Σελ. 16 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 687
  1. #226
    Εγγραφή
    16-07-2005
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16500/1000 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    WAG54GS
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, οι ρυθμίσεις αυτές είναι του σπιτιού μου που έχω ένα linksys wag200. Το zyxel το έχω στη δουλειά (εκεί πιάνω μέχρι 8), αλλά τα στατιστικά είναι παρόμια. Πάντως, είτε απο το σπίτι, είτε απο τη δουλειά, οι ταχύτητες που σερφάρω και που κατεβάζω, τα ίδια χάλια είναι!!
    Ούτε με το multimode το zyxel μπένει σε ADSL2+; Αν συμβαίνει αυτό τότε οποσδήποτε θέλουμε νέο firmware ή νεό router λολ. Αν τώρα είναι σε ADSL2+ όντως και δεν πάει πάνω από 8 ή είναι τα bugs που διωθρώνει το νεο firmware (δες το PDF για το 61 και τα bugs για ASDL2+) ή κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή σου που δεν το βλέπω και το πιο πιθανό. Δοκίμασες το linksys να το βάλεις εκεί που είναι τώρα το Zyxel ώστε να αποκλείσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrvez : 07-07-07 στις 15:25.

  2. #227
    Εγγραφή
    29-12-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrvez Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε με το multimode το zyxel μπένει σε ADSL2+; Αν συμβαίνει αυτό τότε οποσδήποτε θέλουμε νέο firmware ή νεό router λολ. Αν τώρα είναι σε ADSL2+ όντως και δεν πάει πάνω από 8 ή είναι τα bugs που διωθρώνει το νεο firmware (δες το PDF για το 61 και τα bugs για ASDL2+) ή κάτι δεν πάει καλά με την γραμμή σου που δεν το βλέπω και το πιο πιθανό. Δοκίμασες το linksys να το βάλεις εκεί που είναι τώρα το Zyxel ώστε να αποκλείσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή;
    Όχι, ούτε με το multimode δυστυχώς.
    Μάλλον πρέπει να παίζει κάποιο καινούριο firmware, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
    Για να μη σε μπερδέυω με δουλειά και σπίτι, ξέχνα εντελώς του σπιτιού μου, που με το Linksys είμαι μια χαρά, στα 18, απλά η forthnet είναι λίγο...
    Στη δουλειά έχω το zyxel και το cryfto... εεε, crypto της 4net. Με το crypto κλειδώνω στα 18, άρα η γραμμή είναι οκ. Μόλις βάζω το zyxel, δεν κλειδώνει με τίποτα πάνω απο 8. Με τίποτα.
    Η μόνη παρηγοριά είναι ότι είτε με το crypto, είτε με το zyxel, δηλαδή είτε στα 18, είτε στα 8, τις ίδιες ταχύτητες βλέπω
    Ελπίζω πάντως να είναι μόνο θέμα firmware, γιατι φυσικά δε μένω με το crypto, οπότε θα πάω για άλλο router. Δεν είναι λογικό αυτό όμως, για ένα router που γράφει ότι είναι ADSL2+, εκτός αν είναι ADSL2 οπότε και λογικά φτάνει μέχρι τα 8 μόνο.

  3. #228
    σωστός ο spsomas όλα παίζουν, ευχαριστώ για την βοήθεια

  4. #229
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.403
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Καλό downloading arxontas101

  5. #230
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από str74
    Καλησπέρα,
    σήμερα ήρθε επιτέλους η καινούργια σύνδεση στο 2play της forthnet και διαπίστωσα μετά από απεγνωσμένες προσπάθειες να επικοινωνήσω μαζί τους ότι το tornado 840 δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα. Το περίεργο είναι ότι για λίγο το απόγευμα συνδέθηκε αλλά μετά τίποτα. Στο τηλέφωνο που τους πήρα στη forthnet μου είπαν ότι ίσως το συγκεκριμένο modem να μην είναι συμβατό με το adsl2+. Μήπως κάποιος έχει το ίδιο modem και έχει καταφέρει να συνδεθεί? Και αν ναι μήπως θέλει κάποια ιδιαίτερα settings.
    Στη σελίδα του modem πάντως γράφει line status = showtime και ενώ δείχνει ότι συνδέεται καθώς παίρνει τιμές για το down και το up stream διπλα από αυτές τις τιμές γράφει τη φράση interleaved mode και φυσικά τελικά δεν συνδέται.

    Μήπως έχεις κανείς κάτι υπόψιν του??

    Ευχαριστώ πολύ
    Tο 840 δεν υποστηρίζει ADSL2+.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 07-07-07 στις 22:14.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #231
    Εγγραφή
    08-07-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια σου , το μενού αυτό, πού δεν βλέπεις στο CD ή στο 192.168.2.1 ;





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papados Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις παρέλαβα το airties rt111. μέσα δεν είχε spliter ή κάτι άλλο, αλλά το πρόβλημα δεν έιναι εκεί. Στο μενού δεν μου τα εμφανίζει όλα. π.χ επιλογή firewall,nat κλπ. δεν έχει ένω στο μανιουαλ λέει ότι τα υποστηρίζει. Ξέρει κανείς κάτι?

  7. #232
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ενεργοποιούμαι την Τετάρτη 11/07 (σύμφωνα με τον Wizard της FORTHnet) αλλά δε μου έχουν στείλει ακόμα τον εξοπλισμό. Να τους πάρω κανα τηλέφωνο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TearDrop : 08-07-07 στις 12:41.

  8. #233
    Εγγραφή
    07-07-2007
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πάνε στο καλάθι τα 100+ € που έδωσα πέρυσι για να το πάρω.
    Φτου και από την αρχή.
    Έχει μήπως κάποιος φίλος να μου συστήσει κάποιο ασύρματο modem για pstn γραμμή που να το έχει το πλαίσιο? Βασικά από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα υπάρχουν δύο, ένα της us robotics και ένα της 3com. http://www.plaisio.gr/productcompare...02063%2c889210
    Πιο από τα δύο να προτιμήσω??

  9. #234
    Εγγραφή
    16-07-2005
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16500/1000 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    WAG54GS
    SNR / Attn
    6.6(dB) / 4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodragon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ούτε με το multimode δυστυχώς.
    Μάλλον πρέπει να παίζει κάποιο καινούριο firmware, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
    Για να μη σε μπερδέυω με δουλειά και σπίτι, ξέχνα εντελώς του σπιτιού μου, που με το Linksys είμαι μια χαρά, στα 18, απλά η forthnet είναι λίγο...
    Στη δουλειά έχω το zyxel και το cryfto... εεε, crypto της 4net. Με το crypto κλειδώνω στα 18, άρα η γραμμή είναι οκ. Μόλις βάζω το zyxel, δεν κλειδώνει με τίποτα πάνω απο 8. Με τίποτα.
    Η μόνη παρηγοριά είναι ότι είτε με το crypto, είτε με το zyxel, δηλαδή είτε στα 18, είτε στα 8, τις ίδιες ταχύτητες βλέπω
    Ελπίζω πάντως να είναι μόνο θέμα firmware, γιατι φυσικά δε μένω με το crypto, οπότε θα πάω για άλλο router. Δεν είναι λογικό αυτό όμως, για ένα router που γράφει ότι είναι ADSL2+, εκτός αν είναι ADSL2 οπότε και λογικά φτάνει μέχρι τα 8 μόνο.
    Είναι ADSL2+. Απλά θέλουμε το νέο firmware (αντίστοιχο με του R61). Κάνενα νέο από Zyxel έως τώρα btw... για να δούμε από δευτέρα τι θα γίνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrvez : 08-07-07 στις 15:05.

  10. #235
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από str74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνε στο καλάθι τα 100+ € που έδωσα πέρυσι για να το πάρω.
    Φτου και από την αρχή.
    Έχει μήπως κάποιος φίλος να μου συστήσει κάποιο ασύρματο modem για pstn γραμμή που να το έχει το πλαίσιο? Βασικά από μία πρόχειρη έρευνα που έκανα υπάρχουν δύο, ένα της us robotics και ένα της 3com. http://www.plaisio.gr/productcompare...02063%2c889210
    Πιο από τα δύο να προτιμήσω??
    Αν πρέπει οπωςδήποτε να επιλέξεις κάποιο απο τα 2 εγώ προτείνω το 3com. To έχω και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Μπορείς όμως (για να μειώσεις το κόστος) να χρησιμοποιήσεις το modem που θα σου δώσει η FORTHnet και να καρφώσεις πάνω ενα οποιοδήποτε Wireless AP.

  11. #236
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    γυρισα απο διακοπες και δοκιμασα να δω αν εχω ενεργοποιηθει αφου μου ηρθε μηνυμα στις διακοπες για το νεο κωδικο
    δοκιμασα με το ταπεινο (αλλα τρομερα αξιοπιστο για μενα)μοντεμακι της speedtouch και εγραψε συνδεση 8 mbps.οπα ειπα εδω ειμαστε.σε τεστ φυσικα δεν επιανε καλα καλα ουτε 3mbps
    βαζω να συνδεσω το airties rt-111 ελπιζωντας σε καλυτερα αποτελεσματα
    καλα εδω δεν μπορουσα να συνδεθω καθολου
    ουτε με παλιους ουτε με νεους κωδικους
    και η εξυπηρετεση βουιζει συνεχως στο 801-100-9000
    καμια ιδεα?
    οσο για αυτα τα Attenuation και τετοια που τα βλεπω γιατι ειμαι παντελως ασχετος

  12. #237
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    από όλα τα routers που έστειλε η Forthnet για 2Play και ειδικότερα για τη προσφορά της 1ης Ιουνίου, ποιο νομίζετε ότι είναι καλύτερο?

    Προσωπικά, μου έστειλαν το Airties 111 και, μετά από ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο δοκιμών και ατελείωτης αναμονής στο τηλέφωνο για υποστήριξη από το ΤΥ, αποδείχθηκε ότι το router είναι χαλασμένο και έτσι το έστειλα με courier πίσω σήμερα, υπόψην της αποθήκης.

    Οπότε, τι να ζητήσω να μου δώσουν σε αντικατάσταση, αν μπορέσω να μη ξαναπάρω το Airties?

    Η να πάω να αγοράσω κάποιο από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο?

    Περιμένω την άποψή σας!

  13. #238
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Προτημας να παρεις το usr9112 που δεν εχει ασυρματο και 4 ehternet?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  14. #239
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δεν νομιζω πως θα εχεις δυνατοτητα επιλογης.

    Το μονο απο αυτα που εχουν στειλει και για το οποιο εχω ενστανσεις ειναι το Crypto 360. Απο την αλλη οτι και να σου στειλουν θα παιζει εγγυημενα στο δικτυο τους.

    Τωρα αν δεν σε καλυπτει η θελεις κατι ποιοτικοτερο, πας ειτε για USR 9111, 9108 ειτε για Zyxel.

  15. #240
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αρα αυτό το USR Robotics είναι σαφώς καλύτερο από το Airties?

    Να ξέρω πόσο πολύ να φωνάξω, δηλαδή!

Σελ. 16 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Forthnet 2play & υπάρχον ISDN εξοπλισμός
    Από bab_is στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-07, 17:34
  2. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-07, 00:35
  3. forthnet 2play τι εξοπλισμος?
    Από bmour στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-07, 11:59

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας