Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για ένα προτζέκτορα. Θέλω να βάλω σε φαρμακείο ένα προτζέκτορα να προβάλει σε τοίχο μικρής έκτασης εικόνες ή διαφάνειες σε στυλ power point με ενημερωτικά θέματα υγείας. Αλλά επειδή δεν ξέρω πώς θα βγει και αν θα είναι λειτουργικό με το φως κτλ (αν και δεν είναι πολύ φωτεινό το φαρμακείο) έψαξα στο σκρούτζ για κάτι οικονομικό, και με καλές κριτικές, και βρήκα το εξής:

    https://microcenter.gr/index.php?rou...oduct_id=15739

    Από τα χαρακτηριστικά, πώς σας φαίνεται;

    Θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο συνέχεια με το desktop pc (h/w σύνδεση ή ας το πούμε καλωδιακή); Αυτό που θέλω είναι να μην προβάλει ό,τι δείχνει το κομπιουτερ. Θα μπορώ να προβάλω από τη μία διαφάνειες power point, και από την άλλη να δουλεύω ανεξάρτητα στο pc; Ή δεν θα το υποστηρίζει το συγκεκριμένο; Πρέπει να έχω καί δεύτερη κάρτα vga στο pc, που να συνδέεται ο προτζέκτορας; Να υπάρχει VGA splitter; Παίζει ρόλο καί η έκδοση power point που θα έχω στα windows; Ή μήπως μόνο αρχεία εικόνων διαβάζει; Μπορώ να συνδέω και φλασάκι σ' αυτον το προτζεκτορα, και να διαβαζει τις εικόνες κατευθείαν απο εκεί;

    Είναι λίγο σύνθετο με πολλές ερωτήσεις, και ήθελα αρκετή βοήθεια.

    Σας ευχαριστώ !
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Θα σε απελπίσω αλλά με 100€ προτζέκτορα δεν παίρνεις. Ειδικά για την χρήση που τον θέλεις δεν κάνει.
    Οι καλές ή οι άσχημες κριτικές που θα διαβάσεις για ένα προϊόν είναι ανάλογες και από την χρήση που το προορίζουν αυτοί που γράφουν τις κριτικές.
    Πάμε από την αρχή :
    1. Η ανάλυση αυτού του προτζέκτορα είναι απελπιστικά λίγη. 800x480 ανάλυση μπορεί να είναι αποδεκτή για να δεις μια ταινία .avi (και αυτό βέβαια θέλει συζήτηση) αλλά για σύνδεση με υπολογιστή δεν κάνει. Το δεν κάνει βέβαια είναι πάλι σχετικό αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι η ελάχιστη ανάλυση που πρέπει να έχει είναι 1024x768 (για τετράγωνο κάδρο)
    Ακόμη και αυτή η ανάλυση βέβαια είναι παρελθόν εδώ και καμιά δεκαετία καθώς όλες οι οθόνες για υπολογιστή ή για laptop είναι ευρείες
    Αυτοί βέβαια γράφουν στα χαρακτηριστικά "Support Resolution 720P, 1080P" αλλά αυτό στην ουσία σημαίνει ότι το σήμα 1280x800 που θα πάρει στην είσοδο ο προτζέκτορας θα το κάνει downscale στην 800x480 ανάλυση που έχει, με αποτέλεσμα να μπορεί να δείξει βέβαια το χαμόγελο της ξανθιάς με την οδοντόκρεμα στο χέρι αλλά τα γράμματα που θά έχουν σαν εξήγηση οι διαφάνειες του PowerPoint θα παραμορφωθούν και δεν θα διαβάζονται.
    Πολλά θα μπορούσα να γράψω για την ανάλυση αλλά να μην σε κουράσω περισσότερο.
    Αν θέλεις αξιοπρεπή ανάλυση τότε θα πρέπει όταν ψάχνεις στο skroutz να τσεκάρεις αριστερά το «Φυσική Ανάλυση HD (720p)»
    2. Η φωτεινότητα 1000 lumens που διαθέτει είναι επίσης απελπιστικά λίγη. Το ότι δεν είναι φωτεινό το φαρμακείο όπως λες είναι επιπλέον μειονέκτημα καθώς φαντάζομαι οτι ακόμη και την μέρα θα έχεις ένα φως αναμμένο μέσα. Αναμμένο φως και 1000 lumens δεν γίνεται. Δεν θα δεις εικόνα. Ο δικός μου έχει 3200 lumens και όταν έχω αναμμένο φως η εικόνα ξεθωριάζει πολύ παρόλο που προβάλω σε οθόνη προβολής.
    3. Διάρκεια λάμπας Lamp Life 20000 h. Οι προβολείς δεν είναι τηλεοράσεις. Δεν τους αγοράζεις και παίζουν συνέχεια όπως οι τηλεοράσεις. Η λάμπα τους έχει διάρκεια ζωής. Στη δική σου περίπτωση 2000 ώρες. Αυτό στην ουσία σημαίνει ότι αν υποθέσουμε οτι προβάλεις για 8 ώρες τη μέρα κάθε μέρα θα σου αντέξει 250 μέρες . Ούτε καν χρόνο δηλαδή. Μετά θέλεις αλλαγή λάμπας η οποία ενδεχομένως κοστίζει περισσότερο απο 100€ που είναι η αξία του προβολέα. Αλλά το χειρότερο; που θα βρείς λάμπα για αυτόν το δεντονξέρειουτεημάνατου προτζέκτορα ; Αρα λοιπόν και εδω η συμβουλή μου είναι να προτιμήσεις κάποιον benq Epson optoma που αν χρειαστείς λάμπα ή οτιδήποτε άλλο θα το βρείς και στο περίπτερο της γειτονιάς (που λέει ο λόγος)
    Και πάλι οι καλές κριτικές που διάβασες εδώ αναφέρονται σε θέαση ταινιών που είναι διαφορετική περίπτωση απο την δική σου.
    Αν βλέπουν μέσο όρο 3 ταινίες την βδομάδα σύνολο 6 ώρες καταλαβαίνεις οτι σε αυτούς θα αντέξει 5 χρόνια πριν χρειαστούν λάμπα.

    Νομίζω οτι αυτά και και μόνο είναι αρκετά για να αλλάξεις γνώμη.
    Αν όλα αυτά δεν σου ήταν αρκετά και θέλεις να δοκιμάσεις την αγορά τότε πές το για να προχωρήσουμε και στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου πως θα τον συνδέσεις στο PC κλπ

Παρόμοια Θέματα

  1. αγορα καρεκλας αποκλειστικα για χρηση στο PC
    Από freemannnn στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-18, 20:12
  2. Αγορά desktop για basic χρήση
    Από Nikos108 στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 22:05
  3. Αγορά πολυμηχανήματος για οικιακή χρήση
    Από nti_na στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-18, 21:49
  4. Αγορά laptop για οικειακή χρήση (όχι παιχνίδια)
    Από Zounds στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-17, 12:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας