Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Εχω wind VDSL 50 απο καμπίνα ΟΤΕ στου Ζωγράφου
    Εδω και καμμια 10 μέρες το βράδυ πέφτει η ταχύτητα στα 3mbps και έχω Ping packet loss περίπου 10%

    Ταυτόχρονα το modem δε βγαζει errors στο επίπεδο DSL και δίνει attainable rates περίπου 100mbps

    Την ημέρα φαίνεται να είναι καλά (φτάνει 46mbps down).

    (όλα αυτα με σύνδεση ενσύρματη )

    Εχει κανεις άλλος πρόβλημα?
    Σε ποια περιοχή?

    Μήπως είναι γενικο της wind να μπουκώνουν οι γραμμές το βράδυ ?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netgear DGN2200
    και εγώ wind VDSL 50 από καμπίνα ΟΤΕ στο Ζεφύρι έχω το ίδιο θέμα άλλα μεσημέρι 13:00 με 16:00 βρήκες καμιά λύση?

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.
    Με έχουν γειώσει κανονικά. Μου λένε ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα.
    Και μάλιστα ότι δεν τους έχει παραπονεθεί κανείς στην περιοχή.
    Εγώ 20:30 με 00:30 περίπου έχω πρόβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Εχω στειλει 3 αιτηματα στην τεχνικη υποστηριξη , καμμια 10αρια τηλεφωνα και εχει ερθει 2 φορες τεχνικός.
    Όταν κατι κανουν απο τη μερια τους (reset τη γραμμη?) φτιαχνει για λιγες ωρες και μετα πάλι τα ίδια.

    Να δουμε λιγο αν ειναι απο συγκεκριμενες περιοχες?
    Εδω ζωγραφου (ανω ιλισια)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkexagias Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ wind VDSL 50 από καμπίνα ΟΤΕ στο Ζεφύρι έχω το ίδιο θέμα άλλα μεσημέρι 13:00 με 16:00 βρήκες καμιά λύση?
    Τις βραδυνες ωρες ειναι ΟΚ?

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Κι εγώ Άνω Ιλίσσια.
    Έχει έρθει τεχνικός αλλά την ώρα που το Ίντερνετ δεν έχει θέμα
    Τώρα πάλι σέρνεται.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Router
    Netgear DGN2200
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω στειλει 3 αιτηματα στην τεχνικη υποστηριξη , καμμια 10αρια τηλεφωνα και εχει ερθει 2 φορες τεχνικός.
    Όταν κατι κανουν απο τη μερια τους (reset τη γραμμη?) φτιαχνει για λιγες ωρες και μετα πάλι τα ίδια.

    Να δουμε λιγο αν ειναι απο συγκεκριμενες περιοχες?
    Εδω ζωγραφου (ανω ιλισια)

    - - - Updated - - -



    Τις βραδυνες ωρες ειναι ΟΚ?
    μόνο μεσημέρι

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μία από τα ίδια και σε μένα 50αρα Ζωγράφου, έχει κανά 2 βδομάδες με συνεχείς αποσυνδέσεις και μάλλον χαμηλή ταχύτητα.Δεν είχε τύχει να κατεβάσω σε αυτές τις 2 βδομάδες για να το καταλάβω έντονα, όμως θυμάμαι χαρακτηριστικά στριμς που παρακολουθούσα δεν την πάλευε με τίποτα. Τώρα είναι κομπλέ αλλά μάλλον το παθαίνει μεταξύ 8-1 το βράδυ. Χθες που εντόπισα το πρόβλημα έμπαινα speed test να δω. Μία 8, άλλη 40(πολύ σπάνια) άλλες 23, καμία σταθερότητα, τις περισσότερες φορές ήταν αναμεσα σε 14-23. Θα το παρακολουθήσω και μέσα στις επόμενες μέρες να επιβεβαιώσω την συχνότητα και τα ωράρια που το κάνει, τώρα πως θα το κυνηγήσω, δεν έχω ψαχτεί ακόμη.

  8. #8
    Ακριβώς τα ίδια και από μένα παιδιά. 50αρα wind vdsl Ζωγράφου (Ανω Ιλίσια) εδώ και ένα μήνα χοντρικά στις ώρες αιχμής (20:00 ή 21:00 με 1:00 περίπου ) η ταχύτητα πέφτει σε επίπεδα απλής adsl και ειναι ασταθής .Τους πήρα τελεφωνο την πρώτη φορά δεν κατεγραψαν καν την βλάβη και την δεύτερη μου είπαν θα το κοιτάξουν και μου έστειλαν sms για να κανονίσω να έρθει τεχνικός. Ψάχνοντας έπεσα στο θέμα εδώ και είδα ότι υπάρχουν κιαλλοι με το ίδιο θέμα. Ρώτησα αν ο τεχνικός θα έρθει στις 9 το βράδυ και μου απάντησαν ότι "μπορεί ποτέ δεν ξέρεις" . Από την πλευρά μου έχω ψάξει το δίκτυο μου και το setup μου όσο δεν πάει γιατι απλά δεν μαρεσει να με δουλεύουν. Η υπόθεση μου εξ αρχής ήταν ότι μοιραζόμαστε την ταχύτητα στις ώρες αιχμης. Αυτή την στιγμή 12:25 πμ η ταχύτητα ψιλο-φτιαχνει είναι κοντά στο 30. Στην αυριανή επικοινωνία μου με την εταιρεία θα τους τα πω γνωρίζοντας ότι υπάρχουν κι άλλοι πλέον σίγουρα .

  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Kαλησπέρα παιδιά κι από μένα. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με 50άρα VDSL από καμπίνα... Εγώ είμαι Ζωγράφου απέναντι από τα public. Ξεκινάει να σέρνεται γύρω στις 20:30-21:00 και στρώνει μετά της 01:00 συνήθως. Όταν λέω σέρνεται μιλάω για ταχύτητες απαράδεκτες μεταξύ 4-7 mbps! Και είναι αρκετός καιρός τώρα.
    Προφανώς είναι μπουκωμένες οι γραμμές στην περιοχή λοιπόν, οπότε δεν έχει και πολύ νόημα να τους πάρω τηλέφωνο... Έληξε το συμβόλαιο μου πρίν λίγες μέρες οπότε μάλλον θα πρέπει να ψαχτώ για ΟΤΕ...

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Εαν εχετε καμπινες ΟΤΕ ρωτηστε τους τεχνικους στο 1212 εαν εχουν καποια ενημερωση απο τον ΟΤΕ για το τι γινεται.
    Γιατι εαν γινονται εργα ή εαν υπαρχει βλαβη οπου και να πας το ιδιο θα γινεται.

  11. #11
    Εγγραφή
    04-12-2003
    Περιοχή
    Philippines
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    Davidadern
    ISP
    Davidadern
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΗΧΑΝΙΩΝΑ
    Router
    Davidadern
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη ειμαι και εγω στη περιοχη και υπαρχει θεμα με τις ιδιες ωρες,αν κατεβασω αρχειο απο amd πχ drivers η βαλω 4κ βιντεο απο youtube,εκει κατεβαζει με 5.5 οποτε δεν επηρρεαζονται αυτα,δοκιμαστε το
    Ειναι πολυ συγκεκριμενες οι ωρες που συμβαινει το θεμα οποτε κατι παιζει σιγουρα,δε νομιζω να υπαρχει μπουκωμα

  12. #12
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    To πρόβλημα είναι στις ώρες αιχμής αλλά και τα Σ/Κ που αυξάνεται η χρήση. Τώρα που σας γράφω 3:30 μεσημέρι Σαββάτου ψιλοσέρνεται πάλι... μέτρηση στο ookla γύρω στα 14-15mbps, κατέβασμα 4κ videο από youtube με την ταχύτητα να παίζει από 3 εως 14-15 max. Αύριο Κυριακή θα σέρνεται πάλι σχεδόν όλη μέρα που θα είναι περισσότερος κόσμος μέσα.

    - - - Updated - - -

    3:40 τα ξημερώματα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7731516420.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  19,8 KB 
ID: 198098

    3:40 μεσημέρι Σαββάτου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7732664689.png 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  20,7 KB 
ID: 198099

    - - - Updated - - -

    Μάλλον το Wind Vision έχει δημιουργήσει το πρόβλημα... μόλις πρόσεξα ότι η ταχύτητα πέφτει την ώρα που έχει ενδιαφέροντα παιχνίδια. Σήμερα το μεσημέρι π.χ που ξεκίνησε να σέρνεται στις 3:30-4:00 έπαιζε ο Παναθηναϊκός με τον Πανιώνιο... μετά τη λήξη του παιχνιδιού ανέβηκε στα 30 mbps από εκεί που έπαιζε στα 13-14. Mάλλον στην περιοχή έχουν βάλει πολλοί Wind Vision (???)...

  13. #13
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Τους έχω στείλει καμμια 10αρια αιτήματα απο το Mywind και καμμια 15αρια τηλ. στην τεχνική υποστήριξη και με γειώνουν κανονικά.
    Μήπως να κάνουμε κάτι οργανωμένο? Φαίνεται οτι κάτι γίνεται με όσους είναι Ζωγράφου. Οι αλλοι δε βλέπω να παραπονιούνται.

    π.χ. να ετοιμάζαμε ένα κείμενο να το στείλουμε όλοι στην τεχνική υποστήριξη και ταυτόχρονα στην ΕΕΤΤ ?
    Να τους λέμε οτι δε θα πληρώσουμε μέχρι να φτιάξουν τη βλάβη?
    Αυτό ίσως τους ταρακουνήσει.
    Έχει πάνω από μήνα η κατάσταση αυτή και δε φαίνεται να κάνουν κάτι.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-11-2014
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Από αυτά που καταλαβαίνω εγώ, και μακάρι να κάνω λάθος, δεν είναι βλάβη. Μακάρι δηλαδή να είναι βλάβη αλλά η βλάβη δεν θα εμφανιζόταν στις ώρες αιχμής μόνο. Δεν μας σηκώνει το δίκτυο τους πιά, υποθέτω λόγω της καινούργιας υπηρεσίας που δίνουν, αυτό το wind vision. Mέχρι να ξεκινήσει αυτη η υπηρεσία ήταν άψογη η γραμμή μου, πρωί-μεσημέρι-βράδυ. Προφανώς έχει μπουκώσει το δίκτυο τους εδώ και ένα μήνα στην περιοχή μας, και αυτό μάλλον διορθώνεται μόνο με αναβάθμιση του δικτύου τους. Τους πήρα κι εγώ τηλέφωνο σήμερα, αλλά δεν περιμένω ότι θα αλλάξει κάτι. Αν μπορούμε να μαζευτούμε αρκετοί και να κάνουμε κάτι οργανωμένο, εγώ είμαι μέσα.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-05-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    408
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Απλα μου κάνει ενντυπωση γιατι να μπουκώνει μονο Ζωγράφου.Αν μπουκωνε το δίκτυο πιστεύω θα είχαν κι αλλου προβλήματα.
    Μήπως κανένας server τους στο κέντρο των αμπελοκήπων(?) υπερφορτώνεται ? ή καμμιά διασύνδεση του κέντρου αμπελοκήπων με
    τα κεντρικα?
    Πάντως στη δική μου γραμμή το πρόβλημα παρουσιάζεται από το πρώτο hop του tracert.Δηλαδή στην επικοινωνία μεταξύ του modem μου
    και του server στον οποίο συνδέεται.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL κ χαμηλές ταχυτητες με wifi
    Από vmavrou στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-18, 01:25
  2. Προβήματα με VDSL 50 Vodafone Πρέβεζα.
    Από Nerven στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-18, 21:07
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-18, 12:58
  4. Αναβάθμιση σε VDSL 50 απο VDSL 30.
    Από Thanasis_A στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-18, 18:13
  5. Μεταβαση απο VDSL 50 σε VDSL 100 COSMOTE
    Από ManolisGti στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 12:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας