Σελ. 26 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 1506
  1. #376
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) δικαίωμα σου, όταν κάποιος που είναι νεότερος σου, μεγαλύτερος σε μέγεθος απο εσένα και μπορεί ή όχι με μαχαίρι, όταν θα τον δεις να έρχεται προς εσένα μπουσουλώντας περίμενε να δεις τι θα κάνει όταν σηκωθεί.
    Αφήνω όλα τα υπόλοιπα, γιατί συνειδητά κάνεις κύκλους οπότε δεν έχει και πολύ νόημα.

    Για αυτό το τελευταίο μόνο, ελπίζω τελικά να μην αποδειχτώ τόσο σκατόμυαλος και μαυρόψυχος που να χτυπάω πεσμένο άνθρωπο, ο οποίος είναι εμφανώς σε τέτοιο χάλι που δεν μπορεί καν να καταλάβει ότι έχει μπροστά του τζαμαρία και την σπρώχνει/κοπανάει με το κεφάλι του.

    Για να μην χάσουμε και κάθε επαφή με την πραγματικότητα, για να αμυνθεί κάποιος, πρέπει πρώτα να υπάρξει επίθεση.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #377
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios4711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ και ενας μπάτσος με γκλομπ επίσης, αλλά σε τελική δεν χρειάζεται να προσθέσουμε και άλλους. Έστω και 2 εναντίων ενός πεσμένου στο έδαφος δεν αρκεί;



    Το χρησιμοποίησε για υπεράσπιση; Τι εννοούμε είχε; εννοείς του ανήκε; πιάνονται και αυτά που είχε σπίτι του;



    Γιατί μήπως συμφώνησε ο εικοσάρης για καμιά μονομαχία;



    Μπα; γιατί εγω νομίζω οτι ο 55άρης έκανε ακριβώς αυτό; βρήκε ένα πρεζάκι στο δρόμο και άρχισε να κοπανάει. Μήπως μπήκε και στο δικό του μαγαζί;
    Αν δεν συμφώνησε ο 20αρης ούτε ο 70ρης τότε δεν υπάρχει μονομαχία, ούτε οι όροι της μονομαχιας
    Οχί δεν μετράνε τα μαχαίρια που είχε στο σπίτι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφήνω όλα τα υπόλοιπα, γιατί συνειδητά κάνεις κύκλους οπότε δεν έχει και πολύ νόημα.

    Για αυτό το τελευταίο μόνο, ελπίζω τελικά να μην αποδειχτώ τόσο σκατόμυαλος και μαυρόψυχος που να χτυπάω πεσμένο άνθρωπο, ο οποίος είναι εμφανώς σε τέτοιο χάλι που δεν μπορεί καν να καταλάβει ότι έχει μπροστά του τζαμαρία και την σπρώχνει/κοπανάει με το κεφάλι του.

    Για να μην χάσουμε και κάθε επαφή με την πραγματικότητα, για να αμυνθεί κάποιος, πρέπει πρώτα να υπάρξει επίθεση.
    Ναι έχεις δίκαιο, εσύ θα λες τα δικά σου, εγώ τα δικά μου, πάντα κύκλους θα κάνουμε. δεν σου απαντάω λοιπόν ξανά γιατί δεν υπάρχει λόγος, έχεις βγάλει απόφαση

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίταξε καλύτερα από το 0:38
    την κλωτσούν και υποχωρεί ολικά. (φαίνεται στο 0:45-0:46)

    στο 0:33 υπάρχει τζαμαρία (κάνε pause και ξαναδές το δεν υπάρχουν γυαλιά κάτω) - στο 0:34 φαίνονται σπασμένα γυαλιά κάτω ( μάλλον edit στο βίντεο( ; ) )
    δες λίγο πιο πρίν που κάτι πετάνε απο έξω προς τα μέσα


    1 και 2, αυτό που ακριβώς το βασίζεις υπάρχει κάποιος νόμος που τα ξεχωρίζει έτσι ξεκάθαρα όπως τα έχεις ξεχωρίσει εσύ; αν δηλαδή μπεί κάποιος να κλέψει και τον πιάσεις ενώ δεν έχει κλέψει τότε μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί τον έπιασες;

    5. Μπορεί να ήθελε να βοηθήσει, συμβαίνει μερικές φορές, άλλωστε ο 70χρόνος μόνος του θα είχε θέμα
    6. Δεν ξέρω, μάλλον θέλουν να θάψουν το γεγονός, αυτό δεν πιστεύεις εσύ;
    7. Απλά δεν θα το βλέπαμε στην τηλεόραση γιατί δεν θα πουλούσε.
    Το ότι έχει πάρει διαστάσεις το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με το ότι επιτέθηκε κάποιος σε κάποιον που θεώρησε ληστή, άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 26-09-18 στις 23:51.

  3. #378
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η τζαμαρια φεναιται να ειναι παραπανω απο μια , η πανω (ή η πιο εξω ) και της βιτρινας των χρυσαφικων .
    φαινονται για τουλαχιστον δυο γιατι η μια ξεκιναει απο το ραφι που απο κατω προσπαθει αν περασει ο τυπος .αυτο που χτυπαει με το κεφαλι του ειναι ενα κομματι τζαμι που ηδη εχει σπασει και ειναι στο κατω μερος του ραφιου , φαινεται να χτυπαει το τζαμι με το κεφαλι και ταυτοχρονα να δεχεται χτυπηματα και να προσπαθει να καθαρισει τα γυαλια που εχουνε πεσει κατω για να περασει . εκει τρωει και αλλα χτυπηματα και δεν ειναι απιθανο να μαζευει εκει το γυαλι ως τελευταια ελπιδα αμυνας .
    πιθανοτατα ειναι κομμενος απο αυτο το σημειο των κλωτσιων και των γυαλιων .

    εκει στο φορειο δεν καταλαβα τι εγινε , απο που αιμοραγει και αν εχουν κλεισει την πληγη , γιατι μοιαζει δεμενος και η αιμοραγια στο υψος του λαιμου .
    εφτασαν στο νοσοκομειο για να περποιηθουν τσ αιματηρα τραυματα ; αυτο μοιαζει κρισιμο αν και στην πρωτη νεκροψια δεν παρουσιαζεται σαν αιτιο θανατου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  4. #379
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Επίσης βλέπω πως κάποιοι διψάνε γενικά για αίμα. Και κυρίως είναι αυτοί που το παίζουν "προοδευτικοί"

    1. Προ δεκαετίας σκοτώθηκε ο Γρηγορόπουλος. Κάηκε η μισή Αθήνα.
    2. Σκοτώσανε το Φύσσα. Λίγο μετά σκοτώθηκαν οι άλλοι 2 της ΧΑ και δεν άνοιξε ρουθούνι.
    3. Σκοτώθηκε ο Παντελίδης και ξεσκίσαμε τις 2 κοπέλες που ήταν μαζί του.

    Και τώρα αυτό. Πραγματικά απορώ με αυτούς που έχουν πέσει να φάνε τον κοσμηματοπώλη αν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ σε τέτοιες περιοχές. Ή αν έχουν έρθει γενικά σε επαφή με τέτοια άτομα. Όταν τον βλέπεις να παραπατάει από τη μαστούρα δε σκέφτεσαι στην καμία το να τον πάρεις με το λογικό. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. Είναι επικίνδυνος για όλους. Και πάτε ντε και καλά να τον καθίσετε σε ηλεκτρική καρέκλα. Δε λέω ότι έκανε καλά. Αλλά τον καταλαβαίνω στη δεδομένη στιγμή.

    Σήμερα πέτυχα στο δρόμο ένα τύπο με ελαφρά νοητική υστέρηση. Τον ξέρω χρόνια. Μου ζήτησε να του δώσω κάτι αλλά δεν το είχα πάνω μου. Προσπάθησα ήσυχα και ωραία να του το εξηγήσω αλλά ήταν ανένδοτος. Αφού βγήκαν από τα σπίτια και μας κοίταζαν. Πραγματικά δεν τον είχα ξαναδεί έτσι νευριασμένο. Τι να έκανα αν άρχιζε να μου επιτίθεται ή άρχιζε να χτυπάει το αμάξι μου; Να του χάιδευα το κεφαλάκι και να του έλεγα "Ηρέμησε";

  5. #380
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοίταξε καλύτερα από το 0:38
    την κλωτσούν και υποχωρεί ολικά. (φαίνεται στο 0:45-0:46)

    στο 0:33 υπάρχει τζαμαρία (κάνε pause και ξαναδές το δεν υπάρχουν γυαλιά κάτω) - στο 0:34 φαίνονται σπασμένα γυαλιά κάτω ( μάλλον edit στο βίντεο( ; ) )

    θα εκτιμούσα, πάντως, και ένα σχόλιο για τα παρακάτω αν θέλεις:

    1. υπάρχει άτομο μέσα στο κατάστημα; δεν φαίνεται κάτι τέτοιο, συνεπώς δεν είναι ληστεία (κακούργημα), είναι κλοπή (πλημμέλημα) αν είναι τελικά και τέτοια

    2. αν δεν είχε κάτι πάνω του (κλοπιμαίο), είναι απόπειρα κλοπής

    5. ο 73χρονος είδε κάποιον και ας δεχθούμε οτι αντέδρασε έστω και υπερβολικά. Οι άλλοι (ο 55χρονος και κάποιος άλλος που κλωτσά);

    6. η αστυνομία γιατί δεν ασφάλισε το χώρο;

    7. αν δεν υπήρχε το βίντεο τι θα γινόταν; αν υπήρχε ας πούμε μόνο ένας (1) μάρτυρας, θα έλεγαν οτι πέθανε από γεράματα;

    έτσι, για την κουβέντα.
    Για την έκβαση της - όποιας - δίκης, έχω πει την άποψη μου ούτως ή άλλως.
    Η απάντηση είναι πολύ απλή, χωρίς το VAR και στην ζωντανή ροή, υπαρχει ένα μικρο ενδεχόμενο να μην μπορεί να αντιληφθεί ο δράστης αυτά που σε απασχολούν ή να αντιδράσει βίαια καθώς να θεωρήσει την εισβολή από μόνη της ως απειλή στον χώρο που βγάζει το ψωμάκι ή το παντεσπάνι του.


    Συμβαίνει καμιά φορά και με κίνδυνο την προσωπική σου ασφάλεια.
    Πχ κοπελιά 40 κιλών να κυνηγήσει δυο τετράγωνα και να του πάρει πίσω ένα κινητό τηλ μαντράχαλο δυο μέτρων ...

    Αν ήταν κόρη μου ξέρεις πόσους Ζακ θα μπορούσα να θάψω εκείνη την στιγμη! Πόσα κεφάλια μπορούσα να κλοτσήσω ...
    Άλλα συνήθως επικρατει η λογική, ε, εδώ δεν επικράτησε.

  6. #381
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    δες λίγο πιο πρίν που κάτι πετάνε απο έξω προς τα μέσα


    1 και 2, αυτό που ακριβώς το βασίζεις υπάρχει κάποιος νόμος που τα ξεχωρίζει έτσι ξεκάθαρα όπως τα έχεις ξεχωρίσει εσύ; αν δηλαδή μπεί κάποιος να κλέψει και τον πιάσεις ενώ δεν έχει κλέψει τότε μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί τον έπιασες;

    5. Μπορεί να ήθελε να βοηθήσει, συμβαίνει μερικές φορές, άλλωστε ο 70χρόνος μόνος του θα είχε θέμα
    6. Δεν ξέρω, μάλλον θέλουν να θάψουν το γεγονός, αυτό δεν πιστεύεις εσύ;
    7. Απλά δεν θα το βλέπαμε στην τηλεόραση γιατί δεν θα πουλούσε.
    Το ότι έχει πάρει διαστάσεις το όλο θέμα δεν έχει να κάνει με το ότι επιτέθηκε κάποιος σε κάποιον που θεώρησε ληστή, άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται.
    μα αυτό είπα: πετάνε κάτι από έξω προς τα μέσα - άρα υπάρχει τζάμι ανάμεσα στους 2 που σπάει.
    συνεπώς υπάρχει παραπέτασμα ανάμεσα στους 2 και δεν νοείται αυτοάμυνα (υπάρχει χρόνος διαφυγής).

    για το 1. κοίταξε τα άρθρα 376 και 380 του ποινικού κώδικα: ακόμη και μέσα στο σπίτι σου να μπούν και να κοιμάσαι είναι κλοπή - ληστεία γίνεται αν σε απειλήσουν.
    ακόμη στο άρθρο 40 αναφέρεται η απόπειρα - αν δεν βρέθηκαν κλοπιμαία πάνω του είναι απόπειρα (μειωμένη ποινή)

    αν δηλαδή μπεί κάποιος να κλέψει και τον πιάσεις ενώ δεν έχει κλέψει τότε μπορεί να σου κάνει μήνυση γιατί τον έπιασες;
    αν τον πιάσεις, πριν αφαιρέσει κάτι, και τον παραδόσεις στην αστυνομία, θα διωχθεί για απόπειρα κλοπής.
    αν τον πιάσεις, ενώ έχει αφαιρέσει κάτι, και τον παραδόσεις στην αστυνομία, θα διωχθεί για κλοπή.
    αν στην προσπάθεια σου να τον ακινητοποιήσεις, του σπάσεις το χέρι/πόδι/οτιάλλο (με πολεμική τέχνη αν δεν κρατά τίποτε ή όπλο αν κρατά σουγιά), τότε διώκεσαι. (σκοπούμενη σωματική βλάβη)
    αν τον πιάσεις, και σε απειλήσει (έστω και με συνδετήρα), θα διωχθεί για ληστεία άσχετα αν έχει αφαιρέσει κάτι ή όχι.
    αν σου "πέσει" από το μπαλκόνι, τότε διώκεσαι.


    αν στο δρόμο σου πάρουν το πορτοφόλι από την τσέπη, είναι κλοπή.
    αν δεν στο πάρουν τελικά, είναι απόπειρα.
    αν σε απειλήσουν έστω και λεκτικά για να στο πάρουν, είναι ληστεία.

    5. να βοηθήσει σε τι; να σπάσουν το τζάμι πάνω του και να τον κλωτσήσουν παρέα; από το βίντεο πάντως, δεν φαίνεται να έχει θέμα ο 73χρονος.
    6. μάλλον δεν ξέρουν τη δουλειά τους - ή δεν περίμεναν να υπάρχει βίντεο ή οι ανώτεροι τους είναι ανύπαρκτοι και θα έπρεπε να πάνε σπίτι τους όλοι μαζί ως ακατάλληλοι για τη δουλειά τους. (ίσως να υπάρξει και μια σκέψη για αρτιότερη εκπαίδευση)
    Δεν πιστεύω οτι το έκαναν με πρόθεση να θάψουν/αποκρύψουν κάτι.
    Δεν έχουν κάτι να αποκομίσουν (εικάζω) οπότε απλά δεν είναι κατάλληλοι για τη δουλειά που κάνουν.

    μάλλον έχει πάρει διαστάσεις γιατί βρέθηκε ένα (δύο) βίντεο και γιατί ο ένας ήταν τρόπον τινά επώνυμος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν κόρη μου ξέρεις πόσους Ζακ θα μπορούσα να θάψω εκείνη την στιγμη! Πόσα κεφάλια μπορούσα να κλοτσήσω ...
    Άλλα συνήθως επικρατει η λογική, ε, εδώ δεν επικράτησε.
    αν ήταν ένας/μια περαστικός και όχι η κόρη; - προσπαθώ να κατανοήσω το "άλλοθι" για τον 2ο κύριο και για αυτόν που κλωτσά από πίσω (προς το τέλος του επεισοδίου ενώ είναι ήδη κάτω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος exop001 : 27-09-18 στις 01:00.

  7. #382
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης βλέπω πως κάποιοι διψάνε γενικά για αίμα. Και κυρίως είναι αυτοί που το παίζουν "προοδευτικοί"

    1. Προ δεκαετίας σκοτώθηκε ο Γρηγορόπουλος. Κάηκε η μισή Αθήνα.
    2. Σκοτώσανε το Φύσσα. Λίγο μετά σκοτώθηκαν οι άλλοι 2 της ΧΑ και δεν άνοιξε ρουθούνι.
    3. Σκοτώθηκε ο Παντελίδης και ξεσκίσαμε τις 2 κοπέλες που ήταν μαζί του.

    Και τώρα αυτό. Πραγματικά απορώ με αυτούς που έχουν πέσει να φάνε τον κοσμηματοπώλη αν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ σε τέτοιες περιοχές. Ή αν έχουν έρθει γενικά σε επαφή με τέτοια άτομα. Όταν τον βλέπεις να παραπατάει από τη μαστούρα δε σκέφτεσαι στην καμία το να τον πάρεις με το λογικό. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. Είναι επικίνδυνος για όλους. Και πάτε ντε και καλά να τον καθίσετε σε ηλεκτρική καρέκλα. Δε λέω ότι έκανε καλά. Αλλά τον καταλαβαίνω στη δεδομένη στιγμή.

    Σήμερα πέτυχα στο δρόμο ένα τύπο με ελαφρά νοητική υστέρηση. Τον ξέρω χρόνια. Μου ζήτησε να του δώσω κάτι αλλά δεν το είχα πάνω μου. Προσπάθησα ήσυχα και ωραία να του το εξηγήσω αλλά ήταν ανένδοτος. Αφού βγήκαν από τα σπίτια και μας κοίταζαν. Πραγματικά δεν τον είχα ξαναδεί έτσι νευριασμένο. Τι να έκανα αν άρχιζε να μου επιτίθεται ή άρχιζε να χτυπάει το αμάξι μου; Να του χάιδευα το κεφαλάκι και να του έλεγα "Ηρέμησε";
    Σωστά...με λίγες "διευκρινήσεις", ας πούμε.

    Ο Γρηγορόπουλος, δεν "σκοτώθηκε". Εκτελέστηκε. Εν ψυχρώ. Από κάποιον που ποτέ δεν απειλήθηκε από αυτόν (έναν ανήλικο, που πετούσε πέτρες/μπουκάλια σε περιπολικό), και στη συνέχεια δήλωσε (κι ακόμα υποστηρίζει) πως πυροβόλησε στον αέρα για εκφοβισμό. Αφού γλίτωσε η υπόλοιπη μισή Αθήνα, πάλι καλά.

    Δεν σκοτώσανε το Φύσσα. Τον σκότωσε. Ένας συγκεκριμένος. Με την Αστυνομία στα 20μέτρα να προσποιείται πως δεν έβλεπε τίποτα. "Για τη μπάλα...". Τα δυο μπουμπούκια της Χ.Α., τα εκτέλεσαν..."συνάδελφοί" τους. Στα ξεκαθαρίσματά τους.

    Ο Παντελίδης όντως σκοτώθηκε. Το πέτυχες τουλάχιστον αυτό. Τις κοπέλες, τις κράζω (για εμένα προσωπικά και μόνο μιλάω) για το στυλ "δεν ξέρω, δεν άκουσα, δεν είδα, δεν πρόσεξα ότι ήταν μεθυσμένος-οτιδήποτε, δεν ξέρω τίποτα, εγώ απλά στο αμάξι ήμουν, θέλω αποζημίωση".

    "Παραπατάει από τη μαστούρα". Το πέτυχες και αυτό. Όντως ένας τέτοιος άνθρωπος είναι δυνάμει επικίνδυνος, απειλητικός. Ο συγκεκριμένος, βέβαια, παραπατούσε, μετά μπουσουλούσε, μετά σερνόταν, μετά σηκώθηκε και τρέκλιζε, μετά κατέρρευσε...με διάφορους να τον χτυπάνε, με διάφορους τρόπους. Όλοι αυτοί σε "αυτοάμυνα"...από κάποιον που μπουσουλούσε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #383
    Εγγραφή
    22-12-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το ο,τι καποιος μπαινει στο μαγαζι σου, ανεξαρτητα απο την κατασταση του, δεν σημαινει οτι μπαινει με προθεση την κλοπη. Η αληθεια ειναι παντως πως με ναρκομανεις δεν γνωριζεις ποτε πως θα αντιδρασουν και σου προκαλουν απο επιφυλαξη μεχρι φοβο.
    Μου εχει τυχει τετοιο περιστατικο στο μαγαζι, με εναν τυπα πληρως φτιαγμενο, να κινειται απειλητικα και επιθετικα προς τον εσωτερικο χωρο του ταμειου με καποια προφαση. Ευτυχως δεν ημουν μονος μου αλλα με εναν φιλο, και απλα κρατουσαμε τα "ποστα" μας ωστε να μην προχωρησει. Αν ημουν μονος δεν ξερω πως θα αντιδρουσα, ειχα παντως πολλες νοσηρες σκεψεις για τα αποτελεσματα ενος "καβουρα" που ειχα εκει διπλα στο γονατο του.

    Σιγουρα παντως ενα ατομο που βλεπεις να παραπαταει δεν πεφτεις πανω του να το χτυπησεις, ανεξαρτητα απο τον ενδεχομενο φοβο που προκαλει. Τωρα αν ειναι και δυο ατομα και αντιμετωπιζουν μια τετοια κατασταση, μου κανει εντυπωση πως αν μη τι αλλο δεν προσπαθησε ο ενας να συγκρατησει τον αλλο.

  9. #384
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα αυτό είπα: πετάνε κάτι από έξω προς τα μέσα - άρα υπάρχει τζάμι που σπάει. συνεπώς υπάρχει παραπέτασμα ανάμεσα στους 2 και δεν νοείται αυτοάμυνα.

    για το 1. κοίταξε τα άρθρα 376 και 380 του ποινικού κώδικα: ακόμη και μέσα στο σπίτι σου να μπούν και να κοιμάσαι είναι κλοπή - ληστεία γίνεται αν σε απειλήσουν.
    ακόμη στο άρθρο 40 αναφέρεται η απόπειρα - αν δεν βρέθηκαν κλοπιμαία πάνω του είναι απόπειρα (μειωμένη ποινή)



    αν τον πιάσεις, πριν αφαιρέσει κάτι, και τον παραδόσεις στην αστυνομία, θα διωχθεί για απόπειρα κλοπής.
    αν τον πιάσεις, ενώ έχει αφαιρέσει κάτι, και τον παραδόσεις στην αστυνομία, θα διωχθεί για κλοπή.
    αν τον πιάσεις, και σε απειλήσει (έστω και με συνδετήρα), θα διωχθεί για ληστεία άσχετα αν έχει αφαιρέσει κάτι ή όχι.

    5. να βοηθήσει σε τι; να σπάσουν το τζάμι πάνω του και να τον κλωτσήσουν;
    6. μάλλον δεν ξέρουν τη δουλειά τους - ή δεν περίμεναν να υπάρχει βίντεο ή οι ανώτεροι τους είναι ανύπαρκτοι και θα έπρεπε να πάνε σπίτι τους όλοι μαζί ως ακατάλληλοι για τη δουλειά τους.
    Δεν πιστεύω οτι το έκαναν με πρόθεση να θάψουν/αποκρύψουν κάτι.
    Δεν έχουν κάτι να αποκομίσουν (εικάζω) οπότε απλά δεν είναι κατάλληλοι για τη δουλειά που κάνουν.

    μάλλον έχει πάρει διαστάσεις γιατί βρέθηκε ένα (δύο) βίντεο και γιατί ο ένας ήταν τρόπον τινά επώνυμος.




    αν ήταν ένας/μια περαστικός και όχι η κόρη; - προσπαθώ να κατανοήσω το "άλλοθι" για τον 2ο κύριο και για αυτόν που κλωτσά από πίσω (προς το τέλος του επισοδίου ενώ είναι ήδη κάτω.
    Είσαι ο μόνος που το επισημαίνεις σωστά, ο δεύτερος δεν έχει κανένα άλλοθι. Ο καταστηματαρχης αρκετά.
    Αλλα ο τρόπος που πας να το τεκμηριώσεις μπάζει.

    Οταν διαπιστώνεις ότι σου έκλεψαν κάτι, όχι απαραίτητα από πρεζάκι, για λιγο θολώνεις, δεν έχει σημασία το ποσο, ο εγωισμός, το γαμώτο!
    Εκεί λοιπόν ενδέχεται να υπάρξει μια αλληλουχία γεγονότων που μπορεί εύκολα να οδηγήσει, σε όσα έγιναν τέλος πάντων.

    Το λάθος του για μένα είναι ότι επέλεξε να τον εγκλωβίσει ( η αν μην τον απεγκλωβίσει αν θες ) και να καλέσει την αστυνομία.

    - Πρώτον η λέξη "αστυνομία" τους δημιουργεί πανικό
    - Δεύτερον οι ζημίες είναι δεδομένες
    ( Τουλάχιστον αυτό εχω συμπεράνει από τις δυο τρεις δίκες μου εμπειρίες)

    Αυτη είναι μια κρίσιμη και εκδικητική απόφαση και κόντρα στα συμφέροντα του. Είναι κόντρα στον κανόνα.
    Τα όσα ακολούθησαν μπορουν να συμβούν στον καθένα, πόσο μάλλον αν δεν τα έχει βιώσει και βρεθεί απροετοιμαστος.

    Έχω να χειροδικήσω κοντά στα 30 χρόνια αλλά ... κάποιες στιγμές φτάνεις κοντά!

  10. #385
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά...με λίγες "διευκρινήσεις", ας πούμε.
    Όχι φίλε μου. Δεν υπάρχουν διευκρινίσεις. Υπάρχει η εισαγγελική έρευνα και η δικαιοσύνη. Τέλος. Εσύ ήσουν μπροστά και ξέρεις τι έγινε; Σε όλες τις περιπτώσεις. Μάλλον όχι. Αλλά σε προκαταβάλει το σκηνικό.

    Σε μια νορμάλ χώρα σήμερα ο Γρηγορόπουλος θα ήταν ένα μελανό σημείο στο έργο της αστυνομίας, ο Φύσσας θα ήταν η αρχή της απαγόρευσης των 2 ακραίων ιδεολογιών και ο Παντελίδης το κακό παράδειγμα κατανάλωσης αλκοόλ.

    Ούτε δρόμοι, ούτε αγάλματα ούτε τίποτα.

    Παμε με το ζόρι να φτιάξουμε ήρωες. Και μάλιστα ανθρώπους με παραβατική συμπεριφορά.

  11. #386
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι ο μόνος που το επισημαίνεις σωστά, ο δεύτερος δεν έχει κανένα άλλοθι. Ο καταστηματαρχης αρκετά.
    Αλλα ο τρόπος που πας να το τεκμηριώσεις μπάζει.

    Οταν διαπιστώνεις ότι σου έκλεψαν κάτι, όχι απαραίτητα από πρεζάκι, για λιγο θολώνεις, δεν έχει σημασία το ποσο, ο εγωισμός, το γαμώτο!
    Εκεί λοιπόν ενδέχεται να υπάρξει μια αλληλουχία γεγονότων που μπορεί εύκολα να οδηγήσει, σε όσα έγιναν τέλος πάντων.

    Το λάθος του για μένα είναι ότι επέλεξε να τον εγκλωβίσει ( η αν μην τον απεγκλωβίσει αν θες ) και να καλέσει την αστυνομία.

    - Πρώτον η λέξη "αστυνομία" τους δημιουργεί πανικό
    - Δεύτερον οι ζημίες είναι δεδομένες
    ( Τουλάχιστον αυτό εχω συμπεράνει από τις δυο τρεις δίκες μου εμπειρίες)

    Αυτη είναι μια κρίσιμη και εκδικητική απόφαση και κόντρα στα συμφέροντα του. Είναι κόντρα στον κανόνα.
    Τα όσα ακολούθησαν μπορουν να συμβούν στον καθένα, πόσο μάλλον αν δεν τα έχει βιώσει και βρεθεί απροετοιμαστος.

    Έχω να χειροδικήσω κοντά στα 30 χρόνια αλλά ... κάποιες στιγμές φτάνεις κοντά!
    μα αυτό προσπαθώ να κατανοήσω: το έγραψα και πριν
    ο 73χρονος είδε κάποιον και ας δεχθούμε οτι αντέδρασε έστω και υπερβολικά. Οι άλλοι (ο 55χρονος και κάποιος άλλος που κλωτσά);
    το εν βρασμώ θα το κατανοούσα - δεν το αποδέχομαι αλλά το κατανοώ.
    για τους άλλους 2 κυρίους όμως;

    δεν προσπαθώ να τεκμηριώσω τίποτε - δεν έχει και νόημα ίσως.
    Να καταλάβω το σκεπτικό των ένθεν κακείθεν "υποστηρικτών" προσπαθώ. (ανεπιτυχώς μέχρι τώρα)

    την άποψη μου για τις - όποιες - ποινές την είπα πιο πριν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος exop001 : 27-09-18 στις 01:12.

  12. #387
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα πέτυχα στο δρόμο ένα τύπο με ελαφρά νοητική υστέρηση. Τον ξέρω χρόνια. Μου ζήτησε να του δώσω κάτι αλλά δεν το είχα πάνω μου. Προσπάθησα ήσυχα και ωραία να του το εξηγήσω αλλά ήταν ανένδοτος. Αφού βγήκαν από τα σπίτια και μας κοίταζαν. Πραγματικά δεν τον είχα ξαναδεί έτσι νευριασμένο. Τι να έκανα αν άρχιζε να μου επιτίθεται ή άρχιζε να χτυπάει το αμάξι μου; Να του χάιδευα το κεφαλάκι και να του έλεγα "Ηρέμησε";
    Τι να έκανες; θέλει και συζήτηση; Μα φυσικά να άρχιζες να τον κλωτσάς στο κεφάλι μέχρι να έρθει να τον πάρει ασθενοφόρο.
    Υποπτεύομαι όμως ότι δεν έγινε αυτό τελικά.
    Ούτε καν έφτασε στο σημείο να σου επιτεθεί ή να χτυπήσει το αμάξι σου
    Σηκώθηκες και έφυγες πριν ξεφύγει η κατάσταση.
    Οτιδήποτε άλλο και να έκανες το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό
    Το ίδιο σου το παράδειγμα αναιρεί λοιπόν το επιχείρημα σου.
    Επικράτησε η λογική και έτσι το συμβάν έληξε απλά χωρίς κάποια δυσάρεστη έκπληξη σε κανέναν από τους δυο σας.
    Αν συγκρίνουμε τις δυο καταστάσεις μάντεψε ποια είναι απάντηση στο τι να έκανε ο κοσμηματοπώλης.

  13. #388
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έγραψα τι θα γινόταν ΑΝ. Φυσικά και δεν έγινε τίποτα. Αλλά σε περίπτωση που μου την έχωνε στα μάτια τι θα έπρεπε να κάνω ; Να τον ταχταρισω; Η αν μου έσπαγε το αμάξι; Ποιος θα το πληρώσει; Δε λέω να τον παταγα κάτω. Αλίμονο. Αλλα...

  14. #389
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αρχίσατε πάλι τα ίδια ε;

    Αν είχε κάνει και αν το ένα και αν το άλλο.....


  15. #390
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σκοτώσανε το Φύσσα. Τον σκότωσε. Ένας συγκεκριμένος. Με την Αστυνομία στα 20μέτρα να προσποιείται πως δεν έβλεπε τίποτα. "Για τη μπάλα...". Τα δυο μπουμπούκια της Χ.Α., τα εκτέλεσαν..."συνάδελφοί" τους. Στα ξεκαθαρίσματά τους.
    Αυτό ισχύει όντως; Καλό θα ήταν να διορθωθεί το άρθρο της wikipedia γιατί τόσο καιρό είχα και εγώ την εντύπωση ότι επρόκειτο για αντίποινα από κάποια οργάνωση. (σοβαρά το λέω, χωρίς ίχνος ειρωνείας)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 27-09-18 στις 01:45.

Σελ. 26 από 101 ΠρώτηΠρώτη ... 616212425262728313646 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το Copernicus Hackathon έρχεται στην Αθήνα
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-18, 14:27
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-18, 14:40
  3. Αιθαλομίχλη στην Αθήνα
    Από Basilhs23_ στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-18, 01:08
  4. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-17, 18:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας