Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-53 από 53
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.. Πάρα πολλές φορές στο παρελθόν με το που έφτανε στο παλιό πάροχο η αίτηση φορητότητας έπερνε τηλ και σου έκανε αντιπροσφορά.. ( προσωπικά το έχω ζήσει σε κινητά και σταθερά).. Αλλιώς γιατί να κάνεις ακύρωση?

    Με λίγα λόγια το είχες κάνει εργαλείο για να πάρεις καλύτερη τιμή, τώρα θα συνεχίσει να είναι όπως πρόβλεπε απο την αρχή ο κανονισμός για τις συμβάσεις εξ αποστάσεως.
    Ο κανονισμός είναι με το σκεπτικό οτι όταν γίνεται σύμβαση εξ αποστάσεως αρκετές φόρες πιέζουν τον πελάτη ώστε να αγοράσει κάτι, μετά κάθεται και το σκέφτεται καλύτερα και σου λεεί μα εγώ δεν χρειάζομαι την νέα σκούπα με τρίχες άσπρης γαζέλας, δεν σκουπίζω καν και την γυρνάει πίσω χωρίς μα και μου.

  2. #47
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια το είχες κάνει εργαλείο για να πάρεις καλύτερη τιμή, τώρα θα συνεχίσει να είναι όπως πρόβλεπε απο την αρχή ο κανονισμός για τις συμβάσεις εξ αποστάσεως.
    Ο κανονισμός είναι με το σκεπτικό οτι όταν γίνεται σύμβαση εξ αποστάσεως αρκετές φόρες πιέζουν τον πελάτη ώστε να αγοράσει κάτι, μετά κάθεται και το σκέφτεται καλύτερα και σου λεεί μα εγώ δεν χρειάζομαι την νέα σκούπα με τρίχες άσπρης γαζέλας, δεν σκουπίζω καν και την γυρνάει πίσω χωρίς μα και μου.
    Προσωπικά δεν έχω κάνει υπαναχώρηση ποτέ. Όταν αποφάσιζα να φύγω από έναν πάροχο και να πάω σε άλλον γιατί μου έδινε καλύτερη τιμή, έπαιρνα πάντα τηλ τον πάροχο που ήμουν και του έλεγα << Ο ταδε μου δίνει αυτά σε αυτή την τιμή. Εάν μου δώσεις και εσύ τα ίδια δεν θα φύγω. Εάν όχι θα φύγω >> Η απάντηση βέβαια από ΟΛΕΣ τις εταιρείες ήταν << Όχι δεν μπορούμε να κάνουμε καλύτερη τιμή>>. Μόλις όμως πήγαινε η αίτηση φορητότητας τσουπ ξαφνικά έπαιρναν τηλ και μου έδιναν καλύτερη τιμή ( ξαφνικά μπορούσαν).. Αυτό που τους απαντούσα ήταν σε πείρα τηλ τάδε ημέρα και τάδε ώρα και σε ενημέρωσα. Μου είπες ότι δεν είχες καλύτερη τιμή. Οπότε γεια...

    Για να επανέλθω όμως στο βασικό θέμα γιατί ο νέος πάροχος πριν περάσουν οι 14 ημέρες δεν ενημερώνει απλά τον παλιό ότι υπάρχει αίτημα φορητότητας από τον τάδε πελάτη του, και περιμένει να περάσουν οι 14 ημέρες και μετά να του στείλει την αίτηση φορητότητας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει ο παλιός πάροχος και να χάσει ο καταναλωτής την ευκαιρία να πετύχει κάτι καλύτερο ( μπορεί σε τιμή, μπορεί σε υπηρεσίες)..

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να επανέλθω όμως στο βασικό θέμα γιατί ο νέος πάροχος πριν περάσουν οι 14 ημέρες δεν ενημερώνει απλά τον παλιό ότι υπάρχει αίτημα φορητότητας από τον τάδε πελάτη του, και περιμένει να περάσουν οι 14 ημέρες και μετά να του στείλει την αίτηση φορητότητας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει ο παλιός πάροχος και να χάσει ο καταναλωτής την ευκαιρία να πετύχει κάτι καλύτερο ( μπορεί σε τιμή, μπορεί σε υπηρεσίες)..

    Γιατί ξαναλέω, ο σκοπός του δικαιώματος της υπαναχώρησης δεν είναι για να πάρεις καλύτερη τιμή

  4. #49
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιώργο έχεις χάσει πολλά επεισόδια ή γενικά βγάζεις συμπεράσματα για πράγματα που δεν τα γνωρίζεις.

    Πέρυσι περίπου τέτοια εποχή ψηφίστηκε ο νέος κανονισμός, με έναρξη ισχύος από φέτος τον Ιούνη.

    Χοντρικά όταν κάνεις αίτημα στον νέο πάροχο, αυτός κρατά για 14 μέρες το αίτημα και δεν το προχωρά, ώστε αν μετανιώσεις να έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης. Ο παλιός πάροχος θα ενημερωθεί την 15η μέρα, οπότε πλέον δεν ισχύει η υπαναχώρηση.
    Αν όμως με το αίτημα ζητήσεις να προωθηθεί άμεσα η φορητότητα, τότε ο παλιός θα ενημερωθεί το αργότερο την επόμενη εργάσιμη και πιθανόν να σου δώσει αντιπροσφορά. Όμως τώρα έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης μέσα σε 14 μέρες από το αίτημα και το αργότερο μία ώρα πριν την ενεργοποίηση στον νέο πάροχο. Άρα όλα γίνονται πολύ γρήγορα και πιθανόν να μην προλάβεις.

    Διάβασε τα 2 θέματα και θα καταλάβεις πως ακριβώς έχει το πράγμα, με ποιον τρόπο ακόμη και σήμερα υπάρχει η δυνατότητα του παιχνιδιού των αντιπροσφορών και γιατί σου λέμε ότι τα συμπεράσματα που έχεις είναι λανθασμένα.
    Σκοπός του δικαιώματος υπαναχώρησης ποτέ δεν ήταν οι αντιπροσφορές, άσχετα αν γίνονταν και πολλοί από εμάς το χρησιμοποιούσαν (και φυσικά οι πάροχοι). Ακόμη και σήμερα υπάρχει, απλά σε στενότερα χρονικά πλαίσια και με άλλη διαδικασία.

  5. #50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικά όταν κάνεις αίτημα στον νέο πάροχο, αυτός κρατά για 14 μέρες το αίτημα και δεν το προχωρά, ώστε αν μετανιώσεις να έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης. Ο παλιός πάροχος θα ενημερωθεί την 15η μέρα, οπότε πλέον δεν ισχύει η υπαναχώρηση.
    Αν όμως με το αίτημα ζητήσεις να προωθηθεί άμεσα η φορητότητα, τότε ο παλιός θα ενημερωθεί το αργότερο την επόμενη εργάσιμη και πιθανόν να σου δώσει αντιπροσφορά. Όμως τώρα έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης μέσα σε 14 μέρες από το αίτημα και το αργότερο μία ώρα πριν την ενεργοποίηση στον νέο πάροχο. Άρα όλα γίνονται πολύ γρήγορα και πιθανόν να μην προλάβεις.

    Διάβασε τα 2 θέματα και θα καταλάβεις πως ακριβώς έχει το πράγμα, με ποιον τρόπο ακόμη και σήμερα υπάρχει η δυνατότητα του παιχνιδιού των αντιπροσφορών και γιατί σου λέμε ότι τα συμπεράσματα που έχεις είναι λανθασμένα.
    Σκοπός του δικαιώματος υπαναχώρησης ποτέ δεν ήταν οι αντιπροσφορές, άσχετα αν γίνονταν και πολλοί από εμάς το χρησιμοποιούσαν (και φυσικά οι πάροχοι). Ακόμη και σήμερα υπάρχει, απλά σε στενότερα χρονικά πλαίσια και με άλλη διαδικασία.
    Πιθανόν να έχω χάσει επεισόδια.
    Όσο και να διαβάζω τον νόμο όμως, δεν καταλαβαίνω πως μπορώ να πάρω αντιπροσφορά, εκτός και εάν τηλεφωνήσω εγώ στον παλιό πάροχο και τον ενημερώσω ότι λήγει το συμβόλαιο μου και πάω στην τάδε εταιρεία με τόσα....
    Από εκεί και πέρα υπάρχουν 2 περιπτώσεις.
    1) Αφού έχω υπογράψει για το δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών την 15 ημέρα που θα ενημερωθεί ο παλιός πάροχος και να με πάρει τηλ να μου δώσει αντιπροσφορά δεν μπορώ να την δεχτώ γιατί έχουν περάσει οι 14 μέρες.
    2) Δεν έχω υπογράψει για το δικαίωμα υπαναχώρησης. Ο νέος πάροχος προχωρά άμεσα την αίτηση φορητότας. Μου δίνει ο παλιός πάροχος αντιπροσφορά αλλά και πάλι δεν μπορώ να την δεχτώ γιατί δεν έχω υπογράψει για το δικαίωμα υπαναχώρησης..
    Λέω κάτι λάθος?

    Εαν υπάρχει και τρίτη περίπτωση παρακαλώ να μου την πείτε..

    Τέλος σαφώς και ο σκοπός του δικαιώματος υπαναχώρησης ποτέ δεν ήταν οι αντιπροσφορές, όμως οι εταιρείες τον ξεκίνησαν και οι καταναλωτές τον εκμεταλλεύτηκαν....

  6. #51
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) Δεν έχω υπογράψει για το δικαίωμα υπαναχώρησης. Ο νέος πάροχος προχωρά άμεσα την αίτηση φορητότας. Μου δίνει ο παλιός πάροχος αντιπροσφορά αλλά και πάλι δεν μπορώ να την δεχτώ γιατί δεν έχω υπογράψει για το δικαίωμα υπαναχώρησης..
    Λάθος. Εξακολουθεί να ισχύει το δικαίωμα ακύρωσης. Με τον προηγούμενο κανονισμό γινόταν το πολύ 3 μέρες πριν την κατασκευή του βρόχου, ενώ τώρα εντός 14 ημερών από την υπογραφή της σύμβασης και έως 1 ώρα πριν από την ενεργοποίηση στον νέο πάροχο. Προϋπόθεση να έχεις ζητήσει άμεσα την έναρξη της φορητότητας και όχι μετά από 14 μέρες.
    Με τον νέο κανονισμό ακύρωση και υπαναχώρηση εξισούνται. Εξασκώντας το δικαίωμα ακύρωσης, ταυτόχρονα εξασκείς και αυτό της υπαναχώρησης (εντός των χρονικών ορίων).

    Οπότε έχεις τις παρακάτω επιλογές.
    α. Πριν λήξει το συμβόλαιο, παίρνεις τηλέφωνο στον υπάρχοντα πάροχο και ζητάς προσφορά ανανέωσης, αναφέροντας ότι έχεις ήδη άλλη/ες από άλλον/ους παρόχους. Προφανώς πρέπει να έχεις όντως κάποια για να διαπραγματευθείς.
    β. Κάνεις φορητότητα σε νέο πάροχο και ρητά ζητάς (με επιβεβαίωση) να προωθηθεί άμεσα η φορητότητα. Χάνεις το δικαίωμα υπαναχώρησης, αλλά διατηρείς στο ακέραιο το αντίστοιχο της ακύρωσης.
    Το αν θα σου κάνει αντιπροσφορά (και πότε) ο παλιός πάροχος, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Και φυσικά αν υπάρχει χρόνος για ακύρωση.

  7. #52
    Έψαξα και διάβασα όσο μπορούσα.. το μόνο σημείο που βρήκα ότι μπορείς να ακυρώσεις την φορητότητα είναι αυτό

    <<Εάν ο συνδρομητής έχει υποβάλει ειδική ρητή δήλωσή του προς τον πάροχο-δέκτη ότι επιθυμεί η έναρξη εργασιών για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον η ενεργοποίηση της υπηρεσίας πραγματοποιηθεί πριν εκπνεύσει η προθεσμία των 14 ημερολογιακών ημερών για την άσκηση του δικαιώματος υπαναχώρησης και το αίτημα υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση.>>

    Και όλα αυτά εάν η αίτηση έχει γίνει μέσω τηλ.
    Γιατί εάν έχεις πάει σε ένα κατάστημα εκεί το ξεχνάς. Το λέει σαφέστατα

    <<ΙΑ. Στο τέλος της παρ. 7 του άρθρου 9 προστίθεται νέο εδάφιο γ’ ως εξής:
    «γ. Εάν η σύναψη της σύμβασης γίνεται εντός εμπορικού καταστήματος, το προσωπικό του παρόχου ενημερώνει με σαφήνεια τον συνδρομητή πριν την υποβολή της αίτησης φορητότητας ότι δεν θα έχει δικαίωμα να ακυρώσει την αίτηση
    φορητότητας και να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση.
    >>

    Και εν πάσι περιπτώσει η πράξη θα δείξει από εδώ και πέρα εάν θα παίρνουμε αντιπροσφορές όταν κάνουμε φορητότητα..
    Στο σπίτι μου πάντως που έκανα αίτηση από τηλ και μου έστειλαν να υπογράψω την αίτηση υπαναχώρησης 14 ημερών, αντιπροσφορά δεν πήρα. ( Για να πω την αλήθεια και να με πλήρωναν δεν έμενα με τίποτα στην εταιρεία που είμαι τώρα)

  8. #53
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανέκαθεν το δικαίωμα υπαναχώρησης δεν ισχύει σε κατάστημα. Ο νόμος είναι ευρωπαϊκός κανονισμός και όχι δικό μας αποκλειστικό φρούτο.
    Πάντα μιλάμε για συμβάσεις εκτός εμπορικού καταστήματος, π.χ. τηλέφωνο, ιστοσελίδα, προωθητική πώληση στον χώρο μας με αντιπρόσωπο κλπ.

    Όπως ήδη ανέφερα, δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις αντιπροσφορά. Και αυτό ίσχυε και πριν. Είναι καθαρά θέμα πολιτικής εκάστου παρόχου σε ποιες περιπτώσεις το εφαρμόζει. Υπάρχουν πολλές αναφορές μελών του φόρουμ όλα αυτά τα χρόνια, που δεν τους πήρε ο παλιός πάροχος για αντιπροσφορά. Κι εν πάση περιπτώσει, δεν έγινε γι' αυτό ο κανονισμός.

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 115
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 22:04
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-18, 12:58
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-18, 10:11
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-17, 22:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας