Καλησπέρα στην παρέα, μετά από 2-3 χρόνια πειραμάτων και αλλαγών με το freepbx 12 είπα να το ξανα πιάσω απ την αρχή το θέμα, μιας και είναι αρκετά σύνθετη η περίπτωση μου.

να το πάρουμε απ την αρχή:

για τις 2 γραμμές του οτε σκέφτηκα το εξής.

σε κάθε γραμμή βάζω το speedport σε bridge mode, και τις LAN1 της πάω στο μικροτικ για pppoe, στις LAN2 κουμπώνω από ένα φριτζ 7170 τα οποία θα κάνουν και αυτά pppoe με το otenet@otenet.gr και θα περάσω τους κωδικούς της τηλεφωνίας, τις LAN2 απο τα φριτζ τις ρίχνω στο τοπικό μου δίκτυο που θα τρέχει ο freepbx server ( εννοείτε με κλειστό το dhcp τους )

πάμε στο freepbx τώρα, ποια έκδοση να βάλω... την 14? τα τρανκ με τα 2 φριτζ άλλα και με τους υπόλοιπους providers τα βάζω με sip όπως τα έχω τώρα ή με pjsip? ή συνδυασμό αυτών?

το freepbx 14 έχει θέμα στο να δουλέψει όταν δεν έχει ιντερνετ?

στο other sip settings.... θέλουμε κάτι εξτρά να περάσουμε?

με το θέμα φαξ θα κοιτάξω να το δουλέψω με τα φριτζ οπότε δεν το μπλέκω.

gsm dongle παίζουν με την έκδοση αυτή... η να τα βάλω σε ένα raspi2 που έχω που ειναι και πιο απλά τα πράγματα εκεί στο θέμα αυτό?


για remote extension το αφήνω το θέμα... γιατί μπαίνω με vpn στο δίκτυο μου... οπότε δεν χρειάζομαι κάτι εκεί.

φέτος με τις γραμμές του οτε είχα θέμα... μου κόλλησαν αρκετές φορές στα 2 freepbx με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω αρκετές φορές ρεσταρτ...


τα εσωτερικά μου θα είναι καμιά 15ρια περίπου

και θα το τρέξω η σε proxmox η στο παλαιότερο μηχάνημα που είχα





τι άλλο μπορεί να μου διαφεύγει...