Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είμαι ένας τυπικός πελάτης του ΟΤΕ με απλή dial-up σύνδεση. Σκέφτομαι να φύγω τελείως από
    τον ΟΤΕ και να πάω σε έναν από τους πάροχους που δίνουν απεριόριστο χρόνο αστικών και
    υπεραστικών κλήσεων καθώς και ADSL. Θέλω να ρωτήσω, τα εξής:

    1) γιατί δεν έχει τότε φύγει όλη η Ελλάδα από τον ΟΤΕ αφού μπορεί να έχει απεριόριστες
    αστικές και υπεραστικές και ADSL μόλις με 35 ευρώ περίπου το μήνα?

    2) Μήπως επομένως, κρύβεται κάποια απάτη πίσω από αυτές τις πραγματικά δελεάζουσες
    προσφορές;

    3) Μήπως η ποιότητα της γραμμής δεν είναι τόσο καλή; μήπως θα έχω προβλήματα συνεχώς και θα νοσταλγήσω τον ΟΤΕ μετά από καιρό;

    4) Συμφέρει;

    5) Μήπως μέχρι να γίνει η κατάργηση του ΟΤΕ και η μεταβίβαση σε άλλον πάροχο, μείνω για 3
    μήνες χωρίς τηλέφωνο;

    6) Υπάρχει κανείς που να έφυγε τελείως από τον ΟΤΕ και να απαλλάχθηκε από τα πάγια μια για
    πάντα να μου πει τις εντυπώσεις του;

    7) Ποιόν πάροχο θα μου προτείνατε άφοβα;

    Να σημειώσω ότι μένω λεωφόρο Αλεξάνδρας και όλοι οι πάροχοι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο στην
    περιοχή.

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας τυπικός πελάτης του ΟΤΕ με απλή dial-up σύνδεση. Σκέφτομαι να φύγω τελείως από
    τον ΟΤΕ και να πάω σε έναν από τους πάροχους που δίνουν απεριόριστο χρόνο αστικών και
    υπεραστικών κλήσεων καθώς και ADSL. Θέλω να ρωτήσω, τα εξής:

    1) γιατί δεν έχει τότε φύγει όλη η Ελλάδα από τον ΟΤΕ αφού μπορεί να έχει απεριόριστες
    αστικές και υπεραστικές και ADSL μόλις με 35 ευρώ περίπου το μήνα?

    2) Μήπως επομένως, κρύβεται κάποια απάτη πίσω από αυτές τις πραγματικά δελεάζουσες
    προσφορές;

    3) Μήπως η ποιότητα της γραμμής δεν είναι τόσο καλή; μήπως θα έχω προβλήματα συνεχώς και θα νοσταλγήσω τον ΟΤΕ μετά από καιρό;

    4) Συμφέρει;

    5) Μήπως μέχρι να γίνει η κατάργηση του ΟΤΕ και η μεταβίβαση σε άλλον πάροχο, μείνω για 3
    μήνες χωρίς τηλέφωνο;

    6) Υπάρχει κανείς που να έφυγε τελείως από τον ΟΤΕ και να απαλλάχθηκε από τα πάγια μια για
    πάντα να μου πει τις εντυπώσεις του;

    7) Ποιόν πάροχο θα μου προτείνατε άφοβα;

    Να σημειώσω ότι μένω λεωφόρο Αλεξάνδρας και όλοι οι πάροχοι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο στην
    περιοχή.

    Ευχαριστώ
    1.δεν παρέχεται αντίστοιχη υπηρεσία σε όλη την Ελλάδα
    2.δεν μπορούμε να μιλήσουμε για απάτη. Σε ορισμένες εταιρείες υπάρχει ένα ποσό για κάθε κλήση. Τα κινητά χρεώνονται επίσης κανονικά.
    3.ο ΟΤΕ προσφέρει κατα κανόνα καλύτερη ποιότητα κλήσεων, χωρίς προβλήματα
    4.συμφέρει οικονομικά. Ειδικότερα για κάποιον που κάνει μεγάλη χρήση internet
    5.με τις σχετικά πρόσφατες ρυθμίσεις δεν μένεις ουσιαστικά καθόλου χωρίς τηλέφωνο
    6.Υπάρχουν αρκετοί
    7.σχετική αναζήτηση στο forum θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις


  3. #3
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Μηνύματα
    568
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZyXEL P-660HW-D1
    Να φύγω από τον ΟΤΕ;
    Να φύγεις !!!!!

    Και να πας πού;;;;

    Διάβασε λίγο τις συζητήσεις του forum (ειδικά αυτές που αναφέρονται στους εναλλακτικούς, και θα δεις ότι (ακόμα) υπάρχουν πολλά προβλήματα... Εύχομαι να είναι "της παιδικής ηλικίας" και να ξεπεραστουν σύντομα, αλλά μέχρι τότε, και αν θέλεις αξιοπιστία στη σύνδεσή σου, να μην φύγεις !!!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ θα πω μια προταση και ο καθενας με τις εμπειριες που έχει μπορει να τις ερμηνευσει όπως αγαπάει

    We promise more, We deliver less

    Υποσχόμαστε πολλά, προσφέρουμε λιγότερα!.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    αποψη μου να μη φυγεις

  6. #6
    Εγγραφή
    24-11-2005
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑΣ
    Router
    Crypto F300
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.6(dB)
    Φίλε το κύρος και την αξιοπιστία του ΟΤΕ δεν θα την βρεις πουθενά στον τομέα της τεχνολογίας και την κάλυψης για δύο λόγους 1) ήταν μόνος του πολλά χρόνια στην Ελλάδα και επεκτάθηκε πάρα πάρα πολύ και 2) έχει απο πίσω του την εκάστοτε κυβέρνηση με τις εκάστοτε διοικητικές αλλαγές και τις εκάστοτε επιδοτήσεις
    Κράζουμε για τα καλά τον ΟΤΕ σε άλλα νήματα αλλά αυτό είναι στο αίμα μας... (όχι χωρίς αιτία πολλές φορές αλλά όχι με τα ίδια μέτρα και σταθμά)
    Έχω Forthnet από το 2002 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στον τομέα του Adsl, σε λίγο θα έχω κάλυψει και από το ιδιόκτητο δίκτυο της, όμως ξέρω ότι είναι ένας εναλλακτικός πάροχος
    ( ο 2ος αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα) με ότι αυτό σημαίνει,όπως και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες.
    Just Try

  7. #7
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Το πρόβατο που φεύγει απο το μαντρί το τρώει ο λύκος

    Εξαρτάται τι χαρακτήρας είσαι.

    Αν είσαι λάτρης της περιπέτειας και των έντονων συγκινήσεων οι εναλλακτικοί θα σου τα προσφέρουν απλόχερα.

    Απο την άλλη αν θέλεις ποιότητα και απρόσκοπτη λειτουργία,τότε μάλλον ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος.

    Ότι πληρώνεις παίρνεις φίλε μου

  8. #8
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    17374/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Κι εγώ είμαι σε αυτό το δίλημμα.... Επιχείρησα στο παρελθόν να πάω σε εναλλακτικο (τελλάς) και έμεινα 3,5 μήνες χωρίς internet και στο τέλος δεν άντεξα ακύρωσα και σε 6 μέρες είχα dsl (connx)... Το συμβόλαιο λήγει τέλη Οκτωβρίου και οι προσφορές των εναλλακτικών είναι δελεαστικότατες (24mbps, 10mbps, 12mbps και 1 upload) ενώ του οτέ οι ταχύτητες φαντάζουν μηδαμινές...

    Δεν κάνω τρομερά downloads αλλα η ταχύτητα είναι παντα δελεαστική
    (βλέπετε η απληστία είναι ένα χαρακτηριστικό που μας διακατέχει όλους) , αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η αξιοπιστία , τα pings (cs, cod2, bf2) αλλά και το support....

    Τις τελευταίες μέρες είχα απίστευτα pings σε όλους τους servers, ακόμα και σε ώες αιχμής, και σε αναφορά βλάβης στο 121 μου είπαν ότι όντως το dslam είναι γεμάτο και θα γίνει αναβάθμιση σε 1 εβδομάδα , και όντως έτσι έγινε, απο προχθές τα pings είναι φυσιολογικά... Και σκέφτομαι, αν πάω σε οποιοδήποτε εναλλακτικό αν κάτι πάει στραβά πότε θα το φτιάξουν? Είναι και η 12μηνη δέσμευση...

    Ελπίζω ο οτε να ρίξει λιγάκι τις τιμές και να δώσει λιγάκι περισσότερο upload , αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα φύγω ποτέ απο τον οτε(), κι ας πληρώνω κάτι παραπάνω...

    Btw μένω αμπελόκηπους και καλύπτομαι απο όλα τα εναλλακτικά δίκτυα...

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Router
    3com
    SNR / Attn
    19(dB) / 42(dB)
    Ρε παιδια για τι αξιοπιστια του Οτε μιλατε? Τοση ταλαιπωρία σαν τον Οτε πουθενα.
    Εγω περιμένω να έρθει Ιδιοκτητο δίκτυο απο Forthent/Hol για να φύγω απο τον Οτε...
    FreeLiveGames - Πανω απο 1700 δωρεαν παιχνιδια
    MyOnlineDream - Δωρεαν Ιστοσελιδα Γνωριμιων (Dating Site) Φωτογραφιες, Βιντεο, Φορουμ και πολλά άλλα.

  10. #10
    Εγγραφή
    26-02-2007
    Μηνύματα
    190
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    BaudTec T263R1U-A1/B1
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 24.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως θα σου πρότεινα, αφού απ'ότι καταλαβαίνω δεν έχεις ξαναδοκιμάσει να βάλεις ADSL στο σπίτι, να δοκιμάσεις τον ΟΤΕ με κάποιο φτηνό conn-x πακέτο για ένα 6μηνο και μετά να αν θες το διακόπτεις και ψάχνεις για εναλλακτικό. Από τη στιγμή που forthnet και hol ανακοίνωσαν νέες ταχύτητες νομίζω ότι το φθινόπωρο -που θα περάσει και το 6μηνο- θα υπάρχουν πολλές νέες προσφορές που θα καλύπτουν όλες τις ανάγκες που μπορεί να έχει κάποιος.
    Τώρα βέβαια αν φοβάσαι τις αναμονές υπάρχει και η λύση να πας σε έναν εναλλακτικό τώρα και την όποια καθυστέρηση να την περάσεις μέσα στο καλοκαίρι και να μην το καταλάβεις και πολύ!
    Βέβαια ξανακοιτώντας την ημ/νία του post σου ίσως έχεις πάρει ήδη τις αποφάσεις σου, αλλά δεν πειράζει το πολύ πολύ να το ρίξω στο γιαλό!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ax8os.arouris : 24-06-07 στις 16:43.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από killbill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι ένας τυπικός πελάτης του ΟΤΕ με απλή dial-up σύνδεση. Σκέφτομαι να φύγω τελείως από
    τον ΟΤΕ και να πάω σε έναν από τους πάροχους που δίνουν απεριόριστο χρόνο αστικών και
    υπεραστικών κλήσεων καθώς και ADSL. Θέλω να ρωτήσω, τα εξής:

    1) γιατί δεν έχει τότε φύγει όλη η Ελλάδα από τον ΟΤΕ αφού μπορεί να έχει απεριόριστες
    αστικές και υπεραστικές και ADSL μόλις με 35 ευρώ περίπου το μήνα?

    2) Μήπως επομένως, κρύβεται κάποια απάτη πίσω από αυτές τις πραγματικά δελεάζουσες
    προσφορές;

    3) Μήπως η ποιότητα της γραμμής δεν είναι τόσο καλή; μήπως θα έχω προβλήματα συνεχώς και θα νοσταλγήσω τον ΟΤΕ μετά από καιρό;

    4) Συμφέρει;

    5) Μήπως μέχρι να γίνει η κατάργηση του ΟΤΕ και η μεταβίβαση σε άλλον πάροχο, μείνω για 3
    μήνες χωρίς τηλέφωνο;

    6) Υπάρχει κανείς που να έφυγε τελείως από τον ΟΤΕ και να απαλλάχθηκε από τα πάγια μια για
    πάντα να μου πει τις εντυπώσεις του;

    7) Ποιόν πάροχο θα μου προτείνατε άφοβα;

    Να σημειώσω ότι μένω λεωφόρο Αλεξάνδρας και όλοι οι πάροχοι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο στην
    περιοχή.

    Ευχαριστώ
    1. Γιατί δεν υπάρχει κάλυψη από εναλλακτικούς παντού...Στο κέντρο Αμπελοκήπων που βρίσκεσαι, πρέπει να είσαι στις 5-10 περιοχές (dslam) στην Ελλάδα που έχεις τόσες πολλές επιλογές.

    2. Γενικά όχι, αλλά κοίτα καλού κακού τα ψιλά γράμματα

    3. Εγώ με vivodi full llu (χωρίς πάγιο ΟΤΕ δηλαδή) στο ίδιο κέντρο δεν είχα κανένα πρόβλημα, με λίγη υπερβολή θα έλεγα ότι ήταν και καλύτερα...

    4. Ναι

    5. Παίζει αν και είναι πολύ μικρή η πιθανότητα. Εγώ με vivodi πρέπει να περίμενα κανά 20ήμερο αλλά δεν έκοψα την γραμμή του ΟΤΕ παρά μόνο αφότου ήρθε η vivodi οπότε δεν έμεινα ούτε λεπτό χωρίς internet.

    6. Είχα τις καλύτερες εντυπώσεις από vivodi το οποίο δεν ισχύει τώρα που είμαι με Hol αλλά υποψιάζομαι ότι τώρα φταίει το κέντρο του ΟΤΕ στο οποίο βρίσκομαι...

    7. Hmm, vivodi

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2007
    Περιοχή
    Μεσοποταμία
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    358
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12000/1019
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780
    Όσο εφικτό είναι να αγοράσεις Ferrari σε τιμή Fiat, άλλο τόσο είναι να βρεις εναλλακτικό καλύτερο από τον ΟΤΕ.

  13. #13
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fat Freddy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο εφικτό είναι να αγοράσεις Ferrari σε τιμή Fiat, άλλο τόσο είναι να βρεις εναλλακτικό καλύτερο από τον ΟΤΕ.
    Η Ferrari στον όμιλο της Fiat ανήκει
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  14. #14
    Το avatar του μέλους foyltaka
    foyltaka Guest
    Μ'αρέσει ο παραλληλισμός του ΟΤΕ με την ferrari άντε και την fiat.
    Αλήθεια τους εναλλακτικούς πως θα τους παρομοιάζατε ;
    Υπάρχει άραγε πάροχος- lada ή μαιμού gti ;
    Ξέρετε με αεροτομές,εξατμίσεις μπουριά και 50 άλογα κάτω απο το καπώ ;

  15. #15
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15010/1021
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    U.S Robotics ADSL2+
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmakry Εμφάνιση μηνυμάτων


    Η Ferrari στον όμιλο της Fiat ανήκει
    Λεπτομεριες θα ελεγα εγω .Λοιπον οσο αφορα τηλεφωνια εγω συνιστω να μην φυγεις απο τον οτε Για κανεναν εναλλακτικο ολοι πανω κατω αν δεις και στα αλλα thread εχουν προβληματα.Αλλα μπορω αφοβα να σου πω οτι για Internet εγω θα σου συνιστουσα να πας σε καποιον εναλλακτικο.φυσικα στον ποιον η επιλογη δικια σου δες ποιος σου καλλυπτει περισσοτερο τις αναγκες σου.Και φυσικα ποιος ακουει τα λιγοτερα οσον αφορα τα αλλα Threads

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 11:38
  2. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-05, 00:08
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-04, 12:06
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-04, 02:11
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-03, 17:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας