όλα θα περαστούν αυτόματα.

    Στις 6:00μμ που πλέον δεν είχα ούτε intenet, επικοινώνησα πάλι με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως μεταφέρουν το πρόβλημα σε δευτεροβάθμιο συνεργείο, μου ζήτησαν να κάνω reset στη συσκευή και να την αφήσω συνδεδεμένη για να πάρει τις ρυθμίσεις αυτόματα σε καμιά ώρα.

    Στις 8:30μμ και ενώ δεν είχε αλλάξει τίποτα, επικοινώνησα 3η φορά για να με ενημερώσουν πως δεν μπορούν να "δουν" το router μου απομακρυσμένα και το δευτεροβάθμιο συνεργείο θα το διορθώσει εντός 48ωρών. Όταν διαμαρτυρήθηκα που δεν έχω καμία υπηρεσία, με συνέδεσαν με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών για να μου δώσουν username και password ώστε να τα εισαγάγω στο router για να έχω internet. Όντως, το έκανα και είχα internet (ADSL 14432/836).

    Σήμερα το πρωί, μου ήρθε μήνυμα πως οι εργασίες ολοκληρώθηκαν και πρέπει συνδέσω τον καινούριο router. Ο router ήταν συνδεδεμένος από εχθές αλλά δεν είχε αλλάξει τίποτα, ούτε στην ταχύτητα ούτε στην ενεργοποίηση της τηλεφωνίας. Κάλεσα πάλι λοιπόν, την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν για άλλη μία φορά πως περιμένουν απάντηση από το συνεργείο αλλά -πλέον- δεν υπάρχει εκτιμώμενος χρόνος απάντησης από αυτό.

    Δεδομένου του γεγονότος πως η ενεργοποίηση της υπηρεσίας έχει καθυστερήσει 9 ημέρες και πλέον, κάθε κλήση που πρέπει να κάνω γίνεται από το κινητό μου και επιπροσθέτως, στην γραμμή 13811 η χρέωση είναι υψηλή (οι κλήσεις που προανέφερα έχουν συνολική διάρκεια περί τις 2 ώρες) θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απάντηση σχετικά με το πότε θα διορθωθεί το πρόβλημα και ποιο είναι αυτό, όπως επίσης αν θα υπάρξει κάποιο είδος αποζημίωσης/επανόρθωσης από πλευράς σας. Να σημειώσω πως η καμπίνα του ΟΤΕ (που με διαβεβαίωσαν πως από εκεί θα πάρω internet) είναι έξω από το σπίτι μου ενώ το A/K είναι σε απόσταση 500-700m από αυτό.



    Δ.
    Καλή σου μέρα! Μπορείς να μας στείλεις με PM κάποιο στοιχείο της σύνδεσής σου προκειμένου να το ελέγξουμε;

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54995/5503
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    TP-Link 100v v1
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 2,1(dB)
    Καλησπέρα σας. Μόλις σας έστειλα PM με τον τηλ. αριθμό της γραμμής.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54995/5503
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    TP-Link 100v v1
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 2,1(dB)
    Καλησπέρα σας. Η τηλεφωνία αποκαταστάθηκε σήμερα αλλά έχω κάποια θέματα με το internet. Τα στατιστικά της γραμμής είναι:


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  RouterCapture-180920.JPG 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  40,3 KB 
ID: 197179


    Καταρχάς, η ταχύτητα upload. Στα στατιστικά της γραμμής, δείχνει Attainable Rate(Up/Down) 57946/124264 kbps και Actual Rate(Up/Down) 4998/49999 kbps (δηλ. 50/5). Το πακέτο που ζήτησα είναι το 50/10. Σε επικοινωνία που είχα με το τεχνικό τμήμα μου είπαν πως οι αρμόδιοι για τα χαρακτηριστικά του πακέτου μου είναι η εξυπηρέτηση πελατών και με συνέδεσαν σε αυτούς. Αυτοί με τη σειρά τους, μου είπαν πως εμφανίζεται πως έχω το 50άρι VDSL αλλά δεν ορίζουν αυτοί την ταχύτητα του upload ή άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά και αρμόδιο είναι το... τεχνικό τμήμα. Τελικά, τι πρέπει να κάνω για να έχω 50/10 και όχι 50/5 που έχω τώρα;

    Ένα άλλο, σχετικό με το upload, θέμα είναι πως, μπαίνοντας στο speedtest.net -αλλά και σε κάθε άλλο speed testing site (π.χ. www.azurespeed.com/Azure/, speedtest.xfinity.com, www.meter.net κ.α.)- και προσπαθώντας να κάνω το test, αν και το download ολοκληρώνεται με κανονικές τιμές (π.χ. Cosmote, Θεσσαλονίκη -> 43,3Mbps), στο upload ΠΑΝΤΑ εμφανίζεται κάποιο σφάλμα για το οποίο -πιθανώς- ευθύνεται κάποιο firewall (A socket error occurred during the Upload test. A firewall could be blocking the connection) ή μετρά ταχύτητα ~0,2Μmbps. Δεδομένου του ότι δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση στον υπολογιστή μου και μέχρι εχθές με ADSL, μπορούσα να εκτελέσω όλα τα tests, για ποιον λόγο δεν μπορώ σήμερα με VDSL και πως θα διορθωθεί το upload;

    Τέλος, ζήτησα port-forwarding για κάποια θύρα σε TCP/UDP για το uTorrent. Μου ζήτησαν την IP του pc και τους είπα πως παίρνει αυτόματα από DHCP server. Μου ζήτησαν να βάλω στατική (192.168.1.3) με default gateway και DNS server το router (192.168.1.1 και secondary DNS 78.87.0.22). Το έκανα και μου ενεργοποίησαν μία καρτέλα στο router (SOHO adress mapping) και την υπηρεσία. Αν και σε online test φαίνεται ανοιχτό, στα αποτελέσματα του test στο utorrent (ΝΑΤ-PMP port mapping) μου εμφανίζει μήνυμα πως port is not open (μέχρι εχθές ήταν κανονικό). Η ταχύτητα επιβεβαιώνει το πρόβλημα στο upload (κατέβασα για δοκιμή μία ταινία 2GB και αν και το download ήταν στα 5.1 MBps, το upload δεν ξεπέρασε τα 174 kBps.

    Σημειωτέον πως ο router και η έκδοση firmware είναι ZXHN H267N v1.0 V1.0.0T10_CYTA.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Debaser : 21-09-18 στις 06:19.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Καλή σου μέρα, αναφορικά με το 1ο σκέλος των ερωτημάτων σου , η διαφοροποίηση του πακέτου 50/10 ή 50/5 έχει να κάνει με την τεχνική υλοποίηση της εκάστοτε γραμμής. Στην περίπτωσή σου, λαμβάνεις υπηρεσία VDSL μέσω VPU Light και όχι από Αστικό Κέντρο. Έτσι το πακέτο που προσφέρουμε είναι με 5Mbps upload και όχι 10Mbps , όπως θα γινόταν στην δεύτερη περίπτωση.
    Αναφορικά με την ταχύτητα upload πρακτικά αλλά και το θέμα του Port forward , ενημερώσαμε ξανά το αρμόδιο τμήμα να επικοινωνήσει μαζί σου.

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με WIND σε μετάβαση από ADSL σε VDSL
    Από vassilis1970 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-18, 13:05
  2. αναβαθμιση απο adsl σε vdsl
    Από blakis73 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-17, 10:52
  3. Αναβαθμιση απο adsl σε Vdsl (Καβάλα) - τιμες
    Από stevenik στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-17, 11:50
  4. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 22:53
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-17, 14:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας