Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 101
  1. #61
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οσα Αστικά Κέντρα είναι στη λίστα θα παίζουν μόνο με VoIP για τους συνδρμητες του ΟΤΕ αναγκαστικα; αν καποιος αρνηθει να χάσει την PSTN γραμμή του;
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #62
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακόμη και να αρνηθεί, η αλλαγή θα γίνει και απλά δεν θα λειτουργεί η τηλεφωνία του.
    Πρόκειται για αλλαγή/αναβάθμιση όλου του κέντρου χωρίς καμία επιλογή μεμονωμένης διαφοροποίησης.

  3. #63
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αλλάξει τίποτα σε όσους είμαστε σε VDSL από το Α/Κ και είμαστε και ψιλοοριακά σε απόσταση;
    Είμαι σε OTE VDSL 30
    Προς το χειροτερο πιθανον να αλλαξει. Καποιος εγραψε παραπανω οτι υπαρχει καρτουλα που βγαζει χαλκο και απο την αλλη ethernet και υλοποιει voip εσωτερικα,και οτι αυτη μπορει να μπει στις καμπινες (και κατ επεκταση και στο χωρο που λειτουργουσαν τα ψ/κ) και να συνεχισει να δινει σκετη τηλεφωνια στις σχετια λιγες περιπτωσεις χωρις internet.
    Τεχνικα προφανως και γινεται, ομως δεν υπαρχουν λεπτομερεις αναφορες οτι καπου το εκαναν ετσι (εξαλλου μια τετοια αλλαγη ειναι τελειως διαφανη για τον τελικο χρηστη που εχει μονο τηλεφωνο).
    Αν ομως γινει στελνοντας ρουτερ (με περιορισμενο η οχι το internet) σε ΟΛΟΥΣ τοτε ΟΛΑ τα ενεργα ζευγαρια που φευγουν απο το ψ/κ θα αποκτησουν σηματα xdsl, κατι που αναγκαστικα θα αυξησει το crosstalk και το θορυβο, ριχνοντας την ταχυτητα των υπολοιπων.

    Οποτε εν συντομια, βελτιωση οχι, χειροτερευση, πιθανον.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσα Αστικά Κέντρα είναι στη λίστα θα παίζουν μόνο με VoIP για τους συνδρμητες του ΟΤΕ αναγκαστικα; αν καποιος αρνηθει να χάσει την PSTN γραμμή του;
    Η λιστα αυξανεται συνεχως. Πρακτικα περιεχει ολα τα Ψηφιακα κεντρα, απλα ανακοινωνει επισημως το επομενο 4μηνο. Και απο οτι βλεπω, με αυξανομενους ρυθμους. Προφανως η διαδικασια μεταπτωσης εχει οριστικοποιηθει, έχουν φτιαξει αρκετες απο τις ειδικες περιπτωσεις/εξαιρεσεις που οδηγουσαν σε αστοχιες κατα τη μεταβαση (βλεπε διαφορες ιστοριες φρικης εδω μεσα) και το τρεχουν με χιλια.
    Κρατανε μια μικρη "πισινη" ωστε αν καπου καθυστερησουν να το μαζεψουν. Επισης δεν θελουν να καλεσουν ΟΛΟΙ μαζι οι συνδρομητες στο 13888 για ενημερωση.
    Κατα ταλλα ο κυβος εριφθει. Μεσα στο 2019 δεν θα υπαρχει ουτε ενας συνδρομητης οτε που να μην ειναι voip. Χωρις εξαιρεσεις.

    Οσο για το isdn, ναι ειναι το τελος. Αυτο που δινουν με τα ρουτερομοντεμ ειναι emulated isdn, χωρις να καλυπτει ολες τις isdn υπηρεσιες.
    π.χ. δεν υπαρχει το d καναλι. Οσοι το χρησιμοποιουσαν, απλα εχασαν. Επισης δεν υποστηριζονται isdn data calls.
    Για παραδειγμα, siemens τηλεφωνικα κεντρα, ανεπτυγμενα γυρω απο isdn παρειχαν απομακρυσμενη υποστηριξη μεσω isdn με native τροπο.
    Αυτα πλεον δεν δουλευουν πανω απο vobb και ας παραμενει η διασυνδεση να ειναι "τυπου" isdn.

    Οι μετατροπες πρωτοκολλου απο vobb σε isdn εχουν θεματα, ειδικα σε υψηλους αριθμους κλησεων.
    Τα fritzbox με αυτοματοποιημενο provisioning και των κωδικων τηλεφωνιας δειχνουν που παει το πραγμα. Οσο πιο γρηγορα φυγει το isdn απο τη μεση, τοσο λιγοτερα προβληματα θα υπαρχουν.

  4. #64
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ομως γινει στελνοντας ρουτερ (με περιορισμενο η οχι το internet) σε ΟΛΟΥΣ τοτε ΟΛΑ τα ενεργα ζευγαρια που φευγουν απο το ψ/κ θα αποκτησουν σηματα xdsl, κατι που αναγκαστικα θα αυξησει το crosstalk και το θορυβο, ριχνοντας την ταχυτητα των υπολοιπων.

    Οποτε εν συντομια, βελτιωση οχι, χειροτερευση, πιθανον.
    Οπότε οι ADSL/VDSL γραμμές, επιβαρύνουν περισσότερο με παρεμβολές από τις PSTN/ISDN γραμμές (λόγω υψηλών συχνοτήτων);

  5. #65
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν υπάρχει θέμα. Ακόμα και αν έβαζαν σε όλους τους συνδρομητές με σκέτη τηλεφωνία ρούτερ για να δώσουν VoIP από εκεί, θα διάλεγαν πολύ χαμηλό προφίλ, συγχρονισμό δηλαδή, και δεν θα υπήρχε αισθητή αλλαγή στους διπλανούς.

  6. #66
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα, αμα θελει καποιος για τον ΑΒ λογο να εχει την παλια καλη ISDN που ειχε πανω πολλα νουμερα MSN κτλ μπορει να την κρατησει?
    ή αναγκαστικα καταργειτε η ISDN?

  7. #67
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα, αμα θελει καποιος για τον ΑΒ λογο να εχει την παλια καλη ISDN που ειχε πανω πολλα νουμερα MSN κτλ μπορει να την κρατησει?
    ή αναγκαστικα καταργειτε η ISDN?
    Λίγο πιο πάνω λέει ο netblues
    Η λιστα αυξανεται συνεχως. Πρακτικα περιεχει ολα τα Ψηφιακα κεντρα, απλα ανακοινωνει επισημως το επομενο 4μηνο. Και απο οτι βλεπω, με αυξανομενους ρυθμους. Προφανως η διαδικασια μεταπτωσης εχει οριστικοποιηθει, έχουν φτιαξει αρκετες απο τις ειδικες περιπτωσεις/εξαιρεσεις που οδηγουσαν σε αστοχιες κατα τη μεταβαση (βλεπε διαφορες ιστοριες φρικης εδω μεσα) και το τρεχουν με χιλια.
    Κρατανε μια μικρη "πισινη" ωστε αν καπου καθυστερησουν να το μαζεψουν. Επισης δεν θελουν να καλεσουν ΟΛΟΙ μαζι οι συνδρομητες στο 13888 για ενημερωση.
    Κατα ταλλα ο κυβος εριφθει. Μεσα στο 2019 δεν θα υπαρχει ουτε ενας συνδρομητης οτε που να μην ειναι voip. Χωρις εξαιρεσεις.

    Οσο για το isdn, ναι ειναι το τελος. Αυτο που δινουν με τα ρουτερομοντεμ ειναι emulated isdn, χωρις να καλυπτει ολες τις isdn υπηρεσιες.
    π.χ. δεν υπαρχει το d καναλι. Οσοι το χρησιμοποιουσαν, απλα εχασαν. Επισης δεν υποστηριζονται isdn data calls.
    Για παραδειγμα, siemens τηλεφωνικα κεντρα, ανεπτυγμενα γυρω απο isdn παρειχαν απομακρυσμενη υποστηριξη μεσω isdn με native τροπο.
    Αυτα πλεον δεν δουλευουν πανω απο vobb και ας παραμενει η διασυνδεση να ειναι "τυπου" isdn.


    Οι μετατροπες πρωτοκολλου απο vobb σε isdn εχουν θεματα, ειδικα σε υψηλους αριθμους κλησεων.
    Τα fritzbox με αυτοματοποιημενο provisioning και των κωδικων τηλεφωνιας δειχνουν που παει το πραγμα. Οσο πιο γρηγορα φυγει το isdn απο τη μεση, τοσο λιγοτερα προβληματα θα υπαρχουν.
    Πολλαπλά νούμερα θα μπορείς να έχεις.
    Οχι δεν θα μπορείς να κρατήσεις το NT (netmod, Κλπ)

  8. #68
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο πιο πάνω λέει ο netblues


    Πολλαπλά νούμερα θα μπορείς να έχεις.
    Οχι δεν θα μπορείς να κρατήσεις το NT (netmod, Κλπ)
    α τωρα ηρθα και δεν τα ειδα ολα.
    Κριμα και ηταν ωραια, καπου εχω ενα netmod θα παει στο μουσειο και αυτο! αχχαχαχαχα
    Ειχα 2 φορες ISDN μου αρεσε τοτε, τωρα ξεπερασμενη πλεον, απλα εχω εναν φιλο και εχει πολλα πραγματα οπως και τηλεφωνικο κεντρο κουτι για ISDN οποτε πανε αυτα.

  9. #69
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α τωρα ηρθα και δεν τα ειδα ολα.
    Κριμα και ηταν ωραια, καπου εχω ενα netmod θα παει στο μουσειο και αυτο! αχχαχαχαχα
    Ειχα 2 φορες ISDN μου αρεσε τοτε, τωρα ξεπερασμενη πλεον, απλα εχω εναν φιλο και εχει πολλα πραγματα οπως και τηλεφωνικο κεντρο κουτι για ISDN οποτε πανε αυτα.
    Καμία απάντηση εδώ μέσα δεν είναι από τον ΟΤΕ. Ότι λέει ο καθένας είναι η γνώμη του, η υπόθεση του, τι άκουσε κλπ. Όποιος είναι στα κέντρα της ανακοίνωσης και έχει απορία καλύτερα να ρωτήσει στον ΟΤΕ.

  10. #70
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία απάντηση εδώ μέσα δεν είναι από τον ΟΤΕ. Ότι λέει ο καθένας είναι η γνώμη του, η υπόθεση του, τι άκουσε κλπ. Όποιος είναι στα κέντρα της ανακοίνωσης και έχει απορία καλύτερα να ρωτήσει στον ΟΤΕ.
    Θέλεις να πεις πως υπάρχει περίπτωση να συνεχίσει να δίνει isdn απο το κέντρο;
    Γιατί πρόσφατα σε δικιά μου περίπτωση είπανε όχι και δώσανε oxygen

  11. #71
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.

  12. #72
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.
    Λες πιο πάνω, θα πρέπει να ρωτήσουμε το κέντρο που είμαστε, οκ, δεκτό.
    Τότε ποιος ο λόγος να υπάρχουν φόρουμ κλπ;
    Αφού πάντα μπορείς να ρωτήσεις τον παρόχο, το κατάστημα, whatever και πάντα θα σου απαντήσουνε σωστά.......

  13. #73
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε οι ADSL/VDSL γραμμές, επιβαρύνουν περισσότερο με παρεμβολές από τις PSTN/ISDN γραμμές (λόγω υψηλών συχνοτήτων);
    Οι pstn δεν επιβαρυνουν καθολου. Οι isdn ειναι μια παλια μορφη xdsl, ομως ειναι ελαχιστες αυτες που δεν ειχαν και internet ουτως η αλλως.
    Και ναι μεν θα μπορουσαν να βαλουν χαμηλο προφιλ, ωστε να μην πολυενοχλησουν τους υπολοιπους, ομως βελτιωση δεν μπορει να υπαρξει . (που ηταν και η ερωτηση)

  14. #74
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Σχετικη-ασχετη ερωτηση.
    Ακομα δεν ειμαι στη λιστα αναβαθμισης, αλλά οταν θα μπω εχω το εξης προβλημα.
    Το speed port 2i πιυ μου εχει δωσει ο ΟΤΕ κλειδωνει 5-10Mbps (αναλογα το κεφι του) πιο κατω απο οποιδηποτε αλλο modem-router εχω δοκιμασει (τα οποια κλεωνουν τερμα 49999 με att 60+), ακομα και το παλιο σαπιο H168N της wind τερματιζει τη γραμμη. Υπαρχει καποιο αλλο router να ζητησω απο τον ΟΤΕ; Η μπορω να συνεψισψ να χρησιμοποιω το ASUS Ν17 και πισω του να βαλω το speedport για τη τηλεφωνια ; (εαν γινεται και αυτο δηλαδη)

    Ρωταω γιατι σε αλλο θεμα διαβασα οτι στα ενεργοποιημενα κεντρα ο ΟΤΕ ζηταει να χρησιμοποιεις αναγκαστικα το δικο του εξοπλισμο.


  15. #75
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχουν απαντηθει αυτα στο νημα του ote voip. Στο τελος ναι, μπορεις να κρατησεις το speedport μονο για τηλεφωνια. Τιποτε δεν ειναι απολυτα αναγκαστικο.

Σελ. 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-18, 08:24
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:59
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 11:43
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 17:11
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 17:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας