Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γειά σας.
    Έχω μετακομίσει σε παλιό διαμέρισμα.
    Παλιότερα το διαμέρισμα είχε τηλέφωνο που λειτουργούσε κανονικά αλλά με το ιντερνετ μου τα χαλάει και προσπαθώ να βγάλω άκρη τι φταίει μήπως και γλυτώσω την διαδικασία να τραβάω νέα καλώδια μέχρι το κουτί του ισογείου (που είναι η πρόταση του ηλεκτρολόγου).

    Το διαμέρισμα είναι πάνω από πρώην κλινική και κάποτε είχε εσωτερικό τηλέφωνο.

    Ψάχνοντας λοιπόν είδα ότι δίπλα από την είσοδο, στην 1η φαντάζομαι μπρίζα τηλεφώνου έρχονται 3 ζεύγη καλωδίων, κόκκινο - μπλε και ένα ξέμπαρκο κίτρινο.
    Ξέρει κανείς να μου πει τι ρόλο βαράει αυτό; Γείωση; Από όσο ξέρω δεν χρειάζεται και δεν έχουν γείωση τα τηλέφωνα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    3 ζευγη = 6 καλωδια. Κανενα δεν δουλευει?
    Το γιατι υπαρχει ενα ασχετο κιτρινο δεν μπορει να στο απαντησει κανεις, ειδικοτερα οταν στο παρελθον μπορει να εχουν γινει πατεντες
    Αφου δουλευε τηλεφωνο πριν, ποιο ειναι το προβλημα?

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 ζευγη = 6 καλωδια. Κανενα δεν δουλευει?
    Το γιατι υπαρχει ενα ασχετο κιτρινο δεν μπορει να στο απαντησει κανεις, ειδικοτερα οταν στο παρελθον μπορει να εχουν γινει πατεντες
    Αφου δουλευε τηλεφωνο πριν, ποιο ειναι το προβλημα?
    Από όσο μπόρεσα να βρω (και ο υπάλληλος της Nova και ο ηλεκτρολόγος) μόνο το ένα δουλεύει (δηλ φτάνει κάτω στον πίνακα).

    Και αυτό χάλι μαύρο. Κάτω στον πίνακα είδα πρόχειρα βάζοντας το router και speedtest της ookla στο κινητό μέχρι 12mbps, πάνω μέχρι 3.
    Μου πρότεινε ο ηλεκτρολόγος να περάσουμε νέο καλώδιο. Λύση τύπου βγάζω τα παλιά βάζω τα νέα δεν παίζει, πολύ ακριβό και θα αφορούσε ολόκληρη πολυκατοικία (είμαι στον 4ο), άρα ένα δικό μου κάπου στον φωταγωγό κλπ. Έλεγα μήπως το αποφύγω κάπως και ψάχνω να βγάλω άκρη.

    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phoebus_ : 05-10-18 στις 11:31.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο τι στιγμη που το εχει δει ηλεκτρολογος, τι να σου πει κανεις απο μακρυα....
    Πρεπει να περασεις καλωδιο, δεν υπαρχει αλλη λυση.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τι στιγμη που το εχει δει ηλεκτρολογος, τι να σου πει κανεις απο μακρυα....
    Πρεπει να περασεις καλωδιο, δεν υπαρχει αλλη λυση.
    Ο τεχνικός της nova δεν ασχολήθηκε πέρα από τον πίνακα και ο ηλεκτρολόγος που έφερα ασχολήθηκε ελάχιστα, απλά επιβεβαιώνοντας ότι η γραμμή Χ του σπιτιού είναι η Χ κάτω στον πίνακα, τις συνέδεσε, είδε ότι συνδέθηκε το router και αυτό ήταν. Δεν έψαξε καθόλου.
    Πιθανότατα έχει δίκιο από την εμπειρία του ότι δεν αξίζει άλλο ψάξιμο κ η λύση είναι νέο καλώδιο, αλλά ήθελα να παιδευτώ λίγο και εγώ μπας και δω τι σκατά παίζει, μπας και υπάρχει κάπου κάποια σύνδεση άκυρη και βελτιωθεί ή κατάσταση.
    Γι αυτό έκανα την ερώτηση για το ξέμπαρκο κίτρινο καλώδιο, μπας και κάποιος έχει δει κάτι τέτοιο αλλού και είναι ξερωγώ για συναγερμό ή whatever.
    Κατά τα άλλα τα παράτησα στο μπουάτ έξω από την πόρτα μου αλλά όταν βρω χρόνο θα κοιτάξω και παραδίπλα, κάτω, όπου μπορώ και στο τέλος θα ρίξω καλώδιο. Τέτοιος είμαι.

    Ξανά ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.629
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Και το κίτρινο καλώδιο τι θα το έκανες, το τηλεφωνικό σήμα θέλει δύο, τιέλος! Δεν μπορείς να βάλεις κι ένα ακόμα να το ενισχύσεις.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αυτό το καλώδιο που βρήκες που πηγαίνει προς τα διαμέρισμά σου, να δεις μήπως μπορείς να βρεις τα άλλα ζευγάρια και να δώσεις από εκεί σήμα στο router πάνω.
    Από την άλλη για να έχεις τόσο σοβαρές απώλειες πιθανόν κάπου γίνεται κάποια ανίερη ματσακονιά οπότε ίσως καλύτερα είναι απλά να ρίξεις νέο καλώδιο όπως είπες.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.599
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μηπως εχει αλλη μπριζα τηλεφωνου προηγουμενως και δεν ειναι κεντρικη ;
    δοκιμασατε τη μπριζα τηλεφωνου μηπως κατι δεν κανει καλη επαφη ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    04-10-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το κίτρινο καλώδιο τι θα το έκανες, το τηλεφωνικό σήμα θέλει δύο, τιέλος! Δεν μπορείς να βάλεις κι ένα ακόμα να το ενισχύσεις.
    Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αυτό το καλώδιο που βρήκες που πηγαίνει προς τα διαμέρισμά σου, να δεις μήπως μπορείς να βρεις τα άλλα ζευγάρια και να δώσεις από εκεί σήμα στο router πάνω.
    Από την άλλη για να έχεις τόσο σοβαρές απώλειες πιθανόν κάπου γίνεται κάποια ανίερη ματσακονιά οπότε ίσως καλύτερα είναι απλά να ρίξεις νέο καλώδιο όπως είπες.
    Το κίτρινο ψάχνω να βρω τι ρόλο βαράει μπας και βρω την ματσακωνιά. Αν δεν κάνω λάθος τα τηλ. καλώδια είναι (εκτός αν έχουν γίνει ματσακωνιές) κάτι απλό. Όπως είπες για να έχω τέτοιο χάλι κάτι κάπου συνδέεται με κάτι που δεν χρειάζεται. Αυτό είπα να ψάξω. Μήπως έβρισκα την ματσακωνιά, τράβαγα ένα ξήλωμα σε άκυρα καλώδια και ταντάμ τέλεια γραμμή (ξέρω, δεν πάει έτσι αλλά είπα μήπως).

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    - - - Updated - - -
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος phoebus_ : 10-10-18 στις 21:04.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Τραβάς νεο καλώδιο utp από τον κατανεμητή στο διαμέρισμα, μέσα από τα κουτιά.
    Χρησιμοποιείς ατσαλίνα και ελπίζω να περνάει μέσα από τα κουτιά (θέλει λίγο σαπούνι για πιάτα)
    Δεν θάχεις καμμία απώλεια.

    Τόχω κάνει 6ος - ισόγειο με την βοήθεια ενός φίλου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-10-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παίζει αυτό που λες για άλλη μπρίζα.
    Δυστυχώς με το διπλανό διαμέρισμα δεν έχω τις καλύτερες σχέσεις ώστε να ζητήσω να τσεκάρω τι καλώδια παίζουν και εκεί. Απλά δεν παίζει αυτό. Στο μπουάτ στον τοίχο που τσεκάρισα έξω από το διαμέρισμά μου πάλι το βρίσκω το περίεργο κίτρινο.

    Πάντως στο δικό μου διαμέρισμα, ακριβώς δίπλα από την πόρτα έχει μπουάτ πρίζας, χαμηλά, με τα 3 ζεύγη + το άκυρο κίτρινο και κάτω από αυτό τρύπα στον τοίχο από όπου βγαίνει μόνο το ένα από αυτά μαζί με το κίτρινο. Έτσι στον αέρα.

    Τεσπα, από την ημέρα που δημοσίευσα την αρχική ερώτηση δεν έψαξα περισσότερο. Σκοπεύω να ξηλώσω περισσότερα καπάκια από μπουάτ μπας και βγάλω κάποια άκρη.

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ + κολώνες.
    Από StavvFF στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 136
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-20, 22:20
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-18, 23:55
  3. Νεα Τηλεφωνικη Γραμμη
    Από pt1986 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-18, 20:31
  4. Προσθήκη ίντερνετ σε τηλεφωνική γραμμή
    Από anonymos1982 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 23:05
  5. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας