Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Προχτες μου άλλαξαν την ISDN σύνδεσή μου σε ευρυζωνική αντικαθιστώντας το ΝΕΤMOD+ZTE 731 router με το νέο router Speedport Entry 2i που παίρνει 2 τηλέφωνα (το plus παίρνει μόνο ένα).

    Έχω ένα παλιό εκτυπωτή HP Laser 4050 με παράλληλη σύνδεση που τον κραταω επειδή έχω αρκετά τονερ του και τον έχω συνδέσει στο δίκτυο (του ρουτερ) ενσύρματα με ένα Prnt Server ΗΡ JetDirect EX Plus.

    Δούλευε μια χαρά με το προηγούμενο router αλλα με το νέο δεν τυπώνει. Μπαινοντας στη διαχείριση του ρουτερ είδα ότι:

    1. Στο μενού LAN βλέπει το ΗΡ JetDirect EX Plus με το host name NPI531FB1 me MAC = 00:30:c1:53:1f:b1 και του δίνει ΙΡ = 192.168.1.7

    2. Στο μενού Management/MAC Table βλέπει το ΜΑC 00:30:c1:53:1f:b1 αλλά στο μενού Management / ARP table για το ΙP 192.168.1.7 λέει MAC Address = 00:00:00:00:00:00 και Status=Unavailable.

    Επειδή διάβασα ότι το ARP κάνει "mapping an Internet Protocol address (IP address) to a physical machine address that is recognized in the local network" υποψιάζομαι ότι εκεί είναι το πρόβλημα.

    Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη γοατι το να μη μπορώ να τυπώσω είναι μεγάλο πρόβλημα λόγω δουλειάς της συζύγου.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σε λαθος μερος ψαχνεις. Ειναι αδιαφορο αν ο ρουτερ βλεπει τη jetdirect αφου δεν βγαινει στο internet. Εξαλλου ip του εδωσε.
    Το οτι δεν το βλεπει στο arp table ειναι επειδη δεν χρησιμοποιειται.
    Μαλλον αλλαξε η ip και πρεπει να ξαναρυθμισεις την συνδεση του δυκτιακου εκτυπωτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λαθος μερος ψαχνεις. Ειναι αδιαφορο αν ο ρουτερ βλεπει τη jetdirect αφου δεν βγαινει στο internet. Εξαλλου ip του εδωσε.
    Το οτι δεν το βλεπει στο arp table ειναι επειδη δεν χρησιμοποιειται.
    Μαλλον αλλαξε η ip και πρεπει να ξαναρυθμισεις την συνδεση του δυκτιακου εκτυπωτη.
    Επειδή το router είναι και switch πρέπει οπωσδήποτε να έχει αντιστοιχία ip-> arp αλλιώς δεν κάνει switching.
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι μερικά πολύ παλιά και συγκεκριμένα μηχανήματα κάνανε broadcast στο 00:...:00, βέβαια δεν είχα προσέξει αν έπαιρναν από dhcp γιατί έτσι κι αλλιώς βγήκαν off επί τόπου.

    Στη θέση σου θα έβαζα το παλιό router , θα έβαζα καρφωτή ip , απενεργοποίηση dhcp στο παλιό router και αλλαγή της ip του .
    Όταν δεις ότι δουλεύει με το παλιό , συνέδεσε το παλιό πάνω στο καινούριο και δες αν συνεχίσει να παίζει ενώ τώρα το pc το έχεις βάλει στο καινούριο router.
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  4. #4
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    πριν τι ip ειχε ο εκτυπωτης; τον ειχες ρυθμισει στατικα; απο το μενου του στα network settings τι ip λεει;
    λογικα πρεπει να πας στις ιδιότητες του εκτυπωτη απο το control panel και στο Tab θυρα να βαλεις την ip.
    Αλλιως ξαναστησε τον βαζοντας του static η dhcp (δεν προτεινεται)

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το router είναι και switch πρέπει οπωσδήποτε να έχει αντιστοιχία ip-> arp αλλιώς δεν κάνει switching.
    Αυτα σε managed switches.... Τα ρουτερακια της πλακας των isp συχνα εχουν ενσωματωμενο ενα unmanaged switch το οποιο το μονο κοινο που εχει με το υπολοιπο ειναι το κουτι η τροφοδοσια, και μια εσωτερικη πορτα που συνδεεται με το ρουτερ.
    Οπως και να εχει, αν κατι δεν στελνει πακετα, δεν εμφανιζεται στο arp table κανενος switch.

    Σε καθε περιπτωση επειδη μιλαμε για jetdirect (hP) τα πρωτοκολλα ειναι σωστα υλοποιημενα.
    Πως ηταν στημενος ο εκτυπωτης? dlc? lpr/lpd? με ονομα? με ip? Εκει ειναι το προβλημα.
    Και βαλε static τη jd γιατι οποτε ο ρουτερ θα κανει ρεσετ μπορει να δινει αλλη ip και να ψαχνεσαι.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Σας ευχαριστώ όλους.

    Μετά από πάρα πολλές δοκιμές καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το print server είναι ασύμβατο (incompatible) με τον καινούριο router.

    Ο νέος router (Speedport Entry 2i) βλέπει τον print server (όχι άμεσα, αργεί), του δίνει IP αλλά όταν καταφέρει να τον δεί στο ARP τον δείχνει unavailable και με μηδενικά στο MAC address.

    Καταργώντας τον εκτυπωτή και ζητώντας έναν νέο δικτυακο εκτυπωτή με το IP που δίνει το DHCP του router δεν βρίσκει τον εκτυπωτή. Επιλέγω χειροκίνητα το μοντέλο του Prnt Server (ΗΡ JetDirect EX Plus) από τη λίστα, τον "βλέπει" και εγκαθιστά το driver του εκτυπωτή αλλά όταν πατάω test page δεν υπαρχει κανένα activity τόσο στον print server όσο και στον εκτυπωτή.

    Κάνοντας ping στην διεύθυνση ΙΡ που δίνει ο DHCP του router στελνει αλλά δεν παίρνει απάντηση.


    Ξαναδοκίμασα με το προηγούμενο router (ZTE ZXDSL 931 VII ISDN) - χωρίς σύνδεση Internet φυσικά - και τον βρίσκει αμέσως, τον εγκαθιστά και τυπώνει το test page.

    Γι αυτό λέω ότι υπάρχει ασυμβατότητα με το νεο router... Μάλλον πρέπει να αγοράσω καινούριο συγχρονο prin server π.χ. αυτό.

    - - - Updated - - -

    Να προσθέσω ότι το λαπτοπ της γυναίκας μου στο ARP εμφανίζεται κανονικά αλλά γίνεται unavailable με μηδενικά στο MAC όταν το κλείσει (shut down).
    Αλλά το print server ποτέ δεν φαινεται available με το MAC του στο ARP ακόμα και όταν υποτίθεται ότι λαμβάνει test page.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα σε managed switches.... Τα ρουτερακια της πλακας των isp συχνα εχουν ενσωματωμενο ενα unmanaged switch το οποιο το μονο κοινο που εχει με το υπολοιπο ειναι το κουτι η τροφοδοσια, και μια εσωτερικη πορτα που συνδεεται με το ρουτερ.
    Οπως και να εχει, αν κατι δεν στελνει πακετα, δεν εμφανιζεται στο arp table κανενος switch.

    Σε καθε περιπτωση επειδη μιλαμε για jetdirect (hP) τα πρωτοκολλα ειναι σωστα υλοποιημενα.
    Πως ηταν στημενος ο εκτυπωτης? dlc? lpr/lpd? με ονομα? με ip? Εκει ειναι το προβλημα.
    Και βαλε static τη jd γιατι οποτε ο ρουτερ θα κανει ρεσετ μπορει να δινει αλλη ip και να ψαχνεσαι.
    Δυστυχώς δεν είμαι τόσο σχετικός για να καταλάβω αυτο που έκανα bold.
    To configuration που τυπώνει ο server λέει "Printer type: ECP2/MLC" αλλά μάλλον κάτι άλλο εννοείς.
    Όταν καταργώ τον εκτυπωτή και τον ξαναζητώ δεν τον βρίσκει μόνο του το PC και τον ψάχνω με ΙΡ. Με όνομα δεν δοκίμασα.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  7. #7
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    μπορεις μεσα απο το speedport να δωσεις χειροκινητα ip kai mac ωστε να καταχωρηθεί στο arp table?

  8. #8
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορεις μεσα απο το speedport να δωσεις χειροκινητα ip kai mac ωστε να καταχωρηθεί στο arp table?
    Δεν ξερω πώς να το κάνω αυτό!
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  9. #9
    Εγγραφή
    04-10-2014
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω πώς να το κάνω αυτό!
    πας στην καρτελα DHCP Server--> DHCP binding και θα δεις τα πεδια.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εγω παλι υποψιαζομαι οτι ειτε το καλωδιο/βυσμα εχει θεμα (κατι δεν παταει καλα) ειτε κατι παιζει με την αυτοματη επιλογη της ταχυτητας με την jd.
    Πιθανον το προβλημα να λυθει παρεμβαλοντας ενα switch των 5 ευρω μεταξυ jetdirect και speedport.
    Μπορεις να κανεις και δοκιμη με το παλιο ρουτερ, απλα κλεινοντας το dhcp server απο το παλιο.

    Το ethernet /dhcp δεν εχει αλλαξει καθολου για παρα πολλα χρονια, και ειναι δυσκολο κατι να ειναι incompatible σε αυτο το επιπεδο.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από madrivermadonus Εμφάνιση μηνυμάτων
    πας στην καρτελα DHCP Server--> DHCP binding και θα δεις τα πεδια.
    To έκανα.
    Στο ΑRP table εξακολουθεί να δείχνει ΙΡ=192.168.1.6, ΜΑC = 00:00:00:00:00:00 και status=Unavailable.
    Και δεν στέλνει την test page στο printer (καμιά activity στα λαμπάκια ούτε του Print Server ούτε του router.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι υποψιαζομαι οτι ειτε το καλωδιο/βυσμα εχει θεμα (κατι δεν παταει καλα) ειτε κατι παιζει με την αυτοματη επιλογη της ταχυτητας με την jd.
    Πιθανον το προβλημα να λυθει παρεμβαλοντας ενα switch των 5 ευρω μεταξυ jetdirect και speedport.
    Μπορεις να κανεις και δοκιμη με το παλιο ρουτερ, απλα κλεινοντας το dhcp server απο το παλιο.

    Το ethernet /dhcp δεν εχει αλλαξει καθολου για παρα πολλα χρονια, και ειναι δυσκολο κατι να ειναι incompatible σε αυτο το επιπεδο.
    Eίχα δοκιμάσει κει με άλλο καλώδιο και παρεμβάλοντας switch και παρεμβάλλοντας το παλιό router.

    Μήπως να ζητήσω νέο router από τον ΟΤΕ (το plus) μια που θα καταργήσω την δεύτερη γραμμή τηλεφώνου?

    YΓ: Αυτό με την αυτόματη επιλογή της ταχυτητας με την jd μπορείς να το εξηγήσεις λίγο? Το jd έχει χαμηλή ταχύτητα 10base-T (καταλαβαίνω ότι είναι 10 mbps) που είναι ΟΚ για printer αλλά ίσως εκεί να είναι το πρόβλημα: Το νέο ευρυζωνικό router να μη μπορεί να επικοινωνήσει στα 10 mbps.

    Επίσης παρατηρώ ότι ενώ δίνει άμεσα ΙΡ στο "Msnagement/MAC" και στο "Management/ARP" αργεί να το δείξει και το λαμπάκι του JD παίζει ακανόνιστα.

    Θα δοκιμάσω αύριο με ένα ακόμα παλιότερο print server (2810D ExtendNet MPX). Αν έχω το ίδιο πρόβλημα μάλλον πρέπει να αγοράσω καινούριο print server...

    - - - Updated - - -

    Παρεπιπτόντως (επειδή θα δοκιμάσω να βάλω static IP, που πρέπει να έχω έτσι κι αλλιώς) πως βάζω στο Speedport μια static IP και την δίνω στο Print Server?

    - - - Updated - - -

    Παρατήρησα ότι το firmware του JD είναι Ε.05.13.
    Κατέβασα από την ΗΡ το τελευταίο firmare file (E.08.49) δηλ. αρχείο E0849en.dld αλλά δεν κατάφερα να το περάσω στον JD. Μήπως ξέρει κανείς πως να το κάνω?

    - - - Updated - - -

    Κατέβασα κα εγκατέστησα και το ΗΡ download manager με σκοπό να περάσω το νέο firmware.
    Κούμπωσα το συγκεκριμένο JetDirect EX Plus (J2591A) αλλά και ένα JetDirect ΗΡ JetDirect 175x (J6035B) πάνω στο παλιό router ZTE ZXDSL 931VII.
    To router τα βλέπει και τα δύο και δίνει ΙΡ 172.27.106.4 και 172.27.106.5 αντίστοιχα και με το ping ανταποκρίνονται και τα δύο (επίαης και με ping από DOS window).

    Όμως ο ΗΡ download manager δεν τα βλέπει όταν κάνω discovery ("no JetDirect devices discovered").
    Δεν βγάζω άκρη...

    - - - Updated - - -

    @ netblues: Έκανα και τις δοκιμές με το switch Netgear ProSafe FS116 (autoswitching 10/100 mbps) καθώς και με το παλιό router με απενεργοποιημένο τπ DHCP αλλά δεν άλλαξε τίποτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 07-10-18 στις 23:05.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  12. #12
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Επειδή μου το έχουν γυρίσει ήδη σε PSTN (ευρυζωνική 50 Mbps) μου είπαν από το τεχνικό του ΟΤΕ ότι το router που μου έβαλαν (Speedport Entry 2i ISDN) είναι ασύμβατο με την ευρυζωνική που έχω (είδα σε φίλο ότι υπάρχει speedport Entry 2i PSTN).

    Αυριο πάω να μο το αλλάξουν σε Speedport Plus και θα δοκιμάσω με αυτό.

    - - - Updated - - -

    Σήμερα έβαλα το Speedport Plus PSTN και όλα δουλεύουν ρολόϊ!

    Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-18, 22:02
  2. Πρόβλημα με ups οταν δουλευει με την γεννητρια
    Από puntomania στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-18, 14:12
  3. Πρόβλημα με αλλαγή ονόματος σελίδας στο fb
    Από voulastaur στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 13:39
  4. Κλεινει το Router μαζι με το PC
    Από bmagi στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-17, 10:01
  5. Αλλαγή router και πτώση ταχύτητας
    Από JPYZFR1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-17, 10:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας