Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31
  1. #16
    Εγγραφή
    19-11-2017
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimas888 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικιο εχεις..οπως ειπωθηκε παραπανω μονο καποιοι τυχεροι,οχι ολοι
    Μόλις σήμερα φίλος μου , κυριολεκτικά 50 μέτρα από ενεργή καμπίνα του ΟΤΕ συνδέθηκε με vdsl2 24/1.

    Δεν ξέρω αν είναι μεμονωμένα ή σπρώχνουν κόσμο στις καμπίνες για να γλυκαθούν και οι υπόλοιποι.

    Με αυτό το δεδομένο εγώ σε ένα μήνα που θα χρειαστώ ανανέωση έφυγα τρέχοντας. Το μόνο που περιμένω είναι ένα τηλέφωνο στους τεχνικούς του 13888 , για να επιβεβαιώσω ότι θα περάσω εκεί.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Μια ερώτηση αρχάριουμε το θεμα αυτο, ποια η διαφορα συνδεσης σε καμπινα και συνδεσης σε αστικό δίκτυο?

    Edit: δηλ εγω που σκεφτομαι να φυγω απο cyta και να παω οτε να επιλεψω adsl 24 κλειδωμενο ή 30 vdsl?

  3. #18
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση αρχάριουμε το θεμα αυτο, ποια η διαφορα συνδεσης σε καμπινα και συνδεσης σε αστικό δίκτυο?

    Edit: δηλ εγω που σκεφτομαι να φυγω απο cyta και να παω οτε να επιλεψω adsl 24 κλειδωμενο ή 30 vdsl?

    Από όσα γνωρίζω, δεν σου δίνεται η δυνατότητα από την Cosmote να επιλέξεις ότι θα μπεις σε VDSL προφίλ κλειδωμένο στα 24/1Mbps ενώ θα έχεις ADSL σύνδεση. Αυτό το κάνει από μόνη της η Cosmote, μόνο σε δικούς της υφιστάμενους πελάτες ADSL συνδέσεων, με κριτήρια τα οποία δεν γνωρίζουμε.

    Η διαφορά ανάμεσα στα κλειδωμένα 24/1Mpbs σε VDSL προφίλ και το πακέτο VDSL των 30/3Mbps είναι ξεκάθαρη. Θα έχεις με την 30άρα γραμμή ένα μικρό κέρδος στο download, αλλά πολύ σημαντικό κέρδος στο upload με τριπλάσια ταχύτητα από το 1Mbps στα 3Mbps...

  4. #19
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    ευχαριστώ για την απαντηση, αλλα θα εχω 24? ή στα χαρτια 24 και 10 κανονική? γιατι αλλο 24---->10 και αλλο 30--->30

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν σε βάλει σε καμπίνα θα έχεις ακριβώς 24/1 με εξοπλισμό VDSL (τον δίνει). Αν βάλεις δικό σου ADSL modem/router, θα πέσεις στα 12-18Mbps και αυτό διότι παίζει κόφτης λόγω του κανονισμού.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε βάλει σε καμπίνα θα έχεις ακριβώς 24/1 με εξοπλισμό VDSL (τον δίνει). Αν βάλεις δικό σου ADSL modem/router, θα πέσεις στα 12-18Mbps και αυτό διότι παίζει κόφτης λόγω του κανονισμού.
    Άμα θα με βάλει σε "καμπίνα" αυτό ο ς θα το ξέρω ; Δεν έχω δικό μου μόντεμ. Των παρόχων μονο

  7. #22
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα θα με βάλει σε "καμπίνα" αυτό ο ς θα το ξέρω ;
    Εδώ είναι ακριβώς το θέμα, πιθανότατα δεν θα το ξέρεις, και προσωπικά αμφιβάλλω πολύ για το εάν θα σε βάλει σε καμπίνα με προφίλ VDSL, από τη στιγμή που θα ζητήσεις ADSL σύνδεση. Μπορείς να καλέσεις στο 13888 και να τους ρωτήσεις, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν θα το γνωρίζουν να σου το πουν με σιγουριά...

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει αυτά που αναφέρει ο Zarko. Δεν είναι σίγουρο, αν και πολλές φορές παλαιότερα το έκανε ο ΟΤΕ ως δώρο στον πελάτη αλλά με την υποχρέωση να βάλει VoIP τηλεφωνία. Όμως τώρα που τους γυρίζει όλους σε αυτή, δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση ότι θα συνδεθείς σε καμπίνα. Δεν χάνεις όμως κάτι με το να το ζητήσεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Οκ. Αλλά τι ακριβώς εννοείς να συνδεθώ σε καμπίνα ; Έξω από την πολυκατοικία μου έχει ένα καφαο του ΟΤΕ. Αυτό εννοείς ;

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι αυτό (καφάου=υπαίθρια καμπίνα). Αλλά μόνον αν είναι από τις καινούργιες και όχι τις παλιές. Οι καινούργιες έχουν ενεργό εξοπλισμό μέσω του οποίου παρέχεται η όποια υπηρεσία. Οι παλιές έχουν μόνο χάλκινα καλώδια για την υπηρεσία από το αστικό κέντρο.

  11. #26
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό (καφάου=υπαίθρια καμπίνα). Αλλά μόνον αν είναι από τις καινούργιες και όχι τις παλιές. Οι καινούργιες έχουν ενεργό εξοπλισμό μέσω του οποίου παρέχεται η όποια υπηρεσία. Οι παλιές έχουν μόνο χάλκινα καλώδια για την υπηρεσία από το αστικό κέντρο.
    Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Ναι οι καινούργια είναι το 17 την βάλανε. Κάτι τελευταίο λόγο του ότι είμαι φοιτητής μπορώ με 19€ να μου βάλουν την 24αρα. Αλλά μου ήταν με 26€ μπορώ και 30 vdsl κ με 30€ 50mb. Ποια αξίζει περισσότερο. Το χρησιμοποιω περισσότερα για Netflix YouTube άντε κ κανά κατεβασμα. Αλλά πιο πολύ Netflix. Με ποια θα είναι καλυμμένος ;

  12. #27
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Για το Netflix, ακόμα και για το υλικό 4Κ είσαι σχετικά καλυμμένος με τα 24/1 σε VDSL προφίλ από την καμπίνα. Το μέγιστο bitrate που χρησιμοποιεί για το 4Κ είναι τα 15,5Mbps.

    Αν έχεις απλή 1080p τηλεόραση, μην το σκέφτεσαι καν. Το Netflix δεν ξεπερνά ποτέ τα 6-7Mbps bitrate στο fullHD...

  13. #28
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Ναι αλλά άμα είναι συνδεδεμένα κ 2 κινητά δε θα κολλάει λίγο ;

  14. #29
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ferox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά άμα είναι συνδεδεμένα κ 2 κινητά δε θα κολλάει λίγο ;
    Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για 50mbps εννοείται θα πας εκεί, ειδικά αν χρησιμοποιούν το ίντερνετ πάνω από 2-3 άτομα για αρκετές ώρες της ημέρας.. Η διαφορά του απλού adsl που δε ξέρεις τι θα πιάσεις με του vdsl 50 που κατά 99.9% θα είσαι καρφωμένος στα 50 μιας και έχεις καμπίνα δίπλα σου από όσο λες είναι 10€. Για κάποιους μετράνε για κάποιους όχι. Αν μπορείς να τα διαθέσεις βάλτο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ακόμα και όταν θα είναι μέσα 5 συσκευές να μη κολλήσεις ποτέ... (εκτός αν κατεβάζουν και οι 5 torrent ταυτόχρονα)

  15. #30
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα για 50mbps εννοείται θα πας εκεί, ειδικά αν χρησιμοποιούν το ίντερνετ πάνω από 2-3 άτομα για αρκετές ώρες της ημέρας.. Η διαφορά του απλού adsl που δε ξέρεις τι θα πιάσεις με του vdsl 50 που κατά 99.9% θα είσαι καρφωμένος στα 50 μιας και έχεις καμπίνα δίπλα σου από όσο λες είναι 10€. Για κάποιους μετράνε για κάποιους όχι. Αν μπορείς να τα διαθέσεις βάλτο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ακόμα και όταν θα είναι μέσα 5 συσκευές να μη κολλήσεις ποτέ... (εκτός αν κατεβάζουν και οι 5 torrent ταυτόχρονα)
    Ευχαριστω πολυ ολους παιδια για τις απαντησεις σας μου λυστε αρκετες αποριες. Τωρα αμα παω σε ενα καταστημα γερμανο ή οτε θα ξερουν να μου πουν αμα θα μου φερουν απο καμπινα ή οχι? ή με το vdsl δεν θα εχει κανενα απολύτως θεμα?

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3490 συνδεση σε cosmote vdsl?!
    Από islascanarias στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-18, 15:06
  2. Αδυναμία σύνδεσης σε καμπίνα (;)
    Από silverblue στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-18, 18:30
  3. Σύνδεση σε ADSL με το Zte ZXHN H168N
    Από aguila21 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-18, 02:03
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-18, 02:10
  5. Cosmote ADSl 2+ απορία σχετικά με το ping σε game
    Από JPYZFR1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-17, 16:00

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας