Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα στο forum. Μετά από 2 χρόνια στο σπίτι με AC ήρθε επιτέλους η ώρα για να μπει "σοβαρή" θέρμανση. Φυσικό αέριο δεν περνάει (ακόμα) από την γειτονιά αλλά πρόκειται να περάσει στο (άμεσο;; μέλλον.
    Η ΔΕΠΑ δεν ήταν πολύ ξεκάθαρη στο αν θα περάσει φέτος το χειμώνα ή του χρόνου ή ένας Θεός ξέρει πότε και επειδή δεν σκοπεύω να μείνω έναν χειμώνα ακόμα χωρίς θέρμανση πρέπει κάτι να βάλω.
    Το πετρέλαιο δεν φαίνεται η ιδανική λύση καθώς αν το αέριο περάσει ακόμα και του χρόνου δεν θα έχω προλάβει να κάνω απόσβεση την όλη εγκατάσταση.
    Ένας γνωστός μου πρότεινε την λύση της θέρμανσης με φιάλες υγραερίου καθώς η εγκατάσταση είναι ακριβώς η ίδια με αυτήν του φυσικού αερίου και απλά όταν περάσει το αέριο θέλει μια μικρή μετατροπή. Έτσι θα είμαι καλυμένος και για μελλοντική χρήση. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτόν τον τρόπο θέρμανσης ή έχει άποψη από γνωστούς και φίλους; Ποια είναι τα υπέρ και τα κατά;
    Τέλος να πω ότι το σπίτι είναι περίπου 55-60 τ.μ. σχετικά καινούργιο (10ετίας) και έχει καλά κουφώματα και μόνωση.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι γινεται. Μειονεκτημα το κουβαλημα, ο χωρος που θελουν και το γεγονος οτι μπορεις να εχεις (νομιμα ) μεχρι 4 φυαλες των 25kg. (το οποιο με κρυο θα σου βγαζει 15 μερες). Θα χρειαστεις 4πλο κολλεκτερ και 4 φυαλλες ωστε να τις αλλαζεις 2-2, αλλιως κατανταει σπαστικο.
    Ψαξε στη περιοχη σου να βρεις ποιος φερνει υγραεριο. Ρωτα σε σουβλατζιδικα που εχουν υγραεριο, οτιδηποτε μικροτερο των 25kg ΔΕΝ κανει, και μαθε τιμη.
    Οι τιμες εχουν τεραστιες διαφορες.
    Σε κοστος η τιμη θα σου βγει σαν να εκαιγες πετρελαιο. Αλλα επειδη τα λεβητακια αεριου ειναι πολυ πιο efficient στην καυση απο την χαρχαλα πετρελαιου που υποθετουμε οτι εχεις, θα σου βγει τυπικα 10%-15% φτηνοτερο.
    Και βεβαια η εγκατασταση παιζει ρολο. Μπορεις να βαλεις αεριο που να καταναλωνει αντερα ευκολα.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2013
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το κουβάλημα δεν είναι πρόβλημα καθώς σου φέρνουν σπίτι τις φιάλες, τις ανεβάζουν και τις τοποθετούν αυτοί.
    Όντως σε μια εταιρία που ρώτησα μου είπαν και αυτοί ότι είναι προτιμότερο να βάλω 4 φιάλες για να μην αλλάζω συνέχεια και φιάλες των 25kg.
    Κόστος φιάλης 38ευρώ η άδεια φιάλη + 38ευρώ το γέμισμα και όλο αυτό x2 που θα είναι οι φιάλες που θα αλλάζουν κάθε φορά.
    Μου είπαν όμως ότι τα 38ευρώ για την άδεια φιάλη θα μου τα επιστρέψουν πίσω όταν συνδεθώ κάποτε με το αέριο. Είναι δηλαδή κάτι σαν εγγύηση.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ανεξαρτητα ποιος κουβαλαει.. Ανοιξε πορτες, περνα μεσα, βγαλτες εξω... Ειναι μια διαδικασια. Ειναι και εξω, οποτε λιγη σκονη, λιγη βρωμα.
    Το θεμα με την εγγυηση ισχυει, αλλιως θα τις ειχαν παρει ολες η αγαπημενη φαρα των αθιγγανων.
    Οι δυο φυαλες πρεπει να ειναι μονιμα επανω, και παραλληλα. Οταν κανει κρυο, το προπανιο δεν αεριοποιειται αρκετα γρηγορα και μπορει να εχεις θεματα με την παροχη του λεβητα αεριου. Απο ολες τις πρακτικες αποψεις, 4πλο κολλεκτερ.
    Εξαλλου πανω απο 100kg απαγορευεται σε μπαλκονια αυλες κλπ χωρις ειδικη αδεια.
    Ρωτα και αλλου. 38 μου φαινονται μαλλον πολλα για το γεμισμα. (αλλα οι τιμες αλλαζουν, δεν τις παρακολουθω απο κοντα).
    Το εκανα περυσι για 5 μηνες, μεχρι να συνδεθει το φυσικο αεριο.
    Κατα ταλλα δεν εχει καμμια σοβαρη διαφορα, εκτος απο μια συνεχη εννοια μηπως και τελειωσει το αεριο και απο το γεγονος οτι με φυσικο αεριο ειναι λιγο καλυτερος ο βαθμος αποδοσης του λεβητα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-23, 07:43
  2. Οδηγος: Κεραιες τηλεοπτικού σήματος - Εγκατάσταση
    Από graphist83 στο φόρουμ DVB-T, Tηλεοράσεις, IPTV
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-20, 22:05
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-18, 20:28
  4. καταναλωση φυσικου αεριου
    Από nikos121 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-18, 12:25
  5. Αγορά κουζίνας υγραερίου
    Από Μάνος1952 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-17, 17:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας