Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 114
  1. #76
    Εγγραφή
    30-09-2008
    Περιοχή
    Χαριλάου
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    807
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritzbox 5530 Fiber
    12 εργασιμες ειπανε, αμεσα ομως με αποζημιωσαν. Η τράπεζα το έπραξε, όχι η Ryanair παντως. Τωρα αν τα ζητήσουν αυτοί από την ραιανερ, δε το γνωριζω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6430.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  154,6 KB 
ID: 204796

  2. #77
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    Παλιό το thread, αλλά μου φάνηκε καλύτερα να γράψω εδώ από το να ξεκινήσω καινούριο, καθώς σχετίζεται με την Ν26. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο ίντερνετ και ότι υπήρχε ήταν 2018 και πίσω.

    Λοιπόν, έχω Ν26 λογαριασμό όπου μπαίνουν 3-5κ ευρώ το χρόνο σκόρπια από αγγλία. Ενημερώνεται ή εφορία εδώ για αυτές της συνδιαλλαγές και μπορεί να μου την πέσουν; Φυσικά η Ν26 έχει το αφμ μου. Ξέρω ότι πρέπει να ενημερώνει την εφορία αλλά δεν ξέρω ποιες πληροφορίες δίνει και πότε. Οπότε αν γνωρίζει κανείς θα βοηθούσε.

    Αν ενημερώνει, υπάρχει καμιά άλλη ασφαλής ηλεκτρονική τράπεζα που δε ζητάει αφμ, πχ starling? Είμαι άνεργος.

  3. #78
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hippiemaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιό το thread, αλλά μου φάνηκε καλύτερα να γράψω εδώ από το να ξεκινήσω καινούριο, καθώς σχετίζεται με την Ν26. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο ίντερνετ και ότι υπήρχε ήταν 2018 και πίσω.

    Λοιπόν, έχω Ν26 λογαριασμό όπου μπαίνουν 3-5κ ευρώ το χρόνο σκόρπια από αγγλία. Ενημερώνεται ή εφορία εδώ για αυτές της συνδιαλλαγές και μπορεί να μου την πέσουν; Φυσικά η Ν26 έχει το αφμ μου. Ξέρω ότι πρέπει να ενημερώνει την εφορία αλλά δεν ξέρω ποιες πληροφορίες δίνει και πότε. Οπότε αν γνωρίζει κανείς θα βοηθούσε.

    Αν ενημερώνει, υπάρχει καμιά άλλη ασφαλής ηλεκτρονική τράπεζα που δε ζητάει αφμ, πχ starling? Είμαι άνεργος.
    Να σου την πέσουν γιατί; Είναι φορολογητέο εισόδημα;
    Τα λεφτά έρχονται από λογαριασμό στο όνομά σου ή από άλλο όνομα; Και από όλο όνομά να είναι, από όσο ξέρω τέτοια ποσά δεν χτυπάνε κάποιο καμπανάκι γιατί στην ΕΕ έχουμε ελεύθερη κίνηση κεφαλαίων. Από το 2021 δεν ξέρω, πραγματικά.

  4. #79
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    Να μου την πέσουν εννοώ να με ρωτήσουν που τα βρήκα και να πρέπει να φορολογηθώ γι αυτά. Έρχονται από άλλο όνομα, αλλά αυτό νομίζω είναι καλύτερο. Κάτι άκουσα πως οτιδήποτε πάνω από 1000 ελέγχεται (N. 4557/2018). Δίνει η N26 πληροφορίες για τέτοια ποσά;

  5. #80
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hippiemaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μου την πέσουν εννοώ να με ρωτήσουν που τα βρήκα και να πρέπει να φορολογηθώ γι αυτά. Έρχονται από άλλο όνομα, αλλά αυτό νομίζω είναι καλύτερο. Κάτι άκουσα πως οτιδήποτε πάνω από 1000 ελέγχεται (N. 4557/2018). Δίνει η N26 πληροφορίες για τέτοια ποσά;
    Προτείνω να ρωτήσεις λογιστή.
    Και να σου πάρει 50€ για την πληροφορία, τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

    - - - Updated - - -

    H N26 αν δεν δίνει τα στοιχεία σήμερα, μπορεί να αρχίσει να τα δίνει αύριο.
    Γενικά η κατεύθυνση είναι προς όλο και μεγαλύτερη πληροφόρηση των αρχών από τις τράπεζες, ακόμα και αυτές που έχουν έδρα σε άλλη χώρα της ΕΕ. Αυτό ισχύει για οποιαδήποτε νόμιμη τράπεζα.

  6. #81
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    Καταλαβαίνω. Απλά είναι πολύ δύσκολο να συγκεντρωθούν δικαιολογητικά γι αυτά τα ποσά, γραφειοκρατικά, μεταφράσεις κλπ. Άσε τα πήγαινελα αγγλία κι εδώ. Τέλος πάντων. Να δούμε αν έχει και κανείς άλλος καμιά έγκυρη πληροφορία. Thanks πάντως.

  7. #82
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hippiemaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω. Απλά είναι πολύ δύσκολο να συγκεντρωθούν δικαιολογητικά γι αυτά τα ποσά, γραφειοκρατικά, μεταφράσεις κλπ. Άσε τα πήγαινελα αγγλία κι εδώ. Τέλος πάντων. Να δούμε αν έχει και κανείς άλλος καμιά έγκυρη πληροφορία. Thanks πάντως.
    και να ενημερωθεί η εφορία τι θα γινει;
    το ποσό αν δεν κάνω λάθος είναι αφορολόγητο εφόσον εχεις μόνο αυτό.
    Εφόσον δεν έχεις αλλα εισοδήματα και δεν κατέχεις πλούτο απο μαύρες πηγές που δεν μπορείς να δικαιολογήσεις σε τυχόν έλεγχο, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    Αυτά είναι βέβαια δική μου προσωπική εκτίμηση και με κάθε επιφύλαξη.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #83
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    Ναι, μόνο αυτό υπάρχει. Οι άλλοι μου λογαριασμοί στην ελλαδα είναι άδειοι. Γιατί είναι αφορολόγητο;

  9. #84
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    δεν ειμαι λογιστης και δεν μενω στην ελλάδα για να τα παρακολουθω αλλα δες εδω για παραδειγμα
    https://www.kathimerini.gr/economy/l...seis-toy-2020/

    Το νέο σύστημα του αφορολογήτου που θα εφαρμοστεί από 1.1.2020 προβλέπει:

    • Αφορολόγητο όριο για τον άγαμο 8.636 ευρώ.

    • 9.000 ευρώ για έγγαμους με 1 παιδί (από 8.863 ευρώ σήμερα).

    • 10.000 ευρώ για έγγαμους με 2 παιδιά (από 9.090 ευρώ σήμερα).

    • 11.000 ευρώ για έγγαμους με 3 παιδιά (από 9.545 ευρώ σήμερα).

    • 12.000 ευρώ για έγγαμους με 4 παιδιά (από 9.545 ευρώ σήμερα).

    Θα πρέπει να σημειωθεί ότι σύμφωνα με το φορολογικό σύστημα όλα τα εισοδήματα από μισθούς και συντάξεις αρχικά φορολογούνται βάσει της κλίμακας φορολογίας εισοδήματος και στη συνέχεια από το ποσό που προκύπτει αφαιρείται η έκπτωση φόρου που έχει επικρατήσει να λέγεται «αφορολόγητο ποσό». Λόγω του γεγονότος ότι πλέον ο πρώτος συντελεστής της κλίμακας φορολογίας εισοδήματος θα ανέρχεται στο 9%, για να διατηρηθεί το αφορολόγητο για τον άγαμο στις 8.636 ευρώ σημαίνει ότι η νέα έκπτωση φόρου θα διαμορφωθεί στα 777 ευρώ. Για έγγαμους με 1 παιδί η νέα έκπτωση φόρου θα είναι 810 ευρώ για να προκύπτει αφορολόγητο 9.000 ευρώ (9.000 x 9% συντελεστή = 810 ευρώ φόρος μείον την έκπτωση φόρου 810 ευρώ, δίνει ως αποτέλεσμα μηδενικό φόρο). Για έγγαμους με 2 παιδιά η νέα έκπτωση φόρου ανέρχεται σε 900 ευρώ, για έγγαμους με 3 παιδιά σε 1.120 ευρώ και για έγγαμους με 3 παιδιά και άνω σε 1.340 ευρώ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #85
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Η ουσία δεν είναι αν τα έσοδα περνάνε το αφορολόγητο όριο αλλά από που έρχονται αυτά τα χρήματα και από τη στιγμή που δεν τα δηλώνεις μήπως υπάρχουν και άλλα αδήλωτα; Αφού δεν έχεις άλλη περιουσία γιατί δεν τα δηλώνεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

    Starling, Monzo, Ν26 όλες ζητάνε το "ΑΦΜ" σου στις χώρες στις οποίες είσαι οικονομικό ενεργός και δηλώνουν ότι υπάρχει ενδεχόμενο να ενημερώσουν τις τοπικές φορολογικές αρχές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mr Arkadin : 12-12-20 στις 00:57.

  11. #86
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    Οπότε οτιδήποτε μπει σε λογαριασμό μου κάτω του 8χίλιαρου δεν με ρωτάει κανείς που τα βρήκα?

  12. #87
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hippiemaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε οτιδήποτε μπει σε λογαριασμό μου κάτω του 8χίλιαρου δεν με ρωτάει κανείς που τα βρήκα?

    Το παν είναι να μην χρειαστεί να σε ψάξουν, αν σε ψάξουν και βρουν ποσά που δεν έχεις δηλώσει αρχίζουν τα τρεχάματα

    Για παράδειγμα, μπορεί μετά να σου πούνε απο που έρχονται αυτά; μήπως έχεις ξεκινήσει επάγγελμα χωρίς να κάνεις έναρξη, για πέρνα στα ενδότερα να σου πούμε δυο λογάκια, μετά σε περιμένουνε και οι άλλες υπηρεσίες, ξέρεις τέβε, ΙΚΑ, κλπ.

  13. #88
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hippiemaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε οτιδήποτε μπει σε λογαριασμό μου κάτω του 8χίλιαρου δεν με ρωτάει κανείς που τα βρήκα?
    Όχι κάνεις δεν μπορεί να το εγγυηθεί αυτό.

    Ο ποιο σίγουρος δρόμος είναι να τα δηλώσεις με κάποιο τρόπο, ειδικά αφού ουσιαστικά δεν φορολογουνται.
    Βρες ένα λογιστή και δες τι μπορείς να κάνεις.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  14. #89
    Εγγραφή
    23-06-2009
    Μηνύματα
    99
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    600/70
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXV10 W300B v5.2
    ΟΚ, θα δω τι θα κάνω. Μάλλον για λογιστή πάει το πράγμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  15. #90
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η Revolut πάντως δεν ζητάει ΑΦΜ.

    Για όριο θυμάμαι ότι θεωρούνται ύποπτες οι συναλλαγές 10k και άνω και συνολικές κινήσεις 100k και άνω ανά έτος.

Σελ. 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Revolut : Συζήτηση, απορίες, προβλήματα και λύσεις
    Από psolord στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1307
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-24, 13:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας