Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το πρόβλημα υπάρχει μόνο Ζωγράφου. Απλά για του Ζωγράφου έτυχε και άνοιξες θέμα και βρεθήκαμε ακόμα 5 άτομα να πούμε τον πόνο μας... Επίσης μην ξεχνάμε ότι του Ζωγράφου είναι φοιτητούπολη οπότε ο μέσος όρος χρήσης ίντερνετ είναι πολύ υψηλότερος από τον μέσο όρο των περισσότερων περιοχών. Εγώ πιστεύω (είμαι σχεδόν σίγουρος δηλαδή) ότι το πρόβλημα το έχει δημιουργήσει το Wind Vision. Το πιθανότερο είναι ότι του έχουν δώσει προτεραιότητα για να παίζει σωστά η υπηρεσία, και είναι μια υπηρεσία που όσο λειτουργεί κατεβάζει δεδομένα ασταμάτητα. Αν έχουν ενεργοποιηθεί αρκετά τέτοια πακέτα στην περιοχή μας, δεν θέλει και πολύ να μπουκώσει το δίκτυο. Το θέμα νομίζω πως είναι κατα πόσο έχουν σκοπό να αναβαθμίσουν το δίκτυο τους στην περιοχή, και δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος ότι θα το κάνουν σύντομα.

    - - - Updated - - -

    Άλλη μία έτσι για την επιβεβαίωση του πράγματος:

    Μέτρηση στις 22:51 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7733576211.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  20,3 KB 
ID: 198116


    Μέτρηση στις 03:12 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7733945198.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  19,9 KB 
ID: 198117

    Υπάρχει μια κάποια διαφορά ε?

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αποσυνδέσεις παρατηρείτε καθόλου ή μόνο εγώ έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα; Ειδικά τις ώρες αιχμής που υπάρχει το πρόβλημα είναι συχνότερες σε μεγάλο βαθμό. Το θέμα της ταχύτητας παραμένει και σε μένα εννοείται χωρίς να έχει αλλάξει κάτι.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Εγώ αποσυνδέσεις δεν έχω. Αλλά αυτό που έχω να πώ είναι ότι αυτή η πτώση ταχύτητας σε συγκεκριμένες ώρες είναι προγραμματισμένη. Και η μόνη λογική εξήγηση είναι ότι δεσμεύουν την ταχύτητα για το Wind Vision και εμάς μας ρίχνουν σε δεύτερη μοίρα. Τώρα που παίζει ο Ολυμπιακός με τον ΟΦΗ η ταχύτητα πάλι είναι στα τάρταρα, στα 4-5mbps!

  4. #19
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως με Nova vdsl 50 στην περιοχή δεν έχει κανένα θέμα. Ίσα ίσα θα έλεγα πεταει η γραμμή.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Ούτε εγω αποσυνδέσεις του VDSL.
    Αλλά είχα αποσυνδέσεις του ιντερνετ και έπαιρνε άλλη IP το οποίο φαίνεται οτι το "εφτιαξαν" στην πορεία
    των διαμαρτυριών.
    Τώρα φαίνεται να κράταει την IP αλλά κατά τα άλλα τα ίδια χάλια.

  6. #21
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η αλήθεια είναι πως και εμένα οι αποσυνδέσεις του ίντερνετ είναι, μισό λεπτό διάρκειας και επανέρχεται. Φαντάζομαι είναι επιλύσιμο επομένως δεν χρειάζεται απαραίτητα αλλαγή το ρούτερ. Θα πάρω τηλ αύριο τότε.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stavros00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι πως και εμένα οι αποσυνδέσεις του ίντερνετ είναι, μισό λεπτό διάρκειας και επανέρχεται. Φαντάζομαι είναι επιλύσιμο επομένως δεν χρειάζεται απαραίτητα αλλαγή το ρούτερ. Θα πάρω τηλ αύριο τότε.
    Δες το uptime της DSL σου, ισως αποσυνδεεται κι εσενα μονο το ιντερνετ χωρις να πεφτει η dsl

  8. #23
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το uptime της DSL σου, ισως αποσυνδεεται κι εσενα μονο το ιντερνετ χωρις να πεφτει η dsl
    Spoiler:
    ============================================================================
    VDSL Training Status: Showtime
    Mode: VDSL2 Annex B
    VDSL Profile: Profile 17a
    Traffic Type: PTM Mode
    Link Uptime: 7 days: 9 hours: 2 minutes
    ============================================================================
    VDSL Port Details Upstream Downstream
    Line Rate: 5.056 Mbps 50.076 Mbps
    Actual Net Data Rate: 5.000 Mbps 49.998 Mbps
    Trellis Coding: ON ON
    SNR Margin: 30.4 dB 12.1 dB
    Actual Delay: 0 ms 0 ms
    Transmit Power: 6.8 dBm 11.3 dBm
    Receive Power: -3.8 dBm 0.0 dBm
    Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
    Total Attenuation: 10.5 dB 11.3 dB
    Attainable Net Data Rate: 28.392 Mbps 60.576 Mbps
    ============================================================================
    VDSL Band Status U0 U1 U2 U3 D1 D2 D3
    Line Attenuation(dB): 2.2 19.5 16.6 N/A 9.0 17.8 23.4
    Signal Attenuation(dB): 2.2 18.7 15.3 N/A 4.4 17.9 23.4
    SNR Margin(dB): 30.4 30.4 30.4 N/A 12.3 11.9 11.9
    Transmit Power(dBm):- 3.1 - 3.1 5.6 N/A 3.8 7.8 7.1
    ============================================================================

    VDSL Counters

    Downstream Upstream
    Since Link time = 2 min 53 sec
    FEC: 0 116
    CRC: 10427 4
    ES: 7064 4
    SES: 1 0
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0
    LOF: 0 0
    LOM: 0 0
    Retr: 0
    HostInitRetr: 0
    FailedRetr: 0
    Latest 15 minutes time = 1 min 42 sec
    FEC: 0 0
    CRC: 0 0
    ES: 0 0
    SES: 0 0
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0
    LOF: 0 0
    LOM: 0 0
    Retr: 0
    HostInitRetr: 0
    FailedRetr: 0
    Previous 15 minutes time = 15 min 0 sec
    FEC: 0 0
    CRC: 29 0
    ES: 21 0
    SES: 0 0
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0
    LOF: 0 0
    LOM: 0 0
    Retr: N/A
    HostInitRetr: N/A
    FailedRetr: N/A
    Latest 1 day time = 23 hours 46 min 42 sec
    FEC: 0 37
    CRC: 711 1
    ES: 542 1
    SES: 0 0
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0
    LOF: 0 0
    LOM: 0 0
    Retr: 0
    HostInitRetr: 0
    FailedRetr: 0
    Previous 1 day time = 24 hours 0 sec
    FEC: 0 7
    CRC: 854 0
    ES: 597 0
    SES: 0 0
    UAS: 0 0
    LOS: 0 0

  9. #24
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Άρα δε νομίζω να είναι μπούκωμα λογω wind vision.
    Και σε σένα αποσυνδέεται από το server χωρις να αποσυνδεθεί το vdsl.
    Πρέπει κάτι να γίνεται με κανένα τοπικό server της Wind.
    Πάντως εμένα έπειτα από το πρήξιμο στην τεχνική υποστήριξη σταμάτησε
    να αποσυνδέεται και να αλλάζει ip.
    Κάτι είναι κι αυτό
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nkar : 22-10-18 στις 10:31.

  10. #25
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παντως αυτη η εταιρια στην σταθερη και ιντερνετ παντα ειχε περιεργα προβληματα απο εποχης tellas....

  11. #26
    Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη λύση παιδιά. Εμένα με γράφουν κανονικά αφού τους έστειλα το link με το topic και όλο το ΣΚ είχα το πρόβλημα (μέρες αιχμής). Νομίζω η λύση και για εμάς και για την wind είναι όντως κάποιοι να φύγουν. Λογικά δώσανε παραπάνω γραμμες ή bandwidth από όσο έχουν νοικιάσει από τον ΟΤΕ. Απλα χρονοτριβουν με τεχνικούς και δικαιολογίες ότι δεν έχει αναφερθεί τέτοια βλάβη ξανά. Τόσα άτομα στην περιοχή έχουν γράψει μόνο εδώ και στην wind ψάχνουν δικαιολογίες. Το θέμα είναι της περιοχής μη πω της γειτονιάς και μου λένε ότι αν έρθει τεχνικός που "ξέρει" θα "δει και θα καταλάβει". Ξέρω από τώρα τι παπατζες μπορεί να πει ο οποίος τεχνικός για να με βγάλει τρελό. Δυστυχώς στηρίζονται στο ότι ο απλός χρήστης δεν θα καταλάβει καν την βλάβη πόσο μάλλον αν έρθει και " τεχνικός"και του πει το σενάριο, έστω και του δώσει άλλο ρουτερ θα το ξεχάσει. Κρίμα γιατί 2 χρόνια και τώρα είχα πολύ καλό ίντερνετ. Αν είχε fiber η περιοχή θα πίστευα ότι απλά θέλουν να μας σπρώξουν προς τα εκεί.
    ΥΓ
    Τώρα διάβασα και τα καινούργια σχόλια και αυτό με το wind vision δεν το έχω σκεφτεί καν. Ελπίζω να διαβάζουν στην εταιρεία και να το "φτιάξουν" έστω με μαγικό τρόπο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aris.1980 : 22-10-18 στις 13:20.

  12. #27
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μιας και ήμουν στη σχολή το πρωί, πήρε τηλέφωνο η μητέρα μου στη Wind να αναφέρει το πρόβλημα. Αναφέρθηκε σε αποσυνδέσεις και χαμηλή ταχύτητα τις απογευματινοβραδινές ώρες. Αν και δεν περίμενα να το παραδεχτούν, παραδόξως συμφώνησαν πως υπάρχει πρόβλημα και προσφέρθηκαν να στείλουν τεχνικό να το κοιτάξει. Ο τεχνικός ήρθε στις 6 το απόγευμα, ο οποίος δεν τα μάσησε και γνώριζε το πρόβλημα. Μου ανέφερε πως είναι πρόβλημα σε όλη την Ελλάδα και πως προηγουμένως για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα πήγε τόσο στου Παπάγου όσο και στο Χολαργό. Άλλοι αναφέρουν αποσυνδέσεις, άλλοι χαμηλή ταχύτητα, εγώ είμαι από τους προνομιούχους που έχω και τα 2. Εννοείται γνώριζε και ο ίδιος πως αυτα συμβαίνουν πάντα τις γνωστές ώρες δηλαδή 8-1. Γενικώς έχει πάει σε πάρα πολλά σπίτια με το ίδιο πρόβλημα μιας και φανταστείτε η επίσκεψη ήταν φουλ τυπική,10λεπτης διάρκειας. Λύση δυστυχώς δεν υπάρχει και δεν είναι τοπικής κλίμακας. Ευελπιστεί να λυθεί μέσα στις επόμενες 1-2 βδομάδες, διαφορετικά με προέτρεψε να τους "ξαναενοχλήσω". Ανέφερε πως και με οποιαδήποτε άλλη εταιρεία το ίδιο πρόβλημα θα είχα.

    Στα θετικά λοιπόν η αναγνώριση του προβλήματος και η αποστολή τεχνικού ,δωρεαν εννοείται, για την καταγραφή του προβλήματος.

    Στα αρνητικά η άγνωστη τόσο διάρκεια όσο και επίλυση του προβλήματος αλλά και η επίσκεψη τεχνικού που ήταν καθαρά τυπική χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα να προσφερθεί κάποια λύση προσωρινή ή μόνιμη.

    Τώρα όσον αφορά τα λεγόμενα του, δεν μπορώ να ξέρω τι ισχύει και τι όχι(θεωρεί το wind vision δεν αποτελεί πρόβλημα αν δεν κατέχεις εσύ ο ίδιος), τουλάχιστον γνωρίζουν πως είναι ένα γενικό πρόβλημα και δεν τα μασάνε.Αν είναι μόνο της Wind ή συγκεκριμένων καμπινών δεν μπορώ να το γνωρίζω, ούτε να πιστέψω 100% τα λεγόμενα του τεχνικού πως με οποιαδήποτε εταιρεία θα είχα τα ίδια αποτελέσματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stavros00 : 22-10-18 στις 21:29.

  13. #28
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Θετικό φίλε Σταύρο ότι αναγνωρίζουν το πρόβλημα τουλάχιστον, αλλά για το ότι (1) και σε δίκτυο άλλης εταιρείας το ίδιο πρόβλημα θα υπήρχε, και (2) ότι το Wind Vision δεν έχει παίξει ρόλο σε αυτό που συμβαίνει, εγώ διατηρώ ζωηρές αμφιβολίες. Για το (1) δεν ξέρω κανέναν που είναι σε άλλη εταιρεία να έχει το πρόβλημα που έχουμε εμείς. Κάποιος θα το είχε αναφέρει αν συνέβαινε και σε άλλες εταιρείες. Αλλά και για το (2) τι να πεί ο τεχνικός της εταιρείας? Ότι είχανε ένα εξαιρετικό δίκτυο χωρίς προβλήματα και με την έναρξη της νέας υπηρεσίας το διαλύσανε? Μπορεί να το πεί αυτό και να συμβαίνει?
    Είμαι 4 χρόνια στην Wind και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα, εξαιρετική υπηρεσία, ΑΨΟΓΗ. Και εντελώς συμπτωματικά ακριβώς μόλις ξεκινάει μια καινούργια υπηρεσία το ίντερνετ πάει κατα διαβόλου. Και για να συνεχιστούν οι συμπτώσεις το ίντερνετ παρουσιάζει τα προβλήματα μόλις ξεκίνησαν τα πρωταθλήματα, και το πρόβλημα υπάρχει ακριβώς στην ζώνη που προβάλλονται οι αγώνες, ούτε πρίν ούτε μετά... Αλλά όλα αυτά είναι μια μεγάλη σύμπτωση.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Το πρόβλημα το ξέρουν αλλά λογαριασμούς στέλνουν...

    Πάντως κάτι ύποπτο συμβαίνει που ο τεχνικός είπε (και σε μένα) και για άλλες περιοχές
    ενω δεν έχει βρεθει ουτε ένας εδω να λεει για περιοχή πλην Ζωγράφου...

  15. #30
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Από τον τεχνικό της εταιρείας εννοείται δεν περιμέναμε κάτι άλλο, για αυτό εξάλλου κράτησα επιφυλάξεις. Τα ανέφερα απλά για να πάρουν πρέφα και αυτοί πως έχουμε καταλάβει πάνω κάτω τι συμβαίνει. Από την άλλη ναι συμφωνώ πως δεν είναι τυχαίο το χρονικό διάστημα, απλα να αναφέρω τα προβλήματα είναι καθημερινά αυτές τις ώρες με ή χωρίς αγώνες να προβάλλονται. Γείτονας με Vodafone δεν έχει πάντως κάποιο θέμα, αν και δεν γνωρίζω αν παίρνουμε από την ίδια καμπίνα. Πελάτης από εποχές τελας πέρα από τις αποσυνδέσεις που έτρωγε το ADSL παλιά(έκανε reboot το ρούτερ άρα ίσως και να είχε πρόβλημα), δεν είχα θέμα. 1,5-2 χρόνια με VDSL δεν είχα πάντως κανένα απολύτως πρόβλημα αν και νομίζω πως θυμάμαι πολύ σπάνια αποσυνδέσεις,αν φτιάξει με το καλό θα δω πως θα πάει. Τώρα οκ λένε 1-2 βδομάδες και αν δεν να ξαναπάρω,θα καταλήξουμε κάπου όμως; Και σε περίπτωση που δεν διορθώνεται το πρόβλημα και πάει από αναβολή σε αναβολή ποιο είναι το επόμενο βήμα;

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL κ χαμηλές ταχυτητες με wifi
    Από vmavrou στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 01:25
  2. Προβήματα με VDSL 50 Vodafone Πρέβεζα.
    Από Nerven στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 21:07
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 12:58
  4. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  5. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας