Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα...
    Πριν ξεκινήσω με την σπαζοκεφαλια μου, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι είμαι κάπως άσχετος με τεχνικές λεπτομέρειες... Οπότε συγχωρέστε με για καποια μαργαριτάρια που μπορει να γράψω...
    Έχοντας βάλει εδώ και τρεις μήνες Vdsl με το ρούτερ της ΖΤΕ είπα να δοκιμάσω την εμπειρία της iptv. Η εικόνα όμως παγώνει ανά πολύ τακτά χρονικά διαστήματα τις ώρες αιχμής.
    Στην αρχή είπα ότι έφταιγε το wifi και δοκίμασα με καλώδιο. Καμιά βελτίωση.Πηρα τηλέφωνο την vodafone,όλα καλά φαίνονται μου λένε. Στέλνουν τεχνικό, ο οποίος μετράει την γραμμή από κάτω, την μετράει και μέσα στο σπίτι και βλέπει πως όλα είναι καλά. Το πρόβλημα συνεχίζεται όμως. Παω το κουτι της iptv σε συγγενή μου που μένει σχετικά κοντα και έχει 24αρα σύνδεση wind και παίζει χωρίς προβλημαρα. Γυρίζω σπίτι πάλι παγώματα. Κάνω το κινητό μου hotspot με 4G από τα δεδομένα και όχι από το wifi, τρένο η εικόνα. Παίρνω την vodafone, της το λέω, μάλλον είναι θέμα ρούτερ μου λένε. Στέλνουν αλλο, το βάζω,πάλι παγώματα η εικόνα.Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά γιατί θα αρχίσω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο...

    ΥΓ: Συγχωρέστε με για το κατεβατο αλλά ήθελα να γίνω όσο πιο κατανοητός γίνεται για το δράμα που περνάω..

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με την εις άτοπον απαγωγή φταίει το ρούτερ, δοκίμασε με άλλο ρούτερ εκτός Vodafone.
    Θα πρότεινα να κάνεις και μόνος σου μια δοκιμή να συνδέσεις το ρουτερ στον κατανεμητή αφού αφαιρέσεις το υπόλοιπο δίκτυο του σπιτιού, αν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από αυτά πάρε πάλι τηλέφωνο στον πάροχο για να στείλει τεχνικό να δει επί τόπου το πρόβλημα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση...
    Το σκέφτηκα να το κάνω και εγώ αυτό με το να αγοράσω νέο ρούτερ. Σκέφτομαι όμως το ενδεχόμενο να κλαίω εκτός από τα λεφτά του όλου συστήματος, να κλαίω και τα 60 ευρώ του νέου ρούτερ.
    Υπάρχει περίπτωση αυτό το πάγωμα της εικόνας να οφείλεται σε υψηλό ping?
    Όσες φορές έχω κάνει speed test είναι κάπου μεταξύ 8 και 10, αλλά αυτό είναι vodafone με ελληνικό σέρβερ. Μου είπαν να το βάλω με σέρβερ του εξωτερικού.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aπό Server του εξωτερικού βλέπεις IPTV;; με τι σκεπτικό σου το είπανε;;

    Το ping του speed test είναι στιγμιαίο και για να έχεις 8~10 είσαι σε FastPath, παίζεις παιγνίδια OnLine και το έχεις ζητήσει εσύ;;

    Για σωστή παρακολούθηση του ping κάνε συνεχόμενο.

    Ανέβασε αν θέλεις και τα στοιχεία της γραμμής
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. κολλήματα στο internet με το router της cyta
    Από ioanniskar στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-19, 15:28
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-18, 20:42
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-17, 14:35
  4. adsl ΟΤΕ κολληματα
    Από jimleft στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-17, 11:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας