Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2018
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα, είναι πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ. Δεν έχω ιδιαίτερα εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις αλλά δεν είμαι και εντελώς άσχετος όποτε ζήτω την υπομονή σας και τις γνώσεις σας.

    Έχω το εξής πρόβλημα, και πραγματικά σε λίγο θα φάω το καπέλο μου σαν τον ρομπαξ.
    Το σπίτι μου βρίσκεται κυριολεκτικά δίπλα από το κουτί του ΟΤΕ αν αυτό παίζει ρόλο και εγώ είμαι συνδρομητής της nova σε VDSL50. Έχω το κλασικό ρουτερ ZXHN H168Ν. Το πρόβλημα μου είναι το εξής θεωρητικά βλέποντας από το control panel του ρουτερ όντως πιάνω τα 50 που υπόσχονται. Σε μια καλή μέρα και το Speedtest βγάζει την ταχύτητα κοντινά σε αυτήν την τιμή (περίπου στα 45).
    Η χρήση που κάνω είναι κατά 90% από iPads (διαφόρων γενιών αλλά όχι πάνω από 2 χρόνια παλαιότητας) και 10% WiFi από MacBook Pro. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου καλώδιο

    Μέσα στο σπίτι η κατάσταση είναι απογοητευτική. Μερικές φορές (δοκιμασμένο σε διαφορετικές συσκευές) δεν μπορούμε να ανοίξουμε ούτε βασική σελίδα στο safari. Έχω ένα repeater όπου το συνδέω σε έναν δορυφορικό δεκτή της CosmoteTV και το Ίντερνετ σέρνεται τόσο που δεν μπορώ να δω ούτε στο replay tv.
    Δοκίμασα διαφορετικά κανάλια στο ρουτερ με βάση το που είναι τα ρουτερ των γειτόνων τίποτα. Τα πρώτα λεπτά μετά που θα αλλάξει κανάλι το Ίντερνετ θα πετάει και μετά πάλι μαύρη μιζέρια. Δοκίμασα repeater στα δωμάτια μήπως και δε δουλεύει σωστά λόγο μειωμένου σήματος αλλά ακόμα χειρότερα όσο δούλευε το repeater,

    Να σημείωσω ότι το ρουτερ είναι δίπλα στο ασύρματο τηλέφωνο (με splitter) γιατί για τώρα αυτή είναι η μόνη μπριζα που δουλεύει
    Δεν θα έλεγα όχι στην αγορά ενός καλού ρουτερ αλλά φοβάμαι ότι θα το πάρω και φως δεν θα δω όποτε τζάμπα τα λεφτά του.

    Έχετε καμία σκέψη κατά νου;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA


    Στο ασυρματο δικτυο ποτε κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα δουλευει σωστα.
    Απο εκει και περα. ΞΕΧΝΑ οτι τα speedtest ειναι αξιοπιστα. ειναι απλα ενας πολυ χοντρος μπουσουλας του τι γινεται. μπορει να εχεις και 50% αποκλιση.

    Ξεκινα με το να σκαναρεις την περιοχη σου (το σπιτι ) με ενα προγραμμα οπως πχ το INSSIDER

    Δεν αρκει να ξερεις μερικα καναλια απο γνωστους σου. Θα δεις με το προγραμμα οτι γινεται χαμος απο τα δικτυα.

    Απο εκει και περα κανε δοκιμες και βρες ποιο ειναι το λιγοτερο χρησιμοποιουμενο.


    Αν ΔΕΝ βγαλεις παλι ακρη και ΔΕΝ βελτιωθει η κατασταση τοτε θα πρεπει να το ξαναδουμε.

    Αν χρειαστεις βοηθεια ανεβασε screenshoot και θα το δουμε τι φταιει.

    Υ.Γ. ειμαι ΚΑΤΑ των repeater. εχεις δοκιμασει οταν εχεις το προβλημα.... να το απενεργοποιησεις να δεις τι γινεται?
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2018
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων


    Στο ασυρματο δικτυο ποτε κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα δουλευει σωστα.
    Απο εκει και περα. ΞΕΧΝΑ οτι τα speedtest ειναι αξιοπιστα. ειναι απλα ενας πολυ χοντρος μπουσουλας του τι γινεται. μπορει να εχεις και 50% αποκλιση.

    Ξεκινα με το να σκαναρεις την περιοχη σου (το σπιτι ) με ενα προγραμμα οπως πχ το INSSIDER

    Δεν αρκει να ξερεις μερικα καναλια απο γνωστους σου. Θα δεις με το προγραμμα οτι γινεται χαμος απο τα δικτυα.

    Απο εκει και περα κανε δοκιμες και βρες ποιο ειναι το λιγοτερο χρησιμοποιουμενο.


    Αν ΔΕΝ βγαλεις παλι ακρη και ΔΕΝ βελτιωθει η κατασταση τοτε θα πρεπει να το ξαναδουμε.

    Αν χρειαστεις βοηθεια ανεβασε screenshoot και θα το δουμε τι φταιει.

    Υ.Γ. ειμαι ΚΑΤΑ των repeater. εχεις δοκιμασει οταν εχεις το προβλημα.... να το απενεργοποιησεις να δεις τι γινεται?
    Χρησιμοποίησα το wireless diagnostics στο mac μου για να σκανάρει τα γειτονικά δίκτυα και με βάση αυτό το κλείδωσα σε συγκεκριμένο δίκτυο. Όταν βγάζω το repeater η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη αλλά πχ τώρα και χωρίς αυτά έχουμε πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με το κακό ρουτερ και αυτό να αλλάξει με ένα ποιοτικότερο;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 93A27BF0-BB1A-47A2-BD26-0F7160ED1A09.png  

    A39CEA77-BD39-48DC-A87C-F29E1789D0AC.jpeg  


  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Απο mac εχω πληρη μεσανυχτα.

    Σου βγαζει κατι σαν και αυτο?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  inSSIDer_1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  125,7 KB 
ID: 197137

    Αν οχι... βαλε το inssider μπας και βρουμε την πηγη του κακου.

    Βγαζει τοσες πολλες πληροφοριες που θα καταλαβουμε πολλα.

    Το αν χρειαζεται να βαλεις αλλο ρουτερ θα φανει μετα. θα κανεις μετρησεις σε διαφορα σημεια του σπιτιου να δουμε την σταθμη του σηματος που εχεις.
    Εννοειται οι δοκιμες με κλειστα ολα τα repeater.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2018
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    ανεβάζω με καποια καθυστέρηση τα screenshots. αρχικά είχα το κανάλι στο 6 μετά μου βγάζει πρόταση να το πάω στο 11. τώρα που το πήγα μου λέει πάλι 6. πιθανόν επειδή "βλέπει" τον δικτυακό εκτυπωτή στο ίδιο κανάλι

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  268,0 KB 
ID: 197277Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  268,0 KB 
ID: 197277
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2.jpg  


  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Θα το δω μετα γιατι ειμαι στη δουλεια τωρα. Αλλα απο μια γρηγορη ματια..... ασε το δικο σου στο 11 μαζι με το nana και βαλε τον εκτυπωτη σου στο 6 .

    Οποτε θα εχεις αλληλοεπικαλυψη μονο με 1 ακομα δικτυο. Στο 6 που ησουν φαινεται λογικο να ειχες θεματα.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    19-09-2018
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    μπήκα στο control panel του εκτυπωτή και για κάποιον λόγο δεν με αφήνει να επιλέξω χειροκίνητα κανάλι παρά μόνο να επιλέγει αυτόματα. παρατηρώ οτι όποτε αλλάζω κανάλι στο ρούτερ αλλάζει και αυτό στο ίδιο με αυτό που εκπέμπει το ρουτερ

  8. #8
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Virtsou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπήκα στο control panel του εκτυπωτή και για κάποιον λόγο δεν με αφήνει να επιλέξω χειροκίνητα κανάλι παρά μόνο να επιλέγει αυτόματα. παρατηρώ οτι όποτε αλλάζω κανάλι στο ρούτερ αλλάζει και αυτό στο ίδιο με αυτό που εκπέμπει το ρουτερ
    Εχω το ιδιο ακριβως προβλημα. Δεν μπορω να αλλαξω ουτε καναλι,ουτε να το καταργησω το δικτυο του εκτυπωτη. Εχω δοκιμασει απεγκατασταση κι επανεγκατασταση του εκτυπωτη,hp officejet 8610, αλλα τιποτα. Μολις αλλαξω καναλι στο ρουτερ,αλλαζει και του εκτυπωτη στο ιδιο.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μισο λεπτακι γιατι ειναι περιεργο αυτο...

    Ο εκτυπωτης εκπεμπει απο μονος του...... και ειναι στην ουσια ΑΡ ?????

    Ή ο εκτυπωτης ειναι συνδεδεμενος ασυρματα με το ρουτερ για να εκτυπωνετε απο παντου?
    Γιατι αν ειναι ετσι ειναι απολυτα φυσιολογικο.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισο λεπτακι γιατι ειναι περιεργο αυτο...

    Ο εκτυπωτης εκπεμπει απο μονος του...... και ειναι στην ουσια ΑΡ ?????

    Ή ο εκτυπωτης ειναι συνδεδεμενος ασυρματα με το ρουτερ για να εκτυπωνετε απο παντου?
    Γιατι αν ειναι ετσι ειναι απολυτα φυσιολογικο.
    Το δεύτερο θα είναι και είναι απολυτα φυσιολογικο όπως λες!

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.889
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισο λεπτακι γιατι ειναι περιεργο αυτο...

    Ο εκτυπωτης εκπεμπει απο μονος του...... και ειναι στην ουσια ΑΡ ?????

    Ή ο εκτυπωτης ειναι συνδεδεμενος ασυρματα με το ρουτερ για να εκτυπωνετε απο παντου?
    Γιατι αν ειναι ετσι ειναι απολυτα φυσιολογικο.
    Στην πρώτη περίπτωση θα είναι το Wi-Fi Direct.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Υποτιθεται το δευτερο. Ομως πως γινεται να ειναι κλειστο το wifi του, ή να ειναι εντελως κλειστος ή ακομα κι απεγκαταστημενος κ να φαινεται το δικτυο του κανονικα? Σημερα παντως που αλλαξα καναλι στο ρουτερ, δεν ακολουθησε και το δικτυο του εκτυπωτη. Που συνεχιζει ομως να υπαρχει..

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκτός από απεγκατάσταση, έκανες διαγραφή του προφίλ του;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    19-09-2018
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    ο εκτυπωτής και σε εμένα συνδέεται στο wifi για ασύρματη εκτύπωση οπότε πιστεύω οτι είναι νορμάλ να ακολουθεί το κανάλι του ρούτερ

  15. #15
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    Απο που να κανω διαγραφη του προφιλ? Παντως, εντελως ξαφνικα, τωρα που τον εχω κλειστο,εχει εξαφανιστει το δικτυο του. Ομως εμφανιζεται διπλο το δικτυο του ρουτερ,δηλ δυο δικτυα με το ιδιο ακριβως ονομα αλλα με διαφορετικη αποσταση! Υπαρχει περιπτωση,να οφειλεται σε ενα extender που μου εχουν βαλει? Δεν ξερω,περιεργα πραγματα με αυτο το wifi

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια με GrandStream UCM6202 σε Ote VoIp
    Από jami στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 00:18
  2. Πρόβλημα με το wifi του δικτύου μου.
    Από bitman στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-18, 16:08
  3. Βοήθεια με PoE
    Από isurfer στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 16:37
  4. [Netgear] ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ NETGEAR R6400 ΣΕ ACCESS POINT
    Από GEORGEVASS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 15:52
  5. Χρειάζομαι βοήθεια με εξωτερικό δίσκο
    Από stelios35 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-17, 13:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας