Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Question
    Καλημέρα,

    Μεταφερόμαστε με την εταιρία μου σε ένα καινούργιο χώρο και έχουμε ζητήσει από την Cosmote να μας συνδέσει 4 γραμμές VDSL.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο router στο οποίο να συνδέσω και τις τέσσερις γραμμές ώστε να γίνουν, θεωρητικά, μια.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε προγράμματα που υποστηρίζουν πολλαπλές συνδέσεις (πχ p2p, ftp), θεωρητικά θα τις βλέπει σαν μια, σε όσα δεν υποστηρίζουν όχι (πχ http/https)
    Αυτό που μπορεί να γίνει είναι balance στις γραμμές ανάλογα με τους χρήστες.
    Κάτι πχ σαν αυτό https://www.tp-link.com/ae/products/biz-list-4910.html

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από martinibb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    Μεταφερόμαστε με την εταιρία μου σε ένα καινούργιο χώρο και έχουμε ζητήσει από την Cosmote να μας συνδέσει 4 γραμμές VDSL.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος ή κάποιο router στο οποίο να συνδέσω και τις τέσσερις γραμμές ώστε να γίνουν, θεωρητικά, μια.

    Ευχαριστώ.
    Πρέπει να το υποστηρίζουν και τα 2 άκρα αυτό που θες και από όσο γνωρίζω η cosmote δεν έχει κάποια τέτοια υπηρεσία (πχ line bonding) .
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι load balancing αλλά δεν θα έχεις συνδυαστικά 4*ταχύτητα της vdsl στις περισσότερες εφαρμογές.
    Επιπλέον αν είστε εταιρεία σας νοιάζει περισσότερο το upload φαντάζομαι, εκεί είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα και ανάλογα με την υπηρεσία μπορεί να γίνει load balancing με βάση dns ή κάπως αλλιώς.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πόσο κοσμο θα βαλετε πισω απο τις 4 vdsl?
    Τα κουτακια που ενωνουν γραμμες εχουν περιορισμους, και γενικοτερα η διαχειριση μιας τετοιας λυσης σπανιως ειναι plug and play..
    Δυστυχως ΔΕΝ ειναι μια γραμμη, οτι και να κανεις. Πλησιαζει μεν, δεν ειναι δε.
    Ειδικοτερα οταν αρχισουν θεματα οπως μια απο τις τεσερεις να μην καλοδουλευει, (βλαβη, packet loss κλπ) η συμπεριφορα μπορει πραγματικα να σας τρελανει.
    Και η πιθανοτητα σε 4 γραμμες κατι να συμβαινει με τη μια ειναι αυξημενη.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2016
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99000/11000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    AVM FritzBox7530
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η λύση είναι βάζεις zyxel USG310 μέχρι 7 γραμμές ενοποιήσει όλων των γραμμών σε ένα profil είναι και firewall.Το αρνητικό είναι ότι είναι ακριβό 1.100€

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Λυσεις τετοιες υπαρχουν πολλες, ορεξη να εχεις, γνωσεις και χρονο να πειραματιζεσαι.
    Ομως το βασικοτερο ειναι να προδιαγραψει κανεις με σχετικη ακριβεια τις αναγκες του και τι αναμενει απο μια τετοια λυση.
    Και μετα συζηταμε.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση είναι βάζεις zyxel USG310 μέχρι 7 γραμμές ενοποιήσει όλων των γραμμών σε ένα profil είναι και firewall.Το αρνητικό είναι ότι είναι ακριβό 1.100€
    Δεν υπάρχει μηχάνημα που να ενοποιεί γραμμές από τη μια μεριά μόνο όσο ακριβό και να είναι , απλώς κάνει πιο εύκολο το load balancing μέσω gui.
    Και συνήθως επειδή οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν τόσο πολύ p2p κ παρόμοια , το θέμα είναι όπως είπε και ο netblues να προδιαγράψει τις απαιτήσεις.
    Πολλές φορές μια ακριβότερη μισθωμένη γραμμή μειώνει το κόστος συντήρησης και την πολυπλοκότητα της λύσης.
    Αν παίρνουν πχ 4 VDSL και την θέλουν για upload σε onedrive πχ, τότε δεν υπάρχει λύση που να πλησιάζει τη μισθωμένη γραμμή
    Αν θέλουν offsite backup μέσω της γραμμής πάλι δεν κάνει
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει μηχάνημα που να ενοποιεί γραμμές από τη μια μεριά μόνο όσο ακριβό και να είναι , απλώς κάνει πιο εύκολο το load balancing μέσω gui.
    Και συνήθως επειδή οι εταιρείες δεν χρησιμοποιούν τόσο πολύ p2p κ παρόμοια , το θέμα είναι όπως είπε και ο netblues να προδιαγράψει τις απαιτήσεις.
    Πολλές φορές μια ακριβότερη μισθωμένη γραμμή μειώνει το κόστος συντήρησης και την πολυπλοκότητα της λύσης.
    Αν παίρνουν πχ 4 VDSL και την θέλουν για upload σε onedrive πχ, τότε δεν υπάρχει λύση που να πλησιάζει τη μισθωμένη γραμμή
    Αν θέλουν offsite backup μέσω της γραμμής πάλι δεν κάνει
    Και εγώ ήμουν υπέρ της μισθωμένης αλλά θέλανε οπωσδήποτε Cosmote και όχι Forthnet. Οπότε το αποτέλεσμα είναι να κάνουν σύνδεση για 4 γραμμές.
    Επειδή η δουλειά μας έχει μόνο remote access μπορείτε να καταλάβετε τι ανάγκες έχουμε. Μια λύση που βρήκα και φθηνή, είναι της TP Link το Load Balance Broadband Router
    TL-R470T+.

    Σε αυτό από ότι μπορώ να καταλάβω, βάζω τις 4 γραμμές και μπορεί να γίνεται διαχείριση αυτόματα από εκεί. Πάνω σε αυτό θα συνδεθεί ένα ρουτερ για wifi οπότε θα μας καλύψει φαντάζομαι.

    Ποια είναι τα αρνητικά που μπορεί να έχουμε;

  9. #9
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Remote access από μέσα προς τα έξω φαντάζομαι έτσι οπως τα λες.
    Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο router αλλά για να δουλέψετε σίγουρα σωστά θα πρέπει να υποστηρίζει sticky connections ή να βάλετε εσείς κάποιον εξτρά στατικό τρόπο δρομολόγησης (ειδικά αν παίζετε με tls ή/και vpn) .
    BTW και η cosmote δίνει μισθωμένη αλλά ξεφέυγουν πολύ τα κόστη. Με vodafone και ανάλογα την περιοχή (αν μπορεί να εξυπηρετήσει) μπορεί να ήταν καλύτερα κοστολογικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος akis1009 : 02-10-18 στις 12:46.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Να "ενώσεις" όχι.
    Με load balancing μπορείς να μοιράσεις το bandwidth ν συνδέσεων όταν έχεις πολλαπλά (>ν) sessions.
    Ανά session το διαθέσιμο bandwidth θα αντιστοιχεί πάντα στο μέγιστο διαθέσιμο που μπορεί να δώσει το wan link με το οποίο δρομολογήθηκε το session.
    Λύσεις υπάρχουν αρκετές, αναλόγως τι θες να κάνεις.
    Το βασικό ερώτημα είναι αν θες ή όχι load balancing και στην εισερχόμενη κίνηση.
    Αν όχι:
    Ένα μηχανάκι με linux, ή ένα pfsense, ή mikrotik, ή ubnt ή whatever, μια χαρά θα παίξουν.
    Και το USG πιθανότατα, και νομίζω έχει τα σχετικά σε cisco/iOS+pbr.
    Ίσως επαρκεί και το tp-link αλλά δεν είμαι αισιόδοξος,
    την τελευταία φορά που δοκίμασα ένα το ρίξαμε στην ανακύκλωση μετά από 2 μέρες.
    Πάει καιρός, οπότε ίσως έχουν βελτιωθεί από τότε.
    Απλώς κοίτα ότι επιλέξεις να υποστηρίζει sticky connections (ή connection marking).
    Αν θες load-balancing *και* στην εισερχόμενη κίνηση, οι 2 λύσεις που ξέρω ότι παίζουν σε multi-wan (χωρίς μισθωμένες και bgp)
    είναι:
    α) pep-link: (σχετικά) φτηνό, τίμιο, αν τα οικονομικά είναι περιορισμένα παίζει ok.
    β) elfiq: κάνει τα πάντα όλα, μάλλον market leader, αλλά μόνο φτηνά δεν είναι.
    Απ'την άλλη μεριά, είναι enterprise-class μηχανάκια, και σε αυτόν τον χώρο δεν υπάρχει τίποτα φτηνό.
    YMMV.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-08-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    Εκτός από το pfsense υπάρχει και αυτό, σε κάποια το βρήκα καλύτερο στην πράξη συγκριτικά με το pfsense

    https://zeroshell.org/

    και επειδή πάνε και μερικά χρόνια βλέπω ο γείτονας (Fulvio Ricciardi) εξελίσσεται διαρκώς

    https://zeroshell.org/zeroshell-3-9-0-for-raspberry-pi/

    forumsandmore.com - forum setup, script installation and web design

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/19999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο την πλευρα μου επειδη το εχω ψαξει αρκετα και εχω μια τετοια λυση στο σπιτι, κατεληξα στο Ubiquiti Edgerouter X (https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/). Φτηνο router στα 60 ευρω και κανει την δουλεια του 100%. Εχω 3 γραμμες σε load balance (line bonding μην το σκεφτεσαι καν, δεν υπαρχει σαν λυση απο τους παροχους) VDSL 16 mbps η καθε μια. (Ναι, ειναι δραματικη η κατασταση). Εκει που χανει η mikrotik που δοκιμασα ειναι στο setup, πολλα steps και καπω περιπλοκα εαν δεν εχεις αρκετη εμπειρια, απο την αλλη στο edgerouter εχει εναν γελοιο setup wizard που στο ετοιμαζει σε 3 λεπτα. Επισης εχουν παρα πολυ καλο smart QOS (fq_codel) το οποιο δουλευει για εως και 120 mbps aggregate. Την λυση load balance την εκμεταλλευτε παρα πολυ καλα το torrent protocol γιατι ανοιγει πολλα connections. Με αυτον τον τροπο εχω ολο download aggragate.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από martinibb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ήμουν υπέρ της μισθωμένης αλλά θέλανε οπωσδήποτε Cosmote και όχι Forthnet. Οπότε το αποτέλεσμα είναι να κάνουν σύνδεση για 4 γραμμές.
    Ανεξάρτητα του τι router θα μπει και τι διαχείριση θα γίνεται, δεν βρίσκω κάποιο λογο να είναι 4 γραμμές στον ίδιο χώρο απο τον ίδιο provider. Έχουν συμβεί διάφορα. Αν σας κανουν καλύτερη οικονομική προσφορά για πολλές γραμμές μαζεμένες, πάρτε 3 απο ΟΤΕ και 1 απο αλλού. Είναι μεγάλη ζημιά να μείνει ολόκληρη εταιρεια ακόμα και λιγες ώρες χωρίς internet.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    21-09-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    Vodafone - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SppedTouch
    SNR / Attn
    9(dB) / 11,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεξάρτητα του τι router θα μπει και τι διαχείριση θα γίνεται, δεν βρίσκω κάποιο λογο να είναι 4 γραμμές στον ίδιο χώρο απο τον ίδιο provider. Έχουν συμβεί διάφορα. Αν σας κανουν καλύτερη οικονομική προσφορά για πολλές γραμμές μαζεμένες, πάρτε 3 απο ΟΤΕ και 1 απο αλλού. Είναι μεγάλη ζημιά να μείνει ολόκληρη εταιρεια ακόμα και λιγες ώρες χωρίς internet.
    οτι και να πάρεις αν υπάρξει καλωδιακή βλάβη θα μήνεις χωρίς δίκτυο γενικά όποτε δεν έχει και πολύ νόημα όλο αυτό.
    αν μπορείς να έχεις διαφορετικές συνδέσεις σε διαφορετικούς χώρους που θα μπορείς να της λειτουργείς απο ασύρματη ζεύξη τότε ναι έχει νόημα να μιλάς για ασφάλεια χωρίς διακοπές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από usergr123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την πλευρα μου επειδη το εχω ψαξει αρκετα και εχω μια τετοια λυση στο σπιτι, κατεληξα στο Ubiquiti Edgerouter X (https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/). Φτηνο router στα 60 ευρω και κανει την δουλεια του 100%. Εχω 3 γραμμες σε load balance (line bonding μην το σκεφτεσαι καν, δεν υπαρχει σαν λυση απο τους παροχους) VDSL 16 mbps η καθε μια. (Ναι, ειναι δραματικη η κατασταση). Εκει που χανει η mikrotik που δοκιμασα ειναι στο setup, πολλα steps και καπω περιπλοκα εαν δεν εχεις αρκετη εμπειρια, απο την αλλη στο edgerouter εχει εναν γελοιο setup wizard που στο ετοιμαζει σε 3 λεπτα. Επισης εχουν παρα πολυ καλο smart QOS (fq_codel) το οποιο δουλευει για εως και 120 mbps aggregate. Την λυση load balance την εκμεταλλευτε παρα πολυ καλα το torrent protocol γιατι ανοιγει πολλα connections. Με αυτον τον τροπο εχω ολο download aggragate.
    Το MikroTik όμως είναι πολύ ανώτερο σε δυνατότητες και επεκτάσιμο αν το μάθεις σε σχέση με το PnP της UBNT.

    smarag
    MikroTik Certified Trainer
    MikroTik Certified Consultant
    MTCNA,MTCWE,MTCRE,MTCTCE,MTCUME
    SIAE Certified Microwave AlfoPlus Radio Equipment
    3CX Gold Partner of Greece
    3CX VoIP Advanced Certified Engineer

  15. #15
    Εγγραφή
    30-04-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    199999/19999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΡΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7.7(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την χρηση που το θελω ειναι υπεραρκετο. Το εχω δοκιμασει το Mikrotik, εχει οντως πολλες περισσοτερες λειτουργιες αλλα πρεπει να γνωριζεις καλα το OS για να μπορεις να το δουλεψεις, το UI ειναι αρκετα δυσχρηστο. Για τον μεσο χρηστη το edgerouter ειναι πολυ καλυτερη λυση. Αν ηθελα κατι πιο εξεζητημενο θα πηγαινα μαλλον προς pfSense.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πώς γίνεται να κάνεις convert ένα exe αρχείο σε swf?
    Από Red Yonko στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 20:29
  2. Μηνύματα: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-18, 18:09
  3. Για καλό laptop 2 σε 1 laptop
    Από stergios1055 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-18, 15:59
  4. Τα cookies γίνεται να πάψουν να εισέρχονται;
    Από petros07 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 21:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας