Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-101 από 101
  1. #91
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    371
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199.999/19.999
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    Speedport 724V
    SNR / Attn
    31(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναβάθμιση υποδομών ΟΤΕ λεει πάνω πάνω. Πως ειναι άσχετο.
    Οταν κάνουν σχεδόν ολοκληρωτική αλλαγή σε 3 χιλιόμετρα εναέριο δίκτυο, δεν ειναι αναβάθμιση υποδομών;

    Αν τελικά σταυρώνανε τον Βαραβά;

  2. #92
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Σημερα το πρωι αλλαξα το παλιο speedport entry 2i με το καινουργιο speedport plus. Λιγες ωρες μετα μου εστειλαν μυνημα στο κινητο οτι αυριο 08:00-16:00 θα αναβαθμιστει η τηλεφωνια μου σε ευρυζωνικη .
    Εξεπλαγην καθως ανοικω στο κεντρο Σκαγιοπουλειου Πατρας το οποιο δεν ειναι μεσα στη λιστα των κεντρων που προκειται να αναβαθμισουν (συντομα).

    Παιζει να το κανουν μονο σε εμενα επειδη πηρα εξοπλισμο νεο;


  3. #93
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα το πρωι αλλαξα το παλιο speedport entry 2i με το καινουργιο speedport plus. Λιγες ωρες μετα μου εστειλαν μυνημα στο κινητο οτι αυριο 08:00-16:00 θα αναβαθμιστει η τηλεφωνια μου σε ευρυζωνικη .
    Εξεπλαγην καθως ανοικω στο κεντρο Σκαγιοπουλειου Πατρας το οποιο δεν ειναι μεσα στη λιστα των κεντρων που προκειται να αναβαθμισουν (συντομα).

    Παιζει να το κανουν μονο σε εμενα επειδη πηρα εξοπλισμο νεο;
    Το συνηθίζουν, εμένα είχανε πάει να το κάνουν όταν ζήτησα το παλιό speedport για fon, στον τεχνικό που είχα δεί στον δρόμο, μου είχε πει πως ακόμα και σε δήλωση βλάβης να έρθουν θα σου πούνε για voip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 09-10-18 στις 21:36. Αιτία: typos

  4. #94
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUTSIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναβάθμιση υποδομών ΟΤΕ λεει πάνω πάνω. Πως ειναι άσχετο.
    Οταν κάνουν σχεδόν ολοκληρωτική αλλαγή σε 3 χιλιόμετρα εναέριο δίκτυο, δεν ειναι αναβάθμιση υποδομών;
    H διαφορά είναι ότι η ανακοίνωση βάσει της οποίας ξεκίνησε το παρόν θέμα, αφορά αποκλειστικά την αναβάθμιση της τηλεφωνίας ως υπηρεσία και όχι την υλικοτεχνική υποδομή έξω από τα αστικά κέντρα και το δίκτυο κορμού.
    Η δεύτερη είναι πάγια και διαχρονική εργασία, άσχετα αν συμπίπτει με τυχόν μεταβολή της όποιας υπηρεσίας που παρέχεται μέσω του χάλκινου δικτύου.

  5. #95
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνηθίζουν, εμένα είχανε πάει να το κάνουν όταν ζήτηση το παλιό speedport για fon, δεν τεχνικό που είχα δεί στον δρόμο, μου είχε πει πως ακόμα και σε δήλωση βλάβης να έρθουν θα σου πούνε για voip.
    Aχα, δεν εχω θεμα να μη γυρισουν σε voip*, το ζητημα ειναι να καταφερω να βαλω το speedport plus πισω απο το n17u για να εχω τηλεφωνια, αν και σημερα που το δοκιμαζω μπορω να πω οτι ειναι το ιδιο καλο με το asus, εχει αρκετα λιγοτερα crc, κλειδωνει τερμα τη γραμμα (το entry πανω απο 45 δε πηγαινε οταν ολα τα αλλα -asus-zte-technicolor-tplink- που εχω δοκιμασει κλειδωναν στα 50) αλλα δεν εχει η τουλαχιστο δε μπορω να βρω καθολου qos ρυθμισεις και ειναι το μονο πραγμα που θελω απο το asus.

    *επειδη τηλεφωνια υπαρχει μονο για τον πεθερο μου στο κατω οροφο ο οποιο εχει ασυρματη συσκευη, παιζει να τους ζητησω να μου δωσω δωρεαν κανα ups/power bank ? γνωριζει καποιος ;


  6. #96
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι κι αλλιώς θα μπεί κ το ftth σε μένα οπότε δε την γλυτώνω.
    Ναι, αλλά πιο πάνω ρωτάς για vdsl απο καμπίνα

  7. #97
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα το πρωι αλλαξα το παλιο speedport entry 2i με το καινουργιο speedport plus. Λιγες ωρες μετα μου εστειλαν μυνημα στο κινητο οτι αυριο 08:00-16:00 θα αναβαθμιστει η τηλεφωνια μου σε ευρυζωνικη .
    Εξεπλαγην καθως ανοικω στο κεντρο Σκαγιοπουλειου Πατρας το οποιο δεν ειναι μεσα στη λιστα των κεντρων που προκειται να αναβαθμισουν (συντομα).

    Παιζει να το κανουν μονο σε εμενα επειδη πηρα εξοπλισμο νεο;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνηθίζουν, εμένα είχανε πάει να το κάνουν όταν ζήτησα το παλιό speedport για fon, στον τεχνικό που είχα δεί στον δρόμο, μου είχε πει πως ακόμα και σε δήλωση βλάβης να έρθουν θα σου πούνε για voip.
    Λοιπον... ακομα τιποτα... εχθες ηταν να γινει αλλαγη σε voip συμφωνα με το μηνυμα που μου εστειλαν στο κινητο αλλα ακομα τιποτα. Πηρα τηλεφωνο στο 13888 αλλα απο οτι καταλαβα δε ξερουν τι τους γινεται. Μου ελεγε οτι χρειαζονται απο 2 εως 12 εργασιμες για αλλαγη σε voip και οταν ειναι θα μου στειλουν μηνυμα, του ειπα οτι εχουν στειλει μηνυμα αλλα δεν ειχε ιδεα.
    Τι κανω τωρα? Πρεπει να εχω συνεχια το speedport πανω στη γραμμη ; Μπορω να συνεχισω να εχω το asus και οταν γινει η αλαλγη να βαλω το speedport ή πρεπει να ειναι οπωσδηποτε το speedport επανω για γινει η αλλαγη ;


  8. #98
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Η αλλαγή γίνεται από τον Πάροχο ασχέτως αν εσύ έχεις Οποιοδήποτε Modem-Router στην γραμμή σου. Κανονικά για να δούνε ότι είσαι κομπλέ με το Voip(το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ) πρέπει να έχεις το Speedport.

  9. #99
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή γίνεται από τον Πάροχο ασχέτως αν εσύ έχεις Οποιοδήποτε Modem-Router στην γραμμή σου. Κανονικά για να δούνε ότι είσαι κομπλέ με το Voip(το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ) πρέπει να έχεις το Speedport.
    To θεμα ειναι οτι οπως αναφερω εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6470047 καλο χρυσο το plus αλλα με μηδεν qos δε γινεται δουλεια. Ενας να βλεπει netflix ενας youtube και σερνονται ολα τα αλλα. Αν δε κατι τραβαει φουλ τη γραμμη ουτε ping δε μπορεις να κανεις τρως timeout.


  10. #100
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.962
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες απλά το θέμα είναι οτι στον ΟΤΕ το πρώτο που ρωτάνε είναι εαν έχουμε συνδέσει το δικό τους εξοπλισμό(ρούτερ) στην κεντρική πρίζα του σπιτιού μας και μετά κάνουνε τον Χ έλεγχο. Εάν δεν βάλεις το Speedport δεν θα ξέρουν τι τους γίνεται με την γραμμή σου και με το Voip.(Κοινώς σετάρουνε τις γραμμές μας με το δικό τους ρουτερ που έχει τεχνικά ''κλειδωμένο'' Firmware και είναι τεσταρισμένο. Απο εκεί και έπειτα μας αφήνουμε ξεκρέμαστους εαν δουλεύουνε Voip και Ιντερνετ κανονικά ). Το γιατί έχουνε κλειδωμένο το QoS στο Plus... ούτε και εγώ δεν έχω ιδέα και δεν το έχω καταλάβει ακόμα.

  11. #101
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πως μπορει να σου απαντησει κανεις με σιγουρια, αν δεν ξερει ουτε ο οτε...
    Η λογικη λεει να ειναι επανω το speedport, ωστε οταν χρειαστει να το δουν απο μακρυα και να παρει σωστα ολες τις ρυθμισεις.
    Αφου ολοκληρωθει η διαδικασια και παιξουν ολα σωστα, μετα βλεπεις τι θα κανεις.
    Εαν προκυψει οτιδηποτε, θα εχεις προβλημα με την υποστηριξη και θα χαθει η μπαλα.

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-18, 08:24
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:59
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 11:43
  4. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-18, 17:11
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-18, 17:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας