Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτέλους!! Πολύ σωστά Όλα αυτά!!

    Το θέμα με τους αριθμούς βλαβών που δεν χρεώνονται θέλει ιδιαίτερη προσοχή.
    Αν η ΕΕΤΤ θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά θα πρέπει να υποχρεώσει τους παρόχους σε 1 ΜΟΝΑΔΙΚΟ τηλ. Βλαβών!!!
    Διαφορετικά θα οδηγηθούμε σε εξυπηρέτηση 2 ταχυτήτων... Την επί πληρωμή που θα απαντούν άμεσα και το δωρεάν που θα μένεις καμμία ώρα στην αναμονή μέχρι να βαρεθείς και να το κλείσεις.
    Μα δεν απαντούνε άμεσα ποτέ ούτε σε αυτά με πληρωμή

    έχουν υποχρέωση να έχουν δωρεάν νούμερο για δήλωση βλάβης, όχι για υποστήριξη ή για πωλήσεις
    ΠΧ ναι καλησπέρα έχει κοπεί το καλώδιο, καλησπέρα δεν έχω σήμα στο τηλέφωνο.
    όχι δεν δουλεύει το ασύρματο, έχω χαμηλή ταχύτητα

  2. #17
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν απαντούνε άμεσα ποτέ ούτε σε αυτά με πληρωμή

    έχουν υποχρέωση να έχουν δωρεάν νούμερο για δήλωση βλάβης, όχι για υποστήριξη ή για πωλήσεις
    ΠΧ ναι καλησπέρα έχει κοπεί το καλώδιο, καλησπέρα δεν έχω σήμα στο τηλέφωνο.
    όχι δεν δουλεύει το ασύρματο, έχω χαμηλή ταχύτητα
    Όταν δούλευα στον οτε πριν καμιά δεκαετία είχαμε ξεχωριστό κέντρο βλαβοληψίας (121) και τεχνικής υποστήριξης (1242? πάει καιρός δεν θυμάμαι). Απ'ότι ξέρω έχουν εδώ και καιρό συγχωνευθεί όμως.

    Επίσης απόκλιση ταχύτητας κάτω από ορισμένο όριο την δηλώναμε βλάβη.

    Είναι λίγο θολά τα όρια μερικές φορές (όχι για την ρύθμιση ασυρμάτου που λες, αλλά πχ για ταχύτητες).

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ειρωνείες δεν είναι αναγκαίες όταν κρύβουν τους toll free αριθμούς και -άγνωστο με ποιού ευθύνη- δεν δουλεύουν . Βάζω στοίχημα ότι ο χρεώσιμος αριθμός για βλάβες του ΟΤΕ δουλεύει από wind.
    Πρώτη μέρα λειτουργίας είναι. Ψάξε στον τιμοκατάλογο της Wind. Υπάρχουν τα νούμερα; Σε ΟΤΕ, COSMOTE και CYTA υπάρχουν σίγουρα (και δουλεύουν).

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Πρόταση προς διαχειριστές. Να μπει μια σελίδα στο ADSLgr με τίτλο "αριθμοί δήλωσης βλαβών παρόχων χωρίς χρεώση". Και κίνηση θα φέρει στην σελίδα και πολύ κόσμο θα διαφωτίσει γιατί το google βγάζει άλλα αντ'άλλων, παλιούς αριθμούς, και γενικά ένα χάος (το bing δεν το αναφέρω καν, βγάζει άλλα αντ'άλλων ό,τι αναζήτηση και να κάνεις).

  5. #20
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Και credit σε μένα, εεεε... Τόσο κόπο έκανα

  6. #21
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.742
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και credit σε μένα, εεεε... Τόσο κόπο έκανα
    Πήγα να κάνω edit "με τους αριθμούς που ξέθαψε ο emeliss" δεν είμαι πια και εμπαθής

  7. #22
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενημέρωση για υπέρβαση ορίου κατανάλωσης προγραμμάτων κινητής τηλεφωνίας: Ο συνδρομητής κινητής τηλεφωνίας ενημερώνεται υποχρεωτικά, όταν υπερβαίνει το 80% των λεπτών ομιλίας/SMS/MB του προγράμματός ή πακέτου προπληρωμένων υπηρεσιών. Ειδικά, για τα MB ενημερώνεται επίσης, υποχρεωτικά, και όταν καταναλώσει το 100% του όγκου.

    Γιατί μόνο στην κινητή; Αγνοούν στην ΕΕΤΤ ότι υπάρχουν πάροχοι σταθερής που δεν προσφέρουν κανέναν τρόπο ενημέρωσης υπολοίπου και χρεώνουν σχεδόν 1 ευρώ το λεπτό κλήσεις σε κινητά μόλις υπερβεί ο χρήστης τον χρόνο;

    Δωρεάν γραμμή εξυπηρέτησης βλαβών από οποιοδήποτε δίκτυο: Σε περίπτωση βλάβης, ο συνδρομητής μπορεί να καλεί, χωρίς χρέωση, από όλα τα δίκτυα σταθερής και κινητής τηλεφωνίας τη γραμμή εξυπηρέτησης βλαβών που διαθέτει ο πάροχος.

    Αυτό από την άλλη, είναι εξαιρετική προσθήκη μιας και ορισμένοι πάροχοι αισχροκερδούν πάνω στις ...βλάβες των δικτύων τους.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 197514

    Συνημμένο Αρχείο 197515

    Συνημμένο Αρχείο 197516

    Ούτε ένας από τους τρεις δεν ακολουθεί τις υποχρεώσεις για δωρεάν τηλέφωνο βλαβών από όλα τα δίκτυα σταθερής και κινητής (εκτός αν το έχουν κάπου αλλού κρυμμένο).

    Ξεκινήστε καταγγελίες.
    Για να σε γλυτωσω απο τις καταγγελειες 13840.
    mac rulez

  8. #23
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Για μένα είναι σημαντικό και η 1η τροποποίηση: "Στην πρώτη σελίδα της σύμβασης πρέπει να αναφέρονται με σαφήνεια, η ημερομηνία υπογραφής, η τελική τιμή χρέωσης του παγίου και οι υπηρεσίες που περιλαμβάνονται σε αυτό, το ύψος τυχόν επιδότησης και η απόσβεσή της, καθώς και τυχόν τέλος για διακοπή/καταγγελία σύμβασης ορισμένου χρόνου."

    Το είχα προτείνει και κατά καιρούς, κάτι αντίστοιχο με την γνωστοποίηση των όρων σύμβασης που παίρνουν οι εργαζόμενοι. Κλασική συνομιλία τηλεφωνικής επικοινωνίας: Θα σας στείλω την σύμβαση να την δείτε πριν την υπογράψετε. Να την δω, αλλά στην ουσία δεν είχε κάποιος τι να δει ως τώρα.

  9. #24
    Εγγραφή
    06-03-2017
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δελτίο Τύπου:
    [*]Απαγόρευση επιβολής τέλους διακοπής/ανανέωσης σύμβασης: Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας είτε σύμβασης αορίστου χρόνου είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας. Επίσης, απαγορεύεται να επιβάλει τέλος ανανέωσης για νέα σύμβασης ορισμένου χρόνου σε υφιστάμενο συνδρομητή με σύμβαση αορίστου χρόνου.[/LIST]
    Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου πια; Όποιος θέλει, φεύγει όποτε θέλει;

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b_a_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου πια; Όποιος θέλει, φεύγει όποτε θέλει;
    Μιλάει για περιπτώσεις που υπήρχε χρέωση διακοπής (ενώ δεν είχες συμβόλαιο)
    σύμβασης αορίστου χρόνου

  11. #26
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από b_a_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρακτικά τι σημαίνει αυτό; Δεν υπάρχει δέσμευση συμβολαίου πια; Όποιος θέλει, φεύγει όποτε θέλει;
    Όχι φυσικά, για να φύγεις από συμβόλαιο που είναι σε ισχύ θα πρέπει να πληρώσεις. Δεν θα υπάρχει τέλος αποσύνδεσης απλώς.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    [*]Αυτόματη πίστωση λογαριασμού για βλάβες: Εφόσον η βλάβη υπερβαίνει τις δύο εργάσιμες ημέρες από την ημέρα δήλωσής της, πρέπει να πιστώνεται αυτόματα και εντός τετραμήνου στον λογαριασμό του συνδρομητή, το τμήμα του παγίου που αντιστοιχεί στη χρονική περίοδο διακοπής των παρεχόμενων υπηρεσιών.
    Προσέξτε ένα λεπτό σημείο...
    Όταν είναι ομαδική βλάβη (καλωδιακή κλπ) τουλάχιστον στον ΟΤΕ σου λένε η για την ακρίβεια σου λέγανε δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι ...οτι ειναι ομαδική και δεν τους αφήνει το σύστημα να την δηλώσουν.... σε αυτη την περιπτωση τι γίνετε???

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσέξτε ένα λεπτό σημείο...
    Όταν είναι ομαδική βλάβη (καλωδιακή κλπ) τουλάχιστον στον ΟΤΕ σου λένε η για την ακρίβεια σου λέγανε δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι ...οτι ειναι ομαδική και δεν τους αφήνει το σύστημα να την δηλώσουν.... σε αυτη την περιπτωση τι γίνετε???
    Πρόσφατα πριν 3 μήνες που υπήρχε θέμα στην περιοχή, μου είπανε πως το γνωρίζουνε, έγινε και η πίστωση στον επόμενο λογαριασμού κανονικά, δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις τι γίνεται. Δεν τους άφησε μεν να δηλώσουν ξεχωριστή βλάβη αλλά έγινε πίστωση κανονικά.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αλλάζουν όλα για τα κινητά: Ελεύθερη η διακοπή συμβολαίου

    https://www.protothema.gr/greece/art...pi-sumvolaiou/

    Στο μεταξύ σε ένα καρο σελίδες και πολύ γνωστά sites όπως βλέπετε περνάνε το μήνυμα ότι πλέον μπορούμε να διακόπτουμε το συμβόλαιο μας χωρίς να πληρώσουμε την ρήτρα !!! Μέχρι και εγώ χω μπερδευτεί τι διάολο ισχύει εντέλει?

  15. #30
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλάζουν όλα για τα κινητά: Ελεύθερη η διακοπή συμβολαίου

    https://www.protothema.gr/greece/art...pi-sumvolaiou/

    Στο μεταξύ σε ένα καρο σελίδες και πολύ γνωστά sites όπως βλέπετε περνάνε το μήνυμα ότι πλέον μπορούμε να διακόπτουμε το συμβόλαιο μας χωρίς να πληρώσουμε την ρήτρα !!! Μέχρι και εγώ χω μπερδευτεί τι διάολο ισχύει εντέλει?
    Νομίζω ότι για συμβόλαιο σε ισχύ δεν πληρώνεις τέλος αποσύνδεσης αλλά πληρώνεις τέλος απομείωσης.
    Αυτό έχει να κάνει με την έκπτωση που σου έκαναν όταν υπέγραψες το συμβόλαιο.
    Φαντάζομαι ότι θα βάζουν μεγάλο ονομσατικό πάγιο και μεγάλες εκπτώσεις ώστε να είναι ασύμφορο να διακόψεις.
    Πάντως τουλάχιστον θα μπορείς να φύγεις όταν λήξει η περίοδος του συμβόλαιου.
    Εμένα όταν κατάργησα πριν 1-2 μήνες κινητό που δεν χρειαζόμουν πλέον και είχε παρέλθςι το 24μηνο μου είπαν ότι αυτό χρεωνεται 15 € (τελος αποσύνδεσης) ΑΥτό πιά δεν πρέπει να ισχύει.

    Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

    ΥΓ Ένα ακόμα ψέμα από το Πρώτο Ψέμα του Πρώτου Θέμου που είναι ακόμα έξω...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 115
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 22:04
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-18, 12:58
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-18, 10:11
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 22:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας