Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Καλησπέρα! Επειδή πλέον έχω κουραστεί να εξηγώ τα αυτονόητα στο τεχνικό τμήμα της Wind, αν έχει κάποιος καμιά ιδέα τι μπορεί να έχει συμβεί καλοδεχούμενη η άποψή του.
    Ενεργοποίηση Wind Fiber 100 Ιούνιος 2018. Αρχική ταχύτητα 99,99Mbps down, 9,99 Mbps up
    Άψογη λειτουργία στα πάντα όλα.
    Τέλος Αυγούστου άρχισαν κάτι αναιπέσθητα σπασίματα στο streaming, κοιτάζω 85 down Παίρνω τηλέφωνο έρχεται τεχνικός, κάνει μετρήσεις σπίτι, πολυκατοικία κλπ, επιβεβαιώνεται η ταχύτητα αυτή. Μας λέει ότι θα ενημερωθούμε. Παίρνω τηλέφωνο μετά από τρεις τέσσερις μέρες για να πω ότι η ταχύτητα της γραμμής έχει πέσει κι άλλο και είναι στα 78 down. Αρχίζει ένα γαϊτανάκι τηλεφώνων που μου λένε από τη Wind ότι αυτό δεν είναι βλάβη, ότι τόσο βγάζει η περιοχή και ότι μέχρι 70 down είναι αποδεκτό. Με πολλούς καβγάδες και αντιπαραθέσεις με πήραν τέλοσπάντων και μου έδωσαν μια έκπτωση αλλά δεν αναγνώρισαν ότι υπάρχει βλάβη. Προχθές διαπιστώνω (πάλι λόγω προβλήματος στο streaming) ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα 65 down και άρχισα πάλι τα τηλέφωνα. Εν ολίγοις μου δήλωσαν ότι μέχρι 50 είναι αποδεκτό στο FIBER - αν είναι δυνατόν - και ότι δεν είναι βλάβη. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω έτσι. Έχω μιλήσει με την ΕΕΤΤ και με τον δημόσιο πάροχο (ο ΟΤΕ στην περιοχή μου) και ξέρω ότι με δουλεύουν κανονικότατα απλώς αναρωτιέμαι αν έχει κάποιος γνώμη γιατί έχει συμβεί αυτό και γιατί αρνούνται με τέτοια επιμονή να αντιμετωπίσουν την περίπτωση ως βλάβη.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lazp11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Επειδή πλέον έχω κουραστεί να εξηγώ τα αυτονόητα στο τεχνικό τμήμα της Wind, αν έχει κάποιος καμιά ιδέα τι μπορεί να έχει συμβεί καλοδεχούμενη η άποψή του.
    Ενεργοποίηση Wind Fiber 100 Ιούνιος 2018. Αρχική ταχύτητα 99,99Mbps down, 9,99 Mbps up
    Άψογη λειτουργία στα πάντα όλα.
    Τέλος Αυγούστου άρχισαν κάτι αναιπέσθητα σπασίματα στο streaming, κοιτάζω 85 down Παίρνω τηλέφωνο έρχεται τεχνικός, κάνει μετρήσεις σπίτι, πολυκατοικία κλπ, επιβεβαιώνεται η ταχύτητα αυτή. Μας λέει ότι θα ενημερωθούμε. Παίρνω τηλέφωνο μετά από τρεις τέσσερις μέρες για να πω ότι η ταχύτητα της γραμμής έχει πέσει κι άλλο και είναι στα 78 down. Αρχίζει ένα γαϊτανάκι τηλεφώνων που μου λένε από τη Wind ότι αυτό δεν είναι βλάβη, ότι τόσο βγάζει η περιοχή και ότι μέχρι 70 down είναι αποδεκτό. Με πολλούς καβγάδες και αντιπαραθέσεις με πήραν τέλοσπάντων και μου έδωσαν μια έκπτωση αλλά δεν αναγνώρισαν ότι υπάρχει βλάβη. Προχθές διαπιστώνω (πάλι λόγω προβλήματος στο streaming) ότι η ταχύτητα έχει πέσει στα 65 down και άρχισα πάλι τα τηλέφωνα. Εν ολίγοις μου δήλωσαν ότι μέχρι 50 είναι αποδεκτό στο FIBER - αν είναι δυνατόν - και ότι δεν είναι βλάβη. Δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω έτσι. Έχω μιλήσει με την ΕΕΤΤ και με τον δημόσιο πάροχο (ο ΟΤΕ στην περιοχή μου) και ξέρω ότι με δουλεύουν κανονικότατα απλώς αναρωτιέμαι αν έχει κάποιος γνώμη γιατί έχει συμβεί αυτό και γιατί αρνούνται με τέτοια επιμονή να αντιμετωπίσουν την περίπτωση ως βλάβη.
    Ευχαριστώ
    Αν έχεις τσεκάρει την εγκατάστασή σου και είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεται κατί από τη δική σου πλευρά, δήλωσέ το εκ νέου βλάβη. Αν συνεχίζουν και πάλι να αδιαφορούν ή αλλάζεις πακέτο στο 50αρι vdsl με την ανάλογη έκπτωση στο πάγιο ή κάνεις καταγγελία και ζητάς την αζημίως αποχώρησή σου από τον πάροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anthip09 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις τσεκάρει την εγκατάστασή σου και είσαι σίγουρος ότι δεν ευθύνεται κατί από τη δική σου πλευρά, δήλωσέ το εκ νέου βλάβη. Αν συνεχίζουν και πάλι να αδιαφορούν ή αλλάζεις πακέτο στο 50αρι vdsl με την ανάλογη έκπτωση στο πάγιο ή κάνεις καταγγελία και ζητάς την αζημίως αποχώρησή σου από τον πάροχο.
    Η εγκατάσταση έχει ελεγχθε από τεχνικό Wind και ΟΤΕ μια πριν παραδοθεί η γραμμή και άλλη μια φορά που ήλθε τεχνικός WIND και έλεγξε όλες τις συνδέσεις. Με πήραν πάλι τηλέφωνο - ενώ αρνούνται ότι υπάρχει βλάβη-για να μου πουν ότι θα στείλουν τεχνικό να κάνει δωρεάν νέο έλεγχο. Η γραμμή σήμερα είναι στα 61. Ό,τι να 'ναι. Θα δω τι θα μου πουν πάλι και αναλόγως. Έτσι που το βλέπω όμως μάλλον θα καταγγείλω τη σύμβαση

  4. #4
    Εγγραφή
    03-09-2012
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Update: Πλέον κάθομαι και χαζεύω την προσπάθεια συντονισμού μεταξύ ιδιωτικού παρόχου και δημοσίου παρόχου (συνεννόηση σπαλομπριζόλα). Με τα πολλά και αφού ο συγχρονισμός είναι στο 60, ήρθε τεχνικός έλεγξε τα πάντα μέσα-έξω μέχρι και τον κατανεμητή όλα εντάξει. Για να είμαι και εντάξει ο τεχνικός που ήλθε ήταν άψογος σε όλα τα επίπεδα και φυσικά ο άνθρωπος όταν του περιέγραψα τις απαντήσεις της εξυπηρέτησης πελατών με κοίταξε με απορία... Με συνεχή sms λοιπόν ενημερώνομαι ότι εντοπίστηκε η βλάβη και απαιτείται παρέμβαση του ΟΤΕ. Πότε βέβαια θα ξεκουνήσει ο ΟΤΕ να διορθώσει τη βλάβη.... άγνωστο.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 372
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-19, 15:57
  2. Wind Fiber 100 FTT (?) Home ή Cabinet?
    Από ngoundras στο φόρουμ FTTH
    Μηνύματα: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-19, 18:49
  3. Wind Fiber 100 Ελλειψη Ακραιου Δικτυου
    Από h_tsopelas στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-18, 02:24
  4. WiND Fiber 100/200 ( Vectoring&Bonding or real FTTH)
    Από xsystemgr στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-17, 21:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας