Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους! Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και θέλω να μοιραστώ τον προβληματισμό μου... Δεν γνωρίζω αν έχει συζητηθεί κάποιο παρόμοιο ζήτημα παλαιότερα, οπότε προκαταβολικά ζητώ συγγνώμη σε αυτή την περίπτωση... Λοιπόν, είμαι συνδρομητής στην nova από πέρυσι τον Οκτώβριο στο πρόγραμμα triple play. Πριν 2 μήνες μετακόμισα από την Ορεστιάδα στην Θεσσαλονίκη και έκανα αίτηση μετακόμισης και της γραμμής μου... Έχουν περάσει 2 μήνες και ακόμα δεν έχω τηλέφωνο και ίντερνετ. Ο λόγος είναι πως πρέπει να κατασκευαστεί στύλος και να τραβηχτεί 200 μέτρα καλώδιο, ώστε να μπορεί να κατασκευαστεί ο βρόχος, με το κόστος να μετακυλύεται από τον πάροχο, στον πελάτη. Το χρονικό διάστημα που δίνει η εταιρία για την υλοποίηση των εργασιών από τον ΟΤΕ, είναι επιπλέον 4 μήνες (δηλαδή πάμε για 6 μήνες συνολικά). Σήμερα πήγα στον ΟΤΕ και ρώτησα τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που υποβάλλω αίτηση φορητότητας... Αυτό που με προβληματίζει, είναι αν θα πληρώσω το πέναλτι της nova. Αυτή τη στιγμή δεν μου παρέχει καμία υπηρεσία, χωρίς δίκη μου υπαιτιότητα. Αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Το κόστος για την κολόνα δεν το γλυτώνεις.
    Ο παρόχος έχει κάνει τα προβλεπόμενα, όποτε δεν φταίει για το ότι ακόμα δεν έχεις υπηρεσία

  3. #3
    Εγγραφή
    01-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι φίλε μου, δεν διαφωνώ και ούτως ή άλλως θα κινηθώ νομικά εναντίον του μεσιτικού που απέκρυψε το ουσιώδες έλλειμμα της οικίας. Το θέμα μου είναι αν είμαι υποχρεωμένος να καταβάλλω το πέναλτι στη Nova από την στιγμή που δεν μπορεί να μου παρέχει υπηρεσίες λόγω έλλειψης υποδομών... Δεν είναι ότι θέλω να διακόψω την σύνδεσή μου επειδή είμαι δυσαρεστημένος από την ποιότητα... Υπάρχει αντικειμενική αδυναμία παροχής και η όποια επίλυση του προβλήματος, είναι και ασύμφορη, αλλά και χρονοβόρα. Και φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην γίνει ποτέ, καθώς υπάρχει και η περίπτωση να μην αναλαμβάνει καν ο ΟΤΕ την εργολαβία. Δεν θέλω να υπάρχει μετέωρη αίτηση φορητότητας η οποία δεν θα υλοποιηθεί.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πιστεύω ακόμα και στον ΟΤΕ να πας δεν πρόκειται να κερδίσεις κάτι από την στιγμή που δεν υπάρχει δίκτυο.
    Επίσης η forthnet/nova έχει οριστεί σαν πάροχος καθολικής υπηρεσίας, ίσως να μπορείς να το ψάξεις έτσι και να σου φέρουν δορυφορικό μέχρι να μπει η κολόνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δορυφορικό, οκ, αλλά με τι κόστος; Δηλαδή αυτή τη στιγμή είμαι εγκλωβισμένος και θα πρέπει να περιμένω έναν ολόκληρο χρόνο μέχρι να ολοκληρωθεί το συμβόλαιο που έχω... Οπότε καλύτερα να κινηθώ νομικά εναντίον του μεσιτικού γραφείου ή του ιδιοκτήτη.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βασικά

    74. Τι περιλαμβάνει η Καθολική Υπηρεσία και ποια εταιρία είναι υπόχρεη για την
    παροχή της;
    Η Καθολική Υπηρεσία είναι το ελάχιστο σύνολο υπηρεσιών που πρέπει να παρέχονται σε
    όλους τους χρήστες, ανεξάρτητα από τη γεωγραφική θέση τους, και σε προσιτή τιμή.
    Περιλαμβάνει την παροχή:
    • Σταθερής τηλεφωνίας η οποία υποστηρίζει επιπλέον υπηρεσίες fax και χαμηλής ταχύτητας
    πρόσβαση στο Διαδίκτυο.
    • Ενιαίου τηλεφωνικού καταλόγου και σχετικής υπηρεσίας πληροφοριών καταλόγου.
    • Κοινόχρηστων τηλεφώνων.
    • Ειδικών ρυθμίσεων για τα άτομα με ειδικές ανάγκες.
    Επισημαίνεται ότι η παροχή ευρυζωνικής πρόσβασης στο Διαδίκτυο δεν αποτελεί περιεχόμενο
    της Καθολικής Υπηρεσίας.
    στην ουσία μιλάμε μόνο για τηλέφωνο οπότε μάλλον ξέχνα την μπούρδα που είπα. Δεν ξέρω πως μπορείς να απεμπλακείς.
    Δες μήπως η παρακάτω εταιρεία μπορεί να σου φέρει οπτική.

    http://www.hcn.gr/el/

  7. #7
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Επειδή καθολικός πάροχος είναι η forthnet ο ΟΤΕ μπορεί να σου φέρει κολώνες μέχρι το πολύ 150 μέτρα από το τελευταίο υπάρχον box του με κόστος κάπου 5-6€/μέτρο συν 24% ΦΠΑ. Η forthnet παρότι καθολικός πάροχος δεν σου φέρνει κανένα δίκτυο και σε τέτοιες περιπτώσεις σε παρέμπει σε δορυφορικό ίντερνετ. Οπότε είναι σίγουρο πως δεν θα σου φέρει κανείς καλώδιο να ξέρεις γιαυτό μην περιμένεις!
    Κάνε καταγγελία της σύμβασης με υπαιτιότητα δική τους και βάλε ένα από αυτά: https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...ith-4G/_/N-81g αν σε καλύπτει ο όγκος δεδομένων βέβαια....

  8. #8
    Εγγραφή
    01-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δυστυχώς μίλησα και με την ΕΕΤΤ και δεν μπορεί να γίνει καταγγελία χωρίς το πρόστιμο... Σκέφτηκα κάτι άλλο, απλά δεν είμαι σίγουρος οτι γίνεται... Πιάνω με μέτριο σήμα ένα δίκτυο wifi fon. Μπορώ να το ενισχύσω με μια εξωτερική κεραία λήψης και συνδέοντας το router της zte που έχω, να το δώσω και ασύρματα σε συσκευή; Όσο για οπτική ίνα, ούτε λόγος ακόμα στην Νεάπολη, τουλάχιστον όχι στην περιοχή που βρίσκομαι...

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω ότι έχω κωδικούς χρήσης της υπηρεσίας και γνωρίζω ότι μπορώ να συνδέσω μέχρι 2 συσκευές ταυτόχρονα στο δίκτυο αυτό... Θέλω να φέρω όμως το δίκτυο στο σπίτι με πιο δυνατό σήμα μέσω του router, από την εξωτερική κεραία, με χρήση και του pc

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Anemos81 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς μίλησα και με την ΕΕΤΤ και δεν μπορεί να γίνει καταγγελία χωρίς το πρόστιμο... Σκέφτηκα κάτι άλλο, απλά δεν είμαι σίγουρος οτι γίνεται... Πιάνω με μέτριο σήμα ένα δίκτυο wifi fon. Μπορώ να το ενισχύσω με μια εξωτερική κεραία λήψης και συνδέοντας το router της zte που έχω, να το δώσω και ασύρματα σε συσκευή; Όσο για οπτική ίνα, ούτε λόγος ακόμα στην Νεάπολη, τουλάχιστον όχι στην περιοχή που βρίσκομαι...
    Θα μπορούσες με άλλον εξοπλισμό να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά δεν νομίζω οτι το αξίζει, το fon έχει περιορισμό στο download και θέλει να έχεις κωδικό ή απο κάποιον γνωστό ή με πληρωμή.

    Οπότε σου μένουν,
    Λύση με 3g/4g η όποια παρέχει περιορισμένο όγκο δεδομένων και σχετικά ακριβά αλλά με καλές ταχύτητες συνήθως
    Ασύρματο, με λιγο αυξημένο κόστος εγκατάστασης αλλά με πιο λογικές τιμές μετά εφόσον σε καλύπτουν.
    Υπάρχουν αρκετοί wisp's, πρόσφατα σε γνωστούς είδα την metadosis σε λογικές τιμές ρίξε τους μια ματιά.
    Δορυφορικό ...... σαν λύση ανάγκης

  10. #10
    Εγγραφή
    01-10-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σε έναν πρόχειρο έλεγχο, μου έβγαλε 5 mbps το wifi fon. Δεν θέλω παραπάνω, για να βλέπει η μικρή βιντεάκια το θέλω και να κάνω τα βασικά εγώ... Με την παρούσα κατάσταση, δεν έχω απαιτήσεις για μένα. Απλά θέλω να ενισχύσω το σήμα, γιατί έχω συχνές αποσυνδέσεις.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα την nictech και μάλλον θα καταλήξω εκεί... Στα €90/6μηνο, με 20mbps down και 2 up

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά με κάποιο nanostation μπορείς να το κάνεις.

    https://www.ubnt.com/airmax/nanostation-ac/

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-18, 21:19
  2. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 08:59
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-18, 11:43
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-18, 16:44
  5. Μηνύματα: 583
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 11:23

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας