Login Form
IPv6 Ready
Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678
Εμφάνιση 106-112 από 112
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από userbeta7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κλείδωμα συσκευών συμβαίνει χρόνια σε επίπεδο software (κλειδωμένα bootloader σε κάποια Android και σε όλα τα iPhone), σχετικά με το hardware lock που ίσως κάποτε να κάνουν πιστεύω ότι θα ήταν θεμιτό στην περίπτωση που μπορούσα σαν κάτοχος της συσκευής με κάποιο ψηφιακό κλειδί από το iCloud να το κάνω disable. Έτσι κανένας δεν θα μπορούσε να φυτέψει κάτι στην συσκευή μου χωρίς να το πάρω χαμπάρι και όταν θα ήθελα θα μπορούσα να κάνω και το upgrade χωρίς την Apple.

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι ότι πολλές φορές θυμάμαι την πρώτη φορά που έπιασα iphone στα χέρια μου (ένα 3gs), μου πήρε αρκετές ώρες για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να κατεβάσω applications και να τα κάνω install αν αυτά δεν προέρχονται από το store. Μετά από αρκετό διάβασμα σε forums άρχισα να καταλαβαίνω ότι είναι μία συσκευή που δεν μου δίνει πρόσβαση στα αρχεία συστήματος, δεν μπορώ να κάνω επεμβάσεις στο λειτουργικό σύστημα και εκεί που καράφλιασα ήταν όταν κατάλαβα ότι το σύστημα έχει περισσότερα permission από εμένα και ότι αυτό δεν αλλάζει. Μετά από αυτά είπα στον φίλο που μου είχε δώσει αυτό το 3gs (για να του βάλω games) ότι αυτά τα τηλέφωνα θα αποτύχουν. Τελικά, αν θέλεις να γελά ο θεός μαζί σου κάνε μακροπρόθεσμα σχέδια, έτσι λοιπόν μετά από μερικά χρόνια βρέθηκα με ένα iPhone στα χέρια (5s). Πλέον το κλείδωμα εφαρμογών πέρα από το store φαντάζει κάτι συνηθισμένο, και αυτό είναι που με τρομάζει.

Από μία διαφορετική ματιά όμως σκέφτομαι ότι ο περισσότερος κόσμος, ο κόσμος που δεν ξέρει τι είναι το forum, δεν έχει ιδέα τι είναι το λειτουργικό σύστημα βλέπει το smartphone ή τον Η/Υ σαν μία κλασσική συσκευή, την βλέπει με τον ίδιο τρόπο που βλέπει την τηλεόραση ή ακόμα και ένα ηλεκτρικό σίδερο. Για αυτούς τους ανθρώπους η τηλεόραση μπορεί να αποθηκεύσει 30 κανάλια και αυτό δεν αλλάζει, είναι οι άνθρωποι που επιστρέφουν στα καταστήματα που αγόρασαν το τηλέφωνο τους γιατί δεν μπορούν να κάνουν ένα gmail ή ένα icloud και θεωρούν ότι το τηλέφωνο έχει πρόβλημα, θα έδινες ποτέ σε αυτούς ένα pc με root πρόσβαση; Έχω πελάτες που μου ζητάν αλλαγή μπαταρίας στο τηλέφωνο λόγο κάποιου banner που του λέει ότι η μπαταρία τους χάλασε.

Είναι πολλές οι φορές που σκέφτηκα, αποκλείεται να ψηφίσουν το τάδε, σιγά μην δώσει κάποιος 30% επιπλέον χρήμα για να πάρει motherboard με leds γιατί γράφει gaming, σιγά μην δώσει κάποιος 2000 ευρώ για να πάρει τον iMac 21.5 με core2duo το 2008, μόνο κάποιος τρελός θα έδινε 1200 ευρώ για τηλέφωνο όταν τον μήνα βγάζει 600 ευρώ αλλά τελικά κάθε φορά οι απόψεις μου είναι τουλάχιστον μη-δημοφιλείς.

Πλέον για ένα είμαι σίγουρος, τούτος ο κόσμος πάει κατά διαόλου, η λογική έχει εκλείψει - αλλοιωθεί, οι άνθρωποι πλέον δεν εντυπωσιάζονται από ιδέες και αξίες αλλά από χρήμα και πολυτέλεια και όποιος μπορεί να δημιουργεί hypes και μόδα κάνει πολλά λεφτά, περισσότερα από προϋπολογισμούς κρατών και τέλος όποιος μπορεί να βγαίνει σε παράθυρα στην τηλεόραση και να κοροϊδεύει ένα λαό ολόκληρο γίνεται πρωθυπουργός.

Έτσι λοιπόν αναρωτιέμαι, θα πρέπει να μας φαίνεται παράξενο αν το επόμενο macbook είναι 2μμ λεπτότερο, αδιάβροχο, "απαραβίαστο", ακριβότερο αλλά δεν επισκευάζεται;
    +1

Σκόρπια:
    - θείτσα με iPhone να γράφει σημειώσεις σε χαρτάκια
    - ξάδερφος γνώστης της τεχνολογίας δεν είχε ανοίξει ποτέ το Google Maps για οδήγηση

Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να έβλεπα πόσα γνωρίζει ο μέσος χρήστης που κρατάει ένα κινητό 600-1200€ για το κινητό του.
    Εκτός δλδ το Viber, Messenger και Facebook, καθώς όσες φορές έχω λαθροκοιτάξει σε οθόνες κινητών στον δρόμο συνήθως έχουν ανοικτά αυτά τα προγράμματα ή παίζουν παιχνιδάκια.

Άντε να πείς σε όλους αυτούς ότι το MacBook Pro δεν έχει θύρες USB.

Και όσον αφορά τον άλλο που τα θεωρεί κορυφαία μηχανήματα, κούνα λίγο το κεφάλι σου, κορυφαία μηχανήματα είναι αυτά που σου επιτρέπουν να κάνεις την δουλειά σου η οποία βασικό κριτήριο έχει την διασυνδεσιμότητα, οπότε Thikpad X1 ή Dell XPS13.
    Το να φαίνεσαι ηλίθιος στα μάτια ενός βλάκα,είναι μια ηδονή υψηλής αισθητικής.
    George Courteline

Περιοχή
    Taniquetil, Valinor
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps Symmetrical
    ISP
    Google Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nozomi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όσον αφορά τον άλλο που τα θεωρεί κορυφαία μηχανήματα, κούνα λίγο το κεφάλι σου, κορυφαία μηχανήματα είναι αυτά που σου επιτρέπουν να κάνεις την δουλειά σου η οποία βασικό κριτήριο έχει την διασυνδεσιμότητα, οπότε Thikpad X1 ή Dell XPS13.
    Μάλλον εσύ πρέπει να το κουνήσεις λίγο. Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές. Δεν θέλουν όλοι 45 USB ή 8*ΧΕΟΝ για να δουλέψουν. Τα MacBook έχουν κάνει θραύση διότι είναι απίστευτα μικρά με μεγάλη μπαταρία. Ναι έχουν 15.000 ελλείψεις. Αλλά για φορητότητα και μπαταρία είναι μονόδρομος. Ένας Δημοσιογράφος εν κινήσει τι να την κάνει τη συνδεσιμότητα; Ή ένας Designer που πάει στο χώρο του πελάτη. Τι θα συνδέσει πάνω για να δείξει το project που έχει ετοιμάσει; ΟΚ ένας φωτογράφος θα χρειαστεί θύρες για να μεταφέρει τις εικόνες από την DSLR. Αλλά δεν έχουν όλοι τις ίδιες απαιτήσεις.

Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Ειδικά εδώ που είμαστε τεχνολογικό forum.
    O tempora o mores! Η Ελλάδα που γέννησε την αλήθεια στη φιλοσοφία, κατάντησε να σε τιμωρεί όταν τη λες.
    Τυφλός δεν είναι αυτός που δεν έχει μάτια, άλλα αυτός που δεν θέλει να δει.

Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18097 / 848
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Netgear DGN2200v4
    SNR / Attn
    0,1(dB) / 15,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατο βιντεάκι του CBC για το θέμα, με εμφανίσεις από iFixIt και Louis Rossmann
    https://www.youtube.com/watch?v=o2_SZ4tfLns
    Κλαιω! Πραγματικα!

Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 Mbps
    ISP
    Telekom
    Router
    TP-Link Archer C2
    Άντε να πείς σε όλους αυτούς ότι το MacBook Pro δεν έχει θύρες USB.
    Απο ποτε το Macbook pro δεν εχει θυρες USB;
    Εχετε παθει παρακρουση μερικοι και δεν ξερετε τι λετε

Εξηγησα με επιχειρηματα που ειναι κορυφαια τα Macbook pro (security, performance, size).
    Μαλλον εσυ πρεπει να κουνησεις λιγο το κεφαλι σου και να ξεκαβαλησεις το καλαμι, δεν κανουμε ολοι την ιδια δουλεια με σενα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 10-10-18 στις 21:02.

Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Untangle on WRT1900ACS
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλαιω! Πραγματικα!
    Ε δες και το επόμενο που το αναλύει ο τύπος τελείως το θέμα

https://www.youtube.com/watch?v=vA_em-0VYWY
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13893 /966
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 25.5(dB)
    Path Level
    Interleaved

Περιοχή
    στην κουζίνα, δίπλα στο τραπέζι.
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    V22.bis
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Crypto F1200
    Path Level
    Interleaved
    Για κάτι κουμάσια σαν τον Ρόσμαν και τον Χούσμπυ υπάρχουν έτοιμες, σίγουρες και δοκιμασμένες λύσεις.
    Tοροσίδης.
    Στου κουφού το port όσο θέλεις βρόντ. Εχω iPhone XS και iPhone XS Max, Μέρσα και Μπεβέ και Datsun.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678

Παρόμοια Θέματα

1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 13:19
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 22:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 08:31
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 10:48
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 22:31