Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    M-net (Βαυαρια)
    Καλησπερα στη κοινοτητα. Μετακομισα στη Γερμανια και το σπιτι που βρηκα ειναι στο πρωτο οροφο ενος παραδοσιακου Γερμανικου σπιτιου. Ισογειο μενουν κατι παππουδες και πανω μενω εγω. Το σπιτι οταν ειχε χτιστει ηταν μια κατοικια και αργοτερα οταν πατρευτηκε η κορη τους το χωρισαν σε δυο σπιτια. Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μονο μια γραμμη στο σπιτι. Εκτος οτι λοιπον δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εχω σταθερο τηλεφωνο (δεν με ενδιαφερει βεβαια) υπαρχει και προβλημα με το ιντερνετ. Μου εδωσαν τους κωδικους και Χρησιμοποιω wifi που πιανει μεχρι περιπου 7mbs ταχυτητα. Ικανοποιητικη ταχυτητα ετσι και αλλιως εδω το μονο που θα κανω ειναι gaming και νετφλιξ.Downloading κτλπ απαγορευεται και σου ερχονται σπιτι προστιμα χιλιαρικουμπες αμα κατεβαζεις ταινιες απο τορεντ κτλπ. Ρωτησα τους Νετφλιξ και μου ειπαν οτι με αυτη τη ταχυτητα βλεπω 720p ανετα. Το προβλημα μου ειναι το wifi. Το σημα ειναι δυνατο αλλα που και που κανει αποσυνδεσεις ή τρωει κολληματα και στο gaming εχω προβλημα. Ποιες ειναι οι επιλογες μου ωστε να εχω ethernet? Το σπιτι εχει πριζα τηλεφωνου. Μπορω να βαλω ενα ρουτερ να εχω εθερνετ; γινεται 2 ρουτερ στην ιδια γραμμη. Σε ενα σπιτι που νοικιαζα πριν ερθω εδω ειχε στη πριζα μια συσκευη που ενισχυε το wifi σημα απο το σπιτι του ιδιοκτητη και ειχα ιντερνετ παλι wifi ομως και ειχα το ιδιο προβλημα; Να ριξω καλωδιο εθερνετ σκεφτηκα αλλα θα ριξει ακυρο ο ιδιοκτητης ασε που θελω 2 καλωδια ενα για το pc και ενα για το χβοχ ονε. Θα εκτιμουσα συμβουλη

  2. #2
    Εγγραφή
    26-04-2005
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14621/970
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    SNR / Attn
    11(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μία επιλογή

    https://www.techradar.com/news/netwo...to-know-930691

    (υποθέτοντας ότι υπάρχει ένα δίκτυο ηλεκτρισμού στο σπίτι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος value_ : 20-09-18 στις 12:17.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτα που ενισχυουν το σημα που λες.... θα σου χαλανε το παιχνιδι. το lag θα παει στο θεο.

    Το καλυτερο ειναι καλωδιο λοιπον.
    Το να βαλεις 2 μοντεμ-ρουτερ στην ιδια γραμμη το ξεχνας. ΔΕΝ θα δουλευει κανενα απο τα 2.

    Ανοιξε μια πριζα τηλεφωνου που λες οτι εχεις και δες τι καλωδια εχει μεσα. Ισως να μπορεις να μεταφερεις δικτυο με 4 καλωδιακια (αν υπαρχουν) .

    edit: παιζουν και τα powerline οπως ειπε και ο φιλος... αλλα προυποθετει να εχει το ενα ο παππους στην πριζα διπλα στο ρουτερ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 20-09-18 στις 12:17.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    17-05-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    M-net (Βαυαρια)
    Ευχαριστω παιδες... ιδανικοτερη λυση μοιαζει το power line δικτυο , τεχνολογιας της οποιας την υπαρξη ομολογω οτι αγνοουσα εντελως. Σειρα τωρα εχει να ψησω τον μπαρμπα να δεχτει. Οντως με το repeater δεν ειχα καλα αποτελεσματα, βασικα ηταν χειροτερα , ανεβηκε το λαγκ και οι αποσυνδεσεις παρεμειναν

  5. #5
    Εγγραφή
    10-10-2013
    Μηνύματα
    254
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek Vigor 2925vn-plus
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή όπως αναφέρεις το σπίτι είναι παραδοσιακό (άρα φαντάζομαι αρκετά παλιό), είναι πιθανό να έχεις πρόβλημα και με τα powerlines μιας επηρεάζονται πολύ από το ηλεκτρολογικό κύκλωμα.
    Επίσης, αν τελικά πας στη λύση των powerlines, να τα βάλεις απευθείας πάνω στην πρίζα και όχι σε πολύπριζο. Αν πάλι υπάρχει θέμα έλλειψης ελευθέρων πριζών, καλύτερα προτίμησε μία λύση passthrough.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 00:01
  2. Αδυναμία σύνδεσης σε καμπίνα (;)
    Από silverblue στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 18:30
  3. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:20
  4. Αδυναμία απομακρυσμένης σύνδεσης σε MikroTik L2TP/IPSec server
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-17, 17:37
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 13:02

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας