Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 101
  1. #16
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.355
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vastil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνει κανείς διαφορά στο voip. Ούτε στην ποιότητα ούτε τίποτα. Μόλις όμως πάει σε voip cyta τραβάει τα μαλλιά του. Αλήθεια ακόμα παραμένει τόσο χάλια;
    Πράγματι. Εγώ έχω VoIP από ΟΤΕ γύρω στον ενάμιση χρόνο και από τότε έχω παρατηρήσει θεαματική βελτίωση στην ποιότητα της τηλεφωνικής γραμμής. Ποτέ στον παρελθόν δεν άκουγα τόσο καθαρά και χωρίς παράσιτα!!!

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά από το router ξαναγυρνάει από την POTS θύρα στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, οπότε τελικά το τηλέφωνο λειτουργεί μέσω router. Όπως μπορεί να γίνει π.χ. και με τον ΟΤΕ. Αν κλείσει το router, λειτουργεί το τηλέφωνο; Φαντάζομαι πως όχι.

    Επίσης μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Αυτό το κάνουν για να δώσουν vectoring; Αν ένα ΚΑΦΑΟ δίνει vectoring, μπορεί παράλληλα από το ίδιο ΚΑΦΑΟ να πηγαίνει POTS τηλεφωνία σε κάποια σπίτια; Το ρωτάω γιατί νομίζω ότι θα πρέπει όλοι που ανήκουν στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, να έχουν VoIP τηλεφωνία για να υποστηρίζεται το vectoring.
    Οχι δεν έχει να κάνει με το vectoring, αλλιώς θα το είχανε αλλάξει πριν δωθούν οι καμπίνες σε λειτουργία για όλους, κάποιοι πάροχοι συνεχίζουν να δίνουν pstn απο το ΑΚ, όπως και ο ΟΤΕ, ακόμα και όταν δίνεται παροχή με vdsl vectoring

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Νομιζω οτι δεν εχει καμια σχεση η τεχνολογια αυτη με τα παλια VOIP των παροχων, ναι μεν ιδια λογικη οπως λεει το VOIP αλλα ο ΟΤΕ το λεει VOOB δεν ξερω τεχνικα γιατι και πως, αλλα εχει φοβερη ποιοτητα.
    Εχω περασει και απο vivodi και netone και ειχα τοτε το Speedtouch 780WL το μαυρο, δεν ειχα ομως παραπονα απο ποιοτητα αλλα ακουγεται ποιο καλα με ΟΤΕ τωρα νομιζω.
    Επισης εχω δει και voip forthnet παλια πριν ονομαστει NOVA σε επαγγελματικα πακετα με το speedtouch 785 το ασπρο και τα εδιναν ετσι για παραπανω απο 1 νουμερο.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω οτι δεν εχει καμια σχεση η τεχνολογια αυτη με τα παλια VOIP των παροχων, ναι μεν ιδια λογικη οπως λεει το VOIP αλλα ο ΟΤΕ το λεει VOOB δεν ξερω τεχνικα γιατι και πως, αλλα εχει φοβερη ποιοτητα.
    Εχω περασει και απο vivodi και netone και ειχα τοτε το Speedtouch 780WL το μαυρο, δεν ειχα ομως παραπονα απο ποιοτητα αλλα ακουγεται ποιο καλα με ΟΤΕ τωρα νομιζω.
    Επισης εχω δει και voip forthnet παλια πριν ονομαστει NOVA σε επαγγελματικα πακετα με το speedtouch 785 το ασπρο και τα εδιναν ετσι για παραπανω απο 1 νουμερο.
    Το ίδιο πράγμα είναι, το voob είναι ονομασία που επιλέξανε, voice over ip είναι και τα δυο

  5. #20
    Εγγραφή
    02-09-2015
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πράγματι. Εγώ έχω VoIP από ΟΤΕ γύρω στον ενάμιση χρόνο και από τότε έχω παρατηρήσει θεαματική βελτίωση στην ποιότητα της τηλεφωνικής γραμμής. Ποτέ στον παρελθόν δεν άκουγα τόσο καθαρά και χωρίς παράσιτα!!!
    Και εγώ ακριβώς το ίδιο. Πιο πριν είχαμε cyta και ενώ ήταν φθηνή ήταν σα να αλληλεπιδρουσες με υπολογιστή. Ήταν αισχρή η ποιότητα μέχρι που φύγαμε. Επίσης ήταν σα walkie talkie μιλούσες, παύση και μετά ερχόταν η φωνή του συνομιλητή σου

  6. #21
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους έχουν "γυμνή" τηλεφωνική γραμμή (χωρίς ιντερνετ) τί κάνουν; Θα τους δώσουν κάποιο "κλειδωμένο" ρουτερ με πρόσβαση μόνο στην voip θύρα τηλεφωνίας;
    Θα τους συνδέουν σε ρουτερ που θα βρίσκεται στην καμπίνα αντί για το σπίτι τους.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.534
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ΟΤΕ το λεει VOOB δεν ξερω τεχνικα γιατι και πως, αλλα εχει φοβερη ποιοτητα.
    Για την ακρίβεια, το όνομα είναι vobb - Voice over BroadBand

  8. #23
    Εγγραφή
    18-09-2018
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν εχω VIOP και ανοιχτο VPN και συνδεομαι με Ip αλλων χωρων θα ισχυουν χρεωσεις Roaming?Ρε παιδια αμα εχει διακοπη ρευματος και εχω voip θα μπορω να παιρνω τον φουκαριαρη επιλοχια μου για να του λεω που θα αργησω και παλι? Υ.Γ. Δε χρησιμοποιω κινητο γιατι το SAR μου προκαλει φαγουρα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mimas888 : 21-09-18 στις 20:24.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Περιοχή
    Πέραμα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Router
    AVM Fritz! Box 7590
    SNR / Attn
    12(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά από το router ξαναγυρνάει από την POTS θύρα στην κεντρική πρίζα του σπιτιού, οπότε τελικά το τηλέφωνο λειτουργεί μέσω router. Όπως μπορεί να γίνει π.χ. και με τον ΟΤΕ. Αν κλείσει το router, λειτουργεί το τηλέφωνο; Φαντάζομαι πως όχι.

    Επίσης μια ερώτηση για όποιον ξέρει. Αυτό το κάνουν για να δώσουν vectoring; Αν ένα ΚΑΦΑΟ δίνει vectoring, μπορεί παράλληλα από το ίδιο ΚΑΦΑΟ να πηγαίνει POTS τηλεφωνία σε κάποια σπίτια; Το ρωτάω γιατί νομίζω ότι θα πρέπει όλοι που ανήκουν στο ίδιο ΚΑΦΑΟ, να έχουν VoIP τηλεφωνία για να υποστηρίζεται το vectoring.
    Μισό λεπτό γιατί μπερδεύτηκες. Το router δεν είναι συνδεδεμένο στην κεντρική πρίζα. Αν δεν κανω λαθος, Η πρίζα που είναι συνδεδεμένο το ρούτερ έχει ένα μόνο καλώδιο που συνδέεται επάνω του εβω το τηλέφωνο είναι σε άλλη πρίζα μόνο του πάλι. Ίσως όμως είναι και τα δύο στην ίδια πρίζα με διακλάδωση αλλά ανεξαρτητα ( Θα Το δω μεθαυριο).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρεπει να ειναι voip αυτο, σε ποια εταιρεια?
    Σε Cosmote.

  10. #25
    Εγγραφή
    26-09-2002
    Περιοχή
    Τραχανοπλαγιά
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    571
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX Fiber
    Καλησπέρα,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paravoid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όμως δεν ήρθε το τέλος του ISDN γιατί ακόμα ISDN δίνουν για τερματικό εξοπλισμό και μάλιστα μόνο ISDN...
    Είσαι σίγουρος; Στο γραφείο θέλουν να κανονίσουμε να έρθει ο ΟΤΕ να αλλάξει την ISDN σε Vobb (θα έρθει λόγω του ότι έχουμε κέντρο) και σε έναν συνάδελφο που έχει γυρίσει σε Vobb του κατάργησαν το Netmod. Πήγε να το γυρίσει σε Cosmote Shop και του είπαν "αυτό δεν το θέλουμε πίσω, δώστε το για ανακύκλωση"
    Φιλικά, Γιώργος Βαρδίκος

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Κουκάκι, Αθήνα
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15054/1021 Kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ
    Router
    TG788vn v2
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,



    Είσαι σίγουρος; Στο γραφείο θέλουν να κανονίσουμε να έρθει ο ΟΤΕ να αλλάξει την ISDN σε Vobb (θα έρθει λόγω του ότι έχουμε κέντρο) και σε έναν συνάδελφο που έχει γυρίσει σε Vobb του κατάργησαν το Netmod. Πήγε να το γυρίσει σε Cosmote Shop και του είπαν "αυτό δεν το θέλουμε πίσω, δώστε το για ανακύκλωση"
    Απ' όσο ξέρω δίνουν ένα Oxygen, το οποίο μιλάει SIP με το δίκτυο αλλά βγάζει BRI για τον εξοπλισμό του πελάτη. Τελευταία φορά που είχα ρωτήσει το να δώσουν SIP κατευθείαν στον πελάτη δεν ήταν στα πλάνα τους.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,



    Είσαι σίγουρος; Στο γραφείο θέλουν να κανονίσουμε να έρθει ο ΟΤΕ να αλλάξει την ISDN σε Vobb (θα έρθει λόγω του ότι έχουμε κέντρο) και σε έναν συνάδελφο που έχει γυρίσει σε Vobb του κατάργησαν το Netmod. Πήγε να το γυρίσει σε Cosmote Shop και του είπαν "αυτό δεν το θέλουμε πίσω, δώστε το για ανακύκλωση"
    Αργά ή γρήγορα θα σε γυρίσουν κι εσένα. Μπορείς να το καθυστερήσεις κι αλλο αλλά όταν το ΑΚ που ανήκεις προγραμματιστεί να γυρίσει σε fullVoBB τότε είτε θα γυρίσεις αναγκαστικά ή θα μείνεις εκτός σύνδεσης. Θα σου φέρουν οι τεχνικοί το Oxygen που βγάζει BRI θυρα και θα την συνδέσεις στο κέντρο σου, εκεί που έχεις τώρα συνδέσει μία εκ των 2 S0 από το netmode. Το netmode δεν το επιστρέφεις πίσω, το κρατάς για ...συλλεκτικούς λόγους.
    Ωστόσο αν έχεις ΙΡ τηλ κέντρο μπορείς να πάρεις κωδικούς SIP και να κάνεις sip trunk απευθείας στον ΟΤΕ με δική σου ευθύνη (δουλεύει σχεδόν πάντα :P )

  13. #28
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να δούμε πως θα είναι η ποιότητα του τηλεφώνου σε εμάς που έχουμε μόνο ADSL ~ 10 Mbps,
    όταν θα κατεβάζει σταθερά το Modem..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δούμε πως θα είναι η ποιότητα του τηλεφώνου σε εμάς που έχουμε μόνο ADSL ~ 10 Mbps,
    όταν θα κατεβάζει σταθερά το Modem..
    οταν ειχα vivodi δεν υπηρχε ακομα το ADSL 24 ηταν 10mbps μονο και ειχα αψογη ομιλια οπως και μετα με Netone που για χρονια επιανα πανω απο 13mbps.
    Aπορω με την Cyta που λενε μερικοι απο πανω οτι εχει θεμα.
    Επισης ξαδερφος μου σε εταιρεια ειχε Forthnet VOIP παλι μια χαρα και εγω ειχα 2 νουμερα και στις 2 εταιριες που ανεφερα και ηταν μια χαρα κανενα προβλημα απολυτως.
    Προφανως το προβλημα ειναι στην ιδια την CYTA και οχι στην τεχνολογια.....

    Και επισης χρονια κανω γραμμη PSTN αλλα το ειχα κανει και οταν ειχα ISDN σε VOIP με το linksys SPA 3102 voip router που ακομα δουλευω επισης κανενα προβλημα ποιοτητας αρκει να ειναι οκ η δρομολογηση ειτε ειναι μεσω AWMN, ειτε ειναι απο κινητη να εχει καλο σημα, σαν ποιοτητα ομως ακους μια χαρα. Kαι παλι αν εχουν θεμα απλα κανει διακοπες λογω lag δεν πεφτει η ποιοτητα κλησεων ομως.

    Παντως στην δουλεια μου εχουμε 2 νουμερα και το ενα ειναι pstn και το αλλο βομπ και δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορα στην ποιοτητα...

  15. #30
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.751
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μακάρι να είναι όλα καλά!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-18, 08:24
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:59
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 11:43
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 17:11
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 17:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας