Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 122
  1. #31
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το samsung knox είναι υλοποίηση για την ασφάλεια των δεδομένων σου και ουδεμία σχέση έχει με το συγκεκριμένο Topic.
    Ποια η διαφορά; Αγοράζω μια συσκευή και δε μου επιτρέπετε να αλλάξω ROM. ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ συσκευή. Η Apple σου λέει το ίδιο. Αγοράζεις συσκευή και δε σου επιτρέπω να βάλεις ανταλλακτικό από τρίτο.

    Η μόνη διαφορά είναι πως η Samsung δε σου μπρικάρει τη συσκευή. Θα μπορούσε αν δεν υπήρχε η δυναμική της Apple και των υπολοίπων. Και μην πάμε μακριά. Η Xiaomi πριν λίγες μέρες μας απαγόρευσε να αλλάζουμε Rom από Κίνα σε Παγκόσμια.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια η διαφορά; Αγοράζω μια συσκευή και δε μου επιτρέπετε να αλλάξω ROM. ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ συσκευή. Η Apple σου λέει το ίδιο. Αγοράζεις συσκευή και δε σου επιτρέπω να βάλεις ανταλλακτικό από τρίτο.

    Η μόνη διαφορά είναι πως η Samsung δε σου μπρικάρει τη συσκευή. Θα μπορούσε αν δεν υπήρχε η δυναμική της Apple και των υπολοίπων. Και μην πάμε μακριά. Η Xiaomi πριν λίγες μέρες μας απαγόρευσε να αλλάζουμε Rom από Κίνα σε Παγκόσμια.
    Ενω η apple σου αφήνει να βάλεις ότι rom θέλεις στα κινητά της φυσικά.
    Εκτός αν δεν είναι δικιά σου συσκευή, λόγια σου όχι δικα μου

  3. #33
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Εκάλη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.532
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΚΑΛΗ
    Router
    ZTE H1600
    Αρα, είναι μια γενικότερη κίνηση που λίγο ή πολύ αρχίζουν να την ακολουθούν όλες οι εταιρίες του χώρου;

  4. #34
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω η apple σου αφήνει να βάλεις ότι rom θέλεις στα κινητά της φυσικά.
    Εκτός αν δεν είναι δικιά σου συσκευή, λόγια σου όχι δικα μου
    Δεν την υποστήριξα σε αυτό το σημείο. Απλά τόνισα το γεγονός πως κάποιοι άλλοι το έκαναν πριν από αυτή και δεν άνοιξε ρουθούνι. Μόλις ακούστηκε το όνομα της ακατονόμαστης έγινε χαμός.

    Το άσχημο είναι πως όλα πάνε προς τα εκεί. Και μάλιστα εδώ και χρόνια υπάρχει τακτική. Πχ στα κινητά που ξέρω η κλασική απάντηση είναι "Υγρασία". Φυσικά για να σε αναγκάσουν να αγοράσεις νέο μοντέλο. Όταν όμως το πήγαινες στον "Πακιστανό" στην Ομόνοια σου το έφτιαχνε με 20€ και κράταγε 1-2 χρόνια ακόμη. Η 666 το πήγε ένα βήμα παραπέρα.

  5. #35
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.937
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εξουσιοδοτημένα Service δεν μπορεί να είναι και κάποιος τρίτος όπως πχ το irepair;
    Έτσι κι αλλιώς όλα είναι κολλημένα πάνω στην μητρική πλέον και είναι αδύνατο να επισκευάσει ή να αναβαθμίσει κάποιος μια τέτοια συσκευή μόνος του στο σπίτι.

  6. #36
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν την υποστήριξα σε αυτό το σημείο. Απλά τόνισα το γεγονός πως κάποιοι άλλοι το έκαναν πριν από αυτή και δεν άνοιξε ρουθούνι. Μόλις ακούστηκε το όνομα της ακατονόμαστης έγινε χαμός.

    Το άσχημο είναι πως όλα πάνε προς τα εκεί. Και μάλιστα εδώ και χρόνια υπάρχει τακτική. Πχ στα κινητά που ξέρω η κλασική απάντηση είναι "Υγρασία". Φυσικά για να σε αναγκάσουν να αγοράσεις νέο μοντέλο. Όταν όμως το πήγαινες στον "Πακιστανό" στην Ομόνοια σου το έφτιαχνε με 20€ και κράταγε 1-2 χρόνια ακόμη. Η 666 το πήγε ένα βήμα παραπέρα.
    Απο την αρχή που βγήκε το iphone ήταν κλειδωμένο, τότε υπήρχανε τα διάφορα windows mobile (τα παλιά) και μπορούσες να βάλεις δικιά σου rom.
    Ακόμα και αυτο πρώτη το ξεκίνησε.

    Προσπαθώ να θυμηθώ ποιος έβαλε πρώτος sensor υγρασίας μέσα στην συσκευή με υποσημείωση πως αν έχει γίνει triggered το προϊόν δεν είναι στην εγγύηση

  7. #37
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Αυτό με την υγρασία υπάρχει χρόνια. Στα περισσότερα κινητά ήταν κάτω από τη μπαταρία. Το έβλεπες άνετα.

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με την υγρασία υπάρχει χρόνια. Στα περισσότερα κινητά ήταν κάτω από τη μπαταρία. Το έβλεπες άνετα.
    Κάποιο λινκ έχεις;
    Γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για άλλες συσκευές, εκτός απο Iphone, μάλιστα έγιναν και μηνύσεις

    https://support.apple.com/en-us/HT204104

  9. #39
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο λινκ έχεις;
    Γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο για άλλες συσκευές, εκτός απο Iphone, μάλιστα έγιναν και μηνύσεις
    Τι εννοείς; Είναι μια απλή τρύπα στο πλαστικό του κινητού που βλέπεις τη μητρική πλακέτα. Εκεί έχει το "χαρτί" που αλλάζει χρώμα. Αν πιάσεις στα χέρια σου "παλιό" κινητό από τύπο που κάνει εξωτερικές εργασίες θα καταλάβεις τι εννοώ.

    moisture detector cell phone

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς; Είναι μια απλή τρύπα στο πλαστικό του κινητού που βλέπεις τη μητρική πλακέτα. Εκεί έχει το "χαρτί" που αλλάζει χρώμα. Αν πιάσεις στα χέρια σου "παλιό" κινητό από τύπο που κάνει εξωτερικές εργασίες θα καταλάβεις τι εννοώ.

    moisture detector cell phone
    Πόσες άλλες συσκευές βλέπεις εκτός απο Iphone/ipad και samsung galaxy;

    https://en.wikipedia.org/wiki/Liquid_contact_indicator

  11. #41
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Στο link έχει και Motorolla αλλά και LG.

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο link έχει και Motorolla αλλά και LG.
    έχει και μετρητές υγρασίας για γλάστρες, έχει αναφορές μετρητή υγρασίας για ασύρματη φόρτιση, όχι για μετρητή που ακυρώνει την εγγύηση κλπ.
    Το LG λέει οτι έχει μετρητή υγρασίας, απο αυτούς που κάνουμε χρήση για να μετρήσουμε την υγρασία στον χώρο, όχι για το αν έπεσε στο νερό.
    Το Motorola δεν το βρήκα, αλλά μάλλον και αυτό είναι για μετρητή υγρασίας

  13. #43
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει και μετρητές υγρασίας για γλάστρες, έχει αναφορές μετρητή υγρασίας για ασύρματη φόρτιση, όχι για μετρητή που ακυρώνει την εγγύηση κλπ
    Όταν στέλναμε κινητό στην ΧΧΧΧΧΧΧΧ η απάντηση ήταν "Υγρασία στην πλακέτα. Κόκκινη ένδειξη." Αυτό πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ; Ότι ισχύει η εγγύηση; Πως το έβλεπαν ότι είχε υγρασία; Έσταζαν τα νερά από το κινητό;

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν στέλναμε κινητό στην ΧΧΧΧΧΧΧΧ η απάντηση ήταν "Υγρασία στην πλακέτα. Κόκκινη ένδειξη." Αυτό πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ; Ότι ισχύει η εγγύηση; Πως το έβλεπαν ότι είχε υγρασία; Έσταζαν τα νερά από το κινητό;
    Αυτή που ξεκινάει απο Α και τελειώνει σε ΤΟ; αν ναι οκ, βρήκες περιπτωση
    Στο λινκ που δίνεις τα LG μιλάνε για μετρητή υγρασίας, όχι απο αυτούς που ακυρώνουν την εγγύηση

  15. #45
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή που ξεκινάει απο Α και τελειώνει σε ΤΟ; αν ναι οκ, βρήκες περιπτωση
    Στο λινκ που δίνεις τα LG μιλάνε για μετρητή υγρασίας, όχι απο αυτούς που ακυρώνουν την εγγύηση
    Ποια η διαφορά; Όταν η "Μαμά" εταιρία σου λέει "Κόκκινο=666"!!! Το παρατηρούσα συχνά σε συγκεκριμένη εταιρία με 4 γράμματα. Οι άλλες ήταν πολύ πιο χαλαρές. Η καλύτερη όλων ήταν η MS. Εκεί και αυτοκίνητο να το είχε πατήσει στο έφτιαχνε - αντικαθιστούσε.

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-18, 14:19
  2. Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-18, 23:19
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-17, 09:31
  4. Μηνύματα: 66
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-17, 11:48
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-17, 23:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας