Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    ZTE H168N
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 9,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα. Στις 24/9/2018, ημέρα Δευτέρα και περί τις 4 το απόγευμα έγινε διακοπή (λόγω χρήσης φορητότητας) του παλιού παρόχου μου μέσω του οποίου λάμβανα υπηρεσίες double play (σταθερή τηλεφωνία και VDSL50 Μbps (μέσω καμπίνας/dslam OTE) και ενεργοποίηση της αντίστοιχης υπηρεσίας Nova. Μετά την εγκατάσταση και ενεργοποίηση του εξοπλισμού που παρέλαβα από τη Nova (modem/router ZTE 168) και αφού εγκατέστησα τους κωδικούς που μου είχαν σταλεί με sms από τη Nova νωρίτερα την ίδια μέρα, διαπίστωσα ότι ενώ η γραμμή συγχρόνισε κανονικά στο VDSL με ικανοποιητικά στατιστικά γραμμής, εν τούτοις υπήρχε εξαρχής αδυναμία πρόσβασης σε οποιαδήποτε ιστοσελίδα και το σχετικό λαμπάκι του modem ήταν συνεχώς κόκκινο. Επικοινώνησα την ίδια μέρα με την εξυπηρέτηση πελατών στο 13831 όπου η υπάλληλος που με εξυπηρέτησε αφού μου πρότεινε να κάνω μερικές, άνευ αποτελέσματος και ουσίας κινήσεις (του τύπου hard reset modem, κλείσιμο-άνοιγμα modem, αποσύνδεση-σύνδεση τηλεφωνικής πρίζας) , αφού δεν υπήρξε καμία αλλαγή και εξακολουθούσε να υφίσταται η αδυναμία πρόσβασης στο διαδίκτυο (αδυναμία λήψης IP όπως μου είπε και η ίδια), μου δήλωσε ότι θα επιληφθεί για το πρόβλημα το "ανώτερο τεχνικό κλιμάκιο" της NOVA. Όλα αυτά το απόγευμα της 24/9/2018.
    Χτες 25/9/2018 κι ενώ στο μεταξύ δεν είχα καμία περαιτέρω ενημέρωση από τη Nova για την πορεία αποκατάστασης του προβλήματος, επικοινώνησα ο ίδιος το πρωί πάλι με εκπρόσωπο του 13831, όπου η υπάλληλος απλά μου δήλωσε ότι έχει γίνει ενημέρωση του ΟΤΕ και θα χρειαστούν 3 εργάσιμες ημέρες για την ανταπόκριση του ΟΤΕ (προφανώς χωρίς να είναι δεσμευτικό ως προς τη λύση του προβλήματος το συγκεκριμένο διάστημα).
    Στο ερώτημά μου προς την υπάλληλο, κατά πόσο είναι λογικό να μένει χωρίς πρόσβαση ίντερνετ νέος συνδρομητής με το καλημέρα της ενεργοποίησής του για τουλάχιστον 4 ημέρες και ότι, εν πάση περιπτώσει, το λιγότερο που θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να γίνει από πλευράς Nova για την άνευ υπαιτιότητάς μου αδυναμία παροχής των συμφωνημένων μεταξύ εμού και της Nova υπηρεσιών, είναι να αφαιρεθεί αναλογικά ποσό εκ των παγίων παροχής υπηρεσιών ίντερνετ ίσο με τον αριθμό ημερών μου χωρίς πρόσβαση, η απάντηση της εκπροσώπου της Nova είναι πως κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από την πολιτική της εταιρείας από τη στιγμή που ναι μεν δεν έχω εξαρχής πρόσβαση σε ίντερνετ, πλην όμως η γραμμή μου συγχρονίζει...
    Κατόπιν των ανωτέρω, θεωρώ αφενός απαράδεκτη αυτή την τακτική της Nova, να αφήνει χωρίς πρόσβαση ίντερνετ για μέρες (ήδη κλείνουμε το δεύτερο 24ωρο) νέο συνδρομητή της, δίχως καμία εκ μέρους του παρόχου ενημέρωση επί της πορείας αποκατάστασης του προβλήματος, ρίχνοντας απλά το πρόβλημα στον ΟΤΕ, κι αφετέρου να αρνείται να αφαιρεθεί αναλογικά ποσό εκ των παγίων παροχής υπηρεσιών ίντερνετ ίσο με των αριθμό ημερών μου χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο, με το ανυπόστατο επιχείρημα ότι αυτό δεν προβλέπεται επειδή "η γραμμή μου συγχρονίζει".
    Ζητώ την άμεση ενημέρωσή μου επί της πορείας αποκατάστασης του προβλήματός μου και την αφαίρεση αναλογικά ποσού εκ των παγίων παροχής υπηρεσιών ίντερνετ ίσο με τον αριθμό ημερών μου χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο, όπως άλλωστε επιβάλλουν το άρθρο 7 παρ. 3 & 6 της Αριθμ. 488/82/08 (ΦΕΚ 1505 Β/30-7-2008) Απόφασης ΕΕΤΤ, σύμφωνα με την οποία:
    ....
    3. Εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας δεν είναι δυνατή, για οποιονδήποτε λόγο, την ημέρα που ο πάροχος δήλωσε στον καταναλωτή ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί, και κατόπιν σχετικού αιτήματος του κατα­ναλωτή, ο πάροχος ειδοποιεί εντός δύο (2) εργασίμων ημερών, τον καταναλωτή, με τη διαδικασία που αναφέρθηκε στην παράγραφο 1 του παρόντος άρθρου, για την καθυστέρηση, την αιτία της καθυστέρησης, αν είναι δυνατή η άρση του προβλήματος και ποια είναι η νέα ή η εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης. Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται κάθε φορά που παρουσιάζεται πρόβλημα και μέχρι την ενεργοποίησης της υπηρεσίας. Ο καταναλωτής έχει συνεχή ενημέρωση για την πορεία της ενεργοποίηση της υπηρεσίας για την οποία έχει συνάψει σύμβαση με τον πάροχο. Ο πάροχος υπηρεσίας φέρει την ευθύνη απόδειξης ότι έχει πραγματοποιηθεί η ενημέρωση αυτή. Ο καταναλωτής ενημερώνεται κατά τη σύναψη της σύμβασης από τον πάροχο για το δικαίωμα του να ζητήσει τη σχετική ενημέρωση.
    ....
    6. Η έναρξη της χρέωσης της υπηρεσίας, ξεκινά με την ενεργοποίησή της και την έναρξη της διάθεσής της προς τον καταναλωτή. Πριν την ενεργοποίηση της υπηρεσίας και την έναρξη της διάθεσής της προς τον καταναλωτή, ο καταναλωτής δεν χρεώνεται με πάγια και άλλα τέλη.


    Στη διάθεσή σας τα στοιχεία μου και τα στοιχεία της εν θέματι γραμμής.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα lazarefa,

    Σε ευχαριστούμε που επικοινώνησες μαζί μας.

    Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα, με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου (π.χ. τον αριθμό τηλεφώνου, τον ΑΦΜ του κατόχου), για να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-18, 10:49
  2. Απρόσμενη αδυναμία σύνδεσης στο Ίντερνετ
    Από aimilios95 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-18, 11:59
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-18, 17:37
  4. [Sagem] Αδυναμια συνδεσης iPhone + Sagem router
    Από lefty74 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-17, 16:14
  5. Αδυναμία σύνδεσης ONKYO C-N7050 με router ZXHN
    Από ffarmakis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-17, 20:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας