Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πρόσφατα έκανα upgrage σε VDSL και στη συνέχεια αλλαγή του προφίλ,ύστερα από συννενόηση, σε fast path.Αυτό που παρατηρώ στα fps games είναι ότι τώρα πια,παρ'ότι είμαι συνδεδεμένος με ethernet στο speedport και δεν έχω θέμα με spikes, το gameplay είναι πιο αργό σε σχέση με παλιότερη σύνδεση.Με αυτό εννοώ ότι οι αντιπάλοι μου με ανιχνεύουν γρηγορότερα σε σχέση με παλιότερα και ότι σε ορισμένες περιπτώσεις έχω noreg(no registration σε bullets) ή slow registration.
    Σε τεστ που έκανα εντόπισε 0.5-1 jitter(αρκετά καλό) αλλά και 1.5% packet loss(όχι πολύ αλλά και πάλι ύποπτο).Που μπορεί να οφείλεται αυτό?
    Το speedport του ΟΤΕ είναι συνδεδεμένο ενσύρματα και με ένα αναμεταδότη εκτός του υπολογιστή.

    Υ.Σ:Να σημειωθεί ότι το συμπέρασμα με τους αντιπάλους το έχω βγάλει ύστερα από σύγκριση και με video αλλά και με gameplay απλά.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Δεν γνωρίζω κατά πόσο έχει σημασία η τεχνολογία που χρησιμοποιείς. Adsl ή vdsl διαφορά καμία. Μόνο το latency έχει σημασία. Δοκιμάσε με κανέναν φίλο σου αν είναι εφικτό για να σιγουρευτείς για το noreg(τέτοια φαινόμενα είναι πάντοτε συνδεδεμένα με το αν laggareis ή όχι).

    Αν πάντως το λατενσυ σου μειώθηκε ή έμεινε το ίδιο όταν άλλαξες σε vdsl τότε σίγουρα δεν φταίει αυτό.

    Υπάρχει επίσης και το σενάριο όπου είχες μια αλλαγή στο ping και αυτό να μεταφράζεται διαφορετικά στο game play. Θυμάμαι κάποτε όταν έπαιζα call of duty 2 η διαφορά μεταξύ του 64 ping και του 33 ήταν αισθητή και έπρεπε να προσαρμόσεις το τρόπο που στόχευες κινούμενο στόχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Αγια Παρασκευη & Πατρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17852/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Siemens
    SNR / Attn
    5db(dB) / 28db(dB)
    Το πακετ λος μπορει να ειναι πολλες φορες χειροτερο απο ανεβασμενο πινγκ κατα 20 ms. Τωρα που οφειλεται το πακετ λος που εχεις δεν ειναι κατι στανταρ.
    Το γυμνό είναι καλό, αρκεί να μην είναι καλώδιο!

  4. #4
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γενικά στα fps που παίζω το ping κυμαίνεται απο 48-70.Δεν εχω lag απλά είναι αυτό που είπες κατά βάση με τον κινούμενο στόχο Rogn.Αν και η διαφόρα ειναι μόνο κατα 15-20 ping σε σχέση με προηγούμενη σύνδεση.Τα hits ας πούμε δεν τα νιώθω τόσο άμεσα και είναι και η προσαρμογή.Αυτό όμως δεν ισχύεει πάντοτε.Είναι κάπως περίεργο.Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο το splitter που έχω με το voip προς στιγμήν.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AngeLRZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά στα fps που παίζω το ping κυμαίνεται απο 48-70.Δεν εχω lag απλά είναι αυτό που είπες κατά βάση με τον κινούμενο στόχο Rogn.Αν και η διαφόρα ειναι μόνο κατα 15-20 ping σε σχέση με προηγούμενη σύνδεση.Τα hits ας πούμε δεν τα νιώθω τόσο άμεσα και είναι και η προσαρμογή.Αυτό όμως δεν ισχύεει πάντοτε.Είναι κάπως περίεργο.Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο το splitter που έχω με το voip προς στιγμήν.
    Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις και χωρίς splitter η και χωρίς συσκευή τηλεφώνου. Αντικειμενικά όμως αυτά δεν έχουν καμιά επιρροή στο παιχνίδι. Τα μόνα πράγματα που απασχολούν ένα online game είναι το latency και το packet loss. Ανάλογα το παιχνίδι πρόβλημα μπορούν να δημιουργήσουν και τα μικρά spikes. Αν πιστεύεις οτι το σπλιτερ επηρεάζει κάποιο από αυτά που ανέφερα δοκίμασε αναλόγος.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-05-2016
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Δεν φταίει η σύνδεση σου, απλά το ΠάμπΤζί είναι γτπ

  7. #7
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Αρχικα για οσους λενε οτι το vdsl με το adsl δεν εχει καμια διαφορα είναι λαθος. Οι απωλειες και τα σφαλματα του adsl μεχρι να παει στο αστικο κεντρο με τον παλιο καλο χαλκο σε σχεση με το vdsl που χρησιμοποιει τον χαλκο μεχρι να παει στη καμπινα που ειναι πολυ πιο κοντα ειναι δεν εχουν καμια σχεση. Με vdsl για την ταχυτητα που εχεις τα σφαλματα στους περισσότερους ειναι ανύπαρκτα. Κατα δευτερο μετα απο αναφορες και απο δικο μου τεστ το ping και η ανταποκριση των παιχνιδιων με την τεχνολοδια adsl ειναι καλυτερο. Δηλαδη με adsl εχεις στανταρ ping κατω 10 με 20 ms. Αυτο που μπορεις να κανεις, εαν στο επιτρεπει ο παροχος και το modem να πας να αλλαξεις το profile σε adsl αντι για vdsl και να δεις τις διαφορες και μονο σου. Εγω με WIND σε καμπινα OTE γινεται. Γενικα και οπτικη στο σπιτι να βαλεις το ping δεν αλλαζει. Ελλαδα ολε. Ο Γερμανος παιζει με 8 ms και εμεις minimum με 50. Αμερικανος στο twitch ενω παιζει στανταρ fortnite με 15 ms μια μερα εκανε παραπονα γιατι ειχε ανεβει το ping του σε 45 ms.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γερμανος παιζει με 8 ms και εμεις minimum με 50. Αμερικανος στο twitch ενω παιζει στανταρ fortnite με 15 ms μια μερα εκανε παραπονα γιατι ειχε ανεβει το ping του σε 45 ms.
    Ο Γερμανός έχει τον server στη χώρα του ή το πολύ στη γειτονική. Δεν συνδέεται -κάποιες φορές- ακόμα και με υποθαλάσσιο καλώδιο μήκους κάποιων χιλιάδων χιλιομέτρων. Το latency είναι αποτέλεσμα της απόστασης κυρίως και άρα για την Ελλάδα είναι προφανώς δύσκολα τα πράγματα.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-09-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lx911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γερμανος παιζει με 8 ms και εμεις minimum με 50. Αμερικανος στο twitch ενω παιζει στανταρ fortnite με 15 ms μια μερα εκανε παραπονα γιατι ειχε ανεβει το ping του σε 45 ms.
    Το 50 ping μια χαρά είναι... Θυμάμαι όταν παίζαμε Cod σε ladders και cups και μπαίναμε σε κάτι σέρβερς από Ουγγαρία και λόγο κάκιστης δρομολόγησης όλοι οι Έλληνες βαράγαμε κάτι 85-100 ping ενώ το αντίπαλο τιμ είχε μέγιστο κανένα 40αρι.

    Αντικειμενικά οτιδήποτε κάτω από 60 σε first person shooter είναι εξαιρετικό. Αν είσαι και καλός παίχτης δεν θα κολήσεις πουθενά. Φυσικά και θα ήταν καλύτερο να είχε 15-20 αλλά γεωγραφικά ήμαστε δύσκολα σε αυτό. Εκτός αν όλα τα games αποφασίσουν να ανοίξουν σέρβερς Βουλγαρία/Σκόπια/Αλβανία. Δύσκολο το κόβω :P

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rogn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντικειμενικά οτιδήποτε κάτω από 60 σε first person shooter είναι εξαιρετικό. Αν είσαι και καλός παίχτης δεν θα κολήσεις πουθενά.
    Θα διαφωνήσω. Δεν έχουν -σχεδόν- καμία σημασία οι απόλυτοι αριθμοί. Σημασία έχει πόση διαφορά έχεις σε σχέση με τους αντιπάλους σου. Αν οι αντίπαλοι έχουν 5ms μάλλον δεν έχεις καμία τύχη ακόμα και "μόνο" 20ms αν έχεις εσύ. Αν πάλι οι αντίπαλοι έχουν 100ms και 70ms να έχεις εσύ θα είσαι σε πλεονεκτική θέση.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Γερμανός έχει τον server στη χώρα του ή το πολύ στη γειτονική. Δεν συνδέεται -κάποιες φορές- ακόμα και με υποθαλάσσιο καλώδιο μήκους κάποιων χιλιάδων χιλιομέτρων. Το latency είναι αποτέλεσμα της απόστασης κυρίως και άρα για την Ελλάδα είναι προφανώς δύσκολα τα πράγματα.
    Γενικα τα θεματα ξεκινανε απο το εσωτερικο(παροχοι Ελλαδας). Είχα server callofduty ΜW3 και hostaρα με Wind ADSL2 και φιλος με ΟΤΕ adsl είχε 35 με 40 ms οποτε για να εχε καποιος στη Γερμανια ping 4 με 8 ms στο σε server εσωτερικα της χωρας στο rocket league κατι γινεται πιο σωστα στη δρομολογηση μεταξυ παροχου - server. Τωρα που βαλανε και οπτικες ινες γιατι να μην βαραω και εγω στους αλλους παροχους εσωτερικα με 4 - 8 ms

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rogn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 50 ping μια χαρά είναι... Θυμάμαι όταν παίζαμε Cod σε ladders και cups και μπαίναμε σε κάτι σέρβερς από Ουγγαρία και λόγο κάκιστης δρομολόγησης όλοι οι Έλληνες βαράγαμε κάτι 85-100 ping ενώ το αντίπαλο τιμ είχε μέγιστο κανένα 40αρι.

    Αντικειμενικά οτιδήποτε κάτω από 60 σε first person shooter είναι εξαιρετικό. Αν είσαι και καλός παίχτης δεν θα κολήσεις πουθενά. Φυσικά και θα ήταν καλύτερο να είχε 15-20 αλλά γεωγραφικά ήμαστε δύσκολα σε αυτό. Εκτός αν όλα τα games αποφασίσουν να ανοίξουν σέρβερς Βουλγαρία/Σκόπια/Αλβανία. Δύσκολο το κόβω :P
    Οι περισσοτεροι παροχοι βγαινουν απο Κρητη εκτος απο την wind που βγαινει απο Ιταλία. Στη Θεσαλονικη υπαρχουν καποιοι ξενοι παροχοι που εχουν περασει δικιες τους γραμμες απο βορεια και δινουν οπτικες ινες τζαμπα. 10 ευρω για 100mbps/100mbps up/down. Εκει δεν ξερω τι ping παιζουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Νομίζεις ότι έχει ουσιαστική διαφορά σε απόκριση τα λίγα χάλκινα καλωδιακά μέτρα (ας πούμε 2 χλμ) με την ίδια απόσταση σε οπτική ίνα; Καμία ουσιαστική δεν έχει.
    Από το αστικό κέντρο που συνδέεσαι και μετά, όλο το δίκτυο είναι με οπτική ίνα, είτε για άλλη πόλη της χώρας, είτε για το μακρύτερο σημείο του πλανήτη.
    Όπως έγραψαν και οι φίλοι παραπάνω, σημασία έχει που βρίσκεται ο game server και πόση απόσταση έχεις από αυτόν.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    Oπως εγραψα και εγω πιο πανω και αναφερω οτι αν ειναι φυσιολογικο να εχει καποιος ping απο αθηνα σε server στην αθηνα 35 με 40 ms ping και γερμανια να εχει απο αθηνα σε server στη Γερμανια 60 ms. Και η αποσταση μπορει να ειναι απο αθηνα σε αθηνα να ειναι σε γειτονικη περιοχη.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν αναφέρεσαι σε server που έχεις στο σπίτι με ADSL σύνδεση και όχι σε κάποιο ελληνικό datacenter, ναι είναι δυνατόν.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    655
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Vivodi
    στην καλυτερη να βγω με 26 γιατι τοσο εχω στον bbras του παροχου

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. AVM FRITZ!Box 7490 σύνδεση σε WIND VDSL + VOIP
    Από ilpapacha στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-18, 15:59
  2. Συγκριση VR600v με VR2800 σε ΟΤΕ VDSL
    Από nikospagonis στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-18, 23:35
  3. ΟΤΕ VDSL 30/3 σε 100/10 Πειραιάς
    Από rempes στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-18, 14:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας